Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Copil care se trezeste noaptea

trezit noaptea speriat panica socializare frica teama

13 raspunsuri la acest subiect

#1
danielraciu

danielraciu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 august 2016 - 07:33

Buna dimineata. Sunt tatal unui copil de un an si 8 luni. Tin sa mentionez din start ca a fost un copil pe care ni l-am dorit mult si care se pare ca a fost foarte protejat si ferit de unele realitati, atat cat ele pot influenta un bebelus. Problema este mai veche, dar acutizarea ei ne duce intr-un stadiu diferit si foarte inspaimantator. Achim este foarte antisocial, plange cand vede lume noua, nu-i place compania unor persoane chiar daca le-a mai vazut, cu care a mai interactionat. Cum simte ca va fi dus intr-un loc nou (restaurant, magazin etc) intra intr-o stare de alarma si este foarte agitat, totul terminandu-se cu crize de plans intense. Am folosit acest detaliu pentru ca este posibil ca tocmai aceste stari anxioase, plecate probabil dintr-o protejare excesiva sa fie cauza ultimelor nopti cand copilul se trezeste, devine agitat, se sperie de absolut orice, nu accepta nicio explicatie, urla, fiind foarte greu de potolit, isi schimba comportamentul, trece dintr-o stare in alta (depinde in dimineata aceasta, sotia a fost nevoita sa plece de acasa cu el, iar in momentul cand a iesit pe usa, Achim dintr-un plans necontrolat s-a uitat la mine mi-a zambit si a inceput sa mi faca pa-pa). Am trecut prin spargerea caninilor, a dintilor, a majoritatii maselelor, cu problemele de rigoare, chiar daca sa spunem ca si acum e posibil sa aiba o eruptie, frecandu-se excesiv pe la nasuc si gurita. Tot in crizele acestea are si o privire pierduta, greu explicabila. Se poate ca starile pe care le enumar sa fie si sub semnul unor exagerari, dar panica s-a instalat si ne domina. Achim este inca alaptat, nu a dormit nicio noapte cap-coada, trezirile insemnand 1-2-3 plimbari prin casa sau doar momente de alaptare si a mai avut genul acesta de treziri nocturne, dar ele consumandu-se prin joaca, citit etc. Ati trait ceva asemanator, aveti sfaturi pretioase? Sa ne facem griji suplimentare? Multumesc 

 



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.602 mesaje

Postat 30 august 2016 - 09:14

buna,

poate fi vorba despre pavorul nocturn. se manifesta in general pe la aceasta varsta.

https://cabinetpsiho...la-copilul-mic/

 

pe de alta parte, intreb : mamica a urmat vreun tratament de sustinere a sarcinii ? daca da, cu ce anume ?

 

copilul primeste in aceasta perioada ceva suplimente pentru intarirea imunitatii sau vitamine+minerale ? intreb pentru ca fetita mea a avut o perioada de cosmaruri, noapte de noapte fix la ora 12, in perioada in care ii administram un siropel pentru imunitate. cum am incetat cu siropul, cum s-au terminat si cosmarurile (plangea cu ochii inchisi, vorbea dar nu intelegeam ce spune, suspina).



#3
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 30 august 2016 - 09:40

Din experienta iti spun ca, copiii alaptati se trezesc mai des noaptea. La mine ambele fetite au dormit legat toata noaptea dupa intarcare.

pe de alta parte, copilul doarme la pranz? Starile acestea pot fi si pe fondul oboselii.

Sfatul meu este sa continuati sa-l scoateti sa interactioneze dar treptat. Si inainte sa-i explicati- de ex acum mergem la magazin sa luam paine. Pentru ei anticiparea evenim le ofera siguranta. u Si nu, nu este prea mic sa inteleaga, ei sunt f inteligenti (fetita cea mica e de varsta lui Achim).

Un alt aspect important este programul- de masa, somn,plimbare.



#4
danielraciu

danielraciu
  • Membri
  • 3 mesaje

Postat 30 august 2016 - 10:07

Cel mic momentan nu ia nimic, iar mama lui a urmat un tratament cu (sper sa nu gresesc si sa-mi amintesc corect) Ogestan, Aspenter, acid folic...a avut ceva probleme cu unele analize la inceputul sarcinii. Dozarea nu mi-o mai amintesc defel.

Pentru noi a fost primul episod cu o asemenea incarcatura. Am vb acum cu sotia si-mi spunea ca s a trezit foarte ok, ce-i drept nu in patul lui, am specificat ca sotia a plecat cu el in toiul diminetii. Stiu ca nu este ok, ca nu infrunta realitatea, dar era o situatie foarte stringenta.

Cat vine vorba de program. Pot spune ca uneori este atat de bine structurat, ca pentru mine ar fi atat de plictisitor. Are 2 plimbari pe zi, una dimineata, una spre seara, un somn de pranz de circa 2-3 ore, iar seara acumuleaza si se simte, fiind foarte usor iritabil, uneori adoarme mai greu, alteori mai usor. Mesele sunt regulate, uneori mananca, uneori mai putin, dar fiind alaptat cred ca este si mai greu de gestionat situatia alimentatiei. 

Stim ca este bine sa l pregatesti inaintea unor momente, evenimente, cateodata tine si pare atat de captivat, alteori desi il simt constient de moment, are acele reactii de refuz total, lipsa interactiunii si iesirea din mediu fiind raspunsul local, chiar daca poate nu cel corect.



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 30 august 2016 - 10:20

este inca un copil mic, nu puneti pe umerii lui asteptarile unui adult.

crizele de noapte sunt legate de pavor-ul nocturn, specific varstei, plus obisnuita trezirii pentru alaptat.

iar crizele de anxietate se rezolva cu discutii. ca si geuta, spun ca trebuie discutat cu copilul, la nivelul lui, calm, linistit. atitudinea voastra conteaza.



#6
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 30 august 2016 - 10:50

Partea asta cu "antisocialitate", faptul ca simte disconfort la intalnirea unor persoane straine, este normala la 1 an si ceva- 2... Copilul reactioneaza asa pentru ca nu cunoaste acele persoane, nu se simte el in siguranta, in largul lui, chiar daca persoanele respective sunt ok. Si fetele mele la fel faceau, la fel reactioneau in fata anumitor persoane straine, se dadeau in spate, se ascundeaua dupa mine, ma trageau sa plecam, plangeau, scanceau. Tot asa la varsta asta, 1-2 ani, asa... Si mie unele persoane imi spuneau ca uite, o sa ai probleme cu copiii, ca nu vor fi sociabili, ca sa le scot mai mult in lume.... Ei na... n-au nici pe naiba acum, socializeaza normal ca toti copiii, dar au fost ele mai mamoase (am stat mai mult cu mine, primii ani din viata, am avut CIC-urile unul dupa altul, pe urma am mai stat un an, pana sa reincep serviciul). 

Persoanele cu care va vedeti si in fata carora plange copilul, ar trebui sa inteleaga ca al vostru copil nu are o problema cu ele, sau copilul are vreo problema de socializare. Pur si simplu e varsta... Si la fel, acele persoane sa nu insiste "hai la mine, dar de ce plangi? Nu-ti place de mine etc etc". Pe ale mele le enerva insistenta asta si mai tare faceau daca cineva se baga in sufletul lor asa...

 

[:-)))] In blocul in care am locuit pana de curand, cand erau ele mici, era la etajul 1 o batranica singura, care statea mult prin fata blocului, mai ales cand era cald afara. Cand ma vedea pe mine cu fetele ca intram/ieseam din bloc, venea catre ele "hai la mine, ca va iau eu, hai la mine.. Nu mi se dai mie? Pe care pot sa o iau eu?". Ea de drag zicea asa, zicea ca ii plac mult copiii, lucrase asistenta in pediatrie pe vremuri, era singura, ea nu avea copii.... dar nu-si dadea seama ca dadea cu bata in balta asa.. Fetele se speriau rau de tot de ea, se speriau in general de persoane mai in varsta, le mai si zicea asa... se puneau pe un plans pana dupa ce treceam de ea... si femeia se tot mira "dar ce plang asa? ca nu e bine..." Toate astea se petreceau cam cand aveau fetele 2-3-4 ani, cam asa... Intre timp batranica s-a imbolnavit, n-a mai locuit acolo..... insa fetele tot isi mai aduc aminte de ea... ma mai si intreaba "dar mai stii ca era o babuta care zicea ca ne ia ea......?"

 

Cu mersul la magazin, e buna ideea cu vorbitul dinainte cu copilul: acum mergem acolo, facem cutare lucru, ne intalnim cu nu stiu cine, nu stam mult etc etc...

 

Cu trezitul noaptea, nu stiu ce sa zic exact... si ale mele se mai treaza asa, cu plans necontrolat, greu de linistit, au fost si asemenea episoade, dar trecatoare...

Verifica insa sa nu-l doara ceva... Cu cea mica a mea am avut un episod pe la 1 an cand avea un inceput de otita, adica incepuse sa se inflameze si avea puseuri de durere... efectiv se trezea urland noaptea (dar avea crize si ziua, cand incepea sa o doara) si nevorbind, nu am putut stii de la inceput ce o supara.... insa nimic nu o consola, pana nu-i trecea durerea si a doua zi ne-am dus la dr...



#7
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 30 august 2016 - 10:54

Cat vine vorba de program. Pot spune ca uneori este atat de bine structurat, ca pentru mine ar fi atat de plictisitor. Are 2 plimbari pe zi, una dimineata, una spre seara, un somn de pranz de circa 2-3 ore, iar seara acumuleaza si se simte, fiind foarte usor iritabil, uneori adoarme mai greu, alteori mai usor. Mesele sunt regulate, uneori mananca, uneori mai putin, dar fiind alaptat cred ca este si mai greu de gestionat situatia alimentatiei. 

Stim ca este bine sa l pregatesti inaintea unor momente, evenimente, cateodata tine si pare atat de captivat, alteori desi il simt constient de moment, are acele reactii de refuz total, lipsa interactiunii si iesirea din mediu fiind raspunsul local, chiar daca poate nu cel corect.

Dar pentru copiii mici, nu este. Pentru ei este foarte importanta rutina la varsta asta. Si orice iesire din rutina poate crea  un disconfort. Cand mai creste, dispare aceasta problema, mai pot interveni schimbari de program, are si el alta capacitate de intelegere.



#8
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 august 2016 - 14:00

Am ajuns sa ne ingrijoram si pentru ca avem copii normali. Copiii nu sunt toti la fel asa cum parintii si conditiile in care traiesc nu sunt la fel , exista niste linii mari dar sa fim atenti cu standardele .

Din ce s-a scris nu vad nimic anormal . Un copil alaptat se trezeste de cateva ori pe noapte , depinde cat de flamand e sau cat lapte are mama . Si a mea se trezea de 2-3 ori , asa ca a fost o usurare cand nu a mai supt pentru ca a dormit de seara pana dimineata .

E bine ca un copil sa aiba rutina dar la aceasta varsta nu mai mult decat pentru somn , mancare si baie, eventual olita .In rest multa joaca si activitati libere .

In general copiilor mici nu le place la restaurant sau alte locuri aglomerate.E groaznic , mai ales in perioada dinaintea sarbatorilor sau cand sunt reduceri , sa mergi intr-un mall sau centru comercial . Tot ce auzi e plansul si tipetele disperate ale copiiilor din carucioare , tarati cu orele prin magazine si pe care nici macar Peppa Pig nu-i poate linisti .Groaznic .

In vara aceasta am stat mult in preajma nepotelului meu de 1 an si 9 luni si avea si el momente candlangea fara motiv , aparent, in rest era lasat sa faca ce vrea, a umblat numai descult , fara creme de soare , a gustat cam tot ce gasea pe jos .

#9
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 30 august 2016 - 14:03

Vreau sa adaug ca daca copilul locuieste numai cu parintii e si normal sa simta discomfort cand vine in contact cu persoane straine . As recomanda sa va petreceti cat mai mult timp cu familia largita , bunicii , alte familii cu copii.

#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 30 august 2016 - 14:45

Eu la rutina ma refeream la orele pentru masa, somn (inclusiv pregatirea pt acestea: spalat pe maini, imbracat pijama, citit poveste etc), joaca/plimbari. Prin joaca inteleg toata gama de jocuri, activitati specifice varstei. 





Etichetat si cu trezit, noaptea, speriat, panica, socializare, frica, teama

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -