Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe e pe drum - ce cumparam inainte de nastere?


50 raspunsuri la acest subiect

#21
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 august 2016 - 08:13

Sa le luam pe rand:

1.patut (recomand textil si nu lemn, ca poate sa se loveasca in bara de la patut. Pustiul meu si.a ciobit incisivul central in bara de sus de la patutul de lemn). Oricum la noi patutul a fost de decor. Daca ai de unde sa imprumuti un patut ar fi excelent, eventual ii cumperi saltea de patut, protectie saltea, 1 lenjerie de patut (sau ii cumperi 2-3 cearceafuri de patut care se prind cu elastic, sunt mai practice). In rest, seturile de lenjerii de patut sunt excesiv de scumpe si inutile. Nu am folosit deloc pilota, pernita de la set, iar aparatoarele ce se pun pe patut au mai mult rol de decor).

 

2. Cadita: am luat fara suport, baiatul meu oricum a fost mai mare si mai agitat, asa ca mi.a fost teama sa iau cadita cu suport. Oricum am cumparat prima data o cadita speciala pentru bebe, ca sa poata sa stea bebe comod la baie, avea o partw oblica/ca in panta pe care statea bebe cu spatele. A 2a cadita i.am luat.o dupa ce a inceput sa stea in fundulet, si nu mai avea loc in copaita de bebe. Oricum exista scaune speciale pentru baie, pot fi practice dupa ce bebe sta bine in fundulet.

 

3. Nu prea am folosit servetele umede, mi.a fost mai comod sa.l spal in chiuveta. Servetelele irita pielea, care oricum este destul de sensibila.

 

4. I.am luat un gel spumant pentru baie, de la Mustela, pe care il foloseam pentru corp si cap. Si acum la aproape 2 ani tot Mustela folosesc. Tot pentru baie, pentru spalatul pe cap, recomand sa-i iei o protectie pentru cap care sa-l fereasca de apa, spuma (chiar daca folosesti sampon care nu-l ustura). Eu nu am folosit la timp, iar acum face scandal la spalatul pe cap.

 

 

5. masa de infasat; nu am folosit si nu prea ii vad rostul. Nu cred ca se poate utiliza pe o perioada mai mare de timp, bebe o sa inceapa sa se intoarca, roteasca si exista riscul de accidentare (cazut de pe masa).  Eu am folosit aleze (mi se par mai practice) si a fost ok.

 

6. Creme de corp/fundulet: am folosit sudocrem/bepanthene. Au fost ok, nu s-a iritat la fundulet pana pe la 1 an. Acum folosesc crema clasica de galbenele (unguent). Am refuzat mult timp sa o folosesc, am zis ca nu e buna de nimic, dar m-am inselat. La 1 an a facut o iritatie la fundulet de toata frumusetea, pe care nu am reusit sa o vindec cu sudocrem/bepanthene. Remediul care a dat roade a fost crema de galbenele [:)] (cat l-am bombanit pe sot cand mi-a zis sa o folosesc, i-am zis ca nu e buna de nimic [:-)))] ).

 

7. biberoane: am cumparat 1 biberon de sticla pe care l-am folosit fix de cateva ori (cand am inceput diversificarea si i-am facut suc de morcov si mar). Daca alaptezi nu ai nevoie de biberoane (am scapat de stresul cu sterilizatul biberoanelor). In functie de cum este hranit bebe,(alaptat sau hranit cu LP) mai poti lua pe parcurs biberoane.  Daca ai nevoie de sterilizator ar fi ok daca reusesti sa imprumuti de la prietene.

 

8.suzeta: nu am folosit

 

9. scutece de unica folosinta: cand a mai crescut bebe, am inceput sa folosim pampers-chilotel. Sunt practici si am scapat de stresul alergatului prin pat dupa bebe [:-)))]

 

10.scutecele de finet (gata facute sau cumparat metraj si dus la croitorie): mi-au fost de folos si imi sunt nelipsite chiar si acum.  Cat este bebe mic, mai regurgiteaza, vomita, iar scutecelele sunt de real folos. Le-am folosit si pentru infasat, ca a avut o perioada in care adormea infasat, nu reuseam sa-l linistesc in alt mod. Acum le pun pe lenjeria de pat, sa doarma cu capul pe ele.

 

 

Atat imi amintesc momentan.

 

Atat imi amintesc momentan.


Editat de daisy14, 19 august 2016 - 08:43 .


#22
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 august 2016 - 08:51

Pe internet gasesti zeci de liste cu ce trebuie si cum trebuie sa te pregatesti inainte de marele eveniment: nasterea copilului. Dar oare folosim tot ce cumparam? Sau cumparam multe nimicuri care ulterior raman nefolosite?
Care sunt lucrurle absolut necesare pe care trebuie sa le avem in casa?
Experienta persoanla este cea mai buna in aceasta situatie. Asa ca mamici, va asteptam cu sfaturi!

Obligatorii ar fi cam asa:

- patut + lenjerii

- carucior; din experienta mea cu 2 copii, cel mai optim a fost un trio, care a continut landou si scoica de masina, fara acestea, fiind un carut simplu, sport, pt copii mai marisori, care stau in fundulet, deci 6 luni+ (dar nu am stiut nici eu de la inceput, prima data am avut un carut atat de masiv si greu de manevrat). Deci - sa fie cat mai usor de manevrat

- hainute - minimul necesar pt intervalul 0-3 luni, functie de anotimpul in care se naste bebe, copiii cresc repede

- biberon + 1 cutie de lapte praf, sa fie in casa, atat, ideal este mamica sa alapteze; daca insa mamica nu alapteaza, atunci "echipamentul" complet: 2-3 biberoane, sterilizator, lapte praf mai mult...

- Cadita de baie + suport+ prosop fin de baie, eu am mai avut si niste bucati de finet, celebrul finet de pe vremuri, pt pus bebe peste, sters bebe la popou etc.

- pampersi

- produse ingrijire bebe: sampon pt baie (special pt bebe), ser fiziologic, bete urechi, betadina, baneocin (si ce mai zice pediatrul sa ai in casa neaparat) 

 

Cam atat pe lista obligatoriilor. Restul se mai pot lua si dupa, in functie de necesitati. 

Eu nu am avut masa de infasat si nici nu am simtit nevoia. L-am infasat pe bebe in patut sau pe canapea.

Nu am avut nici tarc, nici balansoare, m-am descurcat fara, mai tineam copiii in brate, mai mai intindeam pe canapea, dupa ce au mai crescut (6 luni +) pe un covoras pe jos, ne jucam

Cantarul e si el contrversat - la primul copil mamicile au tendinta de a-l cantari prea des pe bebe, si apoi apare stresul ca nu ia cat trebuie :))))

 

Cam asta este ce imi vine in minte, bazat si pe experienta proprie.



#23
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 august 2016 - 08:54

Bun linkul!

 

Intreb si eu ca am o nelamurire: servetelele umede sunt folosite doar cand mergi undeva? Ca acasa ma gandesc ca-ti speli copilul la fundulet, nu stai sa-l stergi cu servetele....

Da, este bine sa ai servetele umede la tine, cand iesi cu bebe din casa. Acasa il speli la popou, dar pe afara, daca face kk si trebuie sa-i schimbi pampersul, il stergi cu servetele umede.

Sau cand mai creste si mai pune manuta pe una-alta pe afara (cand incepe sa mearga), il mai stergi cu servetele umede.


Editat de monicabo, 19 august 2016 - 08:55 .


#24
daisy14

daisy14

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.093 mesaje

Postat 19 august 2016 - 09:01

Cantarul  [:-)))] Mi l-au imprumutat niste prieteni. Intr-adevar, il cantaream la 2-3 zile...un stres inutil, dar atunci nu te puteai intelege cu mine.

 

Scoica de masina: am folosit-o pana pe la 1 an (mi-au imprumutat-o o amica). Dupa i-am luat un scaun de masina mai bun.

 

Cariuciorul l-am folosit intens, a fost din cel simplu.

 

Bebe a inceput sa mearga pe la 11 luni, asa ca nu am mai apucat sa-i iau carucior sport. 

Cand mai mergem in parc, mai luam caruciorul cu noi (cel folosit inca de cand era bebe), cand oboseste cere sa stea in el.

 

 

Ser fiziologic, betadina, apa de mare (spray) + dispozitiv de scos mucisorii, pansamente sterile, termometru digital.



#25
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 19 august 2016 - 09:17

Nu vreti sa stiti cate am scris pe lista. E clar, trebuie sa fac un credit [batcap]

Oare e tarziu sa ma mai razgandesc? Glumesc, evident! [soricel]

Abea astept sa vina gogosica si ne descurcam noi.



#26
delia_06

delia_06

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 35 mesaje

Postat 19 august 2016 - 10:21

Mămici ce părere aveți de cărucioarele 3 în 1 de la Venicci? Sunt de calitate sau e doar reclama de capul lor? 



#27
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 19 august 2016 - 14:22

Revin cu o lista d.p.d.v. al unei nasteri prin cezariana, cu alaptat cu lapte de la san, dar si cu completare de lapte praf. 
Eu am nascut iarna, din cauza asta nu am cumparat un cărucior inainte.
In schimb, am luat urm.:
-patut textil;
- hainute ce am considerat, nu intru prea mult in detalii, fiecare cred ca aveti o idee deja despre ce trebuie sa cumparati, plus ca multe dintre voi le veti primi cu siguranta si cadou;
-sa luati insa un combinezon/sac de iarna pentru deplasările in afara;
-o scoică pentru masina, care va va fi de folos in primele luni;
-o cădită de baie normala, fara suport;
-o pompa electrica, m-a ajutat sa îmi vina laptele mai repede dupa operatie;
-cateva biberoane, eu am luat de la Dr. Brown, sunt mai scumpe insa nu am avut probleme cu colicii;
-sterilizator, insa nu am luat de la cine stie ce firma si si-a facut treaba foarte bine;
-un cântar (locuiam departe de medic si fiind iarna acesta venea acasa si ii era de ajutor, ah si nici nu am cazut in mânia cantaritului non stop);
- pompita pentru nas;
- referitor la sampoane, pudre de talc, uleiuri, eu am luat de la Topfer, sunt mai scumpe insa sunt organice, sau cel putin asa se lauda;
- sudocrem ptr fundulet, garmastan pentru sani, betadina pentru curatarea operației, baneocin pentru buric, ser fiziologic, comprese sterile, tifon, vata, tampoane pentru sani, pentru colici am avut preventiv infacol, vigantol, bețișoare de urechi, o periuta si o unghiera;
- scutece pampers si servetele umede (ultimele le-am luat de la diverse firme);
- pentru lactatie am luat ceai de chimen si anason;
- ca un moft daca vreti am cumparat dinainte un carusel ptr patut;
- si am mai cumparat un port bebe foarte util, asta dupa ce in prealabil încercasem un wrap sau sling, nu mai stiu exact, cu care nu m-am inteles, mi se parea ca bebe statea foarte chinuit si coloana nu era sustinuta foarte bine, dar asta e parerea mea, am vazut ca multe dintre voi le preferati pe cele din urma.
Cam asta am luat eu, recunosc ca le-am luat pe ultima sută de metri, fara sa am vreo lista atunci si nici nu m-au costat 2000 de euro cum spunea la un moment dat aici o mamica.
Daca ar fi sa calculez, am ajuns la 2000 de euro dar cu cezariana cu tot, eu nascand la privat. Nu stiu cum e acum, insa cei de la privat unde am fost eu, la externare dadeau si un cosulet cu diverse broșuri si cosmeticale pentru bebe.
Daca am uitat ceva, revin.
Ah, pentru cele aflate la primul bebe, foarte utile sunt body-urile acelea cu capse in fata, se imbraca mai usor decat cele fara.
Si daca tot îmi amintesc, de data asta îmi voi lua si niste chiloți din aceia de unica folosință pentru dupa operatie plus niste folii de protectie pentru capacul de toaleta (desi am fost la privat unde era foarte curat, tot nu ma așezam). 


#28
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 19 august 2016 - 15:40

Pentru cele care vor fi mamici, daca aveti nevoie...

 

Eu am avut de facut niste cadouri unor mamici aflate la prima nastere. Am cautat body-uri dintr-alea parte peste parte si am comandat, pana la urma, online, de la Danina Line, romanesti si foaaarte dragute. Parca peste 200 de lei comanda aveti livrare gratuita, au tot felul de body-uri, camasute, pantalonasi, pijamalute...

 

Pentru cine are in oras magazinul polonez Pepco, si acolo gasiti lucruri dragute. Si ieftine. Au si paturici, si scutece de finet.


Editat de Pepco, 19 august 2016 - 15:44 .


#29
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 19 august 2016 - 15:50

Multumim Pepco!Multumim tuturor celor care contribuie la aceasta luuuunga lista [alcool]



#30
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 19 august 2016 - 16:32

Mămici ce părere aveți de cărucioarele 3 în 1 de la Venicci? Sunt de calitate sau e doar reclama de capul lor? 

Eu am avut un 3 in 1 de la Chicco, se chema Chicco Trio nu mai stiu cum. Cuprindea carutul sport pe scheletul caruia se puteau monta fie landoul fie scoica. Mi-a fost foarte bun, usor de manevrat, mi-a parut rau ca nu am luat asa de la primul copil, dat deh, atunci nu am stiut. 

Venicci nu stiu ce marca e, dar 3 in 1 banuiesc ca e ceva similar, nu? Daca e asa cum zic eu, atunci cred ca este foarte ok.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -