Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat costa constructia unei case (modeste) ?


29 raspunsuri la acest subiect

#11
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 22 august 2016 - 06:35

Noi ne-am construit o casa de vacanta din lemn  cu tencuiala pe interior de 100 mp.acum 4 ani in jud.Covasna

 

Planul de constructie plus costurile aferente obtinerii aut.de constructive ne-au costat 2000 de lei .

 

Constructia casei s-a facut in trei faze : foundatie,la rosu,interior.

Am avut o echipa de 3 muncitori.Noi am fost prezenti numai in perioada in care se facea interiorul pentru a ne alege parchetul,gresia,faianta,usile etc.

 

Casa ne-a costat in jur de 25.000 de euro,insa rata de schimb era mai mica ca acum.



#12
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 22 august 2016 - 06:53

Cum bine zicea cineva mai inainte grija mare cu utilitatile,caci chiar la poarta de ar fi - racordarea la ele cere multa rabdare si nu in ultimul rand multi bani.

 

In cazul nostru,utilitatile erau in zona, la cumpararea terenului nu am facut nici un calcul referitor la ele,insa doar racordarea la electricitate ne-a costat 10.000 lei,din care vom recupera ceva in momentul in care se mai leaga alti 3 vecini de panoul nostru comun cu inca alti doi vecini care au contribuit la vremea respectiva cu cate 8000 de lei.

 

Pentru apa am forat put - primul de 19 m.prin forare manuala 200 de lei pe m.,in care nu am gas it apa,apoi a venit o alta firma ,cu aparatura de ultima ora ne-a forat un put de 45 m. cu 300 de lei pe m.

 

In loc de canalizre avem fosa septica .



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 august 2016 - 07:37

Noi avem teren de 600 m2, casa are 100 m2 si e cu mansarda...sufragerie, bucatarie si baie jos, 2 dormitoare si baie sus...plus balcoane la ambele dormitoare....si o terasa mare la sufragerie, plus una mica la intrare...am facut-o in regie proprie, tipul care s-a ocupat a facut de la fundatie pana la gresie si faianta..avem puț facut, canalizare si gaze erau cand s-au mutat ai mei...acoperisul si balustradele (pe scara si la balcoane) le-au facut firme specializate..am avut electrician si instalator.

Noi am mers pe ideea produselor de calitate, chiar daca sunt ceva mai scumpe..avem ferestre de la Rehau, plus jaluzele electrice, calorifere, tevi etc de la Romstal (toalete cu bazinul incorporat de la Geberit, baterii Grohe), centrala e de la Viessmann, electrocasnicele de la Electrolux...mobila am facut-o la comanda.

Proiectul casei a fost cam 900 euro...autorizatii etc in jur de 1000.

Noi am pus gazon, iar la intrare am facut o alee mare cu dale...mai avem de plantat pomii si de facut una alta la gradina.

Pana acum ne-a costat 100mii euro.

 

O sa pun link-ul cu casa mai tarziu.



#14
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 22 august 2016 - 08:49

Noi avem teren de 600 m2, casa are 100 m2 si e cu mansarda...sufragerie, bucatarie si baie jos, 2 dormitoare si baie sus...plus balcoane la ambele dormitoare....si o terasa mare la sufragerie, plus una mica la intrare...am facut-o in regie proprie, tipul care s-a ocupat a facut de la fundatie pana la gresie si faianta..avem puț facut, canalizare si gaze erau cand s-au mutat ai mei...acoperisul si balustradele (pe scara si la balcoane) le-au facut firme specializate..am avut electrician si instalator.

Noi am mers pe ideea produselor de calitate, chiar daca sunt ceva mai scumpe..avem ferestre de la Rehau, plus jaluzele electrice, calorifere, tevi etc de la Romstal (toalete cu bazinul incorporat de la Geberit, baterii Grohe), centrala e de la Viessmann, electrocasnicele de la Electrolux...mobila am facut-o la comanda.

Proiectul casei a fost cam 900 euro...autorizatii etc in jur de 1000.

Noi am pus gazon, iar la intrare am facut o alee mare cu dale...mai avem de plantat pomii si de facut una alta la gradina.

Pana acum ne-a costat 100mii euro.

 

O sa pun link-ul cu casa mai tarziu.

 

 Ella, poti sa imi spui cu ce companie ati lucrat pt balustrade? din ce au fost facute? - fier forjat sau aluminiu? avem si noi de pus o balustrada la un balcon exterior, si pana acum am primit niste oferte de te doare capul.



#15
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 august 2016 - 12:25

Moon, sunt din inox...si arata ft bine...e o firma ft serioasa, au lucrat brici...noi am pus la unul dintre balcoane si geamuri...nu sunt ieftini, dar fac lucruri de calitate..pe noi ne-au costat balcoanele si balustrada de la scara cam 2mii euro...dar merita toti banii.

 

http://www.balustrad...e.ro/despre-noi



#16
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 august 2016 - 12:30

Ma bate gandul sa cumpar un teren intr-o zona de dealuri, la cca 100 km de Bucuresti.

As vrea sa stiu, concret, cat ar costa in total sa ridic o casuta ? Ma refer la suma care include proiect, autorizatii si constructia,

 

M-am gandit pentru inceput la o camera mai mare, baie si bucatarie, cu posibilitate de extindere in viitor.

 

Cam la ce suma ar trebui sa ma gandesc ? Ca sa vad daca am posibilitatea financiara sau raman doar la stadiul de visat [:)]

 

Ingrid si Cristi 13 ani

foarte buna idee - e o super investitie de viitor.  [flo2]



#17
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 august 2016 - 12:32

Casa e cea din link-ul de mai jos (noi nu stam in tara, am facut-o pt atunci cand vom iesi la pensie...acum stau ai mei, iar noi doar cand mergem in vacanta in tara): 

 

http://www.eproiecte...mansarda-264012

 

Noi am scos geamul din lateral (unde e terasa), semineul, insertiile de lemn si geamurile de sus, din mansarda (cum ar veni, de pe acoperis)...si am inaltat acoperisul cat de mult s-a putut.

 

Au ft multe proiecte de case...noi am vrut una nu prea mare...firma construieste in toata tara, deci ii puteti contacta...am studiat ft multe site-uri de proiecte pt case, iar ceea ce au ei ne-a placut cel mai mult. 


Editat de Ella73, 22 august 2016 - 12:34 .


#18
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 22 august 2016 - 13:06



Ma bate gandul sa cumpar un teren intr-o zona de dealuri, la cca 100 km de Bucuresti.

As vrea sa stiu, concret, cat ar costa in total sa ridic o casuta ? Ma refer la suma care include proiect, autorizatii si constructia,

 

M-am gandit pentru inceput la o camera mai mare, baie si bucatarie, cu posibilitate de extindere in viitor.

 

Cam la ce suma ar trebui sa ma gandesc ? Ca sa vad daca am posibilitatea financiara sau raman doar la stadiul de visat [:)]

 

Ingrid si Cristi 13 ani

 

ar trebui sa te gandesti si la varianta de a cumpara o casuta gata facuta. sunt foarte multi care si-au facut casute de vacanta in zona de deal din prahova (campina, breaza, valea doftanei, samd.) si acum e plin peste tot pe garduri cu anunturi "de vanzare".

iarasi, poti lua in calcul imobilele vandute de banci sau executori judecatoresti, sau cele intrate in programul "darea in plata".

sau, puteti sa cumparati o casuta veche, batraneasca, si sa o modernizati/extindeti, pe vremuri stiu ca era mai ieftina autorizatia de modernizare a unei constructii vechi decat pentru a construi de la zero. ai avea avantajul ca utilitatile ar fi deja "trase" in gospodaria respectiva.

se fac si la noi case din containere, sunt expuse cateva pe DN1 bucuresti-ploiesti, undeva pe stanga cum vii de la bucuresti, dar nu-mi amintesc deloc in ce localitate...iti sar in ochi containerele, sunt galbene, amplasate intr-o curte ingradita...


Editat de CorinaDani, 22 august 2016 - 13:21 .


#19
moon16

moon16

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.503 mesaje

Postat 22 august 2016 - 13:11

Moon, sunt din inox...si arata ft bine...e o firma ft serioasa, au lucrat brici...noi am pus la unul dintre balcoane si geamuri...nu sunt ieftini, dar fac lucruri de calitate..pe noi ne-au costat balcoanele si balustrada de la scara cam 2mii euro...dar merita toti banii.

 

http://www.balustrad...e.ro/despre-noi

 

 Poi Ella e ieftin, noi tot ce am primit pana acum la o simpla balustrada de la balconul de la dormitorul principal a fost 1000+ eur. Am trimis mail, astept oferta.

  Multumesc frumos!



#20
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 22 august 2016 - 13:48

Moon, cu multa placere...ai mei au fost la expozitia lor si si-au ales acolo...daca imi aduc aminte, i-au sunat si asa au stabilit cand sa mearga...apoi au venit si au masurat...sunt parolisti, lucreaza repede si bine.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -