Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Turcia in stare de urgenta - evitati vacantele

turcia stare de urgenta

40 raspunsuri la acest subiect

#21
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 17:09

Aveti o parere absolut eronata: nu romanii isi dau calcaie in poponetze ca sa faca plaja in Antalya. Au servicii ft bune si cu multe facilitati si divertisment pt familiile cu copii mici in special. Din pacate majoritatea romanilor nu isi permit. Noi suntem pe o masea in turismul lor ca procentaj. Rusii si nemtii le umpleau resorturile, cam toti vorbesc aceste limbi acolo, in special rusa :D Si eu as avea senzatia cf tripadvisor ca e full de englezi, de ex. Nu ca ei nu merg, dar predomina aceia pe care i- am amintit. 

La fel, last minuturi super pupa nemtii, nu romanii. 

 

Eu spun doar ca emotional are impact mai mare un atentat in Fr fata de unul din Turcia. S- a si vazut de altfel, inclusiv empatic cum au reactionat celalalte state fata de acestea, zilele de doliu sau lipsa lor etc. Si...pe asta o stiu si idiotii care provoaca nenorocirile astea, asta urmaresc.



#22
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 18:40

MAE:

Turcia

http://www.mae.ro/node/3753



#23
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 10:20

Mi se pare ciudat, ba chiar hilar sa ajungem sa comparam diverse tinuturi ale lumii, iar ca termen de comparatie sa fie siguranta personala in vacanta.

In momentul asta se pare ca sigur nu mai esti nicaieri, daca ne referim la destinatii si zone de traditie. Oriunde te-ai duce, dintre aceste locuri, gasesti in trecutul recent motive sa iti pui intrebari. Si atunci ce faci? Stai acasa?

In franta, in ultimele luni, au fost sute de morti in atentate...si totusi acolo a avut loc CM la fotbal si sute de mii, poate milioane de oameni au ales sa ignore posibilitatea reala de a muri acolo, in loc sa stea acasa si (poate) sa traiasca. In Brazilia sunt deja arestati zeci de posibil teroristi care planuiau atentate in timpul olimpiadei...este evident ca pericolele sunt cu duiumul. Ia sa vedem...nu vor fi spectatori la olimpiada? Vor fi doar cativa brazilieni?

Mie mi se pare ca Europa este printre cele mai vizate si vulnerabile parti ale lumii, in acest moment si asta si din cauza faptului ca nu este pregatita, nu a avut nevoie sa fie pregatita pentru ceea ce traieste acum. Asta nu inseamna ca va ramane fara turisti in cele mai atractive tinuturi ale sale. Oamenii se vor invata ca in afara de a sta in pivnita casei proprii (nici aia 100% sigura) orice iesire pe poarta casei este riscanta. La unii riscul e mai mare, la altii e mai mic...

Daca mi-ar placea sa vizitez Europa, n-as tine cont musai de atentate teroriste. De aceea, nu tin cont de asta nici in Turcia. Atentate teroriste au fost constant...si totusi turismul nu s-a subtiat, in general vorbind, ci s-a marit constant si asta in toata lumea. Dovada clara ca oamenii vor sa calatoreasca, sa vada, sa cunoasca, sa se bucure de viata.

Ceea ce imi pune mie semne de intrebare acum in Turcia este contextul general, adica ce anume ar putea sa-mi strice mie bucuria acolo, piedici, neplaceri, generate de situatia loviturii de stat. Oricum, ma informez cat pot.



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 10:40

OK si acum in ceva - Turcia a declarat ieri ca nu mai respecta drepturile omului. Inca un motiv in plus pentru a evita o astfel de tara. 

Ma rog ... ar trebui sa fie ... [biz]



#25
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 11:11

Cred ca ai fost informata gresit. Este vorba de art 15 al Conventiei Europene pt Drepturile Omului. Daca nu era Turcia in discutie, nu se facea caz. A se vedea Franta care a procedat identic. Cati cunosteam acest fapt?

 

"Turcia va suspenda temporar implementarea obligaţiilor care decurg din Convenţia Europeană pentru Drepturile Omului, în conformitate cu decretarea stării de urgenţă; drepturile şi libertăţile fundamentale nu vor fi afectate în această perioadă. Şi Franţa a decretat starea de urgenţă; şi Franţa a suspendat Articolul 15 al Convenţiei Europene pentru Drepturile Omului", a declarat vicepremierul turc Numan Kurtulmuş. "

 

de aici si tot aici pe larg 

http://www.mediafax....omului-15535442

 

http://m.stiri.tvr.ro/article/76505

 

"Acum, nemţii şi englezii sunt turiştii pe care se bazează turcii "- tvr



#26
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 13:23

OK si acum in ceva - Turcia a declarat ieri ca nu mai respecta drepturile omului

 

Ei, nu-i chiar asa sau ma rog, alta-i intentia [:)]

Strict vorbind (sau in aceiasi termeni), de trei luni nici Franta nu mai respecta drepturile omului si tocmai au hotarat sa o mai faca 3 luni.



#27
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 13:45

Ei, nu-i chiar asa sau ma rog, alta-i intentia [:)]

Strict vorbind (sau in aceiasi termeni), de trei luni nici Franta nu mai respecta drepturile omului si tocmai au hotarat sa o mai faca 3 luni.

Nici regimul comunist nu a mai respectat drepturile omului si chestia asta a durat 45 de ani!  [:-)))]  [:-)))]



#28
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 13:49

Ruf, ai dreptate, oriunde te-ai duce, sunt riscuri.. asa ca, daca e s-o luam asa, ramai in casa, unde nici acolo nu poti sa fii 100% sigur (ca poate vine vreun cutremur..)

Ce sa zici, nu poti trai intr-un asemenea stres.

 

Insa daca ti-e frica sa merg intr-un anumit loc (ex Turcia din cazul nostru) mai bine nu mergi, si mergi in alta parte. Nu merita sa-ti petreci vacanta in stres, gandindu-te daca ti se poate intampla ceva, iar in momentul de fata Turcia e mai riscanta decat alte tari.. Decat o vacanta stresanta, care sa nu-mi tihneasca si sa nu am liniste.... pai mai bine ma duc la serviciu!



#29
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 14:01

Da monica, asta e clar, ala nu mai e concediu. Fiecare cu perceptia lui.

Probabil, de la un anumit nivel, perceptia e comuna.

Dar tocmai am aflat ca din diverse motive, romanii au alte sisteme de perceptie cand pleaca in vacanta, evident unele inferioare altor muritori de pe planeta asta [:D]



#30
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 22 iulie 2016 - 14:02

Am niste cunostiinte care-si fac concediul in Albania. Recunosc, nu m-am gandit. Cum o fi?





Etichetat si cu turcia, stare de urgenta

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Top 10 lucruri utile consumabile pentru bebeluÈ™i

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 11:05

  • bucurie dublata

    Andrevvv
    - Astăzi, 10:53

  • Diabet gestational

    ClaudiaRamona24
    - Astăzi, 09:07

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -