Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum ati inceput sa alergati?


21 raspunsuri la acest subiect

#11
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 16:51

Si eu am incercat (candva), pana am inceput sa ma resimt (genunchi,spate), apoi am lasat o mai moale doar cu mers rapid, acu am renuntat de tot (dar nici nu m as mai apuca).

 

Plimbat normal, sau hai sa zicem alert - e maxim cat mai accept acum  [:)]



#12
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 17:39

Eu am descoperit alergatul cam acum 20 de ani. Alergam in weekend cam cate 3 km cu niste prieteni olandezi si erau mirati ca ei isi scoteau limba de un cot erau dsitrusi iar eu eram bine mersi. 

 

Imi placea ca spuneau mereu ca romancele sunt bune la alergat - stiau de Marica Puica si alte gazele romance.

 

Apoi au fost perioade canf alergam cam 1-2-ori pe saptamana.

...

Acum 6 luni am inceput sa alerg in fiecare zi - la inceput alergam seara insa acum alerg dimineata. La inceput alergam 500 de metri si maream cate 100  de metri la 2 zile.

 

Acum am cota mea de 2.5 km dimineata. E momentul cand ma simt libera si fericita. 

Asa cum spunea un alergator de curand - nu conteaza cat de repede alergi ci conteaza sa keep going la orice viteza.

 

Ca bebeficiu al alergatului = nu mai am tensiune deloc iar bataile inimii la repaus au ajuns de la 83  - la 60.

 

iubesc alergatul  [flo2]



#13
Miriluta

Miriluta

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.272 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 18:42

Am inceput acum 3 ani: alternam 30 secude de alergat cu 30 secunde de mers repede, pe o distanta de 3km. In fiecare zi, timp de 6 luni. Dupa 6 luni am alergat pentru prima data 6km si am crezut ca mor. La fix un an am alergat primul semi-maraton. Acum alerg de 3-5 ori pe saptamana intre 10-12 km si odata pe luna incerc sa alerg 21km. Eu nu mi-am luat pantofi scumpi si nici e altfel de echipament de la inceput. Cine alearga de 2 ori pe saptamana cate 5-6 km nu are nevoie de pantofi de 200€ si nici de ceas cu puls. Ca echipament eu am pantofi ASICS, 4 perechi pe care le schimb. Am doua perechi cu gel pentru distante lungi si doua perechi usoare pentru distante scurte. Ceea ce mi se pare indispensabil sunt sosetele speciale de alergat. Eu alerg doar pe asfalt (in oras).

#14
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.840 mesaje

Postat 21 iunie 2016 - 19:33

Eu alergam in padure, am facut asta vreo 6 luni si apoi am participat la un cros de 5 km, ca atat puteam. Crosul a fost e asfalt si cand am ajuns la finiș am simtit ca e ceva in neregula...dupa o jumate de ora nu mai puteam umbla, erau praf genunchii. Si atat a fost...genunchii si-au revenit dar am renunțat la alergat. Acum merg mult, fara probleme, uneori alert, ies zilnic cu câinele. Dar am renunțat la alergat. Am ales alt sport care nu afectează încheieturile. Înotul :)

#15
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 14 iulie 2016 - 01:57

Eu am inceput sa alerg in clasa 11 - cand m-am hotarat sa dau proba de sport la Bac.

Am inceput cu 200 m si am tot marit numarul turelor pentru a-mi imbunatati conditia fizica ,iar la un moment dat am inceput sa fac chiar si 10 ture de stadion desi ma pregateam pentru cursa de 800 m.

 

Cu timpul mi-am dat seama ca imi place sa alerg si am inceput mai serios pe la varsta de 20 de ani si am tot alergat pana ce m-am contaminat cu virusul alergarii.

 

Peste putin timp voi avea 25 de ani de alergare (fara pauze sezoniere).

 

Asa cum este si normal sau [:)]  nu sunt mandra pentru terminarea a cateva maratoane sub 4 ore + un supermaraton 52 km .

 

Mentionez ca nu am fost si nu sunt sportiv de performanta insa am simtit mereu ca am nevoie de miscare.Am incercat n.sporturi insa nici unul nu m-a captivat prea mult.

De vreo 8 ani am descoperit tenisul si pot sa spun ca imi place la fel de mult ca si alergatul.

 

Maraton nu am mai alergat de ceva timp insa la semimaratoane,10 km particip frecvent si slava Domnului nu e lipsa de competitii.

 

Ca sfat nu alergati niciodata in pantofi de sport de la supermarket - alegeti-va pantofi special destinati alergarii,imbracati-va comod si incepeti mereu de la 100 m,aveti rabdare si perseverenta si puteti ajunge la multi si multi km cu conditia sa va placa sa alergati.

 ​



#16
DidiAlex

DidiAlex

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.128 mesaje

Postat 14 iulie 2016 - 19:55

Ach ce subiect !!!  [il]

 

au am avut nota 6 in liceu La Sport .total nesportiva, stangace La baschet... [smulgpar]

 

dar am copii, si au vrut La Marathon . Si, nu puteam sa le fiu exemplu daca eu nu stiam cu ce se mananca. Nu aveam pantofi speciali, am pantofi normali de alergat. Am inceput 100 m, fara crononetru fara tehnica. Alerg Acu 10 km intr- o ora. Teluri prea mari nu am. Dar imi Face o placere deosebita. Sunt mult Mai activa in general , atitudine super pozitiva. Pot alerga La minus grade, Mai greu e La caldura. Nu alerg pe Stadion .

 

 

valeu Rufus ce dezcurajator e mesajul tau.  [:)]



#17
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 15 iulie 2016 - 07:27

Ach ce subiect !!!  [il]

 

. Nu alerg pe Stadion .

 

 

 

 

Pe stadion nici mie nu imi place sa alerg desi acolo am incercat sa dau primele ture.

Dupa ce ma simteam comfortabil cu 10 - 15 ture m-am mutat in padure cu alergatul,acum mai mult alerg pe malul marii - nu mereu in nisip insa.

 

Eu nu alerg cu placere nici pe banda,cu temperatura nu am problem - alerg cu placere si la minus grade,insa nu imi prea place sa alerg la peste 33 de grade si umiditate ridicata.



#18
Lea_des_bois

Lea_des_bois

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 730 mesaje

Postat 15 iulie 2016 - 09:25

am inceput sa alerg acum 6ani, la varsta de 33ani, antrenata de colegii de la serviciu + avantajul de a avea biroul f aproape de un parc mare si frumos, in inima unei capitale. alerg tot timpul la pranz, in pauza de masa. pe asfalt (in majoritate iesirilor), prin padure

 

n-am avut un program stabilit de la inceput, doar mi-am impus 2 iesiri pe sapt.; am alergat de placere, in ritmul meu si pe distanta suportata de picioare si respiratie (aprox. 3.5km pt primele iesiri). intotdeauna incercand sa-mi "fortez" limitele.

dupa cateva luni, incantata si prinsa de sportul asta, mi-am cumparat ceas cu cronometru + distanta si mi-am facut un program. o iesire lunga (7-8km) cu o viteza "normala", fara sa fortez, si una cu distanta mai scurta, dar viteza mai mare.

am inceput sa particip si la curse de 10km, cam 1X/luna.

 

alerg in orice anotimp (exceptie ploaie :-)) ) si-mi place, am alergat chiar si insarcinata fiind, pana in luna 5 1/2.

anul asta am reusit performanta de a alerga 20km. banuiesc ca m-a ajutat mult si atmosfera competitiei :-)) . n-am facut o pregatire speciala, insa cred ca m-a ajutat f mult (cardio) faptul ca toata iarna trecuta am facut spinning, 1-2X/sapt. + ca de ceva vreme alerg cu regularitate 8-9-10km, 1-2X/sapt.

am in plan sa fac un semi-maraton la anul, inainte de a implini 40 de ani. si dupa cei 20km mi-am spus ca voi merge si sa ma vada un cardiolog, asa pt siguranta.

 

dupa fiecare iesire la alergat ma simt excelent; imi trece orice oboseala, migrena iar iernile am observat ca ma ocoleste raceala si alte boli

 

este EXTREM de important sa ai pantofi buni, de calitate pt alergat.

eu ii cumpar dintr-un magazin specializat de sport; marca ASICS merge pt piciorul meu. pantofii trebuie sa fie mai mari (eu port 37.5 la picior si alerg cu pantofi 40.5), caci in cursul alergatului, articulatiile se dilata si trebuie spatiu degetelor. gelul nu e neaparat necesar, nu grosime mare, depinde de greutatea pe care o ai. in nici un caz sa speli pantofii la masina de spalat, li se diminueaza/altereaza calitatile

pt restul echipamantului cred ca e imp doar sa ai ceva in care te simti bine, haine care nu te jeneaza

 

cam atat din experienta mea :-)) 



#19
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:21

Mi-am cumparat pantofi de alergat marca Dechatlon , cu doua marimi mai mari . Fac progrese .

Va multumescca ati impartasit experientele voastre , sunt chiar incurajatoare si imi dau seama ca nu trebuie sa ai un "istoric " bun pentru asta ci sa alergi zilnic cate putin si progresiv , daca e posibil.

Copiii sunt atat de mandri cand parintii incep sa practice un spor !!!!

#20
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 18 septembrie 2016 - 14:26

SUper - hai suntem alaturi de tine. Incepe cu succes!




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -