Sari la conținut

Sari la conținut


Bronsita asmatiforma cronica.


3 raspunsuri la acest subiect

#1
Mara8

Mara8
  • Membri
  • 2 mesaje

Postat 03 august 2016 - 23:48

Buna ziua, eu ma numesc Cosmina si am un baiat , il cheama Patrick. 

Patrick s-a nascut la 28 de saptamani si a avut nevoie de ingrijiri medicale pana sa implinit termenul, mai exact 88 de zile din care 86 de zile a facut terapie cu oxigen. Acasa l-am luat perfect sanatos. Pe cand avea 1an a facut o raceala si a ramas cu un wezzing , dar nu prezenta probleme de respiratie . La 2 ani si jumatate a racit din nou , de aceasta data a ramas cu o tuse seaca si suparatoare. Timp de un an am mers lunar la doctor si niciodata nu a primit ceva sa reduca simptomele , ba chiar n-i sa spus ca un copil poare lua pana la 10 virusuri pe an si abea apoi se pot face investigatii. Cert este ca in decurs de un an nu a primit nici o medicatie. La un an de la debutul acestei tuse , a inceput sa faca si febra ... apoi saturatia a inceput sa scada 83,89,92.. Am ajuns la spital si a fost diagnosticat cu Bronsita asmatica cronica. I sa administrat antibiotic intravenos , inhalatoare , terapie cu oxigen.. Asta se intampla in luna ianuarie 2016. Pana in luna aprilie a facut 4 pneumonii in conditiile in care el isi urma schema de tratament. In luna mai a fost operat de polipi . Am sperat ca se va face bine. Dar din luna mai si pana in prezent copilul a mai facut 4 pneumonii . In total de 8 ori pneumonie in decursul a 7 luni de zile. De fiecare data i sa prescris antibiotic iar de 3 ori a fost spitalizat necesitand oxigen. 
Medicatia consta in : Salbutamol , Montelukast si Beclometazon . 
Nu stim ce ar trebui sa facem, de fiecare data n-i sa spus ca este viroza, apoi o bacterie Mikoplasma, i s-au facut doar teste de sange , nici o radigrafie.. nimic. Nu stiu daca trebuie dar ma gadesc ca sunt tot felul de teste care ar putea sa i se faca . Sa depisteze cumva problema. Intrebare mea este: a-ti mai auzit de asa ceva? 

 



#2
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 04 august 2016 - 02:47

Cosmina, fetele mele mijlocii au amandoua ce descrii tu. Amandoua faceau bronsiolite de trebuiau internate in spital (si aici nu te interneaza decat daca esti cu un picior in groapa, ca sa spun asa). Au fost puse pe Ventolin inhalant, si pentru ca episoadele erau recurente s-a suspectat astm cauzat de infectie respiratorie virala. La un moment dat au fost puse si pe un preventer (Flexotide). Diagnostic formal de astm nu se face decat la 4 ani, dar tratamentul pentru weezingul asta indus de infectii este acelasi ca la astm. Nici lor nu le-a facut radiografii.

 

Vestea buna e ca in majoritatea cazurilor copiii cresc si depasesc problema- unii nu, ce-i drept, sunt cei care raman cu astm. ALe mele se pare ca sunt in prima categorie- iarna asta vad ca nu au mai facut forme asa de grave, au fost racite in continuu dar nu au mai facut bronsiolita. Ce-i drept, le-am tinut pe preventer mai mereu, medicul mi-a spus sa opresc preventerul prin Octombrie.

 

Nu stiu cat te ajuta povestea mea, dar sper ca si baietelul tau sa treaca peste perioada asta cu bine.



#3
Mamidecatalina

Mamidecatalina

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 04 august 2016 - 12:09

Am patit asa cu fetita mea, din fericire la ea dupa operatia de polipi nu a mai avut probleme. Eu am avut norocul sa gasesc la ultima internare la Iasi o dr care i-a facut toate analizele fetitei inclusiv raza si chiar ia repetat raza la 10 zile pt ca iesise rau la inceput si a zis ca nu iesim din spital daca nu iese raza bine.



#4
Ela2001

Ela2001

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 746 mesaje

Postat 03 noiembrie 2016 - 10:19

Buna. Incearca sa mergi la un medic homeopat cu baietelul.

Si baiatul meu a fost mult timp pe tratament de astm, dar nici nu vreau sa mai aud de el. Este extrem de toxic; nu e deloc bine sa-i dai tot timpul cortizon (medicamentatia de astm contine cortizon, chiar daca are diverse denumiri; si flixotide-ul e tot cortizon).

De 2 ani merg la un homeopat si copilul e mult mai bine.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -