Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cu adolescentii in vacanta


58 raspunsuri la acest subiect

#1
Marox

Marox

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.621 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:46

Cind erau copiii mici, era simplu: dormeau dusi in masina, ne opream relativ des ca sa se joace si sa-si consume energia. Ajungeam la destinatie, ne urmau fara probleme. Ne gindeam si noi la ei, puneam la programul de vizite gradini zoologice, locuri de joaca, indoor sau outdoor, plimbari cu vaporasul, barca, ...Erau in carut sau pe jos, nu se plingeau prea mult.

 

Ideea e ca ne urmau, in muzee, castele, gradini botanice, pe unde mergeam. Mai comentau ei, insa nu excesiv.

 

Ei bine, perioada asta cool s-a terminat: au intrat in pre-adolescenta (as zice prea-dolescenta!). Si nu le mai convine nimic. La fiecare juma de ora ne intreaba cind ajungem, desi sint in stare sa estimeze ca 600 km nu se fac intr-o ora. De dormit in masina, nu. Deci profita sa ne spuna ca se plictisesc. Si ca n-au ce face. Telefonul nu-l pot folosi, sau sa citeasca o carte pentru ca le e rau de masina.

 

Si asta ar mai fi cum ar mai fi, dar odata ajunsi la locul de vacanta, nu mai vor sa se miste. Muzeu? Oh, nu! Castel? Nuuu, plictisitor! Gradini? Obositor! Parcurile acvatice le mai trezesc interesul, dar in primul rind e scump, si in al doilea rind nu poti merge toata ziua.

 

Voi cum faceti? Cum si cu ce le treziti interesul? Pina la ce virsta putem sa-i tragem dupa noi si de la ce virsta refuza categoric sa ne mai urmeze?



#2
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:52

fain topic :)

Exact asa am si eu o mostra acasa. Sta numai pe telefon - e mereu ne-interesat, sta cu castile pe cap, mofturos si mega plicitisit.

 

Cum sa le trezim interesul?

1. Incercand sa le oferim ceva care le place.

Anul asta - ca si anul trecut - mergem impreauna la UNTOLD - cel mai cool festival de muzica varstei lor - 

Lineup-ul de anul asta este cel mai tare din Europa - vezi aici https://untold.com/

 

2. Organizant chestii cool - am inchiariat o barca in delta si mergem acolo - dar mancam doar ce pescuim :) 

Mergem si la Bran  - ca inca le place cjestia cu Dracula

 

3. cred ca alta optiune este sa inviti un prieten in cateva zile de vacanta - in felul asta macar are cu cine sa mai comunice cand nu are Wifi sau baterie :)

 

ce alte sfaturi sa mai adunam? [flo2]



#3
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.241 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:55

Marox, unul trece in fata in masina. Asa se plictiseste mai putin si eu pot citi linistita in spate (daca conduc eu iau pe rind pe cite unul).

Apoi ne jucam in masina : la cine vede primul un tractor/o vaca alba/o masina rosie. Mai jucam "ma gindesc la un obiect/animal/film/carte", punem si muzica care le place lor si au dreptul sa se zbintzuie pe scaune si sa cinte. Daca drumul e lung au si dreptul sa se joace pe DS :) cam o ora daca suntem pe autostrada. Povestim. Mai jucam "leul care doarme" :)

(stiu ca-s mai mult ocupatii de copiii mici, insa pe drum accepta cu placere ca stiu ca facem 10 ore pina la marea noastra).

 

De parcuri acvatice nu sunt fani, mai ales de cind fiica-mea a invatat in curs de educatie sexuala ca poate lua boli. Insa parcurile le plac, plimbarile, unele muzee (eu visez cu ochii deschisi de un muzeu cu tablouri). Daca nu au chef sa iasa, ii las in camera de hotel/casa de vacanta si ma duc (ne ducem) singurei la plimbare.



#4
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 11:58

Mik  - faceam si noi jocurile astea dar pe la 10 ani :) acum la 16 no way  [flo2]



#5
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:17

asta cu plictiseala e dementiala, imi vine sa ma spanzur singura. totul este super mega plictisitor. daca il bag cu forta sa faca ceva bineinteles ca de fapt se distreaza si e frumos, dar pana atunci.....

in concedii facem o zi pentru ei (ca inca ii plac castele/axcvarii si similare), o zi pentru noi (muzee and stuff). o vizita la un lego store sau un Disney inca e atractiva.

alte solutii n-am, citesc cu interes in schimb!



#6
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:20

roxi, fii calma, things can only get worse de acum :))



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:23

da, clar, sunt extrem de constienta de asta. macar atat [:D]



#8
Qarina

Qarina

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 10.754 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:28

Marox, audio books si casti? Ar merge?



#9
Letitia1

Letitia1

    Membru VIP

  • PAID
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.256 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:48

Parerea mea e ca orice ati face, dupa 16 ani nici unul nu mai vrea sa aiba activitati cu parintii, indiferent cit de atractive sint aceste activitati. Eu personal nu am nici un sfat. Pur si simplu i-am spus ca trebuie sa ne mai suporte 2 ani, pina face 18 ani si pot sa-l las singur acasa. Si parca s-a mai domolit, acum ca a vazut ca e o luminita la sfirsitul tunelului si sint numai 2 ani ramasi. Greu a fost de la 13 la 16, cind luminita era cam departe. Doamne prin ce scandaluri si discutii am trecut si noi. [smulgpar]



#10
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 29 iunie 2016 - 12:58

Conteaza foarte mult si felul de a fi al copilului.

 

Incercati sa ii lasati si pe ei sa stabileasca un program pentru toata familia.

Sau un anumit traseu cu puncte de atractie - sa il marcheze pe harta si sa-l urmareasca, sa-si aleaga singuri obiective de vizitat.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -