Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Turcia in stare de urgenta - evitati vacantele

turcia stare de urgenta

40 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 11:39

Desigur si intr-un camp minat ai sansa sa scapi neatins. Conteaza nu cat de mare e riscul ci ca el exista. Fiecare familie stie ce e mai bine pentru siguranta - dar eu cred ca romanii ar trebui sa fie foarte atenti si sa nu minimalizeze riiscurle.

 

In condtiile in care turistii din tari ca Olanda sau Germania renunta la vacante in Turcia - nu ma mira ca agentiile de turism din Romania au preturi superbe pentru aceste destinatii ba chiar minimalizeaza orice risc. Pentru ca banul si profitul lor e pe seama turistilor si gradul de risc pe care si-l asuma.

 

Turcia in stare de urgenta nu e acelasi lucru cu Franta. 



#12
Madalinapt

Madalinapt

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 92 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 12:14

Noi am fost in vacanta in Antalya in urma cu 2 saptamani, nu erau mari schimbari in comparatie cu anii trecuti. Diferenta este ca multe hoteluri sunt inchise, iar turistii rusi lipsesc, mie sincer mi se pare un dezavantaj, rusii au bani se vedeau la piscina, plaja, restaurante ca femeile erau foarte bune imbracate, aranjate, erau f civilizati, lor le place luxul. Acum resortirile sunt pline de familii de turci, mancare mai putina, nu mai sunt atat de multe activitati in resorturi si sunt goale, preturile afisate la hotel sunt la jumatate fata de anul trecut, nu inteleg totusi de ce agentiile in Romania au facut si ei o reducere de20-30%?! Agentiile castiga anul acesta cel mai mult pe seama turcilor!!! La intrarea in aeroport nu ai voie sa stationezi iti fac repede cu mana sa intri, iar daca mergi cu masina noaptea prin Antalya sunt goarte multe filtre si opresc multe masini, controleaza masinile, in ys masinile cu nr de Turcia cand trec pe langa filtre trebuia sa aprinda lumina in interior sa se vada pasagerii. La aeroport nu este f strict - am trecut cu 2 sticle de apa si nu ne-au spus nimic.

#13
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 12:45

E o chestiune psihologica.... mult mai mult decat una reala. Daca ISIS ar vrea sa faca ceva s-ar orienta mai degraba spre statiuni din Spania/Franta decat Turcia.... sunt categoric mai "atractive" pentru scopurile lor. Implicit din punctul meu de vedere riscurile sunt mai mari exact din acest motiv. Ce sa faca in Antalya sau Bodrum? Nu suna la fel ca oricare alta locatie....



#14
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 13:13

Exact, Marius. Si multumita modului in care presa relateaza evenimentele, sugestiv as putea spune, din pacate Europa este mai atractiva pt bombardelele pe doua picioare. :( Se urmareste efectul asupra populatiilor. :(

 

Exista discutii intre forumisti si pe tripadvisor fix despre siguranta acolo. O tipa din Fr chiar zicea ca in conditiile de acum, probabil cu Nisa, ei ii pare mai sigur la turci.

Tui- ul nemtesc raporta ca, la vremea puciului, din 18000 de nemti prezenti in Antalya, doar 30 s- au intors mai devreme.  E pe reuters stirea. In total erau 200000 de nemti acolo. http://www.reuters.c...m-idUSKCN0ZX0KI

 

Cred ca cea mai sigura mare din toate punctele de vedere este cea de la noi. Din pacate nu stim sa facem turism...


Editat de lucialu, 21 iulie 2016 - 13:15 .


#15
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 13:24

Sunt chestiuni diferite.

Starea de urgenta instituita in Turcia se refera la puciul de vineri, cand s-a incercat o lovitura de stat.

Nu se refera la terorism.

Nu stiu care destinatie e mai sigura, vad ca oriunde poti avea probleme.

Turcia a avut mai multe perioade in care diverse probleme le-au incurcat turismul.

Au fost atentate ale kurzilor. Au fost cutremure cu pagube majore. A fost decizia lui Putin ca rusii sa nu mai mearga in Turcia. A fost aceasta tentativa de lovitura de stat.  In toate situatiile, turismul turcesc a avut un recul, cand cetatenii turci au fost principalii beneficiari. Am prins o astfel de perioada in 2000 parca, cand Ocealan a speriat tot occidentul, asa ca m-am lafait la un resort de lux, alaturi de turci [:)]

Sincer cred ca mi-ar fi mai frica la Istambul si din cauza terorismuluui, acolo sunt atentate.

Cu puciul asta nici nu stiu de ce sa ma tem. Ca nu-s turc, nu stiu de ce s-ar da cineva la mine pe tema asta. Nu merg intr-o zona fierbinte legata de evinemtul respectiv. Da, orice se poate intampla si eu ma straduiesc sa anticipez ce, ca sa ma ajute sa iau o decizie. Acum ceva vreme era o discutie cu Egiptul si era o fata care tinea mortis sa mearga. I-am zis ca nu m-as duce...acolo stiam de ce ma tem.

Aici nu stiu.



#16
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 13:38

Desigur si intr-un camp minat ai sansa sa scapi neatins. Conteaza nu cat de mare e riscul ci ca el exista. Fiecare familie stie ce e mai bine pentru siguranta - dar eu cred ca romanii ar trebui sa fie foarte atenti si sa nu minimalizeze riiscurle.

 

In condtiile in care turistii din tari ca Olanda sau Germania renunta la vacante in Turcia - nu ma mira ca agentiile de turism din Romania au preturi superbe pentru aceste destinatii ba chiar minimalizeaza orice risc. Pentru ca banul si profitul lor e pe seama turistilor si gradul de risc pe care si-l asuma.

 

Turcia in stare de urgenta nu e acelasi lucru cu Franta. 

Ai perfecta dreptate,insa cred ca mesajul tau e in van,din ce citesc pe aici!

 

E foarte periculoasa Turcia,ca destinatie de vacanta acum,insa fiecare isi asuma riscul.

 

Citeam ca Turcia e amenintata cu colaps economic datorita pierderilor din turism,in situatia actuala.Insa se pare ca pentru romani ,nimic nu-i opreste si sunt de oprit!Deci...vacanta frumoasa in Turcia!


Editat de andacos, 21 iulie 2016 - 13:41 .


#17
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 14:38

Ruf, la tine e o situatie aparte. Lasand la o parte deplasarea cu masina, tu mergi la vila unui prieten turc, nu esti condtionat de plata sau pierderea unui avans, va gospodariti singuri dupa pofta inimii.

Stii de ce am renuntat eu, in primul rand ? Pe langa teama calatoriei cu avionul, a sosirii/plecarii in aeroportul din Antalia, a transferului pana la hotel cale de vreo 40 km pe o sosea extrem de aglomerata, m-am gandit ca voi fi "prizoniera" in resort, pentru ca n-as mai fi avut curaj sa merg in oraselul invecinat, in bazar, sau in excursii organizate de agentia de turism. As fi vrut sa-mi duc fetita la un spectacol fabulos cu cai dresati, ceea ce ar fi presupus deplasarea in afara resortului, pe timp de seara/noapte, participarea la un eveniment alaturi de un grup consistent de spectatori - risc crescut de evenimente nedorite/neplacute.

In timpul sejurului nostru am fi prins si data de 30 august, care este o mare sarbatoare nationala pentru turci, ocazie cu care ar putea iarasi sa se produca evenimente nedorite. Acum, fiind decretata situatia de urgenta, aceste adunari cu siguranta nu vor mai fi permise. Insa eu am anulat sejurul inainte de decretarea starii de urgenta.

In plus, daca nu anulam sejurul cu mai mult de 30 zile calendaristice inainte de data plecarii, pierdeam avansul platit, si m-ar fi durut inima sa raman fara acei bani, e totusi o suma frumusica, economisita cu oarece efort si renuntari la anumite mofturi sau placeri personale, ca sa zic asa.

Foarte multi romani care au plecat in sejur in zilele de dupa lovitura de stat au facut-o pe principiul "decat sa pierd toti banii si nici sa nu plec in vacanta, mai bine ma duc acolo, poate situatia nu e atat de neagra pe cat s-ar crede, poate am noroc de un sejur reusit si nici nu se intampla ceva pana ma intorc acasa".

Nu neg faptul ca pana acum cel putin, in statiunile turistice, e liniste, nu s-au inregistrat incidente sau probleme si turistii isi vad de sejur.

Exista insa semnale ca la multe resorturi calitatea serviciilor, numarul angajatilor, diversitatea meniului au cunoscut scaderi atat fata de anul anterior, cat si fata de inceputul sezonului de anul acesta, in parte din lipsa fluxului consistent de turisti rusi, in parte dupa atentatul de la Istanbul din iunie si trendul va continua, dupa anularile care s-au inregistrat si continua sa apara pe fondul evolutiei situatiei din Turcia. Probabil se incearca reducerea pierderilor, atat cat mai e posibil.

Apoi, daca stam sa ne gandim la cati au murit, cati au fost arestati, cati au fost destituiti - fiecare dintre acestia are familie, rude, prieteni. Daca unora le vine ideea sa se razbune intr-un fel sau altul, considerand ca cei dragi au fost nedreptatiti sau ucisi degeaba ?

Sunt atat de multe necunoscute si variabile in ecuatia asta complexa numita "situatia din Turcia" incat eu nu ma mai incumet acum s-o rezolv si sa-mi asum riscul sa plec, convinsa fiind ca voi avea un sejur perfect.

N-am cum sa fac asta.

Daca dupa atentatul de la Istanbul am fost panicata vreo 2-3 zile, apoi m-am calmat vazand ca au luat masuri sporite de siguranta in toate aeroporturile si am decis in familie ca vom pleca in Turcia in vacanta, ei bine, dupa lovitura de stat nu am mai gandit asa, ingrijorarea ne-a crescut cu fiecare zi care a trecut, pana am decis sa anulam.

Acum suntem linistiti si impacati cu decizia luata, chiar daca ne doare sufletul ca nu vom avea parte de vacanta la care visam inca de anul trecut...



#18
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 15:14

Corina, te inteleg. Decat sa te duci in vacanta cu inima indoita si sa stai cu teama, mai bine stai acasa. E clar.

Cum s-o face turism in Europa, mult mai afectata  de terorism ca Turcia, nu inteleg. Probabil lumea sta acasa.



#19
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 15:45

Eu nu stiu cum e afectata Europa de terorism mai mult ca Turcia, cind turcia e in granita cu ISIS si gazduieste 3 milioane de refugiati din Siria, Irak, etc, plus puciul care a avut loc, plus mincatoriile cu kurzii si asa mai departe. Cred ca as tresari la cel mai mic zgomot, as sta cu inima in git tot timpul. Si pentru ce????? Mare frumusete Turcia asta de unii ignora orice avertismet, numai sa-si petreaca o "vacanta de vis", granita in granita cu cei mai mari teroristi ai lumii...



#20
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 21 iulie 2016 - 15:48

Corina, te inteleg. Decat sa te duci in vacanta cu inima indoita si sa stai cu teama, mai bine stai acasa. E clar.

Cum s-o face turism in Europa, mult mai afectata  de terorism ca Turcia, nu inteleg. Probabil lumea sta acasa.

 

ruf, noi ca noi, ca ne asumam si riscurile daca luam decizia sa plecam totusi.

dar i-as fi tinut pe soacra si parintii mei la limita atacului de cord, zi de zi, pe durata sejurului.

nu vreau sa-i am pe constiinta, doamne-fereste.

pe langa ratiune (ca simtirea zicea altceva), cred ca subconstient si asta a fost un motiv puternic, ce ne-a determinat sa renuntam, le puneam lor sanatatea in pericol doar pentru ambitia noastra de a merge in concediu in turcia...





Etichetat si cu turcia, stare de urgenta

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -