Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Sporturi potrivite pt copii 5-6 ani


15 raspunsuri la acest subiect

#1
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 09:06

Buna ziua tuturor,

 

Ce sporturi practica, copilasii vostri la aceasta varsta? Baiteleul meu are 5 ani si 3 luni si vreau neaparat sa-l inscriu la un sport.

 

O zi super,

Arina [flo2]



#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 09:30

si el la ce sport vrea?



#3
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 09:50

Din moment ce n-a incercat nici unul (la modul serios), nu cred ca poate sa spuna exact :)

Cred ca i-ar placea karate, gimnastica sportiva, baschet. Nu cred ca tenis. Cu siguranta patinaj si ski.

In niciun caz nu o sa-i impun eu vreun sport.

 

Inotul l-a descoprit anul asta, pana acum nu i-a placut apa prin urmare nu l-am stresat cu asta. Problema e ca noi, in Valcea, nu prea avem bazine de inot calumea iar cursuri se fac numai vara.

 

As fi vrut doar sa vad la ce sport v-ati dat copiii la aceasta varsta.

Din punctul meu de vedere, cu cat mai multe sporturi, ca atat mai bine. Eu am fost genul sportiv si am practicat o gramada, de placere. Cred ca as fi putut face si performanta, dar nu m-a interesat.

 

[flo2]



#4
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.650 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 09:55

5 ani e varsta descoperirilor. Crezi ca vrea karate, pai karate sa fie anul asta.

In plus e ok pt varsta lui.

E prea mic pentru basket si tenis. 



#5
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 10:10

Exact asa m-am gandit si eu, la karate. In rest, sporturi ocazionale, gen patinaj, ski, inot...



#6
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 10:15

indiferent de ce vei alege in final, pune problema si la urmatorul mod :

ce oferte am in orasul meu ?

unde au loc cursurile, aproape de casa sau in celalalt capat al orasului ?

programul cursurilor e ok, il pot duce/aduce pe copil fara sa interfereze cu programul lui (de masa, de somn, de gradinita) sau al meu (sau cu programul persoanei care il va duce/aduce pe copil) ?

preturile sunt ok pentru buzunarul meu ?

ce conditii sunt la sala, e curat, au conditii decente la vestiar si dus, instructorii au referinte bune ?

in plus, cand te vei decide unde il vei duce, discuta cu instructorul sa-ti permita sa-l duci 1-2 sedinte "de proba" inainte de a-i face abonament si a plati taxa lunara. poate copilului nu-i place acolo deloc, de instructor, de colegi, sau sportul respectiv nu-l incanta.



#7
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 13:02

Puteti incerca si ceva mai special: gimnastica,patinaj artistic,balet (daca va ganditi la ceva pe termen lung),este varsta perfecta pentru aceste sporturi.Insa intr-adevar cum mentiona Corina mai sus trebuie sa ai in vedere mai multe aspecte.

Eu nu as da un baiat de 5 ani la karate,pentru ca desi toata lumea se imbulzeste sa isi dea copilul la acest sport - nu e inca varsta propice pentru a intelege esenta acestui sport,superb de altfel,si intr-un an,doi s-ar putea plictisi si va renunta sau dimpotriva s-ar putea simti atras de vraja inaintarii in grad.

 

Oricum important e ca copilul sa se miste si orice sport ati alege nu aveti decat de castigat.



#8
astridhappy

astridhappy

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 114 mesaje

Postat 01 septembrie 2016 - 17:35

La varsta asta baietelul meu a inceput Karate si s-a tinut vreo 3 ani, apoi a vrut sa schimbe. Asta a fost alegerea lui. Si sugestia mea pe care i-am indus-o usor-usor [:)]  a fost inotul si a mersi si la inot. Iar aici a fost bine, ca nu aveau limita de varsta inferioara. Ba, din contra, cu cat mai mic, cu atat mai bine!



#9
Adriana mica

Adriana mica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.200 mesaje

Postat 02 septembrie 2016 - 18:07

La varsta asta as recomanda mai degraba kinetoterapie. Este o varianta care ajuta in orice conditii (mai ales pana la 6 ani, dar merge si dupa) sa-si corecteze mici aspecte care nu s-au dezvoltat chiar in parametri (ma refer dpdv al motricitatii generale). Se face o evaluare initiala, sunt situatii cand nu e nevoie insa, din ce am vazut si auzit pana acum, multi copii au cate ceva de indreptat. Poate parea neimportant, insa din experienta noastra, chiar ajuta. Nu am crezut ca il poate afecta atat de mult la scoala (si nu ma refer la ora de sport) coordonarea intre partea stanga si cea dreapta, intre mana si ochi. Sau dezvoltarea musculaturii abdominale (care sustine coloana, de aici apar de multe ori problemele de postura si cu scrisul).

 

Noi am incercat atat la gradi, cat si in primii an de scoala, aikido si inot. Ambele i-au placut, a continuat sa le faca pana anul asta. L-au ajutat ca tonus general, insa nu au rezolvat ceea ce aveam nevoie (lucruri de care am aflat abia anul trecut). La kinetoterapie se lucreaza diferit, cu focus pe anumite grupe de muschi, simetric sau nu (dupa cum e cazul)... de aceea recomand.  


Editat de Adriana mica, 04 septembrie 2016 - 07:16 .


#10
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.326 mesaje

Postat 05 septembrie 2016 - 15:33

La 5 ani lasa-l sa descopere ce-si doreste , dar nu ar strica inotul , patinajul , cu role sau pe gheata , biciclitul , joaca , alergatul , escaladari. E prea mic pentru sporturile de echipa.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Astăzi, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - Ieri, 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Astăzi, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Astăzi, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Astăzi, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Astăzi, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Astăzi, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -