Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Santaj Băiat 5 ani :)


31 raspunsuri la acest subiect

#21
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 august 2016 - 11:55

Si fiica-mea ameninta ca pleaca atunci cand era mica (4-5 ani) si nu-i convenea ceva...pana intr-o zi cand i-am deschis usa si i-am spus sa plece..eu ma uitam pe geamul de la usa..nici nu s-a miscat de-acolo...dupa 5 min a intrat in casa plangand, mi-a spus ca ma iubeste si nu vrea sa plece...de-atunci nu a mai pomenit de plecatul de-acasa.

 

Cu mancarea nu-i tragedie...lasa-l sa manance cat vrea...nu-l forta...si a mea a fost ft slaba cand era mica...i se vedeau coastele...dupa varsta de 10 ani a devenit un copil normal..

mie mi-a spus un medic aici ca, copiii mananca atat cat au nevoie...mama o forta pe copila cu mancatul si ea vomita dupa...deci asa nu.

 

Si eu am patit la fel cu a mea. A zis ca nu vrea sa mai locuiasca in casa asta, i-am deschis larg usa, am invitat-o s-o paraseasca, s-a intors, m-a imbratisat si plangand mi-a zis ca e cea mai frumoasa casa din lume si ca noi suntem parintii ei preferati.

[:D] (coincidenta e ca si ea e fetita noastra preferata, culmea, nu?)



#22
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 14 august 2016 - 20:29

OK, deci nu sunt singura care a pățit asta! 

Eu i-am zis că noi nu vrem să plece dar dacă el vrea, e alegerea lui. Si a plecat...e adevărat că se uita in urma după fiecare pas, dar era aproape să iasă pe poarta. Atunci i-am spus să lase gluma si m-am dus si l-am luat în casa. A venit fără să protesteze.

Seara, după ce s-a dus să se culce (de două nopți doarme singur) m-a chemat și mi-a zis că mă iubește mult si i-am lipsit :(( Am dormit un pic împreună și apoi s-a dus în camera lui. 

 

O seara buna tuturor!

Arina



#23
BlackCat4evR

BlackCat4evR

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.952 mesaje

Postat 14 august 2016 - 22:04

Eu i-am zis că noi nu vrem să plece dar dacă el vrea, e alegerea lui. 

 

Si noi i-am zis la fel.



#24
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 16 august 2016 - 06:06



Va mulțumesc mult pentru răspunsuri.

 

La noi felul 1 înseamnă zeama chioară, adică ciorba strecurată. De aia insistăm si pt felul 2. Dar să nu vă imaginati ca il forțez sau ca iese cu scandal. Pur si simplu el a zis că nu mai vrea si eu am zis că mă supăr. Dar nu o să mai insist.

 

Adevărul este că și eu l-am întrebat dacă e sigur că în altă parte o să găsească mai bine si s-a liniștit. Dar ieri ne-a luat prea repede :))

 

Oricum, discutand cu voi m-am mai liniștit. Mulțumesc.

 

Arina  [flo2]

 

Da-i prima data felul 2, chiar daca asta inseamna sa manance supa dupa friptura. Si eu fac/faceam la fel. Dupa caz. Si daca nu prea vrea sa manance supa/ciorba stabiliti o limita : atatea linguri cati ani are/ cati cm are in inaltime/ etc. Noi aveam povesti de genul ca fiecare cm are nevoie de hrana si nu-i dau de ex 120linguri, dar las` de la mine si ramanem la 12. [ph34r]

Incepe cu felul pe care vrei neaparat sa-l manance, la celalalt sa poti renunta daca chiar nu vrea. Va intalniti la 1/2drum.

Fiica-mea n-a zis niciodata ca vrea sa plece de-acasa. Am zis eu o data la nervi si m-a intrebat cu ce ma imbrac. [:-)))] [fri]


Editat de dana vio, 16 august 2016 - 06:09 .


#25
Arina21

Arina21

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 785 mesaje

Postat 16 august 2016 - 06:35

Dana Vio, tare aia cu "cu ce te imbraci" :))))))

Pai hai sa-ti zic cum e la noi cu mancare: stiu ca are cateva feluri de mancare, destule cat sa-i ofere nutrientii necesari. NU ma prea abat de la felurile astea, de ex. nu-i plac tocanitele, el tgrebuie sa simta mancarea tare in gura, sa fie crocanta, sa poata musca din ea.

Am incercat mult timp varianta ta cu ciorba dupa felul 2, merge. Ciorba i-o dau pentru ca are si probleme cu constipatia si chiar o mananca cu placere ca doar e zeama chioara, nu??

Deci, ma rog, iesirea lui cu plecatul de acasa a fost o rabufnire de moment, stia clar ca n-o sa-l lasam. Acum e OK, ne-am linistit. Si datorita raspunsurilor voastre [flo2]

 

Ieri am fost la tara si au ai mei un pisic mic nou. Si s-a jucat cu el pana s-a plictisit pisoiul si a luat-o la sanatoasa. Eeee, si copilu' meu s-a suparat  si a zis ca se duce sa-si ia alt pisic!!!!! A vazut ca-i merge...Dar asta era alint, si-a revenit imediat, cred ca si el si-a dat seama ca e deplasat :)))

 

Va pup si va doresc o zi minunata

Arina [flo2]



#26
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 16 august 2016 - 15:41

Aici copiii nu mananca 2 feluri de mancare (supe de ex mananca rar sau deloc)...si nu mananca nici aceeasi mancare 2 zile  [batcap] deci trebuie sa gatesti zilnic.



#27
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.921 mesaje

Postat 17 august 2016 - 19:53

Aici copiii nu mananca 2 feluri de mancare (supe de ex mananca rar sau deloc)...si nu mananca nici aceeasi mancare 2 zile  [batcap] deci trebuie sa gatesti zilnic.

Ella, cum adica trebuie sa-i gatesti zilnic? E o lege , vine cineva in inspectie sa iti caute in oale si meniul pe zile? Mi se pare absurd. Adica, inteleg ca asa sunt obisnuiti pe la gradinita, scoala, dar acasa nu-i cantina totusi.

 

Eu fac de regula o ciorba care tine 2 3 zile. Copilul de 4 ani nu prea se inghesuie la ciorbe pt ca mananca zilnic la gradinita supa (si un fel 2 usor, de genul sandvis).

Mofturi si mancat selectiv are cat incape. Il las in doaga lui pt ca asimileaza f bine, mai degraba trebuie sa il opresc de la ce-i place, dulciuri evident. S-a intamplat sa ia 2 3 lingurite de inghetata si abia apoi sa manance mancare. Nu mi mai toc nervii obligandu-l sau interzicandu-i.



#28
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.293 mesaje

Postat 18 august 2016 - 06:15

Fleur, nu e lege...dar asa sunt invatati...a mea mananca de pranz doar acasa...ciorba mananca 2 zile, dar nu mai mult...tasu e la fel, nu-ti mananca acelasi fel de mancare 2 zile...cu ea acum e mai simplu, ca e mare...asa ca nu trebuie neaparat mancare gatita...mai o pizza, spaghete.


Editat de Ella73, 18 august 2016 - 06:15 .


#29
mcoca

mcoca

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.633 mesaje

Postat 18 august 2016 - 10:06

Ella, invatul are si dezvatz :).



#30
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 19 august 2016 - 10:43

Trist ca la 5 ani spune asa ceva .

Nu stiu ce aport nutritiv ar avea o supa strecurata , sau nu , in care toate au fiert si rasfiert. Doar asa pentru gust.
Mai bine niste cruditati sau fructe .
Un copil are stomacul mic , daca si-l umple cu lichid unde sa mai incapa mancarea . Eventual poate manca supa , ciorba , cu o ora inainte de masa .


Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Analizele au arătat o deteriorare a stării ficatului. Ce să fac?

    MaryJane999
    - mar 21 2024 12:16

  • Progesteron

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

Last Blogs

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

  • Kinetoterapie

    Vasilescu Georgeta
    - Ieri, 23:32

  • Ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 21:29

  • Starile de rau si greata din timpul sarcinii

    Mica13
    - Ieri, 20:13

  • Dansul bebelusului in burtica

    AdrianaBlo
    - Ieri, 14:56

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -