Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cat costa constructia unei case (modeste) ?


29 raspunsuri la acest subiect

#1
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 19 august 2016 - 17:29

Ma bate gandul sa cumpar un teren intr-o zona de dealuri, la cca 100 km de Bucuresti.

As vrea sa stiu, concret, cat ar costa in total sa ridic o casuta ? Ma refer la suma care include proiect, autorizatii si constructia,

 

M-am gandit pentru inceput la o camera mai mare, baie si bucatarie, cu posibilitate de extindere in viitor.

 

Cam la ce suma ar trebui sa ma gandesc ? Ca sa vad daca am posibilitatea financiara sau raman doar la stadiul de visat [:)]

 

Ingrid si Cristi 13 ani



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 19 august 2016 - 19:07

Tocmai ce amvorbit cu soțul de case si mi a arătat o casa predata la cheie, din prefabricate, o firma din romania pe model german, costa cam 27.000 de euro. 2 dormitoare, living, buc si baie. Daca te interesează o sa caut si linkuk respectiv, dar cred ca mâine :) n

#3
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 19 august 2016 - 19:09

Pai in primul rand trebuie sa răspunzi la urm. intrebari: 

Ce suprafata vrei sa aibă căsuța?

Din ce materiale vrei sa fie construita?

La cele spuse de tine trebuie sa iei in calcul costul utilităților, daca terenul le are deja, scapi mai ieftin, daca insa trebuie sa le aduci de la distanta, costa.

Vrei sa construiesti căsuța in regim propriu sau de catre o firma?

Zona respectiva e accesibila pentru transportul materialelor ? Altfel si asta e un cost suplimentar.

Deci sunt mai multe de luat in calcul.

In ceea ce priveste costul documentelor necesare, la proiect de exemplu se taxează inmultind suprafata desfasurata a casei cu tariful de proiectare a casei, tarif ce variază de la cativa euro/mp la zeci de euro/mp.

Costul constructiei depinde din ce materiale se face, daca vrei pretul la rosu sau pretul cu totul la cheie.

Dosarul pentru obtinerea autorizatiei de construire cuprinde multe alte avize si tot felul de documente, pentru care se plătesc taxe, nu foarte mari, insa se aduna. Plus ca trebuie sa stai bine la capitolul răbdare si nervi.

Mai ai varianta sa vb in zona, poate este cineva care tocmai si-a ridicat o căsuță cum iti doresti si te-ar ghida mai bine sau mergi la o firma unde sa ceri o oferta orientativa pentru căsuța dorita de tine si astfel ai un pret de plecare strict pentru constructie.



#4
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 19 august 2016 - 19:52

Cel mai important lucru e daca voi va pricepeti un pic sau daca ai rude prieteni care se pricep . Intreaba pe cineva din zona care si-a facut casa ce proiectant a folosit , cat a costat . Unii costa mai mult altii mai putin .
Eu am facut casa cu o companie in 2008 inainte de marele crash , cu preturile cele mai mari . Altii au facut 2 case cu banii pe care i-am avut eu , sau chiar mai mult .

Inainte sa incepi stabileste cu cine lucrezi , sunt oameni in zona poate , care se pricep foarte bine , trebuie sa stati cu ei unul din voi , ii coordonati si controlati lucrarea .

Cauta locul cu materialele cele mai ieftine , nu trebuie sa cumperi de la oras de la marii dealeri , sunt depozite mici si pe la tara , de fapt in fiecare sat , si vei fi mirata sa afli ca preturile difera , in plus pe la noi cei de la care cumperi iti ofera gratis transportul , ceea ce nu e de neglijat .

#5
ingridnen

ingridnen

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.709 mesaje

Postat 21 august 2016 - 10:40

Va multumesc pentru raspunsuri ! Da, este o idee buna sa vorbesc cu cineva in zona.

 

Ma gandisem la 60-80 mp, casa din caramida, la cheie...si as prefera sa construiesc cu o firma. Utilitatile ar fi "la poarta".

 

Sant doar la nivel de cercetare deocamdata [:)]

 

Ingrid


Editat de ingridnen, 21 august 2016 - 10:41 .


#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 august 2016 - 11:16

Da sunt si eu interesat - am un teren am utiliati (apa/canalizare/curent/gaz) dar as dori sa faca firme pe baza de contract de la A a Z (proiect,executie) 

Eu nu ma pricep deloc la acest capitol. Proiectul poate fi facut de orice firma de oriunde insa executia doar in Oradea.



#7
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 21 august 2016 - 12:20

Mie imi surade ideea de casa-container

 

https://www.google.d...KHSyEAn0QsAQIIw

 

 

din pacate in Germania din cate am citit pe net nu e nimeni care sa se ocupe de asa ceva. Nu stiu cum e in Romania.

Dar ideea mi se pare f buna.

Am vazut aici o casa in genul acesta, e chiar pe malul unui lac....arata superb.



#8
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.224 mesaje

Postat 21 august 2016 - 12:36

Mie imi surade ideea de casa-container

 

https://www.google.d...KHSyEAn0QsAQIIw

 

 

din pacate in Germania din cate am citit pe net nu e nimeni care sa se ocupe de asa ceva. Nu stiu cum e in Romania.

Dar ideea mi se pare f buna.

Am vazut aici o casa in genul acesta, e chiar pe malul unui lac....arata superb.

Stiu ca in Suedia sint firme care fac astfel de case, intr-o zi e ridicata. Si mie mi-ar place asa ceva. 



#9
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 21 august 2016 - 21:22

Tocmai ce amvorbit cu soțul de case si mi a arătat o casa predata la cheie, din prefabricate, o firma din romania pe model german, costa cam 27.000 de euro. 2 dormitoare, living, buc si baie. Daca te interesează o sa caut si linkuk respectiv, dar cred ca mâine :) n

Eu in Timisoara am vazut la 35 mii €,frumusele foc! 

Depinde si de zona foarte mult. 

 

Cu utilitatile  cred ca e "razboiul "cel mare. 



#10
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 21 august 2016 - 23:06

http://www.casa-ieft...ferte-speciale/


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -