Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Mamici de Mai 2017 (Ciresele de Mai 2017)

sarcina gravida mai 2017

1100 raspunsuri la acest subiect

#111
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 12:33

Mulțumesc de primire!

Si eu vreau sa o intarc acum....Dar pare așa dificil :( mai nou a dezvoltat o alergie la proteina din lapte si așa că nici nu prea pot înlocui laptele meu cu altul. Plus ca nu adoarme nici la prânz și nici seara fără să sugă.....

 

Eu iti pot spune doar ca l-am intarcat treptat, i-am tot scos mesele si ramasesem doar cu cele de noapte. Pe astea le-am taiat de tot pt ca deja nu mai puteam psihic. A fost f bine, a acceptat repede, dar tot o mai iubeste pe tzitzi. Cateodata imi mai spune ca vrea :))). Dar sa stii ca am avut probleme cu adormitul, cel putin la pranz o perioada nu a mai vrut sa mai adoarma cu mine. Dar treptat s-a reglat. Cu somnul de noapte si acum este greu, ca adoarme tarzior si pentru mine este greu.

El acum bea doar chefir, nu este interesat de altul. De fapt nici nu i-am mai dat, am incercat la inceput cu lapte de capra dar nu voia asa ca am renuntat!

Bafta multa



#112
Sherry

Sherry

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 684 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 12:37

Salutare gagici! Eu am facut hemoleucograma si profilul Torch. Nu m-as aventura la alte teste, Harmony ala costa 2400 lei si as prefera sa cheltui altfel banii. Voi face dublu testul si sper sa fie totul bine. Eu am 37 ani, nu stiu cum va influenta varsta acest test dar sper sa fie totul bine!

Eu am vazut inimioara la 6s5z, iepurasul mic avea 8.2 mm si bataile inimii 129 bmp! Mai merg la doctor peste o saptamana, abia astept!



#113
vera12

vera12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 12:45

Vera, ce alte analize ti-a dat? Daca nu ti-e greu sa la insiri aici, mie mi-ar fi de folos; la doc ajung abia marti, si azi e la congres nu il mai sun. [alcool] Intrebare: da noi daca am facut FIV doar am facut culturi col, urocultura si minuni de astea, eu stiam ca ar fi valabila 6 luni? nu-i asa? trebuie repetate? se platesc? sau se pot face prin CASS?

 

la mine sunt mai vechi de 6 luni, dar stiu ca oricum se repeta . Eu nu am întrebat de CASS, nici cardul nu l-am activat daca sincer si pe la medicul de familie nu am mai dat de 2 ani cred. Dar imi fac curaj sa ma duc sau il schimb cu unul mai aproape . 

Ca analize am HLG, APTT, TGO si mai sunt vreo 5 care chiar nu le înțeleg si cele enumerate de mai sus. Mai sunt alea de anticorpi pe care nu le mai fac ca sunt imună ( gen toxopasma si nu mai stiu ce a văzut doctora in dosaroiul meu de 3 ani depozitat la ea ). 



#114
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 12:55

la mine sunt mai vechi de 6 luni, dar stiu ca oricum se repeta . Eu nu am întrebat de CASS, nici cardul nu l-am activat daca sincer si pe la medicul de familie nu am mai dat de 2 ani cred. Dar imi fac curaj sa ma duc sau il schimb cu unul mai aproape . 

Ca analize am HLG, APTT, TGO si mai sunt vreo 5 care chiar nu le înțeleg si cele enumerate de mai sus. Mai sunt alea de anticorpi pe care nu le mai fac ca sunt imună ( gen toxopasma si nu mai stiu ce a văzut doctora in dosaroiul meu de 3 ani depozitat la ea ). 

 

 Ce fain ca mergi la acelasi doc de atata timp. Poi toate astea sigur le-am facut inainte de Fiv, poate de aia nu s-o fi grabit. Mie doctorita de familie mi-a zis sa il pun pe gineco sa imi scrie ce analize imi trebuie ca chipurile ea ar putea sa imi dea trimitere sa le fac prin CASS. Nu mai stiu cat am dat pe ele, dar poate s-ar merita incerca, nu stiu zic si eu.



#115
vera12

vera12

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 273 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 13:22

Da e foarte bine ca le faci asa, te admir ! Si eu pe viitor o sa ma ocup de treaba asta sa le pun la punct cu doctorul de familie. Astept sa ma asigur ca totul e bine, sa se termine primul trimestru si sa răsuflu mai ușurata. Doctora care imi monitorizează sarcina momentan e de la Well, la ea am facut 3 Fiv-uri, dupa primul trimestru ma da in "consignație " la alt doctor :)))) cu care o sa si nasc, sa dea DD sa ajungem cu bine pana la final .

#116
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 13:33

Da e foarte bine ca le faci asa, te admir ! Si eu pe viitor o sa ma ocup de treaba asta sa le pun la punct cu doctorul de familie. Astept sa ma asigur ca totul e bine, sa se termine primul trimestru si sa răsuflu mai ușurata. Doctora care imi monitorizează sarcina momentan e de la Well, la ea am facut 3 Fiv-uri, dupa primul trimestru ma da in "consignație " la alt doctor :)))) cu care o sa si nasc, sa dea DD sa ajungem cu bine pana la final .

 

 

 Interesant, si eu tot la un doc la Well merg, posibil sa ne fi intersectat vreodata. Vera, o sa tot avem nevoie de doctor de familie, inainte de doctorita asta am fost la o numita Laura Puscaciu - femeie mai dezagreabila, rar. Asa ca am schimbat-o, nu am avut nici o recomandare, dar e ok, e oleak aglomerata/zapacita si face lucrurile ca la carte, dar daca poate te ajuta. 



#117
dannett

dannett

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 222 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 14:47

Moon, TORCH-ul e valabil in sensul ca daca ți-a ieșit ca ai anticorpi pt o boală nu mai tb repetată analiza. Dacă le-ai făcut de curând, e cumva logic să nu le mai repeți. Nici cultura col si urocultura nu cred că are sens să le mai repeți acum daca nu te supăra nimic.

#118
ArinaR

ArinaR

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 231 mesaje

Postat 30 septembrie 2016 - 21:13

Neata fetele! Arina, testele despre care spui sunt în locul amniocentezei? Am uitat sa întreb ieri Dr ce recomandă.Panda si eu am amânat ecografia, din același motiv că și tine. Ar trebui totuși făcută pentru o confirmare că nu e extrauterina.Adina, succes azi la Dr. Te inteleg cu emoțiile și eu aveam până am văzut ecografia.O zi frumoasa la toată lumea. Soarele de afară numai chef de stat la Servici nu ne oferă.

 

e un test asemanator dar se face din sange dupa saptamana 9. Ceva mai noninvaziv.

 

Initial ma gandisem la Panorama dar doctorul mi-a recomandat Harmony( chiar daca merg la alta clinca pentru el), care inteleg ca e mult mai acurat.

Pe langa anomalii cromozomiale iti arata si sexul copilului in 10 zile de la recoltare sange.

Chiar daca nu e tocmai ieftin, fiind la prima sarcina obtinuta cu greu dupa 37 ani, prefer sa fac orice ma poate linisti legat de sanatatea copilului. Acum depinde ai cu ce bagaj genetic stii ca vii.

 

in plus mi-a dat sa fac anilizele uzuale de sange, aceleasi facute si inainte de Fiv.

 

 

 

 



#119
Adinaman

Adinaman

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 295 mesaje

Postat 02 octombrie 2016 - 09:27

Neata fetelor,cafeaua si ceaiul sunt gata (dupa preferinte)  [:D]

Eu am fost vineri la doctor,bebe e prins bine,aveam 6 sapt si 5 zile acum, are 6.60 mm si am vazut o inimutza pulsand cu putere,dar fara sa o pot auzi. Intre 10 si 20 noiembrie trebuie sa ma duc la dublu test. In rest greturile au mai dispariut,in schimb mi e foame cam tot timpul  [:I] .

Va pup,o zi minunata sa aveti!



#120
panda7

panda7

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 02 octombrie 2016 - 11:49

Salutare la voi! Eu sunt încă fără grețuri sau alte mari simptome, în schimb mi s'a umplut fața de coșuri, ceea ce e pt mine e nou...f rar îmi apărea așa câte un coș rătăcit...

Teoretic am 5 sapt si 3-4 zile

La prima sarcina mi'am notat cam tot si am vazut acum că primul control l'am avut in sapt 9 si ca sarcina s'a văzut doar la eco vaginal pt ca am nush cum uterul în spate dau odată cu sarcina se pune in pozitie corectă.

 





Etichetat si cu sarcina, gravida, mai 2017

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -