Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV / E-Coli si tratament Nitrofurantoin


16 raspunsuri la acest subiect

#1
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 20:39

Buna,

 

 

Nu se mai termina necazurile noastre, acum m-au gasit cu E-coli la testul de urocultura. Sotia a facut si ea testul si nu i-a iesit nimic.

 

Nu-mi imaginez de unde am luat asa ceva, probabil de la interminabilele spermograme si spermoculturi, cine stie pe ce am pus mana...

 

Trebuie sa incep tratament cu Nitrofurantoin, dar m-am ingrozit cand am citit ce efecte secundare poate avea. 

 

A mai avut cineva asa ceva, a trecut repede? Tratament cu medicamentul de mai sus a facut cineva?

 

Multumesc.



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 23:34

Nu, niciodata, si nici nu am auzit de acest medicament pana acum, suna a otrava pentru soareci sau sobolani.

 

A iesit E-coli sensibil la asa ceva in antibiograma?



#3
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 23:38

Nu, niciodata, si nici nu am auzit de acest medicament pana acum, suna a otrava pentru soareci sau sobolani.

 

A iesit E-coli sensibil la asa ceva in antibiograma?

 

Da, e rezistent la cele uzuale (Cipro, Augmentin, Norfloxacin..), e sensibil la Nitrofurantoin.

 

Doctorul, pana sa iasa antibiograma la urocultura (a durat 4 zile sa iasa), mi-a dat Norfloxacin, dar din pacate e rezistent la el..

 

Asa ca am fost inapoi la doctor cu antibiograma si mi-a recomandat sa iau Nitrofurantoin.

Chiar ca are nume de otrava..

 

Daca asa a zis doctorul, asa o sa fac...dar am tot citit pe net si m-am ingrozit. Sper sa nu fie cazul la mine.


Editat de vremcopil, 08 iulie 2016 - 23:40 .


#4
lavi02

lavi02

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.184 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 06:12

Nitrofurantoin este un antibiotic pentru infectiile urinare, ia-l daca a iesit bacteria sensibila la asa ceva si daca ti l-a recomandat dr.

 

Eu cand am avut o pneumonie destul de urata am luat Augmentin si apoi Zinnat, continuam sa fac febra si apoi mi-a dat dr un antibiotic nou la care erau trecute in prospect o multime de posibile efecte adverse, de m-a si speriat. Ma simteam rau insa, si a trebuit sa-l iau. N-am avut niciunul dintre ele, ce s-a intamplat a fost ca mi-a trecut pneumonia.  [:)]

 

M-a mai lamurit un dr ca la medicamentele noi trec o multime de efecte adverse ca sa fie ei acoperiti si pentru ca inca nu este destula experienta cu utilizarea lor astfel incat sa-si dea seama, cand un pacient raporteaza un anume posibil efect advers daca e de la medicament sau din alte cauze, proprii pacientului.


Editat de lavi02, 09 iulie 2016 - 06:12 .


#5
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 08:52

E un medicament vechi acesta, de vreo 50 de ani, o perioada nici nu se mai gasea in farmacii.

 

Despre efectele adverse am citit pe un site strain, unde utilizatorii isi exprima parerea despre cum a decurs tratamentul. Peste ocean se pare ca denumirea comerciala e Macrobid.

 

Efectele adverse de pe prospect nu le bag in seama in general, acolo e cum zici si tu, sa fie ei acoperiti, si la un Nurofen daca te uiti pe prospect iti vine rau ce scrie acolo.



#6
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 13:16

Am inceput sa iau...sper sa fie ok.

 

Astept in continuare pareri, daca a mai luat cineva..



#7
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 13:50

Nu iti face griji, eu am facut tratament 3 luni pentru o infectie urinara cu ecoli rezistent la ciprofloxacin, biseptol si altele, eu cred ca e singurul medicament eficient pentru e coli.Am luat prima saptamana augumentin 2 pe zi, următoarea saptamana nitrofurantoin 3 pe zi, următoarea saptamana 2 nitrofurantoin pe zi, apoi pana la 3 luni cate o pastila pe zi.Nu am avut efecte secundare deloc, chiar am facut analize dipa terminarea tratamentului pentru ca stomacul si ficatul meu au trecut prin multe.



#8
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 14:06

Nu iti face griji, eu am facut tratament 3 luni pentru o infectie urinara cu ecoli rezistent la ciprofloxacin, biseptol si altele, eu cred ca e singurul medicament eficient pentru e coli.Am luat prima saptamana augumentin 2 pe zi, următoarea saptamana nitrofurantoin 3 pe zi, următoarea saptamana 2 nitrofurantoin pe zi, apoi pana la 3 luni cate o pastila pe zi.Nu am avut efecte secundare deloc, chiar am facut analize dipa terminarea tratamentului pentru ca stomacul si ficatul meu au trecut prin multe.

 

Multumesc mclaudia, m-am mai linistit acum.

 

La tine este totul ok dupa tratament, ai scapat de problema? Noi deja planuisem vara asta sa facem FIV, stabilisem tot, acum trebuie sa amanam. Sper sa nu fie nevoie de 3 luni. De ce asa mult? Mie mi s-a prescris 10 zile, care si asa mi se par prea multe.


Editat de vremcopil, 09 iulie 2016 - 14:17 .


#9
mclaudia

mclaudia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 161 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 15:27

La mine era o infectie recurenta cu un ecoli luat in 2012 din spital, am avut niste probleme si am stat cam prin toate spitalele din Bucuresti, da dupa nitrofurantoin s-a rezolvat problema. Doamne ajuta sa ba îndepliniți visul si sa va țineți copii in brate.



#10
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 15:52

La mine era o infectie recurenta cu un ecoli luat in 2012 din spital, am avut niste probleme si am stat cam prin toate spitalele din Bucuresti, da dupa nitrofurantoin s-a rezolvat problema. Doamne ajuta sa ba îndepliniți visul si sa va țineți copii in brate.

 

Multumim :)

 

Inainte sa mi se recomande Nitrofurantoin, doctorul, fara ajutorul antibiogramei care nu era inca gata, mi-a dat sa iau Norfloxacin. Am luat 7 zile, am fost mai bine dar nu a trecut. Din pacate am ramas cu o constipatie oribila, hemoroizi cred, stau 1h la toaleta. Am mai luat acum cativa ani ceva asemanator cu norfloxacin si atunci am patit la fel. Se pare ca nu suport clasa aceea de antibiotice.

 

Mai tii cumva minte daca in perioada respectiva ai avut asemenea problema? Pot lua un laxativ impreuna cu antibioticul asta?




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 28 de saptamani

    kiki_2024
    - Astăzi, 15:27

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -