Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Manipulare genetica pentru un copil mai sanataos, mai destept, poate mai frumos...

fiv manipulare genetica

9 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:23

Ideea nu este noua si nu imi apartine. Poate cel mai renumit promotor al ei este un filozof si biotehnist  australian pe nume Julian Savulescu.

 

Pe scurt, ideea domnului Profesor Savulescu este urmatoarea:

Parintii au obligatia morala sa faca selectie genetica selectand ce tip de copii doresc sa aiba.  In baza unei analize si a unei eventuale manipulari  genetice sa aleaga copilul cel mai sanatos, cu sansa cea mai mare pentru o viata mai buna.

Cred ca nu este un secret ca in multe tari unde legislatia permite sau este mai lax, acest lucru se intampla deja. Legal sau ilegal se intampla! Intrebarea mea este: acesta este viitorul?

 

Manipularea genetica poate duce la:

  • un copil mai sanatos
  • un copil mai inteligent, cu o memorie mai buna
  • un copil mai puternic fizic
  • alegerea sexului (baiat sau fata)
  • si probabil multe alte corectii in viitor

Daca ma intrebati pe mine, cred ca nu peste mult timp, acest serviciu de "influentare" genetica o sa fie legal si o sa il foloseasca multi parinti. Mai intai o sa fie un lux iar mai apoi pentru publicul larg. Cred ca peste 30 de ani, majoritatea copiiilor nascuti in tarile foarte dezvoltate o sa fie "selectati".

 

Mai mult (si sa nu credeti ca acum traiaesc in filme S.F. sau ca sunt fun Divergent) dar cred ca peste 100 de ani, omenirea va impune ca obligatorie selectia genetica si nu o sa mai fie alegerea parintelui. Iar peste 150 de ani, o sa impuna chiar mai mult: "luna aceasta avem planificat 40% cu inteligenta creativa care sa ajunga ingineri, 10% cu inteligenta emotionala care sa ajunga doctori si 50% atleti care sa munceasca fizic, sa fie soldtati, etc."

 

Pentru cei care doresc sa aprofudneze subiectul va recomand acest articol:

http://www.academia....ly_to_Savulescu

si

http://adevarul.ro/e...2bac/index.html

 

 

Care este parerea voastra? Daca ati avea posibilitatea maine sa selectati cel mai bun ovul, care sa fie "manipulat" genetic ca sa aveti un copil mai sanatos, mai puternic, mai inteligent, mai frumos, ati apela la aceasta posibilitate?



#2
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:32



#3
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:34

Personal cred ca este exacerbata aceasta idee. In plus, in prezent, sunt extraordinari de multi pasi de facut pentru atingerea macar a ceea ce numim normal. Prin aceasta intelegand macar reducerea problemelelor curente.

Desigur un aspect important este reprezentat de cercetarea pin ingineria genetica dar asa cum suneam nu cred ca se poate discuta de directii de a obtine super oameni cu super capacitati cat mai degraba de a repara pe cat se poate din problemele actuale deci se diminuare a anormalului in favoarea normalului cel putin asta am observat eu.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:52

Mie mi se pare infiorator. Omenirea ar rata nasterea unor genii. Nu cred ca un Beethoven sau Steven Hopkins s-ar mai fi nascut....



#5
372018

372018

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.350 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 09:58

Eu nu cred ca se vor generaliza selectiile nici in viitor. Aka nu vor fi pt toata lumea si nici toata lumea nu va renunta la "stilul  clasic" de a avea copii. Acum avem FIV si totusi lumea nu apeleaza la el asa de kiki si nu e vorba doar despre bani. Sunt si excentrici cu bani care apeleaza inclusiv la mame surogat, dar sunt exceptii.

Cum e vorba aia? Tara ne vrea prosti. Cine si- ar dori o lume de perfecti greu de manipulat  / dominat/ controlat?

 

Oricum, eu cred ca e o alta nebunie. A face planuri pe pielea ursului din padure se numeste, respectiv natura umana :D


Editat de lucialu, 08 iulie 2016 - 10:10 .


#6
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.969 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 10:17

Imi amintesc ca am vazut un SF in care la varsta de 10ani copiii erau supusi testului IQ si cei sub limita erau eliminati, fiind o povara, iar cei peste limita erau eliminati fiind un pericol. Groaznic.

Nu cred ca in 100ani vor exista pretentii de-astea. [:)]

Iar manipulare genetica se face deja, in scop paleativ (asa se spune ?). Am vazut un documentar in care o familie cu un copil bolnav au facut IVF cu mai multi embrioni si l-au ales pe cel compatibil cu copilul lor. La nastere i-au recoltat celule stem si pareau optimisti. Nu stiu care a fost finalul.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 15:01

Dar primul copil manipulat genetic s-a nascut deja de ceva vreme, deci nu mai este "de viitor", ci "de prezent".

 

Aici informatii despre un copil roman modificat genetic: http://www.bihon.ro/...romanca/1520709

 

Eu nu de el stiam, dar nu mai gasesc acum numele.



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 15:05

Sau asa: https://www.engadget...d-human-embryo/

 

http://www.evz.ro/in...at-1062744.html


Editat de Pepco, 08 iulie 2016 - 15:06 .


#9
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.927 mesaje

Postat 08 iulie 2016 - 22:32

Daca intrebi oamenii asa, la modul general, daca sunt de acord cu manipularea genetica umana, obtii probabil multi de nu. Daca ii intrebi insa punctual daca sunt de acord ca prin manipulare genetica a embrionilor sa se elimine boli genetice grave , invalidante, cred ca raspunsurile ar fi net diferite.

 

Eu personal as fi facut aceeasi alegere ca romanca din link. Sunt bucuroasa ca exista aceasta posibilitate pentru cupluri cu risc mare de a transmite boli genetice urmasilor. Este un progres.

 

Desigur toate aceste noi proceduri ar trebui incadrate legal, ca sa nu se ajunga intr o zi la eliminarea embrionilor sau fetilor pe criterii nebuloase, sub pretextul unor imperfectiuni genetice.


Editat de Fleurdelise, 08 iulie 2016 - 22:33 .


#10
Deceneus

Deceneus

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.099 mesaje

Postat 09 iulie 2016 - 08:49

Manipularea genetica poate duce la:
La efectul pe care-l are vopsitul parului.
Desi natura ne face unici, prin vopsirea parului se ajunge la reducerea diversitatii, se umple lumea de femei blonde, roscate, brunete si de culori nenaturale: mov, verde, albastru.
 
Asa cum uniii le dau nume la copii dupa personajele din telenovele, daca au posibiliitatea o sa cloneze personajele din telenovele.

Editat de Deceneus, 09 iulie 2016 - 08:52 .




Etichetat si cu fiv, manipulare genetica

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -