Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Înțărcare pisici


22 raspunsuri la acest subiect

#1
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 21:36

Help!

 

A găsit al meu acum o lună cinci pisici mici abandonate într-un butoi. Presupunem că mama lor a pățit ceva, pisicii au plâns o zi și o noapte înainte să-i salveze al meu. Probabil aveau cam o săptămână - 10 zile când i-am luat. I-am hrănit cu biberonul, acum le dau mâncare umedă mixată cu mâncare uscată (ambele pt pisici junior) și apă (cam de vreo 5 zile am renunțat la biberon, la biberon le dădeam în ultimul timp tot așa un mix pasat, dar mult mai subțire).

 

Problemele acum sunt două:

- Pisicii nu beau apă. Le-am pus de ceva zile un bol cu apă curată la ei în țarc, nu par să bea de acolo. E drept că mixul pe care îl mănâncă e lichid, dar tot ar trebui să bea și apă.

- Unul dintre pisici nu știe să mestece mâncare umedă. Am încercat azi să le dau mâncare la plic (sunt bucăți de carne de pui în aspic) și unul doar sugea aspicul de pe carne, nu a mestecat nimic. Restul s-au prins repede, au mâncat foarte bine. Ăsta nu a vrut, am încercat eu să-i dau bucățele de carne dar le sugea și mi-a fost teamă că se va îneca cu ele.

 

În rest sunt foarte vioi, deja fac la litieră, se curăță singuri, se joacă și se hârjonesc, deci se dezvoltă normal.

 

Cum îi învăț să mestece carne și cum îi învăț să bea apă? Probabil trebuie să mai am puțină răbdare dar vreau să știu ce spuneți și voi.

 

Mulțumesc.

 

 



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 22:13

Bautul de apa nu se invata. Se vor descurca singuri cand va fi cazul. Daca fac bulgari de pisu in litiera, nu-ti face griji.

 

Din experienta, pe mutulica foarte greu il vei invata sa manance bucatelele de carne. Incearca sa i le pasezi, ca un pateu. Mutulica al nostru manca doar pasat si doar din mana mea.



#3
alicia1976

alicia1976

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 957 mesaje

Postat 27 iulie 2016 - 22:16

Cu apa pot sa ți zic ca pisicile nu prea se omoară.  A mea bea de la robinetul din cada, cind ii e sete se postează acolo și miaună cit o tine gura. Eu ma duc și ii deschid apa. Nu te sfătuiesc la metoda asta, e amuzant dar poate fi extrem de enervant cind i se face sete la 3 noaptea.

 

Ce am mai citit eu e ca apa sa fie departe de mincare, pisicilor nu le place sa gaseasca apa în apropiere de farfuria cu mincare. La a mea nu prea am remarcat diferențe,  cind șint acasă ma pune sa i dau drumul la apa în cada, cind șint plecata bea de unde are. 

 

Dacă mănâncă hrana umeda e foarte bine ca mâncarea asta conține destul de multa apa. Mai problema ar fi dacă ar mincare numai hrana uscata fără sa bea apa. Eu zic sa mai ai răbdare dar nu te aștepta ca pisicile sa bea cantități mari de apa, în genul câinilor. 

 

A spicul ala e foarte plăcut pisicilor, și a mea care are 4 ani mănâncă întâi jeleul și apoi restul. Eu zic sa nu te stresezi, va învață el cum sa manince.

 

Ce mai dau eu pisicii mele e iarba pisicesca  [:)] , cumpăr în ghiveci de la obi. Ii place și cică face bine la digestie.



#4
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 06:54

Mulțumesc pentru răspunsuri.

 

Noi mai avem un motan bătrân, dar el bea apă destul de bine. Apa stă lângă mâncarea lui, cu asta n-am avut probleme niciodată. Probabil cu el compar și văd că astea mici nu se ating de apă, el în schimb bea suficient (e drept că manâncă mâncare uscată, deci îi trebuie apă).

 

Pepco, mutulică cum îi spui trebuie să învețe să mestece. O să treacă în curând pe mâncare uscată, nu are încotro. Voiam să știu dacă sunt ceva metode.



#5
Anais_

Anais_

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 826 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 13:29

Celor care nu beau apa - pune-le in bol lapte din care au mai baut - vor recunoaste gustul si vor bea. Dupa 2-3 zile pune apa in acelasi bol si vezi daca beau. Eu asa am procedat cu a mea si acum bea apa. La inceput (cand i-am pus initial apa) sufla in bol si se speria, dar cand a simtit lapte a baut normal.

Celui care nu mananca - cumpara-i un plic de royal canin kitten. Asa vei vedea daca nu stie sa manance sau daca e doar mofturos. Oricum bucatile sunt prea mici ca sa se inece, lasa-l fara grija cu mancarica in fata sa vezi ce face. Dar fara alte pisici in jur, sa nu fie perturbat.



#6
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 13:32

N-are nicio relevanta stiintifica [:)] dar la mine Maxy a baut in primul an doar lapte, si Mianna doar apa; dupa un an au trecut fiecare si la lapte, si la apa.

 

(si stiu, acum o sa apara cel putin un post in care voi fi informata ca laptele n-are ce cauta in dieta pisicilor [:-)))] )

 

si da, apa trebuie sa fie mai departe de mancare, si intotdeauna curata (dar aici sunt sigura ca le-o schimbi suficient de des).

 

la mancare umeda, de ce nu iei conserve sub forma de pateu? pe alea cred ca le-ar lipai.

 

ce mai fac eu: in orice conserva mai adaug putina apa.


Editat de aminna, 28 iulie 2016 - 13:33 .


#7
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 14:04

Mulțumesc de răspunsuri.

 

Pateu mănâncă toți (tot așa, subțiat cu puțină apă). Problema mea e că Rocket nu pare să știe să mestece mâncarea mai solidă, cel puțin acum.

 

Apa stă la ei în țarc, o schimb de două ori pe zi (trebuie mai des?). De mâncat ei nu mănâncă în țarc, îi scot afară, deci apa nu stă lângă mâncare.

 

O să încerc să-i dau de mâncare separat lui Rocket, deși am văzut că ajută când sunt mai mulți, că se imită unul pe celălalt. Mă gândeam să îi pun mâncarea într-un bol sau pe o farfurie ceva mai mare și să pun alt pisoi să mănânce cu el, măcar vede cum face celălalt (așa am convins-o pe una din pisicuțe să mănânce mâncare pasată din castronel când le-am scos biberonul, nu voia deloc, dar am pus-o lângă altă pisicuță care mânca din bol și a văzut cum mănâncă și a mâncat și ea până la urmă). Ei acum mănâncă fiecare din bolul lui.



#8
aminna

aminna

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.799 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 14:41

Nu-mi dau seama cat de mare e tarcul, dar poate ar fi mai bine sa pui apa intr-un loc separat, mai linistit (ca imi imaginez ca in tarc numai liniste nu-i).

 

Si cred ca in timp ala mic se va invata sa manance, n-ai de ce sa-l zoresti.



#9
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 15:02

Țarcul e cam de 1.5 m2 (are 1.5m x 1m), sau chiar mai mare puțin. Problema e că îi țin în țarc pentru că ei stau pe o verandă care are trepte și care dă în curte. Nu aș vrea să le dau drumul în curte pentru că pot intra pe sub gard în curtea vecină și nu-i mai recuperez. În plus cel puțin cât sunt așa mici, dacă coboară treptele nu cred că le mai pot urca singuri.

 

În rest am înțeles, trebuie să am răbdare :).

 

Mulțumesc de sfaturi.



#10
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 15:29

Daniela, eu nu am pisica, dar o sa am! [bib]  Fiu-meu s=a interesat ce i-ar trebui si printre altele mi=a spus ca vrea o water fountain pentru mitza, ca in special cind sint mici le vine greu sa bea din bol. Cam asa arata, dar sint multe modele, daca vrei sa studiezi problema.

 

Water-bowls-and-water-fountains-for-indoor-cats.jpg

 

Uite si un fel de articol despre asta, poate te ajuta.

 

Cat water fountains are an excellent way to persuade your pet to drink more water, which results in health benefits for them, and decreases the risk of certain medical complications caused by dehydration.

 

Cats naturally prefer to drink running water, and can be reluctant to drink standing water from a bowl. This behaviour dates back to the ancestors of today’s domestic cat, when wild cats that drank clean, running water had an advantage over those that sampled standing water (which was generally brackish and contaminated).

 

http://www.petmoneys...ing-fountains/#




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -