Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

FIV Turcia 39

fiv turcia acibadem tayfun

1164 raspunsuri la acest subiect

#21
ruxandrars

ruxandrars

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 323 mesaje

Postat 23 iulie 2016 - 11:09

Offf imi pare rau Mirela, mult curaj si fi pozitiva. Sper ca testul Harmony sa iti aduca numai vesti bune! Doamne ajuta!!!

#22
ona_elaa

ona_elaa

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 701 mesaje

Postat 25 iulie 2016 - 08:46

Multumesc frumos Marylis

Mirela, iti doresc multa putere, sa dea Dumnezeu sa fie totul bine, asa este asteptarea este cumplita.



#23
cptelena

cptelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 28 iulie 2016 - 14:03

Buna,de ceva timp am decis sa apelam la FIV dupa 3 inseminari nereusite dupa un diagnostic de infertilitate secundara, am fost la dr Moisa Giulesti am facut histerosalpinografie unde a vazut ea ca am trompele infundate si mi a sugerat laparoscopie.Bineinteles ca m-am operat la constanta cu dr Tica iar pe fisa de externare scria mare AMBELE TROMPE FIIND PERMEABILE.D-na dr nu-si dadea seama sau interesul de ce nu pot ramane insarcinata.Satula de drumuri am hotarat sa-mi incerc norocul  la euromaterna cu dr Lutescu.Am repetat iar toate analizele  iar in plus aveam AMH-ul care a iesit de  0.38 . D-na dr nici macar nu l-a luat in seama ,spunea ca este imposibil eu avand ciclu regulat si a hotarat sa incepem procedurile pentru insemninari, 3 la numar si toate nereusite, la primul  endometru 8,1 fl ovar dr 20MM, la al doilea ov st 1fl 16MM,ov dr 22MM, endometru 8 iar la al 3 lea ov dr 1fl 22MM,endometru 8 .Acum vreau sa apelez la fiv si m-am hotarat sa incerc cu dr  Tayfun,in luna octombrie.Fetelor va rog sa-mi descrieti etapele prin care ati trecut.....transport,cazare, proceduri, costuri,tot..Va multumesc



#24
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 08:58

Buna fete frumoase!

 

Mirela Doamne ajuta sa fie totul bine! Nu stiu ce să-ți recomand, parcă florentina a avut câteva probleme, a fost la București la un medic si bebele e frumos si sănătos. Chiar dacă Fawaz l-a văzut cu probleme. O să o rog să intre aici, poate te ajuta cu ceva. Acest copil este o minune a lui Dumnezeu și refuz să cred că e bolnavior. 

 

Cptelena...mmmm doamna Lutescu..Am pierdut si eu vremea pe aici. Nu dau cu noroi ca ea imediat a văzut problema mea, dar încă nu are destulă experienta in fiv-uri. Si mai ales laboratorul si embriologie...si eu am amh mic si chiar daca aveam cicluri regulate am băgat tratament în mine mai mult decât o femeie de 45 de ani. Povestea mea e lunga...

 

Etapele fiv-ului la Accibadem: am luat legătura cu gabriela care ne-a făcut programarea în ziua 2 de menstruație. Ea ne-a aranjat si cu cazarea si cu transportul de la aeroport/autogara la clinica/apartament.

În ziua 2 tayfun ne-a citit dosarul, mi-a făcut eco și am început tratamentul. Apoi în funcție de răspuns la stimulare a hotărât ziua punctiei si a transferului.

 

 

Totuși nu înțeleg cum la hsg trompele erau înfundate, apoi la laparo permeabile.ti-a dat cd? Sau doar foaia???


Editat de dellya86, 29 iulie 2016 - 12:36 .


#25
miaw

miaw

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 444 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 09:26

Mirela,stai asa nu te panica . Eu am avut probleme cu bb, dr fawaz l-a gasit cu cisterna magna dubla fata de normal, avea 19 mm in loc de 10 si asta inseman ca are sidrom dandy walker ( un fel de down). Plus cordon ombilical doar cu 2 vase ( in loc de 3) ceea ce indica o viitoare problema la inima. Si uite ca este perfect sanatos, sunt doar particularitati anatomice ale lui. Acum are 1 an si este perfect . Revenind la situatia ta, am o cunostinta care a avut acelasi procent si era sa innebuneasca . A facut testu harmony si a iesit ok iar fetia ei de 2 ani acum este sanatoasa si frumoasa. Inca o prietena cu bb de 1 an care sta in Franta era pe punctul a a programa un avort pt ca copilul nu avea os nazal sau era ff mic . A facut saraca fel de fel de investigatii si toata lumea ii zicea ca osul ala atat de mic inseaman probleme. A facut amniocenteza si ghici : bb perfect sanatos. Asa ca nu te stresa inainte sa ai niste rezultate concrete , acum ai doar o chestie statistica . Mult succes si sanatate.

#26
cptelena

cptelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 12:48

Buna dellya86....m-am ales doar cu o hartie si o discutie cu dr Tica unde imi explica ca trompele nu sunt infundate,insa despre dna dr moisa nu as mai vrea sa vorbesc cum mi-a dat un tratament gresit pentru toxoplasma si era sa ma omoare.Vreau doar sa privesc spre viitorsi sa ma gandesc ca undeva ,acolo am o sansa sa fiu mama.Scuza-ma ca sunt prea insistenta dar as vrea sa stiu unde te-ai cazat, pretul, si cat te-a costat fiv-ul, am buget limitat si trebuie sa stiu daca ma incadrez sau mai trebuie sa astept



#27
cptelena

cptelena

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 33 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 13:00

dellya am uitat sa te intreb daca esti la primul fiv?



#28
birmanutza

birmanutza

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 793 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 16:07

Buna, fete dragi!  [flo2]

Nu am mai intrat pe forum de mult, nu prea mai am timp liber...mai arunc un ochi pe grup din când în când.  

Mirela, îmi pare rău că stai în stres. Din ce văd,  translucenta nucala este foarte buna, 1, 2mm iar osul nazal este totuși prezent. La mine la sarcina prin fiv, translucenta era 2 mm și ceva, pana în 2, 5, deci mult mai mare ca la tine, osul nazal prezent iar ductul venos mărit,  risc de down 1:405. Mi s-a explicat atunci ca aceste valori sunt calculate de un soft care ia în calcul și vârsta mamei (35 de ani pe atunci) și de aceea a ieșit raportul așa.  Oricum am făcut testul Harmony, ca stăteam ca pe ace....rezultatul a venit la 3 săptămâni de la recoltare și a ieșit risc scăzut de 1 la câteva sute de mii.

Așa ca nu te descuraja. Fa testul Harmony și ai încredere ca va fi bine. Doamne ajuta!

Fetelor, nu prea mai sunt la curent cu noutățile.  Va doresc tuturor mult succes.



#29
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 30 iulie 2016 - 23:39

Cptelena eu am facut FIV in luna martie. Costul FIV-ului a fost de 2.800 euro la care se adauga o reducere de 10% daca ai card la cec, garanti bank si parca bcr. Daca vrei sa faci mai intai un consult costul acestuia se scade din pretul FIV. Eu in cei 2.800-reducere am facut IMSI si s-a folosit embrioscopul. Ca si costuri suplimentare au mai fost 250 euro pentru un microcip si am mai platit testarea genetica care a fost parca 325 dolari pe embrion.

Referitor la cazare eu am ales sa stau la hotel ByOtell, situat in partea asiatica, destul de aproape de clinica. Pretul a fost in jur de 70 eur/noapte cu mic dejun si parcare inclusa. Cei de la clinica veneau sa ma ia din fata hotelului si ma duceau inapoi. 

Daca vrei cazare mai ieftina sunt multe hoteluri in partea europeana, unde de ex un hotel de 4 stele cu mic dejun inclus e in jur de 35 eur/noapte. Stiu ca cei de la clinica iti asigura transportul doar de pe partea asiatica, deci e ok sa treci cu marmaray si te iau chiar din statie. Marmaray e un metrou care face legatura intre partea europeana si cea asiatica.

Din ce am constatat eu e mult mai ieftin sa iti faci tu rezervarea decat sa ii lasi pe ei sa o faca. De ex hotelul la care am stat eu pe prima pagina are un pret de vreo 100 eur/noapte


Editat de m3ryro, 30 iulie 2016 - 23:41 .


#30
dellya86

dellya86

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 930 mesaje

Postat 31 iulie 2016 - 14:52

Cptelena îmi pare rău că ai avut o experienta urata cu dr moisa...nu am fost la ea, dar auzisem de bine.

Eu am trecut prin 3 fiv-uri(1euromaterna,1 medlife,1 Accibadem) si 2 fet-uri(1euromaterna si cel reușit la Accibadem) povestea e lungaaaa...Dar contează rezultatul:2 năzdrăvani obținuți cu greu, dar care sunt lumina ochilor mei  [il]  [il]

 

Eu am făcut fiv-ul la turci în septembrie 2014 deci s-au mai schimbat lucrurile de atunci. M3ryro ti-a dat detalii mult mai actuale. În legătură cu cazarea, fie îți alegi tu un hotel, rezervi prin booking, agenții fie vorbești cu coordonatoarea lor. Eu așa am făcut și mi-a rezervat un apartament dintr-o zonă buna cu 60euro pe noapte. Din cate stiu de la cineva, tot atât a plătit și acum pentru cazare.

Deci trebuie să-ți faci socotelile: în jur de 3000 euro fiv+500-800 euro tratamentul+ cazareax15 nopți+mâncare+intrări obiective turistice+transport...





Etichetat si cu fiv, turcia, acibadem, tayfun

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -