Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Programul scoala dupa scoala


12 raspunsuri la acest subiect

#1
Admin

Admin

    Membru senior

  • Administrators
  • 3.322 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 08:04

Despre initiativa

Conceptul „Şcoală după şcoală”, lansat de Ministerul Educaţiei în 2011, presupune că fondurile pentru acest scop trebuie să vină de la autorităţile locale, din proiecte europene sau naţionale, donaţii, sponsorizări sau chiar de la părinţii elevilor. Fiecare şcoală în parte trebuie să alcătuiască un plan, înainte să organizeze programul „after school”, să vadă câţi elevi se pot înscrie, dar şi dotările materiale necesare pentru spaţiile respective. Copiii care rămân la şcoală, după ce au terminat cursurile, servesc mai întâi masa de prânz, apoi îşi fac temele. Cei rămaşi în urmă cu învăţătura pot primi un ajutor suplimentar. Cu toţii sunt îndrumaţi spre proiecte care să le stimuleze inventivitatea şi îndemânarea, ajungându-se până la organizarea de excursii tematice. Toate bune şi frumoase, în teorie, pentru un sistem de care pot beneficia elevii învăţământului primar şi gimnazial.

 

Dupa un pilot lansat in Sectorul 6 in Bucuresti prin 2012 (vezi aici) in 2014 s-a dat o lege  Programul trebuia sa fie continuat.  Iata aici Anexă la ordinul ministrului educaţiei, cercetării, tineretului şi sportului nr. 5349/07.09.2011 privind aprobarea Metodologiei de organizare a programului „Şcoala după şcoală”

 

Cred sincer ca un astfel de program, in care copiii au sansa sa faca diverse activitati si sa socializeze in loc sa stea la televizor in grija bunicului care doarme pe fotoliu pot sa contribuie major la viitorul copiiilor cat si a Roamaniei in general.

 

Stie cineva care este situatia acestui program. Scolile la care merg copiii vostri ofera un astfel de program? Care este situatia in zona rurala?



#2
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 12:12

Da, ofera, costa vreo 400 de lei/luna (mediu urban, provincie). Este pana la 16:30. Sunt si patuturi precum cele de camin, rabatabile din perete, pentru copiii mici, care vor sa doarma.

 

Totusi, o zi pe saptamana, supravegheaza copiii si efectuarea temelor invatatoarea copilului meu. Iar sa-si faca temele cu invatatoarea nu sunt de acord (nu mi se pare etic).

 

Nu se paraseste incinta scolii, insa.


Editat de Pepco, 04 iulie 2016 - 12:13 .


#3
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 12:17

Pepco, programul acesta este gratuit, de ex la clasa 0 stau pana la ora 14 :00 manca pranzul prin catering si fac teme..toate in clasa cu invatatoarea,. In sect 6 ne-au spus ca daca vor exista fonduri vor continua si anul scolar 2016-2017 dar probabil vom afla sigur in septembrie.



#4
Laura25

Laura25

    Membru VIP

  • Moderators
  • 20.662 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 12:25

In scoala unde merg copiii mei nu este nimic de genul asta. Cand se termina orele de curs, fiecare se descurca cum poate.  



#5
Lorikay

Lorikay

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.237 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 14:26

Nici unde merge fiica-mea (in sectorul 6) nu exista asa ceva.



#6
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 15:12

La scoala la care va merge fiu-miu e de ani de zile programul astfel:

 

În școala noastră se derulează programul „Şcoala după şcoală”, conform Ordinului MECTS nr. 5349 din 07.09.2011, în continuarea programului şcolar, organizat astfel:
De luni până vineri în intervalul orar:
12.00 - 13.00 program de activităţi educative
13.00 - 13.30 masă
13.30 – 14.00 activităţi sportive

Programul „Şcoală după Şcoală” este un program complementar programului şcolar obligatoriu, care oferă oportunităţi de învăţare formală şi nonformală pentru consolidarea competenţelor, învaţare remedială şi accelerare a învăţării prin activităţi educative, recreative şi de timp liber.



#7
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 15:27

Pepco, programul acesta este gratuit, de ex la clasa 0 stau pana la ora 14 :00 manca pranzul prin catering si fac teme..toate in clasa cu invatatoarea,. In sect 6 ne-au spus ca daca vor exista fonduri vor continua si anul scolar 2016-2017 dar probabil vom afla sigur in septembrie.

 

Pai cum adica, sta clasa 0 in clasa cu invatatoarea si fac teme, cand, oficial, programa nationala nu prevede teme pentru clasa 0?

 

Iar isi dau cu stangul in dreptul?



#8
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 04 iulie 2016 - 15:49

Probabil ca cei de la cls 0 nu fac teme. 

 

La noi la scoala este after, dar platit, nu gratuit (dar mei ieftin decat cele private), adica nu programul Scoala dupa scoala.

Dar ar trebui ca programul, daca tot e, sa fie pana pe la orele 16.30-17 macar, nu 14. La 13.30 nu termina nimeni programul la job...



#9
lalala13

lalala13

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.201 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 10:51

Pai cum adica, sta clasa 0 in clasa cu invatatoarea si fac teme, cand, oficial, programa nationala nu prevede teme pentru clasa 0?

 

Iar isi dau cu stangul in dreptul?

 

la 0 nu, in general ziceam..am postat exact programul mai sus in mesaj..sper din tot sufletul sa continue..e un lucru f bun



#10
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.191 mesaje

Postat 05 iulie 2016 - 11:17

la 0 nu, in general ziceam..am postat exact programul mai sus in mesaj..sper din tot sufletul sa continue..e un lucru f bun

E un lucru bun, da... dar cu program putin mai lung, ca sa fie de real ajutor familiei.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

  • Ma copleseste oboseala

    ZDenisa
    - Ieri, 14:42

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -