Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Structura anului scolar 2016-2017


63 raspunsuri la acest subiect

#1
EliaElia

EliaElia

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 374 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 08:48

Ministerul Educaţiei a lansat în dezbatere publică proiectul de ordin de ministru privind structura anului şcolar 2016-2017

 

12 septembrie 2016-23 iunie 2017

Va rog, daca nu sunteti de acord sa se termine scoala tot asa de tarziu si anul viitor scrieti la dezbateripublice@edu.gov.ro pana pe 4 iulie (e data pana cand se primesc observatii la proiect)!!!

 

In plus, scoala incepe cu Saptamana altfel, vor fi 2 etape de "Saptamana altfel". Eu as propune sa se termine cu Saptamana Altfel, nu sa inceapa, oricum la sfarsitul lui iunie, pe canicula, numai scoala nu mai e.

 

http://www.edu.ro/in.../articles/24557

 



#2
J G

J G

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.955 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 10:25

Multumesc ca ai postat.

Am trimis un email cu acest continut:

 

Buna ziua,
 
Sunt parintele unui copil care trece anul viitor in clasa a V-a.
Vreau sa va scriu despre doua lucruri:
 
1. Data de terminare a anului scolar este prea tarzie. Deja, in iunie, este canicula. Iar in majoritatea scolilor nu se poate respira in clasa. Mai mult, din ce am observat in cei patru ani de scoala pe care i-a facut fiica mea, programa este deja finalizata la sfarsitul lui Mai. Toti profesorii procedeaza asa pentru ca sunt constienti de realitatea faptului ca in Iunie copiii sunt deja obositi, iar din cauza caldurii nu se mai poate lucra cu ei.
 
2. Scoala altfel este, in principiu, o idee foarte buna. Din pacate este finantata integral de parinti, de exemplu, pe mine, saptamana altfel m-a costat in general intre 100 si 200 de lei anual, in functie de ce activitati s-au organizat. O excursie de exemplu, cu autocarul, si cu cateva intrari in muzee, costa 100 de lei. In alta zi mergem la gradina zoologica sau la film, alti 50 de lei. Este mult pentru majoritatea familiilor.
Din acest motiv nu sunt de acord cu extinderea acestei perioade si, mai mult, as dori sa vad un proiect in care sa se prevada si o finantare pentru aceste activitati.
 
Cu stima,


#3
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 11:40

mie mi se pare ciudata ideea cu "scoala altfel" inainte de deschiderea oficiala a cursurilor. nu are rost si pun pariu ca multi nu vor face nimic. nici nu e logica. poate la clasa 0.... dar nici acolo.

de asemenea, scoala altfel in februarie.. când e frig si zloata sau, si mai rau, nameti. probabil ca a fost gandita ca evitarea aglomeratiei intr-o singura saptamana, dar nu pare a suna ok.

 

nu stiu de ce se tot insista pe o saptamana in plus de scoala. in saptamana aceea nu se face mai nimic - anul asta, când a prins si ziua libera de luni a fost... doar pe hartie scoala. nici acolo.

 

am scris si eu. 15 septembrie / 15 iunie mi se pare ideal ca durata a anului scolar.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 11:42

vacanta aia de primavara de pe 14 aprilie pe 2 mai suna bine de tot!! [:D]



#5
monicabo

monicabo

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.190 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 12:36

Si mie mi se par aiurea zilele de scoala altfel in septembrie cand nici n-a inceput scoala, nici in februarie cand pot fi zapezi si ger napraznic... Ce sa faci atunci? Doar asa, sa stea in clasa?? 

Cu saptamana in plus din iunie, asta provine din faptul ca au adaugat o saptamana in plus la vacanta de iarna, cum a fost anul asta. Inainte cu un an, vacanta de iarna avea 2 saptamani, anul asta a avut 3. Si atunci s-a impins tot programul cu o saptamana.

 

Oricum, pot spune, ca de cand sunt cu copiii in sistemul scolar (gradi, scoala) - din 2010 incoace, pot spune cu mana pe inima, ca anul scolar nu a avut aceeasi structura 2 ani la rand. In fiecare an a avut lor cel putin o modificare.



#6
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 14:16

Dar de ce nu mai sunt 3 trimestre, ci doua semestre?

Va sa zica : inveti 14 saptamani, stai acasa 3 , inveti 4, stai acasa 1, inveti 9, stai acasa 2, inveti 8.

O fragmentare absolut halucinanta si o repartitie fara nici un rost.

Eu as merge pe 3 trimestre:15 sept-16 dec, vacanta 3 sapt.; 9 ian-7 apr., vacanta 2 sapt; 24 aprilie-14 iunie. Si gata. Trimestrele ar avea 13, 13 si 9 saptamani, ultimele doua in functie de data Patelui. Ar fi 5 saptamani de vacanta, in loc de 6, dar a 6-a ar fi adaugata vacantei de vara, restabilita la 3 luni. fix.



#7
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 14:27

ar fi mult prea scurt trimestrul 3. ce faci in 9 saptamani - si predare, si note, si teze?

 

semestrele sunt aproximativ egale - 18 cu 17 saptamani. nu cred ca e o problema fragmentarea de vacante.



#8
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 14:38

La noi (copiii mei) am vazut ca este o problema. Nu te apuci bine de scoala ca mai iei o vacanta.

Si apoi, cu trei trimestre a functionat invatamantul multi ani, fara probleme.



#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 14:40

e un avantaj cu 2 semestre. mai putine teze, mai mult timp sa recuperezi o nota mai nasoala, daca e cazul....



#10
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 24 iunie 2016 - 19:35

Noi am turbat cu 3 saptamani de vacanta de iarna. Muream de plictiseala, n-aveai unde iesi, ba era prea frig, ba era prea zloata si mizerie, se intuneca repede, hainele ude de zapada se uscau greu, nici gand sa poti lua tu, ca parinte, concediu 3 saptamani, cu atat mai mult daca lucrezi la o companie care impune sa iei concediul in vara...




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -