Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#51
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:00

Fetelor, oficial ecograful arata o inima care bate, 6 saptamani, 1,9 mm cu 96bpm. ma asteptam sa aud ceva mai bine bataile, dar inteleg ca progresul e semnificativ de la o zi la alta si peste o saptamana voi auzi altfel. Recunosc ca am emotii :). Tocmai ce ma duc sa-mi iau sosete ca iar am plecat de acasa in tenesi fara sosete :)

#52
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 09:50

Fetelor, oficial ecograful arata o inima care bate, 6 saptamani, 1,9 mm cu 96bpm. ma asteptam sa aud ceva mai bine bataile, dar inteleg ca progresul e semnificativ de la o zi la alta si peste o saptamana voi auzi altfel. Recunosc ca am emotii :). Tocmai ce ma duc sa-mi iau sosete ca iar am plecat de acasa in tenesi fara sosete :)

 

Arina, eu la 6s2z aveam 117 bpm, deci cred ca tot pe acolo. Felicitari.

  Eu ieri am ajuns la urgenta la gineco, crestem vazand cu ochii - avem 8s1z, imi arata aici e capul, aici e fundul, 158 bpm. Mi-a pus interdictie sa stau la pat, si sa nu merg la birou si sa imi anulez vacanta si zborul cu avionul. Asta e.

 Ah si am tras o fuga pana la targ, doar 3 maternitati prezente, nu mi s-au parut ca au ceva oferte. Nu am semnat nici un contract.



#53
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:10

Arina, eu la 6s2z aveam 117 bpm, deci cred ca tot pe acolo. Felicitari. Eu ieri am ajuns la urgenta la gineco, crestem vazand cu ochii - avem 8s1z, imi arata aici e capul, aici e fundul, 158 bpm. Mi-a pus interdictie sa stau la pat, si sa nu merg la birou si sa imi anulez vacanta si zborul cu avionul. Asta e. Ah si am tras o fuga pana la targ, doar 3 maternitati prezente, nu mi s-au parut ca au ceva oferte. Nu am semnat nici un contract.

 

de ce ai ajuns la urgente si de ce ti-au anulat zborul? Si eu am 2 zboruri in urmatoarea luna iar din noiembrie plec pentru o luna cu multiple zboruri, asa ca incep sa am emotii pentru ca nu le pot anula. ce era la targ? Ce preturi aveau la pachetele de nastere?


Editat de ArinaR, 23 septembrie 2016 - 11:11 .


#54
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:24



de ce ai ajuns la urgente si de ce ti-au anulat zborul? Si eu am 2 zboruri in urmatoarea luna iar din noiembrie plec pentru o luna cu multiple zboruri, asa ca incep sa am emotii pentru ca nu le pot anula. ce era la targ? Ce preturi aveau la pachetele de nastere?

 

 Arrina, eu aveam 2 plecari in strainatate cu avionul - maine trebuia sa plecam, si apoi pe 7 octombrie, totu platit, fara nici o posibilitate de refund.

  Ieri dimi. cand am scos aplicatorul de la crinone era rosu, m-am sters cu servetele albe si era sange; nu sangeram, dar aveam 2-3 pete. Prima oara in sarcina, asa ca mi-am sunat doctorul si m-a chemat de urgenta la eco - bebe bine mersi, creste, a recuperat, dar ... m-a consemnat la pat, fara dus la birou, fara zbor, fara nimic. L-am intrebat si a zis asa - Eu nu as pleca, mai ales ca ati obtunut asa greu sarcina asta. Mi-a zis ca ma prefera aproape de el, si momentan m-a pus sa cancelez toate plecarile.

  La targ un mare fas: au fort Regina Maria, Sanador si Metropolitan, nu mi s-a parut nici o oferta, tot preturile care sunt.Preturile depind de doctor, de ce camera alegi si de varianta nasterii - care eu care abiam 8s1z iti dai seama ca nu am vorbit inca cu doctorul. Mi s-a parut decent oferta de la Sanador - 5000 lei daca mergem pe naturala, ceea ce imi si doresc. P.S. cei de la Sanadori aveau i reducere de 1000 de lei daca se semneaza contractul in timpul targului, deci in cazul meu 4000 lei.

 Nu stiu daca a contat, dar cu o zi inainte de a sangera, am facut curatenie in casoi si am spalat un covor, voi sa nu faceti ca mine.  [batcap]


Editat de moon16, 23 septembrie 2016 - 11:52 .


#55
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:42

Ha ha, esti tare! Bine ca mi-ai spus, sa nu fac si eu ca tine :))). Mai e un alt targ in primavara?

#56
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:56

Ha ha, esti tare! Bine ca mi-ai spus, sa nu fac si eu ca tine :))). Mai e un alt targ in primavara?

 

 DA, pt ca noh nu am sangerat pana acum absolut deloc si ma simteam bine; poate a fost o coincidenta. 

  De alt targ nu stiu ce sa iti spun, ca nu am intrebat, am tras o fuga rapida ca a insistat barbatul. Au fost ft multe standuri cu carucioare, paturi, imbracaminte pt bebici.



#57
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 13:52

Buna mamicilor de mai 2017!

Ma alatur si eu grupului, termenul ar fi de 20 mai(ultimul CM 13.08).Abia saptamana viitoare merg la prima eco, pana acum am facut doar doua beta hcg care au indicat ca ar fi bine.

Am mari emotii, ne-a luat putin prin surprindere in sensul ca am incercat un an iar dupa toate analizele medicii au ajuns la concluzia ca nu avem sanse decat de FIV si am ramas insarcinata natural [fal] .

Am si eu mici stari de greata, nu neaparat dimineata, mai mult noaptea sau la pranz iar saptamana asta nu am mai putut sa mananc carne...de fapt mai nimic in afara de fructe, ciorbe acre sau compoturi.Aaaa...si as manca multi cartofi prajiti(dar ma abtin [batcap] ).Mi-este somn cam tot timpul insa noaptea ma sucesc pe toate partile, dorm, pipi, dorm, visez, ma trezesc, pipi...si tot asa :)).Si nu prea pot sa stau mult in picioare sau sa ma agit facand curatenie, incepe sa ma doara burta...asa ca trebuie sa stau cuminte desi sunt o persoana destul de activa.

Sper sa fie bine totul pt toate mamicile si sa ne impartasim cat mai multe lucruri frumoase!

Pupici si sanatate maxima!



#58
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 18:19

Buna mamicilor de mai 2017! Ma alatur si eu grupului, termenul ar fi de 20 mai(ultimul CM 13.08).Abia saptamana viitoare merg la prima eco, pana acum am facut doar doua beta hcg care au indicat ca ar fi bine. Am mari emotii, ne-a luat putin prin surprindere in sensul ca am incercat un an iar dupa toate analizele medicii au ajuns la concluzia ca nu avem sanse decat de FIV si am ramas insarcinata natural [fal] . Am si eu mici stari de greata, nu neaparat dimineata, mai mult noaptea sau la pranz iar saptamana asta nu am mai putut sa mananc carne...de fapt mai nimic in afara de fructe, ciorbe acre sau compoturi.Aaaa...si as manca multi cartofi prajiti(dar ma abtin [batcap] ).Mi-este somn cam tot timpul insa noaptea ma sucesc pe toate partile, dorm, pipi, dorm, visez, ma trezesc, pipi...si tot asa :)).Si nu prea pot sa stau mult in picioare sau sa ma agit facand curatenie, incepe sa ma doara burta...asa ca trebuie sa stau cuminte desi sunt o persoana destul de activa. Sper sa fie bine totul pt toate mamicile si sa ne impartasim cat mai multe lucruri frumoase! Pupici si sanatate maxima!

 

bine ai intrat in clubul mamicilor de mai! 

Sarvina usoara si evenimente placute :)



#59
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 24 septembrie 2016 - 10:57

Buna mamici!

Cum va simtiti?  Eu am o senzatia foarte ciudata...am impresia ca se intinde burta,nici nu stiu cum sa explic....parca as fi mancat exagerat de mult  plus ca ma inteapa in partea stanga jos...in rest e ok...marti sunt programata la primul ecograf....sper sa fie totul bine....

Va pup!



#60
cristi108

cristi108
  • Membri
  • 6 mesaje

Postat 25 septembrie 2016 - 13:41

Bună mămici, mâine am și eu programarea la doctor. Sper ca e bine bebe și durerile pe care le am la burtica sa fie normale. Mai experimentează cineva dureri de burtica aproape continuu ?



Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -