Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Bebe e pe drum - ce cumparam inainte de nastere?


50 raspunsuri la acest subiect

#1
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 18 august 2016 - 17:25

Pe internet gasesti zeci de liste cu ce trebuie si cum trebuie sa te pregatesti inainte de marele eveniment: nasterea copilului. Dar oare folosim tot ce cumparam? Sau cumparam multe nimicuri care ulterior raman nefolosite?
Care sunt lucrurle absolut necesare pe care trebuie sa le avem in casa?
Experienta persoanla este cea mai buna in aceasta situatie. Asa ca mamici, va asteptam cu sfaturi!

 



#2
nebuni1

nebuni1

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 27 mesaje

Postat 18 august 2016 - 17:34

Si pe mine ma intereseaza.mi-a dat cineva o lista cu ce imi trebuie de m-am speriat.trebuie sa imi dau salariul pe 6 luni ca sa cumpar tot ce scrie acolo



#3
theophillina

theophillina

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 880 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:24

Buna, fetelor! E adevarat, iti trebuie o gramada de chestii ptr nou-nascut. Eu mai am un baietel  si am pastrat tot de la el (si acum in burtica am tot baietel) . Cand l-am nascut am dat pe toate cele necesare cam 2000 de euro. Lista ar cam fi: patut (cu protectii, cearceafuri, cearceafuri impermeabile), masa de infasat (eu am luat una din lemn cu sertare, unde am depozitat si hainele bebelusului), carut (am folosit unul din acela mare de bebe pana pe la 1 an, apoi am luat unul tip umbrela), tarc, leagan, un sistem de purtare (marsupiu, sling,  etc.), cadita de baie + suport, port bebe (gentuta aia in care se poarta nou-nascutul), scaun de masina, biberoane, sterilizator, suzete (ptr cele care nu alapteaza), hainute (aici nu prea multe, caci schimba foarte repede marimile): body-uri lungi/scurte in functie de anotimp, scutece de panza, paturici, sosete, bavete (multe), prosopele mici, prosoape de baie, manusi, caciulite (daca e iarna, ptr afara), 1-2 combinezoane intregi (daca e iarna). Cam atat cred, pe cel mare l-am nascut vara, acum voi naste iarna, hainutele le-am spalat si calcat deja (ca a fost mama la mine in vara asta si mi le-a pregatit ea [biz] ) , celelalte (patut, carut, scaun etc.) le voi pregati prin octombrie. Daca-mi mai amintesc ceva, scriu.



#4
Tigora

Tigora

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.273 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:43

Și noi ne-am pregătit cat de cat... am luat căruciorul, masa de înfasat,balansoar tip leagan:), sterilizator,încălzitor biberoane, biberoane, suzete,bodyuri  de 50 56 și 62, bodyuri întregi, mănuși interior, caciulite interior, caciulite exterior, cosmonaut iarna,gel de dus și corp mustela....dacă îmi aduc aminte de ceva, mai scriu...



#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 august 2016 - 18:49

Nu cred ca ai nevoie de prea multe , si o spun din experienta . In primul rand sa aiba o camera curata , luminoasa , fara mucegai , aerisita , sau un colt al lui in dormitorul vostru , daca preferati .
La cele necesare pentru primele zile si saptamani as spune , patutul , cadita , hainute ( nu prea multe , poate mai primesti , si oricul bbii cresc foarte repede , paturica , carucior , scaun pt masina . Cam atat .
Masa de infasat nu am avut si cred ca este nefolositoare , ba chiar se mai intampla si accidente . Poti infasa un bb pe o patura pe podea sau pe pat .
Pe parcurs mai cumperi ce iti trebuie .

Cel mai important mi se pare caruciorul , patutul si scaunul de masina ca sa devii activa dupa nastere si sa nu depinzi de altii pentru cumparaturi , mers la medic sau alte probleme de rezolvat . Incearca sa reduci lista cat mai mult si sa salvezi banii pentru mai tarziu.

#6
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 august 2016 - 20:29

Pai vezi, daca n-ai avut nici nu bănuiești cat de confortabilă este masa de înfășat :). Eu mi-am luat după câteva zile si am simțit diferența! De fapt merge orice masa suficient de înaltă, spatiu sa ai sa o pui. Eu am una lata, pe care încape salteluța pe care sta copilul la schimbat si când era mica, încăpea si cadita, așa ca baia era f comodă. Cel putin pentru mine. :) așa ca mie una, masa de înfășat mi-a fost extrem de utila!

#7
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 august 2016 - 20:34

Important este sa nu va grăbiți cu multe accesorii, scaun de mașină merge cumpărat mai târziu, nou-nascutul sta in scoica, daca e una de calitate poate sta in ea pana la 10 luni. Cărucior e mai convenabil cel cu parti de schimb, adică inițial landou si apoi sa puteți pune "fotoliu" (scuze, nu stiu cum sa denumesc). Trebuie ținut cont de unde se depozitează căruciorul, cat e de ușor, pe unde trebuie carat, in ce mașină intra...etc. Etc. Sunt multe aspecte de logistica de care te lovești abia după ce cumperi...

#8
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 august 2016 - 20:38

As adaugă pe lista " mică farmacie", adică :ser fiziologic, comprese sterile, crema pt fundulet, forfecuță/unghiera, vigantol, ceai de colici, spray cu apă de mare pt bebeluși. Nu e neapărat sa le folosești oe toate, dar daca ti trebuie ceva la miezul nopții, măcar ai in casa!

#9
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 18 august 2016 - 20:55

Sunt de acord cu Collins, nu veti avea nevoie de atatea si cu siguranta puteti cumpara cele necesare ptr bebei la preturi accesibile. Voi încerca sa fac mai tarziu o lista cu ce am folosit eu. Pana atunci am vazut pe aici pe site o lista cu lucruri utile pentru bebe, pe care o puteti personaliza ca sa zic asa, adica aveti posibilitatea sa bifati, sa stergeti chiar sa si adaugati alte produse utile ptr bebe. Asta e linkul:

 

http://comunitate.de...ista.php?list=2



#10
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 18 august 2016 - 22:34

Bun linkul!

 

Intreb si eu ca am o nelamurire: servetelele umede sunt folosite doar cand mergi undeva? Ca acasa ma gandesc ca-ti speli copilul la fundulet, nu stai sa-l stergi cu servetele....




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Ieri, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -