Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce faceti cand copilul vostru loveste?

copii toddler parinti

32 raspunsuri la acest subiect

#21
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 09:34

Ma astept ca majoritatea sa nu fie de acord cu cele scrise mai sus [:)]



#22
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 09:45

Am auzit in special de la copiii care au crescut cu cheia de gat avand mai mult sau mai putin ce si-au dorit atunci cand erau mici, acum adulti cu copii la randul lor, ca trebuie sa ofere copilului lor tot ce nu a avut ei. Apoi se mira ca au un pui de om ce nu poate fi stapanit.

Depinde .... este asa de relativ. Copiii sunt atat de diferiti, parintii lor deasemenea. Eu am crezut ca se pot trage linii macar generale, orientative insa exceptiile mi-au dat peste cap orice concluzie posibila. Evolutia in timp a unui copil este atat de imprevizibila chiar si ca  temperament de multe ori incat ajung doar sa fiu un simplu constatator. Nici macar exceptii nu cred ca le pot numi ci mai degraba o alta linie.

De aceea mie mi-e imposibil sa dau un sfat daca sunt intrebat. Pentru ca exista riscul ca ceea ce spun sa nu se aplice deloc. Poate da, poate nu. Daca da, e Ok, dar daca nu ?

De foarte multe ori foarte multe semne de intrebare si-au primit raspunsurile in mod natural. Este desigur tot o constatare. 



#23
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 10:08

Da, Mariius, asa este.

Poti sa oferi copilului tot ce nu ai avut, tot ce isi doreste si sa fie un copil foarte bine educat.

 

Important este sa stii cum sa o faci, sa spui stop atunci cand trebuie si sa stabilesti limite.



#24
anasstasia

anasstasia

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.330 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 10:10

Eu faceam doar o paralela intre copiii de acum ceva timp si copiii de acum. Diferenta este fantastica si din pacate in rau.

Aproape de fiecare data cand un parinte impreuna cu un copil vine la la mine la birou, stau si ma uit socata cum acel copil face tot ce vrea fara sa i se spuna nimic. Am avut copii care s-au urcat cu totul pe biroul meu, au tras de tastatura, mi-au luat pixul si foile din mana, s-au tavalit pe jos,  au urlat de zici ca erau injunghiati pentru ca parintii nu le acordau ATUNCI atentie, care au plecat cu obiecte de pe biroul meu. Marea majoritate a parintilor sunt impasibili, le ignora comportamentul, multi se poarta de parca nici nu sunt copiii lor [dra]



#25
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 10:41

Mianda, pe ce te bazezi cand afirmi chestiile astea cu mintea tetha si conexiunea mentala a mamei cu copilul?

Te rog nu-mi spune ca nu inteleg, ca nu-s suficient de deschisa etc. Mie pur si simplu mi se pare o enormitate care nu face decat ca, in anumite cazuri, sa creeze stare de vinovatie mamei.

Inca o data, ce dovezi exista in sensul asta (altele decat potrivirea cu intuitiile tale personale)?

In primii ani de viata creierul uman functioneaza la nivel de unde cerebrale joase, Delta si Theta.  Aceasta activitate poate fi masurata cu echipamente medicale care masoara nivelul de electricitate in diferite zone ale capului EEG.

Undele Delta sunt intre 0,2 si 4 Hz iar celeTheta sunt intre 4 si 7 Hz. Un adult in stare de constienta a creierului are undele crerebrale intre 14 si 17 Hz, unde Beta.

Ma rog, eu explic in termeni de amator...nu sunt om de stiinta.

Sunt studii intregi despre undele cerebrale si legatura lor cu starea unei persoane.

 

Ca raspuns la afirmatia cum ca tie ti se pare o enormitate, iti spun doar ca este demonstrat stiintific ca undele cerebrale Theta sunt in stransa legatura cu telepatia.

 

De la mine ai aflat doar o mica informatie. Daca esti interesata poti cauta si studia singura, daca nu, poti sa ignori. Nimeni nu este obligat sa evolueze in acelasi ritm cu ceilalti, fiecare avand de experimentat altceva...Suntem inzestrati cu liber arbitru.  [:)]



#26
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 14:16

Ok, am inteles la ce te referi, nu intelegeam ce vrei sa spui cu stare a creierului hteta.

Vreau doar sa-ti atrag atentia ca nu exista niciun suport stiintific pentru existenta fenomenului telepatiei.

 

Nu stiu daca ai observat, dar de cate ori iti aperi teoriile ai tendinta sa-i caracterizezi pe cei sceptici ca fiind mai putin evoluati. Crede-ma nu e cazul.

N-am intalnit in nicio teorie a devoltarii ideea asta cu conexiunea intre mama si copil, acesta fiind unul din domeniile mele principale de interes profesional. Poate imi dai ceva materiale sa citesc? 

Deocamdata raman cu toata stima la parerea mea: pseudostiinta.

 

La subiect: nu i-am permis niciodata Carlei sa loveasca, nici pe mine, nici pe alti copii. In functie de varsta, o tineam de maini si-i spuneam NU, copiii inteleg de mici semnificatia cuvantului. Pana si pisica mea de 4 luni intelege ce inseamna nu. Cand a crescut, explicatii. Pe la 6-7 ani deja ii intrase in sistem ideea. Nici pe noi nu ne-a vazut lovind, probabil si asta a contat.


Editat de J G, 01 iulie 2016 - 14:16 .


#27
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 14:26

 

 

Nu stiu daca ai observat, dar de cate ori iti aperi teoriile ai tendinta sa-i caracterizezi pe cei sceptici ca fiind mai putin evoluati. Crede-ma nu e cazul.

N-am intalnit in nicio teorie a devoltarii ideea asta cu conexiunea intre mama si copil, acesta fiind unul din domeniile mele principale de interes profesional. Poate imi dai ceva materiale sa citesc? 

Deocamdata raman cu toata stima la parerea mea: pseudostiinta.

Fizica cuantica nu este o pseudostiinta.

Da, asa este, ii caracterizez pe cei sceptici ca fiind mai putin evoluati. Dar acesta nu este un lucru rau!



#28
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 14:33

Ok, am inteles la ce te referi, nu intelegeam ce vrei sa spui cu stare a creierului hteta.

Vreau doar sa-ti atrag atentia ca nu exista niciun suport stiintific pentru existenta fenomenului telepatiei.

 

Da-mi voie sa cred ca in realitatea mea exista. Fizica cuantica explica toate aceste fenomene.

Daca esti interesata iti recomandsa-l citesti pe neurologul Dumitru Constantin Dulcan



#29
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 14:42

Am inteles.

Dulcan, in ciuda pregatirii lui in neurologie, nu intelege la ce se refera fizica cuantica. Aceasta nu a explicat niciodata ce sustine el (fenomene gen influentam starea fizica cu puterea mintii).

Ce afirma Dulcan este pseudostiinta... ma intreb cum se descurca la catedra? Stiu ca preda neuro la Titu Maiorescu.



#30
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 01 iulie 2016 - 14:43

Fizica cuantica nu este o pseudostiinta.

Da, asa este, ii caracterizez pe cei sceptici ca fiind mai putin evoluati. Dar acesta nu este un lucru rau!

 

 

Fizica cuantica nu e pseudostiinta, dar n-are nicio legatura cu legea atractiei.

 

Partea a doua e amuzanta rau :))





Etichetat si cu copii, toddler, parinti

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -