Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Singuratea in doi


47 raspunsuri la acest subiect

#41
lili_mar

lili_mar

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.367 mesaje

Postat 12 februarie 2017 - 20:12

couple counseling ca sa re-invatati sa comunicati unul cu celalalt. 



#42
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 12 februarie 2017 - 22:39

Eu sunt de parere s-o lasi libera sa-si gaseasca fericirea alaturi de altcineva.

Nu te iubeste dar nici nu se simte iubita.

 

 

Mai devreme sau mai tarziu vei ajunge si tu la aceeasi concluzie.



#43
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:04

Revin dupa 6 luni cu noi sentimente.

 

Inca suntem impreuna in Anglia, stam intr-un alt apartament singuri cu copilul, am un serviciu bunicel, nu avem griji financiare dar....... ceva nu merge.

 

Am mai scris acum 4 luni cand vedeam situatia foarte neagra, acum lucrurile sunt diferite. Am certitudinea ca ce sa intamplat nu se continua dar nu sunt sigur ca nu se va mai inampla. Am trecut prin perioade in care am simtit ca cedez dar si prin clipe frumoase alaturi de ea.

Am inceput sa ne intelegem in discutii fara sa ajungem sa ne mai certam si incercam sa tinem cont de dorintele noastre. Ne comportam ca un cuplu care nu ar fi avut problema asta, fapt bun dar in acelasi timp nu e normal. Avem probleme in viata intima si parca nimic nu se leaga dar am hotarat sa gasim o rezolvare medicala.

 

Problema mea!

 

Nu sunt fericit, nu ma mai simt barbat, nu ma regasesc, nu stiu daca asta e ce vreau.

 

Zilnic cand este plecata la serviciu astept cu nerabdare sa vina acasa crezand ca o sa imi fie bine. Ne apropiem seara, facem diverse lucruri impreuna, are momente cand face lucruri vizavi de mine care ar trebui sa insemne afectiune, tandrete, iubire, dar nu le simt si sunt dezamagit de parca as vrea altceva. Eu o rasfat cu tot felul de atentii, ii vorbesc dulce, o strang in brate dar.... simt ca ma mint pe mine si pe ea. imi e bine si nu. 

Saptamana trecuta am sarbatorit 10 ani de la casatoria legala, bineanteles eu uitasem dar am aflat de la ea cu ceva timp inainte, ma gandeam ca, daca a retinut aspectul asta chiar conteaza pentru ea. Eu cand am aflat chiar am fost patruns de sentimente si am vrut ceva deosebit, am fost la ea la job cu un cadou si flori si cu masina plina de baloane cu cifrele 10. Spune ca a fost un soc frumos pentru ea ca nu se astepta, ca toata viata a visat la un barbat facand astfel de gesturi. Acum eu as fi vrut sa simt ca semnifica ceva si pentru ea ziua asta si am avut si eu asteptari, nu sa imi intoarca favorul dar un mic cadou, o iesire, o seara frumoasa, nimic, a trecut peste ca si cum eu nu as conta.

 

Una peste alta, de ce scriu azi? Pentru ca nu stiu ce se intampla cu mine.

 

Imi place si nu. Vreau sa plec acasa si nu, vreau sa raman aici langa ea sau fara ea, vreau sa fac o afacere aici si nu vreau, o iubesc si nu o iubesc, ma face fericit si trist.

 

Nu mai stiu cine sunt, nu ma mai regasesc, parca nu mai pot lua eu nici o decizie si astept sa imi decida ea soarta, vreau sa fiu eu, sa am propriile mele opinii si decizii.

Vreau sa nu imi fie teama de nou, probabil am o dependenta fata de ea, altfel nu imi explic de ce astept ca tampitul fiecare moment cu ea chiar daca stiu inainte ca voi fi ranit intr-un fel sau altul. Am incercat sa abordez pe cineva sa fac ceva nou sa vad daca asta imi doresc, am gasit o englezoaica draguta care ar dori sa petreaca timp cu mine dar am ajuns pana la punctul de a ne intalni si am facut un pas in spate, nu a fost ce am crezut ca imi doresc ( nu as fi vrut o relatie, sunt diferente mari de cultura). Ma simt vinovat cand fac ceva fara ea, cand imi cumpar ceva sau cand plec la un pescuit, nu ma inteleg.

 

Nu mai stiu ce bine pentru mine. Astept sfaturile voastre ca netul e prea mic pentru mine, am citit tot.



#44
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:12

Fa afaceri poate iti ocupa mintea



#45
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:28

Fa afaceri poate iti ocupa mintea

da, bun raspuns,si daca nu e ce vreau ? dar imi ocupa mintea, si ma trezesc peste alti ani ca nu asta as fi vrut sa fac sau situatia nu e cea pe care am vrut-o cu adevarat. vreau sa opresc tot, sa imi gasesc drumul meu si sa merg pe el, dar nu gasesc puterea si intelepciunea.

 

imi ocupa mintea si las problemele care ma apasa cu adevarat tot nerezolvate


Editat de all4loveyou, 21 mai 2017 - 11:30 .


#46
all4loveyou

all4loveyou

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 17 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 11:41

Marius, toata stima.

 

Tu esti unul din cei care in trecut mi-a oferit raspunsuri complexe din care am avut ce invata, fi bun si spunemi ce gandesti referitor la ce am scris, stiu ca de la tine se poate mai mult. 


Editat de all4loveyou, 21 mai 2017 - 11:41 .


#47
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 15:45

Cred ca inca nu stii ce ai. Probabil pana nu vei pierde incat sa te doara nu vei ajunge sa intelegi cu adevarat ceea ce ai.

In locul tau as lasa toate dar toate intrebarile de acest gen deoparte. Pentru ca orice raspuns ai avea la oricare dintre ele vei vana din nou si din nou, un alt "daca". Si acest drum te va obosi zi dupa zi, luna dupa luna, an dupa an.

E un drum gresit care nu duce nicaieri. Tu cauti raspunsuri la intrebari care nu se termina.

Vrei certitudini. 

Da-ti-le! Tu tie!

Fa-ti planuri pe termen scurt in care centrul sa devina EU. Si implineste-le fara sa devina obsesii. Centreaza-te pe tine. Eu!

Eu vreau sa fac ... si ceea ce completezt pentru tine sa fie ceva pozitiv.

Apoi gandeste-te cum sa faci?

Apoi incearca sa faci.

Daca ai reusit spui:

Ok am facut-o 

Acum eu vreau sa fac....

Si iar 

Daca nu ai reusit pentru ca nu se poate nu-i nimic.

Zambeste pentru ca ai incercat.

Si revin-o la alt plan

Ok, atunci eu vreau sa fac.... din nou ceva pozitiv,

Bun cum fac?

Incerc!

 

Ocupa-ti mintea cu planuri pozitive. Incearca-le ! Daca ies felicitari! Daca nu ies nu-i nimic. Felicitari ca ai incercat! Cauta altul.... Apoi altul .... 

Incearca. E foarte probabil ca incercand un astfel de drum sa constati ca viata este chiar interesanta. Iar cei din jurul tau vor zambi, te vor aprecia si asta nu pentru ca tu le-ai cere asa ceva, ci pentru ca tu le vei da lor zambete, incredere si se vor simti bine in preajma ta.

Stii? Viata e chiar frumoasa. Traieste-o!  [:)]

Cand te simti amarat, sau cand simti ca iar iti vin un milion de intrebari prin cap citeste din nou ce am scris. Pe indelete. Fara graba.

Si zambeste!

La mijloc esti TU!

Si esti foarte important!



#48
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 21 mai 2017 - 19:54

Cu alte cuvinte, cauta-ti fericirea in tine insuti, nu astepta ca altcineva sa te faca fericit. [:)]




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -