Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 3 voturi

FIV cu dr. Dragos Albu 128

fiv medlife albu

647 raspunsuri la acest subiect

#341
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 10:16

Ce fete cuminti, eu as fi facut testul cu 1 zi inainte ca sa nu ma complic cu o fiola de Clexane [soricel] Oricum, e bine sa aveti un stoc de rezerva, Clexane are prostul obicei sa mai dispara din farmacii si sa nu ramaneti in ultima clipa sa cautati, mai ales cand o sa fiti pe reteta compensata in sarcina. Pt compensata sa va duci dupa confirmarea ecografica, nu ca mine care tot asteptam sa vad ca rezista si il plateam integral. Eu am avut mereu 4 cutii de back-up in casa, la mine existand "riscul" sa mai pocneasca si cate o naturala cand ma asteptam mai putin. Apropo, cred ca mai am o cutie, daca are cineva nevoie.



#342
Rox1106

Rox1106

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 10:27

Qiao, nici nu  mi-a trecut prin cap, da, ar fi fost o idee f buna sa fac testul inainte cu o zi sa nu ma mai complic cu inca o fiola... [batcap]

Mie nu imi da medicul de familie compensat Clexane-ul...zice ca are nevoie de scrisoare medicala de la ginecolog si ginecologul trebuie sa aiba contract cu nu stiu ce casa de asigurari sau ceva de genul..si Lucia mi-a spus ca Albu nu are...nu m-am mai complicat sa intrebat si la dr Stan...Poate ar fi fost o treaba... [clo]



#343
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 10:56

Rox da, acum asa se cere, "pe vremea mea" era suficienta scrisoarea de la Albu. Cauta un ginecolog cu contract, te duci cu hartia de la Albu sa iti dea scrisoare si pe urma la medicul de familie. La cat te costa Clexanul pe luna, merita putina alergatura. Oricum, compensarea nu e 100%, parca exista un plafon si platesti doar diferenta, dar oricum nu se compara cu 300 si ceva / luna + progesteronul. Apropo, si Utro se poate lua compensat, dar avea dr de familie un plafon/luna (ma mir sa-l fi scos) si daca dadea Clexane nu mai putea si Utro.



#344
mary80

mary80

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 839 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 12:11

Fetelor mie Lucia nu mi-a zis de clexane!!! Doctoras dupa ce a terminat treaba cu mine, cand inca eram cocotata pe masa mi-a zis astazi reluati clexane, il puteti face oricand...de maine va alegeti daca il faceti seara sau dimineata!!! Si sincer nu l-am facut cand am ajuns acasa! L-am facut aseara la ora 20 si am fixat sa-l fac tot seara de acum incolo. Nu cred ca-i o problema asta!!! In timpul sarcinilor mi-a recomandat sa-l fac seara...si de aia m-am gandit sa-l fac asa!!! Dar oare trebuia pe primul sa-l fac imediat dupa Et??. Daca nu mi-a zis!:(

#345
Rox1106

Rox1106

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 98 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 13:45

Mary, daca asa ti-a zis doctorasul, nu are cum sa fie o problema [:)]  Mie cand era inca pe masa de transfer, mi-a zis doar sa reiau Clexane-ul din ziua respectiva (fara sa imi mentioneze vreo ora). Lucia mi-a spus apoi cand a venit cu foicica aceea sa il fac cand ajung acasa, si apoi in zilele urmatoare pe la 11-11:30 in fiecare zi. Cum eu nu pot sa il fac la orele alea ca sunt la birou, l-am decalat cu cate o jumate de ora - o ora zilnic, si acum  il fac dimineata inainte sa plec la servici [:)] Cred ca important e ca ai reinceput Clexane-ul in ziua cu ET, nu cred ca ora e importanta.

 

Qiao, ai dreptate, merita putina alergatura. O sa ma interesez de un ginecolog cu contract. Ai idee, Utrogesteanul tot asa il da compensat, daca vii cu scrisoare medicala  de la ginecolog? Sau la el e mai usor si ti-l poate da direct compensat dr de familie? Chiar ma gandeam ca la cati bani dau lunar la CAS, niciodata nu am avur vreun beneficiu, nici macar de dr de familie nu am "profitat" cu nimic.

 

Mari_ghicu, multumesc mult de tot, Doamne ajuta sa fie bine pana la final, asta este tot ce imi doresc!


Editat de Rox1106, 29 iulie 2016 - 13:45 .


#346
QiaoBing

QiaoBing

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.160 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 15:10

Rox logic ar fi tot de la ginecolog sa ai.

mary e f bine asa, relax !



#347
KARINAAELE

KARINAAELE

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 17:11

salutare la toată lumea.Felicitări celor graviduţe,îmi pare rău de tine Dudda şi baftă celor care urmează să facă beta.în legătură cu clexanul eu am preferat să  iau de la Spitalul Fundeni scrisoare medicală  în care a scris clar că trebuie să iau clexane pe toată perioada sarcinii plus 6 săptămâni după naştere.Am preferat să mă dus la Fundeni întrucât la "deşteapta" de ginecolog de aici din oraşul meu ( cea care era la spital, majoritatea medicilor  au cabinete particulare şi nu au contract cu CAS) şi deşteapta asta îmi dădea scrisoare pe fiecare lună şi se uita urât la mine că eu apartin de CASAOPNAJ şi ce dragă , doctori buni în oraşul meu nu sunt ?( aşa îmi spunea, deşi îi tot repetam că am pierdut două sarcini cu doctorii cei buni din oraşul meu).

Însă şi la Fundeni am întâmpinat probleme: deşi pe toată perioada stimulării am ţinut legătura cu dr Uscătescu, chiar dansa mi-a spus să iau prednison, ştia că dr Albu dă la toată lumea clexane ,am luat clexane de 0.6 şi când am fost a doua lună să fac analiza (Antifax...nu mai ştiu cum se scrie) Uscăteasca a început să ţipe la mine că vezi domne că eu nu am trombofilie şi dacă am făcut 2-3 luni clexane trebuie să continui pâna la sfârşit( din nou am repetat analiza Anfi..ş şi la fel a ieşit Ok).Aşa că eu trebuie să continui cu clexane deşi nu am trombofilie.Insă şi la Fundenţi nu dr Uscăteasca dă scrisoare medicală ci un alt medic  pe care îl  roagă dr Uscătescu sau asistenta ei Viorica.

Aşa că fetelor dacă întâmpinaţi greutăţi pe la ginecologi mergeţi  la Spitalul Fundeni la un hematolog .Şi apropo, depinde ce doză de clexane luaţi, eu iau de 0,6 şi dădeam lunar 450 lei, plus pe utrogestan( am prefarat arefam intrucat avea mai multe ovule şi era mult mai ieftin ).



#348
KARINAAELE

KARINAAELE

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 17:12

îmi cer scuze pt greşeli dar de fiecare dată când scriu câte un mesaj sunt pe fugă....sper că înţelegeţi ceea ce am vrut să scriu.



#349
july13

july13

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 145 mesaje

Postat 29 iulie 2016 - 18:11

Karinaaele m-ai pus pe gânduri.. mie mi-a dat Albu să fac analizele de trombofilie si mi-a zis că dacă ies ok intrerupem clexane (probabil după 12 săptămâni - i-am dat pe mail analizele,a zis că sunt ok,dar să fac în continuare clexane).

Așadar tie ți-a zis Uscateasca ca nu mai trebuie întrerupt??



#350
KARINAAELE

KARINAAELE

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 137 mesaje

Postat 30 iulie 2016 - 09:31

da, July13, aşa mi s-a spus că voi continua să fac clexane toată sarcina ( mi-a făcut la Fundeni de două ori analiza Anti-Fxa şi a ieşit Ok.Deşi la trombofilie nu a ieşit nimic( probabil o fi rămas ceva nedescoperit...eu ştiu că am făcut tot profilul de trombofilie, plus multe altele dar nu am analizele asupra mea ca să pot să le detaliez).Îţi dai seama că  şi eu am rămas surprinsă când trei luni îmi spune să iau clexane şi apoi urla la mine că eu nu am trombofilie, deşi a avut tot dosarul în mână  şi l-a citit( de parcă îmi făcea plăcere să dau bani pe medicamente sau să mă umilesc pe la medici ca să-mi dea o amărâtă de scrisoare medicală....în fine, când vezi că puiul tău e bine uiţi de toate însă am plecat de nu ştiu câte ori de la Fundeni ba plângând ba jurându-mi că nu mai pun piciorul pe acolo...).Aşa că eu voi lua pe toată perioada sarcinii clexane dar trebuie să repet mai tot timpul analiza Anti-Fxa ca să vedem dacă o să rămân la doza de 0,6 ( deşi când am început clexanul aveam 50 kg iar acum am 56 kg şi am aceeaşi doză şi am înţeles că în funcţie de greutate îţi schimbă şi doza).





Etichetat si cu fiv, medlife, albu

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -