Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Case din lemn - case din vis

casa casa din lemn

21 raspunsuri la acest subiect

#1
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 septembrie 2016 - 17:02

Acum cativa ani am avut in plan sa imi fac o casa de lemn in Romania. Nu am renuntat la acel vis insa l-am amanat un pic...

 

Am tinut legatura cu un arhitect american care imi trimite din cand in cand modele noi - si iata ce galerie de case mi-a trimis ... ca sa ma puna pe jar.

 

CARE VA PLACE???



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 septembrie 2016 - 17:03

ce case nemaipomenite 

 

https://www.precisio...photo-gallery/�



#3
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 09:10

Da, sunt frumoase dar vei avea mult mai mult de muncit pentru intretinerea casei din lemn decat ai avea pentru una clasica.

Eu am casa cu portiuni doar din lemn-asa am cumparat_o nu am ales eu-si nu pot  fi lasate in plata Domnului asa ca restul casei pentru ca se deterioreaza. Deci, daca iti faci casa de vacanta unde stai rar eu zic sa nu te inhami la asa ceva. 



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 14:25

Dar de ce crezi asta? Lemnul acela nu este tratat sa tina? Ce anume trebuie intretinut la el?



#5
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 15:18

Bineintelesca tine:) ce am zis eu ca se strica? Doarca trebuie intretinut indiferentcat de tratat e.

Eu am doar elemente exteioare am dat jos tot ce era lemn  in casa din cauza ca ma dispera praful ce se punea dar terasa, stalpii de sustinere, obloanele si inca nistechestii care estetic sunt faine am lasat.

Insa la doi ani il dam cu un lac sau nu stiu cum se numeste obligatoriu, apoi intre mai il tratam din cauza soarelui , alteori pentru insecte, etc. Vreau sa zicca nu il ai si adio :) din cand in cand trebuie sa te mai ocupi de el.

Cand aveam in casa pe pereti si aveam fire electrice prin el mai faceam si controale periodic si pentru asta pentru ca oricat de super lemn ar fi tot e mai nasol un scurt in perete siesticu risc mai mare.

Nu stiu, euuna nu m-as lega lacap cu casa integral din lemn oricat de american ar fi celce mi o face.



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 09 septembrie 2016 - 15:23

din punct de vedere al izolatiei termice se pare ca e cea mai buna. Deci la munte, pe post de casa e bine sa ai casa de lemn.



#7
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 11:36

Casele din lemn au anumite particularitati, atat ca si solutie constructiva, cat si in exploatare.

Ce pot spune este ca unii oameni nu pot trece efectiv peste frica de foc, rozatoare, ganganii, zgomote, vibratii, etc, iar altii trec usor peste asta si adora sa stea intre pereti prietenosi de lemn in loc de ciment.

Si mai pot spune ca daca o casa clasica, cu betoane si caramida, poate fi neglijata o perioada fara sa pateasca mare lucru, pe cea de lemn n-o poti lasa de izbeliste, timpul o degradeaza urgent, daca e expusa. Un lucru, iarasi, care pune lumea pe ganduri.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.252 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 13:08

Poate americanii contstruiesc casele astea in zone cu climat cald, fara ploi. La noi in Ro cum avem 8/ luni pe an vreme naspa nu cred ca e indicat. Vara-miu are ceva similar cu ce spune mamica si intr-una da bani pe una alta, care se degradeaza din cauza vremii si nu numai.

 

Apropo de lemn tratat, am avut un gard cu baza si piloni de lemn, mi s=a spus ca e tratat etc, dar dupa 10 ani baza a cedat, asa tratat cum era. Acum am pus gard si cu baza si cu pilonii de beton. Nu are moarte in felul asta,



#9
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 14:47

Ups - mi-a ramas in minte ce a spus Rufus despre rozatoare ... mda, cred ca prin lemn isi fac mai repede tunel  [fri]



#10
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 12 septembrie 2016 - 17:12

Doar

 rozatoare?: ) sa vezi ce frumos e daca intra carii de exemplu. Un vis.

"Nu stiu altii cum sunt "dar asa cum zice rufus unii ( ca mine)  nu pot nici sa gandeasca asa ceva [batcap] nu pot trece peste frica asta.

 

 

Eu pentru rozatoare am nonstop un aparat in priza ce acopera suprafata casei integral cu ultrasunete sunt nu sunt eu acolo si isi face treaba foarte bine( nu am insa pet, da? Daca ai, nu poate fi folosit) . Dar cand  am avut carii intr o canapea superba de exemplu - o cumprasem de la un atelier ce le lucra manual ,pur si simplu dupa cateva saptamani de incercari esuate cu tratamente cu injectat solutii, uns lemnul, etc ( pe bani buni bineinteles) am dat o la reciclat in protestele sotului  pentru ca imi era frica sa mai dorm in casa pur si simplu. Doar cand auzeam noaptea tica- tica -tica muream. Si luasem un set de trei 2 canapele si un fotoliu dar doar cea de doua locuri avea carii.

Nici nu imi pot imagina ce oroare ar fi sa intre asa ceva prin peretii casei de exemplu. 

Deci da, trebuie continuu ingrijit lemnul daca esti socat cel putin ca mine.

 


Editat de mamica11, 12 septembrie 2016 - 17:35 .




Etichetat si cu casa, casa din lemn

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -