Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

La ce filme se (mai) uită copiii?

filme pentru copii seriale cinematografie timp liber filme adolescenti

32 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 22:26

De ceva vreme am renunțat la bătălia pentru cărți...nu mă dau bătută, dar pur și simplu am luat o pauză de la a mai încerca să îmi conving copilul ce fain e să citești... de altfel anul acesta, fiind an terminal, clasa a opta, ne-am focalizat mai mult pe examen... însă nu pot să nu observ că adolescenții preferă clar filmele în locul cărților... și la urma urmei nu e nimic rău în asta... însă problema este la ce filme se mai uită? Fiică-mea a avut o etapă cu vampiri, mă înnebunea și cu cărți și cu filme de care auzea la școală, între colegi și i-a trebuit ceva timp până să se plictisească... vrea să se uite la tot felul de seriale care pe mine mă înfioară... momentan e în faza ”Supernatural”, un serial după care colegii ei sunt înnebuniți și la care eu nu înțeleg cum se poate uita...de interzis nu vreau să îii interzic să se uite... dar prefer să îi mai fac și eu câte o recomandare sau să ne uităm împreună la câte un film mai pe gustul meu....și...ideea e că prinde pe moment și chiar îi plac... S-a uitat la ”Flipped”, ”Pay it forward”... și i-au plăcut... și vreau să repet figura cu recomandarea...

 

Copiii voștri la ce filme se uită?



#2
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 22:39

Nu prea se uita la filme , nu-mi aduc aminte ce film a vazut ultima oara . Daca prinde televizorul se uita la niste documentare.

Pe la ce varsta a avut faza cu vampirii?

De citit citeste , si inca mult , termina ca o carte de 200 de pagini intr-o zi .

#3
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 01:30

Pai, depinde si varsta. Fii mea a avut perioada cu filme horror/fiction (9-11 ani). ii placea nespus sa braveze, ca ea e in stare sa se uite. Cred ca chiar se chinuia sa se uite, ca sa demonstreze celorlalti. Ma rog, prostii :)

 

Acum ii plac filme cu lectii de viata, morala. Pe langa alea de actiune, suspans. Inca mai are in palmares firmele de groaza, dar mai rar,nu i se mai pare atat de cool.

 

 

De citit,  e in latura patologica cu cititul. As vrea sa mai faca si altceva decat sa citeasca. Cand mergem la Carturesti (pentru ca ii place sa aiba cartile in format fizic si nu pe kindle), e prapad. Nu pleaca fara tolba plina de carti, doar in engleza (rar citeste cate o carte in romana). Cred ca cea mai grea pedeapsa pentru ea ar fi sa n o las sa mai citeasca. Sincer....as fi preferat de o mie de ori sa i fi placut miscarea, sportul, sa vrea sa iasa la plimbare...nu sa stea ca un soarece de biblioteca inchisa intre 4 pereti, cu nustiu ce carte in mana. Ma rog, fiecare cu ale lui, asta e una din nemultumirile mele cele mai mici...casa zic asa. Si eu am fost un bookworm, asa ca nu ma mir prea mult, aschia nu sare departe de trunchi.

 

Asa ca aveti grija ce va doriti...



#4
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 00:02

Will se uita la Touch, Arrow, Flash , 3rd Rock...si a vazut aproape toata seria Friends.

 

documentare, de remodeling si moving, "I shouldn't be alive, 9/11, inventatori celebrii, Brain Games, presedinti in special JFK, si cu tot felul de chestii de teoria conspiratiei, efbi...ci tot ce tine de basketbal

 

animation mai ales alea Ice age. 

 

ne-a placut mult filmul Little Boy.

 

continua sa si citeasca f f mult ceea ce ma bucura tare.


Editat de michelle-usa, 19 iunie 2016 - 00:03 .


#5
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 00:18

Harry Potter si Stăpânul inelelor plus orice film de ficțiune (Insurgent, Divergent, the Maze runner) dar e genul ei preferat. Au fost anii trecuți, intre 9-12 ani. Acum a trecut pe filme pt adolescenti, Peach perfect, Mean girls, Paper towns, genul asta.

#6
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 00:19

Altfel la orice film documentar, e interesată de foarte multe, in mod special de viata animalelor si de spațiul cosmic. Dar si de corpul uman, machiaj, îmbrăcăminte :).

#7
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 00:21

I-au mai placut de ex. Băiatul in pijama cu dungi sau Hoțul de cărți, pt ca erau din timpul războiului. Si Sarah's key.

#8
mihaela_s

mihaela_s

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 28.843 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 00:22

Ah si am uitat de filmele horror, cam de doi ani se uita din cand in cand...ii plac dar ii fac si frica, dar nu așa nasoala, temporara. E fascinata de aceste filme. :)

#9
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 22:01

Harry Potter si Stăpânul inelelor plus orice film de ficțiune (Insurgent, Divergent, the Maze runner) dar e genul ei preferat. Au fost anii trecuți, intre 9-12 ani. Acum a trecut pe filme pt adolescenti, Peach perfect, Mean girls, Paper towns, genul asta.

 

Eu citesc acum The Maze runner - la recomandarea fii mii - deci exista si film?! N am stiut.

Trebuie s o citesc si sa i spun ce personaj mi a placut mai mult. 

 

Baiatul in pijama in dungi mi a placut MIE foarte mult. Este exact genul de carti/filme care mi plac.

 

Fii mea e fan Farry Potter, dar si mai mare fan Percy Jackson - avem toate volumele alea uriase. Nu cred ca exista un mai mare fan Percy Jackson decat ea pe lumea asta. 


Editat de A_Iulia, 19 iunie 2016 - 22:12 .


#10
A_Iulia

A_Iulia

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.524 mesaje

Postat 19 iunie 2016 - 22:03

Mi a mai dat sa citesc si altele, ultima a fost Cautand o pe Alaska (asta din urma in lb romana) - chiar am plans la cartea asta, cam trista. 





Etichetat si cu filme pentru copii, seriale, cinematografie, timp liber, filme adolescenti

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Ieri, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Ieri, 17:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -