Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Case din lemn - case din vis

casa casa din lemn

21 raspunsuri la acest subiect

#11
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 06:11

Casa mea de vacanta este din lemn si nu as schimba-o pentru nimic in lume cu una din caramida.

Contrar celor citite,casa din lemn se intretine foarte usor - e suficient ca la 5-6 ani sa fie tratata cu o vopsea speciala pentru a mentine lustrul lemnului.

Intr-adevar casa din lemn e mult mai calduroasa decat cea din caramida pe timp de iarna,si se spune ca e si mai buna pentru sanatatea celor care sufera de reumatism sau probleme osoase.

Desi multa lume ar crede ca o casa din lemn e foarte ieftina,nu e adevarat - daca se face din lemn masiv,gen log house tip american poate intrece mult,la pret o casa obisnuita din caramida,cea din lemn normal,e doar cu 30% mai ieftina decat cea din caramida.



#12
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 08:37

Doar la 5 ani? Mie la doi ani mi-au recomandata sa fac toata suprafata.

Poate e o vopsea mai buna dar cred ca te costa ceva daca e dintre cele mai scumpe. Da, ideea e ca trebuie intretinuta.



#13
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 14 septembrie 2016 - 11:54

Casa parintilor mei este construita din barne de lemn si mi se pare neadevarat ce spuneti despre rozatoare si carii . nici macar nu stiu daca lemnul a foat tratat chimic , desi cred ca nu , si nu am avut niciodata probleme cu carii , rozatoare sau altele . Dar casa nu are lemnul si la exterior , este numai ca structura . La exterior are tencuiala .
Nu are carii si are peste 50 de ani !!!!
Cand parintii au montat geamuri si usi termopan au vrut sa mareasca un geam si au trebuit sa taie jumatate de metru din perete , nu va spun cat de greu a fost si ce sanatoase si solide sunt grinzile .

Sunt calduroase , ecologice ( in cazul in care nu sunt imbaiate in solutii ) , racoroase vara .

#14
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 00:21

nu stiu cum sunt casele pe coasta de est unde sunt 4 sezoane, dar la mine in california casele sunt din lemn.

 

cand am facut remodelarea, am putut sa vad absolut tot cum se fac si mai ales cum se pastreaza in timp.

 

casa mea dupa 25 de ani in  climat f calduros , a avut citeva birne mincate pe alocuri de termite (se face tratament pt ata) si in alte citeva locuri erau un pic deteriorate.

cum noi am schimbat tot invelisul casei, si am dat totul jos, cu ocazia asta am schimbat si tot ce era deteriorat si am pus vata izolanta noua, hirtie protectoare, birne noi, iar

pe deaspura tencuielii am dat cu un strat de"vopsea" omega acrilica care nu mai treb revopsita niciodata.



#15
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 08:21

Nu stiu daca a-ti deschis linkurile puse in primul post de redactor.

sunt astea:

 

https://www.precisio.../photo-gallery/

 

https://www.precisio...campaign=photos

 

 

nu au tencuiala. Au doar lemn.



#16
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.698 mesaje

Postat 15 septembrie 2016 - 20:10

sistemul de constructive e acelasi indifferent ca are sau nu scindurele/ birne la suprafata.

 

si a mea avea scindurele la suprafata si de-asta le-am inlocuit cu tencuiala ca sa nu mai stam cu vopsitul. tencuiala tzine mult mai mult la vreme.

 

nu-mi plac cele de genul "cabanutza" indifferent cit sutn de impozabile... imi place mai mult stilul Mediterranean.



#17
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 06:51

Poate americanii contstruiesc casele astea in zone cu climat cald, fara ploi. La noi in Ro cum avem 8/ luni pe an vreme naspa nu cred ca e indicat. Vara-miu are ceva similar cu ce spune mamica si intr-una da bani pe una alta, care se degradeaza din cauza vremii si nu numai.

 

Apropo de lemn tratat, am avut un gard cu baza si piloni de lemn, mi s=a spus ca e tratat etc, dar dupa 10 ani baza a cedat, asa tratat cum era. Acum am pus gard si cu baza si cu pilonii de beton. Nu are moarte in felul asta,

 

 

Cum sa spui, mai, ca in Ro avem 8 luni pe an vreme nasoala??? tu venind din Anglia, si eu care citesc asta stand in Germania?!?!??!?!? :)))))

Doamne, ce dor imi e de verile lungi de peste 40° de la noi



#18
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.257 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:33

Pai Xio din octombrie incepe nasolia in Romania, muuuuult mai frig ca aici. Si tine neica pina prin mai!

 

La mine in februarie imi infloreste ciresul japonez din fata casei! Poate n-avem veri cu 40 de grade (nici nu imi doresc) dar iernile, toamnele si primaverile sint mult mai acceptabile aici in UK decit in Romania, unde fie ai +40 fie -15!!! Diferentele de temperatura nu-s asa mari aici. Iarna temperatura nu coboara sub 5 grade. In scotia o fi nasol, la mine in sud e bine.


Editat de Letitia1, 16 septembrie 2016 - 11:35 .


#19
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 16 septembrie 2016 - 11:40

Da, sunt dif mari de temp dar vara e vara :D

#20
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 23 septembrie 2016 - 11:44

si totusi...fiecare cu ce-l doare :) proiectul ca proiectul, e plin de reviste de specialitate cu poze care mai de care.

Intrebarea cheie este, exista in tara asta a noastra o firma serioasa care sa-ti construiasca o casa de lemn ? Ca din subiectul deschis mai de mult de mine vad ca sant o gramada de "tepari" pe piata [fri]

 

Ingrid si Cristi





Etichetat si cu casa, casa din lemn

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -