Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#321
justjohi

justjohi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:23

justjohi, fac clexane 0.4, 1 pe zi, utrogestan de 200 cate 2 la fiecare 12 ore si elevit 1 pe zi. Am facut o gramada de analize date de gine, vineri mi-au iesit rezultatele si la ultimele, printre care si tromobofilia, dar se pare ca toate sunt ok. Colesterolul rau un pic marit, iar cel bun un pic scazut, dar in rest sunt toate in limite. O sa sun maine gine sa vad cand merg cu analizele la el si o sa il rog sa imi faca si o eco pt linistea mea sufleteasca.  

 

si eu sunt pe clexane de 0,4 momentan. astept rezultatul la anti fxa sa vedem daca ramane doza asta.

doctorita mea nu e fan ecografii prea dese, ca zice ca dauneaza, asa ca mie nu mi-a iesit faza cu cererea de ecografie cand am fost cu analizele :) . e drept ca nici nu am fost foarte convinsa sau convingatoare. sper sa rezist inca 2 saptamani.

succes tie! sa fie bine!



#322
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:38

Aseara am avut niste sangerari, care vad ca azi s-au transformat in scurgeri maronii. La ultimul control dr mi-a spus ca am doua cheaguri de sange situate sub sarcina. Asa ca o sa insist,ca pe langa discutia cu analizele, sa imi faca si un control sau o eco, sa vad evolutia cheagurilor si ca lui bb ii bate inimioara. 



#323
justjohi

justjohi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:46

Aseara am avut niste sangerari, care vad ca azi s-au transformat in scurgeri maronii. La ultimul control dr mi-a spus ca am doua cheaguri de sange situate sub sarcina. Asa ca o sa insist,ca pe langa discutia cu analizele, sa imi faca si un control sau o eco, sa vad evolutia cheagurilor si ca lui bb ii bate inimioara. 

da clar, in cazul asta trebuie sa iti faca eco. cel mai probabil e de la cheagurile alea, dar pentru linistea ta cel mai bine sa faci.

eu n-am mai avut de la 6 saptamani si un pic scurgeri maronii, sper sa nici nu mai am parte...ca atunci precis ma duc si eu la eco.

cu clexane-ul asta si sangeram mai usor..un pic daca se mareste uterul se poate sparge vreo vinisoara....mai am o prietena cu trombofilie si a tot avut sangerari pana aproape in luna a 4-a, dar totul a fost ok.

ma mir totusi ca ti s-au mai facut cheaguri daca esti sub tratament...l-ai inceput mai tarziu?

tin pumnii! tine-ne la curent!



#324
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 09:52

Am inceput clexane ul la o zi dupa primul control, in care nu aveam nimic. Si la o saptamana dupa, au aparut cheagurile. Deh, nu stiu ce sa zic. Am fugit din ploiesti pentru ca am fost la confirmare de sarcina aici si dr mi-a spus ca am hematom ce inconjoara sarcina si va fi care pe care. Depinde de cine e mai puternic. Si dr din ploiesti mi-a dat aspenter si utrogestan. Si am zis sa mai consult si pe cineva de la bucuresti. Mi-a facut o colega, pacienta a dlui dr, programarea si mi-a zis ca nu exista niciun hematom si oricum, ar fi prea curand sa fie numit hematom la sarcina asa mica. Si mi-a schimbat tratamentul din aspenter in clexane si a micsorat doza de utrogestan. 



#325
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 10:22

Amyyr incearca sa contactezi doctorul sa ii spui despre sangerari. la ce doctor mergi?


Editat de Sherry, 24 octombrie 2016 - 10:22 .


#326
justjohi

justjohi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 10:34

Am inceput clexane ul la o zi dupa primul control, in care nu aveam nimic. Si la o saptamana dupa, au aparut cheagurile. Deh, nu stiu ce sa zic. Am fugit din ploiesti pentru ca am fost la confirmare de sarcina aici si dr mi-a spus ca am hematom ce inconjoara sarcina si va fi care pe care. Depinde de cine e mai puternic. Si dr din ploiesti mi-a dat aspenter si utrogestan. Si am zis sa mai consult si pe cineva de la bucuresti. Mi-a facut o colega, pacienta a dlui dr, programarea si mi-a zis ca nu exista niciun hematom si oricum, ar fi prea curand sa fie numit hematom la sarcina asa mica. Si mi-a schimbat tratamentul din aspenter in clexane si a micsorat doza de utrogestan. 

 

ai trecut si tu prin destule sperieturi...

analizele genetice de trombofilie ereditara le-ai facut (deci nu de trombo dobandita, alea clasice - INR, quick etc.)? poate sa ai nevoie si de aspenter si de clexane simultan. eu iau ambele, ca am mutatii diferite si ele "lucreaza" diferit. iar dozele mi le-a stabilit hematologul in functie de tipul si gravitatea mutatiilor pe care le am si de rezultatele la d-dimeri, factori coagulare. urmeaza si in functie de anti-fxa.

si tratamentul ti l-a dat hematologul sau ginecologul? ca asta nu e de competenta ginecologilor, desi multi se baga pe teritoriul asta. ginecoloaga mea a zis ca daca imi da ea tratament de trombofilie e ca si cum hematologul mi-ar face chiuretaj :)

 

daca poti, mergi azi la eco sa vezi daca e totul ok. bafta multa!



#327
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 12:36

Am sunat gine si deja am ajuns in bucuresti si astept sa intru la control. Tratamentul mi l-a dat gine pana ies rezultatele si in funcție de rezultate ma trimite la hematolog sau unde e cazul.

#328
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 13:19

Bafta, sa ne spui vesti!



#329
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 17:00

Fetelor, am vesti bune. Bebe e bine, are 8s+6z, 184 batai pe minut, 2.22 cm lungime, iar colul e inchis bine. Gine crede ca sangerarea de ieri seara si scurgerea de azi maronie ar fi de la elimiarea cheguletelor, pt ca azi la eco nu s-au mai vazut. Desi analizele au iesit in limite normale, merg in continuare cu acelasi tratament. 

Asa ca, in perioada 3-10 noiembrie (eu o sa merg vineri, pe 4 noiembrie) o sa fac analiza de sange pentru bitest, iar pe 21 noiembrie va fi ecografia pentru bitest. 

Sper ca pana atunci sa nu mai fie cazul sa il vizitez pe gine. 

 

Voi cum sunteti?



#330
justjohi

justjohi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 19:40

Fetelor, am vesti bune. Bebe e bine, are 8s+6z, 184 batai pe minut, 2.22 cm lungime, iar colul e inchis bine. Gine crede ca sangerarea de ieri seara si scurgerea de azi maronie ar fi de la elimiarea cheguletelor, pt ca azi la eco nu s-au mai vazut. Desi analizele au iesit in limite normale, merg in continuare cu acelasi tratament. Asa ca, in perioada 3-10 noiembrie (eu o sa merg vineri, pe 4 noiembrie) o sa fac analiza de sange pentru bitest, iar pe 21 noiembrie va fi ecografia pentru bitest. Sper ca pana atunci sa nu mai fie cazul sa il vizitez pe gine. Voi cum sunteti?

 

Suuuuper! Ma bucur pentru tine. Eu ma simt bine, abia astept si eu sa vad iar pe bebe, sa stiu ca e bine ☺





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -