Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#311
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 09:53

Tirina nu sunt deloc usurata :))))). Nu pot sa iti spun ce imi tremura fundul :))))

Perioada critica este dupa ce inchei sapt 12. Poate dupa dublu test sa fiu mai usurata, sa il vad pe bebe ca e bine. Stii ca toata lumea zice ce perioada frumoasa este sarcina. Mie tare tare greu mi-a fost si la prima. Acum parca am mai multa incredere, dar tot greu e

 

Adinaman nu imi pot inchipui ce ai simtit. Imi e groaza de asemenea intamplari.... Dar de ce ti s-a intamplat asta? Cate sapt ai tu? Hai curaj ca va fi bine! Citeste ceva sau fa o activitate care te relaxeaza, odihneste-te [flo2]



#312
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 10:03

Am 9 sapt si 4 zile....zice ca de la efort,dar eu zic ca nu am axagerat cu nimic....acum am fost la control+eco....sangerari s a oprit. ...bebe e ok....a zis ca pot sa ma plimbari cate putin....sa sper am ca va fi bine



#313
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 13:16

Ai facut curatenie, ai urcat scari in ultimul timp?

Bine ca e ok bebe!



#314
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 21 octombrie 2016 - 13:26

Adina, sănătate multa tie si la bebe!



#315
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 22 octombrie 2016 - 15:19

Am 9 sapt si 4 zile....zice ca de la efort,dar eu zic ca nu am axagerat cu nimic....acum am fost la control+eco....sangerari s a oprit. ...bebe e ok....a zis ca pot sa ma plimbari cate putin....sa sper am ca va fi bine

 

sanatate si ganduri bune! Sa nu/ti mai dea emotii sarcina si sa fie bine! 

Acum ....gandurile sunt inevitabile si stiu ca nu e suficient sa spui stop, apar diverse, important e sa fie bine si sa se termine cu bine!

 

Voi v-ati schimbat sutienele? Simt ca fac poc in ce am. Unde ati gasit unele bune?

Marti am si eu Harmony test, emotii cu sacul...

De fapt am enotii pana fac si eu morfo 1. Voi cand o faceti? La cate saptamani?

 



#316
TIRINA

TIRINA

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 210 mesaje

Postat 22 octombrie 2016 - 19:13

ArinaR, eu mi-am luat o bustiera de la Waikiki dar se gasesc si sutiene la H&M.Nu-s foarte dragute dar merita incercat daca n-ai variante mai bune.Eu n-am avut prea mult timp la dispozitie sa caut.



#317
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 22:37

Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu 2 informatii:

1. Cand a inceput sa va creasca burtica, ce senzatii ati avut, sau dureri? Eu am dureri si de spate, dar de ieri au inceput niste dureri si in partea din fata. Cand intr-o parte, cand in cealalta, cand pe mijloc, dar sunt in partea de jos, incat initial am crezut ca ma dor ovarele. Cand a inceput durerea si pe mijloc, mi-am dat seama ca nu sunt ovarele. Sunt in 8s 4z. Aveam si inainte burtica, asa ca nu cred ca o sa se vada prea curand burtica la mine, dar ma gandesc ca in interior se mai mareste cate ceva si de aceea apar durerile astea. 

2. Soacra mea ma bate la cap sa mai fac un control. Ca de la 6s+6z si pana la 13s, cand voi face dublu test e prea mult sa nu mai fac nici macar un control, avad in vedere istoricul meu de 2 sarcini pierdute pana in 10 saptamani.Voi ce parere aveti? E drept ca si eu am un semn de intrebare daca totul e ok, avand in vedere faptul ca si sarcina asta e cu tratament in curs, iar semne de sarcina, altele inafara de lipsa cm si sani usor sensibili, nu am de niciun fel. 


Editat de amyyr1, 23 octombrie 2016 - 23:39 .


#318
justjohi

justjohi

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 126 mesaje

Postat 23 octombrie 2016 - 23:14

Fetelor, ajutati-ma si pe mine cu 2 informatii: 1. Cand a inceput sa va creasca burtica, ce senzatii ati avut, sau dureri? Eu am dureri si de spate, dar de ieri au inceput niste dureri si in partea din fata. Cand intr-o parte, cand in cealalta, cand pe mijloc, dar sunt in partea de jos, incat initial am crezut ca ma dor ovarele. Cand a inceput durerea si pe mijloc, mi-am dat seama ca nu sunt ovarele. Sunt in 8s 4z. Aveam si inainte burtica, asa ca nu cred ca o sa se vada prea curand burtica la mine, dar ma gandesc ca in interior se mai mareste cate ceva si de aceea apar durerile astea. 2. Soacra mea ma bate la cap sa mai fac un control. Ca de la 6s+6z si pana la 13s, cand voi face morfo 1 e prea mult sa nu mai fac nici macar un control, avad in vedere istoricul meu de 2 sarcini pierdute pana in 10 saptamani.Voi ce parere aveti? E drept ca si eu am un semn de intrebare daca totul e ok, avand in vedere faptul ca si sarcina asta e cu tratament in curs, iar semne de sarcina, altele inafara de lipsa cm si sani usor sensibili, nu am de niciun fel.

 

Eu am cam aceeasi varsta a sarcinii. Azi (luni deja) am 9 sapt. Eu simt acele dureri pe stanga si pe dreapta (preponderent dreapta) inca de cand am ramas insarcinata. Spatele nu ma doare. Cand fac miscari bruste simt durere tot asa jos, ori lateral, ori pe centru. Trece repede daca stau aplecata sau ghemuita cumva. 

Legat de eco, eu am facut ultimul la 7 si urmatorul e la 11. Si tot mi se pare o vesnicie. Sigur nu as rabda pana la 13. Am o sarcina oprita in evolutie. Simptome am slabute (sani durerosi, un pic oboseala si insomnii, balonare, constipatie...), iar data trecuta a fost la fel, durerea de sani a trecut doar la 2-3 zile dupa chiuretaj. Ma tratez pt trombofilie. Asa ca inteleg perfect situatia. Tu ce tratament faci?

Sa trecem cu bine peste si sa vina bebe sanatosi!



#319
amyyr1

amyyr1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 88 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 00:36

justjohi, fac clexane 0.4, 1 pe zi, utrogestan de 200 cate 2 la fiecare 12 ore si elevit 1 pe zi. Am facut o gramada de analize date de gine, vineri mi-au iesit rezultatele si la ultimele, printre care si tromobofilia, dar se pare ca toate sunt ok. Colesterolul rau un pic marit, iar cel bun un pic scazut, dar in rest sunt toate in limite. O sa sun maine gine sa vad cand merg cu analizele la el si o sa il rog sa imi faca si o eco pt linistea mea sufleteasca.  



#320
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 24 octombrie 2016 - 08:56

Amyyr, eu mai am dureri, dar am si fibroame asa ca nu imi dau seama ce durere este normala :). Cand sunt prea mari sau persista prea mult timp In legatura cu controlul consider ca doctorul trebuie sa te sfatuiasca cel mai bine... Eu am facut eco si la 5 si la 6 si la 7 si la 9 saptamani, mult din punctul meu de vedere dar avand si fibroamele... Dar m-a chemat doctorul de fiecare data.  

Fetele sunteti bine?

Adina cum esti?





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -