Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Primul plan de nastere din Romania si reactia medicala


106 raspunsuri la acest subiect

#1
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 18:17

O focsaneanca a trimis o scrisoare spitalului in care urma sa nasca:

http://vranceamedia....cum-imi-doresc/

Scrisoarea ei suna extrem de familiar cu planul de nastere care se solicita gravidei aici in US de catre spital.

Raspunsul medical:

http://vranceamedia....cum-iti-suna-f/

http://www.tolo.ro/2...tii-civilizate/

 

Este dupa mine imaginea clara a medicului care nu considera pacientul ca pe o fiinta umana, ci doar ca pe obiectul jobului sau. Comunicarea deciziilor medicale intr-un mod civilizat care sa linisteasca pacientul nu este nici macar in plan secundar, din pacate. Medicul care a raspuns nu pare a fii nici macar din spitalul careia i-a fost adresata scrisoarea, si cel putin o parte din cerintele mamei nu sunt irationale sau neinformate.

Planul de nastere ar putea fi un progres in maternitati. Posibilitatea de a planifica pas cu pas nasterea, ofera mamei o idee despre cum ar decurge procesul, si un modicum de control, in felul asta calmand fricile si facand viitoarea mama mai cooperanta. In plus discutarea planului cu medicul aduce un adaos de incredere. Daca spitalul ar veni si ar garanta respectarea planului de nastere intocmit (in masura posibilitatilor sau in lipsa situatiilor de urgenta), femeia ar putea sa accepte nasterea cu medicul de garda si nu ar mai fii nevoie sa stea medicul 24/24, 7/7 la spital ca are gravide care trebuie sa nasca.

Daca s-ar accepta nasterea mai putin controlata de medic, ar fi costurile medicale mai mici, mai putina oxitocin, mai putina anestezie (unele mame nu au nevoie), mai putine IV-uri. Nasterile naturale ar necesita internari mai scurte, si deci cheltuieli mai mici.

Eu vad avantajele.



#2
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 18:49

Mai, la noi in Romania femeia nu accepta nasterea cu oricine pt ca la noi inca exista pretentia sa nasti cu Xulescu. Iar daca apare un rezident la nastere exista lipsa de bun simt si jignirea rezidentului, motivand ca se vrea 'un medic adevarat'. Si dat ochii peste cap ca un amarat de rezident a indraznit sa inchida plaga sau sa faca nodurile, de parca medicii care sunt acum primari au terminat rezidentiatul si fara sa atinga pacienti din ingrata pozitie de rezidenti, odata cu diploma au primit peste noapte experienta operatorie.

 

 

la noi in spitale e altceva, in locul mamei care a scris asta as intelege ca daca in spitalul in care naste sotul nu are voie sa fie langa ea, nu e in momentul expulziei si gata.

La partea cu mancat si baut, eu nu mi/as dori sa mananc pt ca in caz de cezariana sauj anestezie de urgenta poate sa fie problematic.

Pt placenta se asteapta inntotdeauna, pt cordon unii asteapta, altii nu (desi se rceomanda sa astepti), clisma nu enici ea chiar cea mai rea, ca nu e placut sa scoti copilul murdarit de fecale si nici sa il murdaresti pe medicul care sta la tine intre picioare.

De cantarit stiu ca se cantaresc dupa ce sunt luati de la mama, dar stiu ca nu toti lasa bebelusul pe pieptul mamei dupa nastere.

 

 

Referitor la raspunsul rezidentului :))))) e tipic pt atitudinea de mic zeu.

ce sa mai zici.....



#3
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 19:43

Foarte interesant subiect. Și interesante reacțiile ;)

#4
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 19:50

Raspunsul medicului e exact asa cum imi amintesc nasterea in Romania cand am asteptat 9 ore in travaliu si nu l-au lasat pe sotul meu nici sa vina sa ma tina de mana 5 minute, la chiuretajul dupa un avort spontan, cand asistenta m-a intrebat daca m-a durut la fel si cand m-am fu... Ceea ce cere mamica respectiva sunt chestii elementare in orice spital civilizat.

#5
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 22 iunie 2016 - 20:21

Ah câți ani pierduți cu aceasta mentalitate comunista ....

#6
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 00:03

Mai, la noi in Romania femeia nu accepta nasterea cu oricine pt ca la noi inca exista pretentia sa nasti cu Xulescu. Iar daca apare un rezident la nastere exista lipsa de bun simt si jignirea rezidentului, motivand ca se vrea 'un medic adevarat'. Si dat ochii peste cap ca un amarat de rezident a indraznit sa inchida plaga sau sa faca nodurile, de parca medicii care sunt acum primari au terminat rezidentiatul si fara sa atinga pacienti din ingrata pozitie de rezidenti, odata cu diploma au primit peste noapte experienta operatorie.

 

 

la noi in spitale e altceva, in locul mamei care a scris asta as intelege ca daca in spitalul in care naste sotul nu are voie sa fie langa ea, nu e in momentul expulziei si gata.

La partea cu mancat si baut, eu nu mi/as dori sa mananc pt ca in caz de cezariana sauj anestezie de urgenta poate sa fie problematic.

Pt placenta se asteapta inntotdeauna, pt cordon unii asteapta, altii nu (desi se rceomanda sa astepti), clisma nu enici ea chiar cea mai rea, ca nu e placut sa scoti copilul murdarit de fecale si nici sa il murdaresti pe medicul care sta la tine intre picioare.

De cantarit stiu ca se cantaresc dupa ce sunt luati de la mama, dar stiu ca nu toti lasa bebelusul pe pieptul mamei dupa nastere.

 

 

Referitor la raspunsul rezidentului :))))) e tipic pt atitudinea de mic zeu.

ce sa mai zici.....

 

XIO, mentalitatea este pentru ca femeilor le e frica, si frica vine din lipsa de comunicare. Daca medicul ar avea o comunicare buna cu viitoarea mama, in loc sa o trateze ca pe o ignoranta care nu are cum sa stie cat a invatat el/ea in toti anii de facultate, atunci frica ar disparea.

In plus poate ar fi mai bine ca medicul sa insiste pe transmiterea ideii ca nasterea este un proces natural, nu o afectiune sau un proces plin de riscuri. Un procent mic din nasteri au complicatii, cu toate astea toate femeile aud despre toate complicatiile inainte sa auda despre faptul ca suntem facute sa nastem copii, prin vagin si ca majoritatea femeilor fac asta fara nici o problema. 

Pana si durerea de la nastere este atat de popularizata incat bietele mamici isi cumpara anestezicul inainte sa isi dea seama daca sunt capabile sa-i faca fata sau nu.

Si nimeni nu le spune ca odata anesteziata stai ca placinta in pat cu IV-ul in mana si procesul nasterii stagneaza. Si ca apoi doctorul vine si iti da pitocin sau oxitocin cum s-o numii, dar rezultatul acestei actiuni sunt niste contractii severe, care scot nasterea din ritmul ei cauzand stres fetal. Asa ca intr-un fel spaima asta de nastere se perpetueaza intr-un cerc vicios, mama se teme de durere, accepta anestezicul si accelerarea nasterii, copilul e afectat, trebuie scos repede si se ajunge la C-section sau epiziotomie si forceps si apare o noua poveste horror care sa perpetueze teama.

 

Da, poate la noi in spitale e altceva, dar chiar nu poti intelege de ce femeia doreste ca tatal sa fie prezent la nastere? Poate spera ca prezenta lui o va scutii de injurii si abuz (as zice ca e de poveste dar dupa raspunsul medicului nu se mai poate), poate pur si simplu are nevoie de o prezenta de suport si clar nu considera cadrele medicale indeajuns de capabile sa-i ofere asta (din nou n-as zice ca s-a inselat).

 

Ca experienta personala iti spun ca toate cursurile (tinute de moasele de la spital) au spus ca in travaliu trebuie sa te hidratezi si daca poti sa mananci pentru mentinerea energiei. Clisma nu mi-au facut, si am fost lasata sa ma dilat in ritm propriu, 24 de ore. In spital am ajuns cu dilatatie 4, si asta dupa 12 ore de travaliu. In total 36 de ore.

Eu n-am mancat pentru ca nu am putut, dar sunt femei care pot. Si apropo de murdarirea personalului, mie mi-au schimbat materialu de sub mine de multe ori in travaliu, habar nu am ce facusem acolo, dar n-am auzit nici macar un cuvant urat, moasele care m-au asistat au fost super amabile si supportive. N-am auzit o critica sau sa strambe din nas vreuna.  

 

Cererile femeii poate ca nu sunt conforme cu practica medicala romaneasca, dar nu sunt contraindicate, si nu sunt nici imposibil de realizat atata timp cat accepti sa consideri femeia ca pe un decident in nastere. In felul asta ambele parti sunt respectate, si experienta e mai putin traumatica.



#7
DarkBendis

DarkBendis

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.055 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 09:45

Cam tot ce cere mama in scrisoarea ei aici gravidele "primesc" automat, in toate cele 4 maternitati in care am avut ocazia sa lucrez. Nu toata lumea are plan de nasteri aici oricum, este recomandat sa ai, dar nu obligatoriu. Unele gravide au plan de nasteri in care se precizeaza multe amanunte, altele doar cu date generale. Eu am avut la ambele nasteri planuri asa de bine detaliateee , bineinteles ca la prima totul s-a intamplat exact ... neconform planului dar nu am avut de ales, a trebuit cezariana, am facut cezariana [:D], la al doilea cu cateva amanunte chiar am reusit sa ne tinem de el si am nascut natural, asa cum mi-am dorit - ma rog, ar fi fost buna o epidurala la casa, pardon spatele omului, dar daca aia mica a fost mult prea grabita si nu au mai ajuns sa mi-o puna, asta a fost [:D]

 

Clisma nu se face, epilarea inghinala este optionala (cine vrea se "dichiseste", cine nu, nu - din motive religioase, culturale sau personale, nimeni nu face caz si in nici un caz pacientele nu sunt considerate murdare, nespalate sau mai stiu eu cum daca nu se epileaza "jos"). Apa poate sa bea gravida oricand, si, atata timp cat nu e in "travaliu activ" poate sa si manance ceva usor, daca vrea. Eu de exemplu, cand mi s-a rupt apa si am sunat la spital sa ii anunt, am intrebat daca pot manca ceva acasa, pana sa vin - stiind sigur ca in cazul meu, cu risc sa ajung iar la cezariana, sigur nu as fi putut manca in sala de travaliu - moasa mi-a zis ca da, pot manca ceva usor acasa si sa am ceva snack-uri la mine daca mi se va face foame in "assessment room", confirmandu-mi ca in "labour room", sala de nasteri,  nu voi mai putea manca. Sunt femei la care travaliul dureaza 24-36 de ore, sau poate chiar mai mult - da, li se pot pune perfuzii la nevoie, dar cel putin in primele ore de "travaliu" ne-activ, cand contractiile sunt inca neregulate, relativ slabe si cu distanta intre ele, pot sa si manance ceva.

 

Gravida poate sa nasca in ce pozitie doreste si ii e mai usor, iar in timpul travaliului e chiar incurajata sa se miste, sa umble, are la dispozitie minge pe care sa stea, bare "de rezemat", moasa ii poate umple si cada si asa mai departe. Monitorizarea non-stop se face doar in situatia nasterilor induse, in rest, daca nu sunt probleme, se face la anumite intervale. Epiziotomia se face doar daca este nevoie. Mama este chiar incurajata sa aiba un "partener de nastere" (sotul, prietenul, mama sau alta ruda, o prietena etc) care va fi cu ea pe tot parcursul travaliului si la nastere, fie ea naturala, fie cezariana (cu epidurala, daca e cezariana cu anestezie generala nu, deoarece atunci mama fiind adormita, nu are nevoie sa fie asistata). Medicatia se da doar daca este nevoie, cezariana se face doar daca este nevoie - si mamei nu i se administreaza nimic fara sa fie informata si fara sa isi dea consimtamantul. Dupa nastere, daca totul este in regula, copilul este pus pe pieptul mamei si cordonul este lasat sa pulseze minute bune, pana termina de pulsat, abia apoi este taiat. Daca mama nu este impotriva (sunt unele care nu vor, si dorinta le este respectata) bebelusul e lasat pe pieptul ei "piele pe piele" in prima ora, asa numita "ora magica", abia apoi este luat, sters mai bine, cantarit, i se da injectia cu vitamina K etc (toate in prezenta si cu acordul mamei). Alaptarea este incurajata din prima ora iar mama este ajutata sa puna bebelusul la san. Tot timpul cat mama este in maternitate (si toate sunt in regula, repet), copilul este mereu impreuna cu ea, inclusiv la controalele neo-natologului, este consultata si informata de absolut tot ce tine de ea si de bebelus.

 

Totul se face cu mult respect si consideratie pentru mama, tata si bebelus, mama este cea care naste, nu cadrele medicale, iar copilul este din prima secunda "al mamei", nu al spitalului sau al medicilor/moaselor, deci mama este consultata si informata mereu - iar parerea ei este mereu luata in consideratie.

 

Edit: nu mai comentez despre aroganta si limbajul tanarului rezident - care apropo, e medic rezident de laborator - spun doar ca aici nu i s-ar permite asemenea limbaj, si nici nu ar indrazni sa vorbeasca asa cu/despre o pacienta. Ar fi sanctionat imediat. In facultatile de medicina din Romania se fac cursuri in care viitorii medici iinvata cum sa interactioneze si cum sa vorbeasca cu pacientii?


Editat de DarkBendis, 23 iunie 2016 - 09:48 .


#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 09:57

Madanic, culmea e că multe din cerințele exprimate în scrisoare sunt posibile în Ro, dar la clinici private. Unde activează cam aceiași doctori care practică și la stat.

 

Am o colegă care a născut anul trecut la o clinică privată. Soțul ei a stat cu ea acolo pe toată durata travaliului (la final i-au făcut cezariană pentru că fetița se întorsese într-o poziție din care era riscant să continue, dar cât au încercat nașterea naturală soțul a fost lângă ea). Toate detaliile le-a discutat cu doctorul înainte. Dar e trist că se poate doar acolo unde plătești extra.

 

Exact cum spui tu, dacă ar exista un plan de naștere și femeia ar explica ce vrea ea, medicii ar explica ce se poate face și care sunt riscurile pentru fiecare pas, ar decide împreună, iar femeia ar ști că în măsura posibilităților s-ar respecta planul de naștere respectiv, s-ar reduce mult numărul cererilor de naștere cu doctorul care a monitorizat sarcina.



#9
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 10:11

Madanic, medicul ala care a scris raspunsul la o cerere/adresa ce nu-i era destinata e  demn de dispret. 

 

Despre cererile acelei doamne, legitime de altfel, nu stim daca se puteau rezolva simplu cu o vizita la spital, vazut saloane, rezerva, sala de nasteri, vorbit cu medicul cu directorul spitalului si abia apoi facut valuri in presa. Dupa ce cunosti situatia de la fata locului nu inainte.

 

Corect ar fi fost sa citim si raspunsul spitalului. Care inca nu a venit.

 

Daca nu ar fi vrut inca un subiect de cancan si ar fi vrut sa militeze intr-adevar pentru drepturile mamelor ziaristul care a scris articolul  ar fi trebuit   sa faca o relatare de la fata locului, sa prezinte conditiile reale din spital sa vina cu un interviu dat de directorul spitalului in care sa citim ce conditii reale sunt acolo.

 

Dar el a preferat un scandal de presa inceput pe FB. Scandal in care opiniile tampite ale acelui medic secondate de opiniile la fel de dezgustatare ale altui medic  nu reprezinta opiniile medicilor din Romania.

 



#10
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 23 iunie 2016 - 12:16

Madanic, nu stiu cum a fost unde ai ajuns tu in spitale in Romania, dar la noi in spital tocmai asta li se spunea femeilor, ca nasterea e ceva normal si ca sarcina nu inseamna boala, esti insarcinata, nu bolnava.

 

Cu schimbatul cearsafului da, se face asta [este tot, dar de cateva ori a trebuit sa scot copilul in timp ce un coleg ii stergea fecalele de pe fata sau de pe cap, asta e iarasi putin neplacut. Am avut si colegi improscati de sus pana jos cu scaun, ca saraca femeie avea diaree. De aia spun ca o clisma nu e cel mai rau lucru.

 

Esti obligat sa spui pacientului despre toate complicatiile, indiferent de ce se face. Si la colonoscopie ii spui ca se poate ajunge la anus contra naturii desi nu se intampla asa ceva in 99% din cazuri.

Nu poti sa omiti posibilele complicatii pt ca esti obligat sa le spui si sa ai si document care sa ateste asta. Daca nu vrei cumva sa te trezesti dat in judecata.

 

Cu anestezicul nu este asa cum spui tu :) in primul rand ca nu s eface la inceputul travaliului, deci mamele experimenteaza durerile si vad daca vor sa nasca asa sau nu.

Sunt unele persoane extrem de sensibile care urla si vor sa se arunce pe geam din cauza contractiilor si altele care spun ca doar ca la ciclu, rad si nu au nici o treaba.

Prietena mea care e anestezista a spus ca vrea s anasca natural, dar cu peridurala.

Stimulant pt travaliu se da doar atunci cand trebuie (lasam cazurile de nasetre indusa pt ca trebuie neaparat sa fie ziua X sau medicul Z).

 

 

Nu se poate sa fie prezent la nastere din cauza conditiilor din spital. Nu stiu cume  in alte locuri dar la noi tatal nu putea sa fie prezent pt ca erau mai multe femei in salon, ca saloanele nu sunt asa ca in strainatate, ca nu vrea altcineva sa il aiba vis a vis si pe viitorul tata al necunoscutei sau colegei de salon.

In clinicile private  arata cu totul altfel saloanele, nu deranjezi pe nimeni, sunt alte conditii.

banuiesc eu ca de aia nu se naste cu apartinatori langa.

 

 

cand am spus de mancare ma refeream la cele care sunt cu dilatatie mare, nu la 1/2 cm.

 

 

 

Din fericire am vazut si la noi in spitale medici care au facut nasterea frumoasa, fara stres pt viitoarea mama, au avut rabdare samd.

se poate si asa.

Tot din fericire nu am trait vreuna dintre povestile auzite cu intrebari ca de ce ai facut sex si altele de iti sta mintea in loc.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -