Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#621
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 21:54

Salutare! Si eu am simtit mici intarituri de burtica. Ma balonez f tare de zici ca imi plezneste burta. Am inceput sa iau carbune medicinal. Luni si marti parca mi9 se incorda burta, asa ca am luat niste no spa.

Arina sunt practice daca nu vrei sa alaptezi. Eu imi doresc ca acest bebe sa nu bea deloc lapte praf. Sper sa ma ajute Dumnezeu. Primul a fost alaptat exclusiv de la 3 zile, cand m-am prins care e treaba.

La carut eu stiu ca vreau sa fie usor, asa ca posibil sa merg pe Graco Evo. La primul am avut inglesina, fain dar greeeeeeeeeeeeeeu :(



#622
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 22:11

[quote name="justjohi" post="8498614" timestamp="1481145117"] L-am vazut pe bebeee! e bine, creste in grafic ❤ Speram sa ne spuna sexul, dar a zis ca nu poate, ramane sa aflam in ianuarie la 4d. am 15 sapt si 2 zile, dar probabil ecograful ei nu e suficient de performant. important e ca e bine, putem sa mai rabdam un pic sa aflam sexul ☺ luni merg la analiza de sange pentru triplu-test. Voua v-au spus sexul la varsta asta? Va pup si sper sa avem toate bebei sanatosi si voiosi![/quote

 

eu aveam 12 w si 1 zi cand mi-a spus la ecograf ca cel mai probabil e fata si rezultatul Harmony a confirmat asta, dupa 2 saptamani. Cred ca tine de ecograf, doctor, pozitie copil...

sper sa afli la urmatorul ecograf si sa fie ce iti doresti 

 

 



#623
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 22:19

Salutare! Si eu am simtit mici intarituri de burtica. Ma balonez f tare de zici ca imi plezneste burta. Am inceput sa iau carbune medicinal. Luni si marti parca mi9 se incorda burta, asa ca am luat niste no spa. Arina sunt practice daca nu vrei sa alaptezi. Eu imi doresc ca acest bebe sa nu bea deloc lapte praf. Sper sa ma ajute Dumnezeu. Primul a fost alaptat exclusiv de la 3 zile, cand m-am prins care e treaba. La carut eu stiu ca vreau sa fie usor, asa ca posibil sa merg pe Graco Evo. La primul am avut inglesina, fain dar greeeeeeeeeeeeeeu :(

 

daca nu le folosesc, le dau cadou. Ma gandeam ca daca sunt nevoita sa scot din laptele meu, tot trebuie sa am biberon si sterilizator. Am sa vad.

 

la carucioare si eu ma uitam la Inglesina, dar acum ca spui    de greutate...ma uit la altele, de asta e bun schimbul de experienta. Mai aveam pe lista Stokke, Graco si Perego dar la fel trebuie sa ma documentez legat de greutate, utilitate, pozitie copil, loc in portbagaj, costuri.

Maine merg la medic, analizele de sange au iesit bine, sa vad daca e momentul sa discutam de pachetul de nastere pentru ca au inceput sa ma apeleze proactiv cu propuneri.



#624
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 08 decembrie 2016 - 22:28

Ca loc in portbagaj iesi prost cu orice are landou. Carutul sport care se strange tip umbrela e fain ca ocupa putin. Imi placea Nuna Pepp, dar ala e gen sport si nu il poti intoarce sa vezi bebele si in primele luni pt mine e esential sa fie bebe cu fata la mine si sa il vad. Unde vrei sa nasti Arina?



#625
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 08:30

Fetelor am observat ca, la problema mea cu scaparile de pipi s-au rezolvat in sensul ca, daca merg la wc imediat cum am senzatia ca ma scapa, nu mai am probleme. Eu, inainte, ma abtineam sa merg imediat, ca stiam ca fac putin si des si ziceam sa se adune, sa am un motiv mai bine intemeiat. Am gresit. :) 

 

Cat despre cumparaturi pt bebe, inca nu am inceput si nici nu o sa le incep pana prin ultimele sau chiar ultima luna. De documentat, posibil. Desi inca nu am tragere de inima. Nu din cauza preturilor, dar imi e frica sa nu pateasca bebe ceva si sa nu mai ajung sa le folosesc. Nu ma iau dupa superstitii, dar de fiecare data cand ma bucuram, mereu a aparut ceva si bebe nu a mai fost. Plus emotiile pe care mi le-a dat deja bebelinul asta. Dar, poate o sa treaca in momentul in care o sa il simt miscand. 

 

Deocamdata avem 15 saptamani si 4 zile. 



#626
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 08:42

Gingiile mi-au devenit sensibile si mie si parca uneori simt ca as avea o problema cu un dinte. Posibil sa fie o carie incipienta ascunsa si care acum sa inceapa sa isi faca de cap. Sper sa fie alamna falsa doar. 

 

De fiecare data cand suflu nasul si mie imi ies chegulete intarite sau chiar sange, dar fff putin. 

 

Sexul mi l-a spus doctorul la eco de dublu test. Aveam 13 saptamani. Si a fost confirmat in rezultatul biopsiei de placenta, 3 zile mai tarziu. 

 

Fetelor, care aveti experienta, indrumati-ne si pe noi, incepatoarele, cam ce ar trebui sa cautam la un patut, carucior si de ce alte ustentile am avea nevoie. Sincer, habar nu am nici macar cum se tine un copil in brate prea bine. Stiu doar ca trebuie sa ii sprijini capsorul. In martie, cand am botezat o finuta, mi-a fost frica sa o iau in brate la ce mica si fragila mi se parea. Mai mult a stat sotul cu ea in brate.  [batcap]

 

Eu as vrea sa nasc cu dr care imi urmareste sarcina, iar el e doar la Medlife Grivita. Inca nu am discutat de partea asta de nasteri, desi am 2 nr de tel pe care sa le apelez pt mai multe informatii.  Dar, la fel.... inca nu indraznesc pana mai aproape de termen. 



#627
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 11:39

Am fost aseara la medic sa-mi masoare colul, cica este foarte bine, 43 mm.

M-a lamurit si cu rezultatul de 1/529 la trisomia 21, acest rezultat este doar pt testul biochimic, adica din sangele meu, insa cumulat cu eco iese un risc de 1/2000, adica risc minim.Asadar nu fac nici o analiza suplimentara.Nici triplu test a zis ca nu mai trebuie sa fac.

Am rugat-o sa se uite si la bebe daca tot imi masura colul, am zis ca poate vedem ce este si nimic....statea cu cordonul intre picioare si avea si o pozitie de chiar era imposibil sa vada ceva :)).Vrea sa ne tina in suspans bebe, nu gluma.Dar la 22 de saptamani o sa stim sigur....asadar pana pe 17 ianuarie ramanem curiosi in continuare.

Iar de cumparat momentan nu cumparam nimic pt ca am deja trei persoane care vor sa-mi dea carucior, patut, cadita, sterilizator si ce-or mai vrea sa-mi dea...asteptam cu totii sa vedem ce este intai.Si dupa ce primesc toate cele, vad ce-mi place sau ce mai am de cumparat si apoi ma interesez ce mi-ar mai trebui.Nu vreau sa-mi bat capul pana atunci daca lumea tot insista sa ne doneze cele necesare pt bebe :)).



#628
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 12:22

Si am discutat cu medicul si unde si cum sa nasc, eu merg la controale la Anima insa ei n-au maternitate iar pe ea(medicul) o mai gasesc in Polizu si Sanador.Cum ma tot bate gandul sa fac cezariana pt ca sincer mi-e frica de dureri, chiar suport foarte greu si pt ca in majoritatea cazurilor oricum te taie nu prea as da 7000 lei in Sanador.Medicul mi-a zis de la bun inceput ca au conditii foarte bune pe partea de nasteri in Polizu si as opta sa-mi iau o rezerva.Am ceva retineri si sa nasc la stat dar nu prea pot sa impac si capra si varza.Am vorbit sa ma duc intr-o seara cand o fi de garda sa vizitez sectia de nasteri ca sa-mi fac o idee inainte.Daca o sa mi se para ok, raman pt Polizu, daca nu, o sa fac un efort financiar si o sa merg la Sanador.



#629
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 14:49

Amyyr e greu si sa indrumi pe altele... Eu de ex tin ffff mult la alaptat. Am sterilizator primit de la nasa mea pe care l-am folosit fff putin, de ex nu as da banii pe el. Biberon am folosit doar in maternitate, a fost unul mic primit la nust ce curs de puericultura. Apoi cu patutul, iar depinde cum iti doresti sa cresti copilul si ce asteptari ai de la el. Al meu a dormit initial in patul lui, dar de pe la 8 luni s-a mutat cu noi, unde a si ramas :)). Pe bebe sincer nu imi dau inca seama unde il voi pune :)))))). Dar eu personal as vrea un patut care se poate lipi f bine de patul mare. Ce am acum nu se lipeste si fii-miu chiar se amuza total ca se baga in gaura respectiva.

E devreme sa cumperi de acum, bineinteles. Cam prin luna a 7-a asa. Si mai bine stabilim atunci necesarul :P

Tirina felicitari pt rezultatele bune la test! In legatura cu nasterea, tu vei decide cel mai bine. Ce bine ca a fost fain in concediu... si mie mi-e dor de plimbare dar nu ma simt in stare. Pe unde ai fost, daca nu-s indiscreta?
Arina ai intrebat de vitamine, eu iau doar Magneziu cu B6 si niste Omega din alge. Eu masez bine uleiul ca sa intre in piele. Eventual da cu o cantitate mai mica.

Justjohi felicitari pt bebe! La cat se face triplu test, mie nu mi l-a recomandat.

Anelisse cam la 30 de sapt cred ca se ia prenatalul. Cele mai multe informatii ti le poate da medicul de familie.



#630
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 09 decembrie 2016 - 16:20

Sherry, nu esti indiscreta, am fost in Budapesta si Viena si, cum nu mai fusesem niciodata, am tras de mine sa vad cat mai multe posibil :).Si, mai ales, ca in viitorul apropiat nu cred ca o sa mai ajung in vreo vacanta...poate doar dupa ce creste bebe un pic si-l putem lua cu noi.

Cu prenatalul stiu aproximativ ca poti lua 63 de zile inainte de DPN si restul de 63 dupa ce nasti, ma rog se recalculeaza in functie de data in care ai nascut.In total 126 de zile.Mai mult nu stiu si nici nu sunt sigura ca intr-adevar asa este.





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -