Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Amniocenteza


19 raspunsuri la acest subiect

#11
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 16 august 2016 - 23:15

Vin si eu cu  noutati!

Incepem cu amniocenteza. Nu am primit rezultatul complet. Din pacate microdeletiile inca nu erau gata. Insa cariotipul si trisomiile sunt ok, nu avem probleme, deci NU are Dawn.
Doctora a spus ca sunt (ne)sanse destul de mici sa avem probleme cu microdeletiile. Ar trebui sa primesc rezultatul in cca 2 zile.

Ecografia: aici totul a fost perfect!!!

Nu mai are problemele semnalate inainte, s-au remis pur si simplu. Nu mai are calcifierea la inimioara de la care doctora a suspectat sindromul Dawn, nu mai are chisturile cerebrale, lichidul amniotic este in cantitate normala. Restul organelor sunt foarte ok.

Este o grasunica de 527 grame. Mi-a spus ca nu poate sa-mi spuna lungimea ca sta in pozitie fetala. Ma rog, stiu ca isi dau seama dupa lungimea femurului, insa nu mai conteaza.
I-am vazut si fata, pare a fi frumusica deci seamana cu sotul :))))

Doamne ajuta sa fie si restul analizei de amniocenteza bine si ma declar si eu intr-un final linistita.
Oricum, lunea viitoare merg sa refac ecografia la un alt ecograf, just in case.

Doamne, a fost cumplit!



#12
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 24 august 2016 - 09:53

Am primit rezultatul complet al amniocentezei: totul este perfect!

In plus, dupa 2 morfologii fetale de trimestrul II, am primit raspunsul asteptat: chisturile de plex coroid s-au retras, focusul de la inimioara nu mai este (unul dintre ecografisti sustine ca nici nu a fost) iar lichidul amniotic este in cantitate un pic mai mare insa nimic ingrijorator.

Doamne ajuta tuturor maicilor care vor fi nevoite sa treaca prin acest cosmar.



#13
Gabriela664

Gabriela664
  • Membri
  • 1 mesaje

Postat 04 septembrie 2016 - 10:22

Am primit rezultatul complet al amniocentezei: totul este perfect! In plus, dupa 2 morfologii fetale de trimestrul II, am primit raspunsul asteptat: chisturile de plex coroid s-au retras, focusul de la inimioara nu mai este (unul dintre ecografisti sustine ca nici nu a fost) iar lichidul amniotic este in cantitate un pic mai mare insa nimic ingrijorator. Doamne ajuta tuturor maicilor care vor fi nevoite sa treaca prin acest cosmar.

 

Bună! Sunt noua pe acest forum, am citit povestea ta, eu sunt intr-o situație similara și vroiam sa te rog dacă mă poți ajuta cu câteva informații :). Am făcut amniocenteza pe 17 august, tot la Medlife, după ce la screening ul de trimestru 1 am avut niște rezultate îngrijorătoare. La 11 săptămâni și 4 zile, dr care îmi urmarea sarcina a decoperit o translucenta nucala (lichidul de la gat) de 4.7 mm și mi-a spus ca el este 90% sigur ca este vorba de un sindrom genetic, nu mi-a dat nicio alta informație, doar m-a trimis sa îmi ia sânge pt bitest (care am aflat ulterior ca era oricum irelevant, datorita valorii mari de la ecograf, care influențează toată analiza). Am plecat din cabinet intr-o stare de soc, am plâns atât de tare încât începuse sa îmi curgă sange pe nas și pe gura. 5 zile pana a venit rezultatul la bitest nu am putut sa dorm sau sa mananc, și mă simțeam vinovata ca îi fac rău copilașului prin starea mea. Pt a ridica rezultatul la bitest am fost tot la acest dr, care a fost dezastruos: risc >de 1:50 pt t21, t13 și t18! Mi-a spus sec sa vin la.amniocenteza peste o luna, dar ca el este sigur ca bebe nu e bine, fără nicio alta informație, și mi-a sugerat sa fac întrerupere de sarcina. Nu am mai mers la el.

 

În aceeași zi, am fost la alt dr, pt o alta morfofetala de trim 1, care mi a spus ca translucenta a mai scăzut dar este tot mare fata de media normala, ceea ce ar putea insemna ceva genetic sau vreo problema la inimioara. În afară de translucenta, bebe arata bine, avea năsuc și inima avea deja 4 camere. Mi-a recomandat testul harmony sau nifty, ca sa evit amniocenteza, de care mi-era foarte teama (îmi era frica sa nu pierd sarcina). Ulterior m-am documentat intens, am vb și cu alți dr și am decis amniocenteza, care este mult mai relevanta, din cauza modificării ecografice, iar testele gen harmony s-ar fi recomandat doar dacă riscul din sânge de la bitest era mare, fără niciun semnal de alarma la ecograf. A urmat o luna de depresie pana la amniocenteza, luna in care a trebuit sa scot și 2 masele de minte care mă dureau și aveau riscul de a se infecta (am încercat sa evit orice medicament sau antibiotic).

 

Am mers la amniocenteza cu inima în san, speriata ca s-ar putea întâmpla ceva cu bebe, speriata ca el nu s-a alimentat Cum trebuie în luna asta în care nu prea am putut sa mănânc și sa dorm...La ecografia dinaintea amniocentezei (aveam 16sapt și 6 zile) doctorita mi-a spus ca bebe este perfect! Nu se mai vedea niciun semn care ar ridica probleme, iar problema de la ecografia din trim 1 s-a remediat singura, iar gatul copilului este acum în limite normale. Nu a văzut nicio problema nici la inimioara, deși trebuie confirmat la morfo de tRIM 2. Mi-A spus ca dacă nu ar fi văzut rezultatele din trim 1, nici nu ar fi bănuit ca a fost ceva în neregula la ecograf. De altfel, a fost singura care mi-a redat încrederea, spunandu-mi ca este posibila o anomalie genetica sau este posibil ca bebe sa se fi dezvoltat puțin mai greu Din cauza ca este băiețel și de acolo excesul de lichid de la gat. Am decis sa continui cu amniocenteza, pentru ca nu cred ca as mai fi suportat încă 5 luni aceasta incertitudine.

 

Acum au trecut deja 18 zile, am trecut cu bine de riscul de avort, însă fiecare zi trece tot mai greu.

Ca și tine, am optat doar pt cariotip și pt microdeletii, am considerat ca fish'ul este irelevant. Am înțeles că rezultatele la cariotip vin în 3 saptamani, deci după calculele mele ar fi gata pe 6 sept. Eu am primit rezultatul la microdeletii mai devreme, săptămâna aceasta( am verificat online cu acel cod și le-am văzut acolo- este totul ok). Am sunat în fiecare zi la.Medlife pt cariotip, mi-au spus ca acest rezultat nu apare online, trebuie sa îmi confirme telefonic și apoi sa merg sa le ridic  personal, și mi-a spus ca cel mai probabil pe 8,9 sept. Mi se pare exagerat de mult timp! :(

 

Vroiam sa te întreb, la tine Cum a fost cu cariotipul? S-au încadrat în cele 3 săptămâni? Nu înțeleg dc m-au amânat și sunt foarte ingrijorata. Și Cum ai făcut sa afli rezultatul? Ai dat telefon și ti-au confirmat ca sunt gata?

 

Scuze pentru mesajul lung, m-am gândit ca în acest context o sa înțelegi mai bine situația mea. Am găsit un real sprijin citind povestea ta și povesti care s-au finalizat cu bine după amniocenteza.



#14
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 11 octombrie 2016 - 19:31

Bună! Sunt noua pe acest forum, am citit povestea ta, eu sunt intr-o situație similara și vroiam sa te rog dacă mă poți ajuta cu câteva informații :). Am făcut amniocenteza pe 17 august, tot la Medlife, după ce la screening ul de trimestru 1 am avut niște rezultate îngrijorătoare. La 11 săptămâni și 4 zile, dr care îmi urmarea sarcina a decoperit o translucenta nucala (lichidul de la gat) de 4.7 mm și mi-a spus ca el este 90% sigur ca este vorba de un sindrom genetic, nu mi-a dat nicio alta informație, doar m-a trimis sa îmi ia sânge pt bitest (care am aflat ulterior ca era oricum irelevant, datorita valorii mari de la ecograf, care influențează toată analiza). Am plecat din cabinet intr-o stare de soc, am plâns atât de tare încât începuse sa îmi curgă sange pe nas și pe gura. 5 zile pana a venit rezultatul la bitest nu am putut sa dorm sau sa mananc, și mă simțeam vinovata ca îi fac rău copilașului prin starea mea. Pt a ridica rezultatul la bitest am fost tot la acest dr, care a fost dezastruos: risc >de 1:50 pt t21, t13 și t18! Mi-a spus sec sa vin la.amniocenteza peste o luna, dar ca el este sigur ca bebe nu e bine, fără nicio alta informație, și mi-a sugerat sa fac întrerupere de sarcina. Nu am mai mers la el.

 

În aceeași zi, am fost la alt dr, pt o alta morfofetala de trim 1, care mi a spus ca translucenta a mai scăzut dar este tot mare fata de media normala, ceea ce ar putea insemna ceva genetic sau vreo problema la inimioara. În afară de translucenta, bebe arata bine, avea năsuc și inima avea deja 4 camere. Mi-a recomandat testul harmony sau nifty, ca sa evit amniocenteza, de care mi-era foarte teama (îmi era frica sa nu pierd sarcina). Ulterior m-am documentat intens, am vb și cu alți dr și am decis amniocenteza, care este mult mai relevanta, din cauza modificării ecografice, iar testele gen harmony s-ar fi recomandat doar dacă riscul din sânge de la bitest era mare, fără niciun semnal de alarma la ecograf. A urmat o luna de depresie pana la amniocenteza, luna in care a trebuit sa scot și 2 masele de minte care mă dureau și aveau riscul de a se infecta (am încercat sa evit orice medicament sau antibiotic).

 

Am mers la amniocenteza cu inima în san, speriata ca s-ar putea întâmpla ceva cu bebe, speriata ca el nu s-a alimentat Cum trebuie în luna asta în care nu prea am putut sa mănânc și sa dorm...La ecografia dinaintea amniocentezei (aveam 16sapt și 6 zile) doctorita mi-a spus ca bebe este perfect! Nu se mai vedea niciun semn care ar ridica probleme, iar problema de la ecografia din trim 1 s-a remediat singura, iar gatul copilului este acum în limite normale. Nu a văzut nicio problema nici la inimioara, deși trebuie confirmat la morfo de tRIM 2. Mi-A spus ca dacă nu ar fi văzut rezultatele din trim 1, nici nu ar fi bănuit ca a fost ceva în neregula la ecograf. De altfel, a fost singura care mi-a redat încrederea, spunandu-mi ca este posibila o anomalie genetica sau este posibil ca bebe sa se fi dezvoltat puțin mai greu Din cauza ca este băiețel și de acolo excesul de lichid de la gat. Am decis sa continui cu amniocenteza, pentru ca nu cred ca as mai fi suportat încă 5 luni aceasta incertitudine.

 

Acum au trecut deja 18 zile, am trecut cu bine de riscul de avort, însă fiecare zi trece tot mai greu.

Ca și tine, am optat doar pt cariotip și pt microdeletii, am considerat ca fish'ul este irelevant. Am înțeles că rezultatele la cariotip vin în 3 saptamani, deci după calculele mele ar fi gata pe 6 sept. Eu am primit rezultatul la microdeletii mai devreme, săptămâna aceasta( am verificat online cu acel cod și le-am văzut acolo- este totul ok). Am sunat în fiecare zi la.Medlife pt cariotip, mi-au spus ca acest rezultat nu apare online, trebuie sa îmi confirme telefonic și apoi sa merg sa le ridic  personal, și mi-a spus ca cel mai probabil pe 8,9 sept. Mi se pare exagerat de mult timp! :(

 

Vroiam sa te întreb, la tine Cum a fost cu cariotipul? S-au încadrat în cele 3 săptămâni? Nu înțeleg dc m-au amânat și sunt foarte ingrijorata. Și Cum ai făcut sa afli rezultatul? Ai dat telefon și ti-au confirmat ca sunt gata?

 

Scuze pentru mesajul lung, m-am gândit ca în acest context o sa înțelegi mai bine situația mea. Am găsit un real sprijin citind povestea ta și povesti care s-au finalizat cu bine după amniocenteza.

Imi pare nespus de rau ca abea acum am vazut mesajul tau. Raspund oricum, poate va ajuta pe altcineva. Da, am primit raspunsul dupa 3 saptamani, nu mai devreme. Am sunat, mi s-a spus ca au rezultatul si am fost la Grivita sa iau rezultatul.

Imi doresc sa fi primit un raspuns bun, daca cumva citesti acest mesaj char as fi curioasa ce ai facut.



#15
ana_2010

ana_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 14 octombrie 2016 - 15:04

Pentru ca sunt direct interesata de subiect, va intreb: de ce n-ati facut testele de sange pentru depistarea defectelor, in locul amniocentezei? NIPT, Panorama sau care mai sunt.

Multumesc,



#16
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 14 octombrie 2016 - 22:07

Ana_2010, pentru că dacă iese vreun risc si la aceste teste, următorul test la care te vor trimite este tot amniocenteza, care este cel mai concludent. Așa că de ce să dai cam 3000 de Ron pe un test din asta, să treci si prin ditamai emoțiile și apoi să ajungi tot la amnio si sa o iei de la capăt cu stresul, când poți să faci de la început amnio? Sănătate multa.

#17
ana_2010

ana_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 15:38

Ciudat, pentru ca mi-a spus dr. ca indiferent de rezultat nu vom ajunge la amnio, fiind 99% sigure(acestea non-invazive)



#18
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 17 octombrie 2016 - 16:39

Daca vei lua un pliant (si pe internet este prezentata informatia) in care este prezentat Nifty, Panorama s.a., vei afla ca si acestea desi sunt extrem de scumpe tot teste statistice sunt si in cazul unui rezultat negativ, vei fi indrumata catre amniocenteza. Amniocenteza este singurul test de diagnostic.


Editat de anasstasia, 17 octombrie 2016 - 16:40 .


#19
ana_2010

ana_2010

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 108 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 14:29

@anasstasia, cunosc informatiile despre aceste proceduri. Tocmai de aceea am si avut discutie cu dr pe acesta tema. Nu ar fi avut nici un interes sa ma minta, doar el mi-ar fi facut amnio. Dar, pt ca mi-e foarte frica de procedura, a spus sa mergem pe testele de sange-saliva, non invazive, ca sunt 99% corecte. L-am intrebat daca, in functie de rezultat, se mai recomanda si amnio. a spus foarte clar: nu.



#20
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 18 octombrie 2016 - 16:39

Si eu spun ce mi-a spus doctora. Mi-a zis ca daca fac Nifty, Panorma si iese rezultatul negativ, nu poate face intrerupere de sarcina in scop terapeutic pana nu facem si amniocenteza.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -