Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Cum te organizezi când ai 7 copii?

familie numeroasa copii organizare timp liber joaca reguli

33 raspunsuri la acest subiect

#1
MElise

MElise

    Membru junior

  • Moderators
  • 1.068 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 19:22

Cu ceva vreme în urmă am avut o perioadă destul de lungă în care am avut sentimentul că nu îmi ajunge timpul...oricât l-aș organiza și l-aș împărți...și, oricât de vinovată mă simt că gândesc așa, am sentimentul mereu că peste 80% din el e ”mâncat” de treburi mărunte, de încrecarea de a îmbina totul... Acum e mai ok, pentru că lucrurile au început să se așeze în anumite privințe. Însă ori de câte ori mă fugăresc dimineața prin casă pentru a nu întârzia la grădi / școală / serviciu, îmi trece prin minte că dacă mie îmi e greu să mă organizez cu 2 copii în dotare, cum i-o fi unei mame cu 7???? Și nu zic 7 așa, la întâmplare...ci pentru că în vara trecută chiar am cunoscut o astfel de femeie... pe care o admir pentru optimismul ei. 

 

Așa că vă provoc dragi mămici (și tătci) cu familii numeroase să ne împărtășiți din trucurile voastre ”organizatorice” ca să zic așa... poate mai învățăm și noi, ăștia care nu facem față uneori nici cu 2 ștrumfi... Ce ziceți? :)



#2
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 21:41

Sa spun, sa nu spun...

Spun!  [:-)))]

 

Sincer, eu nu cred ca unei mame cu 7 copii ii pasa tot asa mult cum isi organizeaza timpul ca uneea cu 2.

Prin urmare, daca ea nu-si bate capul, de ce sa ni-l batem noi?



#3
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 12:33

Aia 7 se mai cresc si unii pe altii, mai cresc si singuri, invata sa se descurce de la varste mici...



#4
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 12:57

Mie mi-ar placea sa am 7 copii, cred ca m-as descurca cu ei, daca salariul sotului ar fi suficient pentru toti ! Cum, nu stiu sa spun exact, dar instinctiv simt ca am undeva si "programul" asta in creier, trebuie doar sa fie nevoie sa -l rulez!

#5
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.307 mesaje

Postat 18 iunie 2016 - 17:06

Daca parintii se ocupa de copii e haos total , daca fratii se cresc unii pe altii e organizare .De obicei cei mici sunt lasati in grija celor mari .

#6
Alexia27

Alexia27

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.247 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 14:07

Imi spun si eu parerea...nu e atat de important cati copii ai cat diferenta de varsta dintre ei. E mai usor de organizat si manageriat o familie unde copiii au 3 ani + intre ei si mult mai greu unde sunt de varste apropiate. Mai conteaza si cat ajutor ai de la familie, prieteni, gradinita/scoala etc. Cred ca intr-o familie in care sunt adolescenti, acestia pot pune o masina de rufe, baga un aspirator, facut niste paste intr-o seara, sau tinut un copil in brate in timp ce parintii fac cele de mai sus. Un copil de 10 ani poate sorta rufele spalate si sa le puna la loc...dar unde sunt copii de la 2 la 5 ani, de exemplu, alta e dinamica. 

 

Oricum ar fi, e greu, e obositor, e cu fire de par alb si e cu multa iubire, pupici, imbratisari si copii care ti se baga noaptea-n pat   [:)]



#7
Otiliav

Otiliav

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.224 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 14:19

Nu-i deloc optim sa se creasca fratii unii pe altii. Mai devreme sau mai tarziu vor arunca reprosuri parintilor sau fratilor crescuti.

Sa nu mai zic ca-i si ilegal sa lasi un copil mic in grija unuia mai mare, de 10 ani sa zicem.

Evident depinde copil, de familie, de cum isi cunoaste drepturile. Eu tin minte ca am rugat copil de 6 ani sa ii puna suzeta in gura lui bb si a zis ca nu-i treaba ei. Nici nu era, dar imi putea face o favoare.

 

Cei marisori, peste 10 ani pot insa ajuta familia in alte moduri. Pot primi sarcini de genul dus gunoiul, umplut masina de rufe/vase, pregatit micul dejun pentru familie. Prin rotatie, nu doar unul sa faca intotdeauna ca e nedrept.



#8
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 20:27

Chiar stiu copiii de 10 ani, baieti, fete, sorta rufele, le pune in dulap si pregati micul dejun pentru intreaga familie?



#9
antmil

antmil

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.491 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 20:32

Cind aveam copiii mai mici cam asa gindeam si eu: ca daca implici pe cei mari sa te ajute, vor creste cu reprosuri mai tirziu. Asta pentru ca si eu am fost copil unic.

 

Sotul meu este unul din 5 copii (el e cel mai mare)...da, cei mari au ajutat enorm la crescut pe cei mici si azi sint adulti fericiti si stabili. Sint uniti si se iubesc unii pe altii foarte mult. 

 

Depinde de familie si depinde de circumstante. 



#10
Mik

Mik

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.229 mesaje

Postat 20 iunie 2016 - 20:55

Puneti problema nitel ciudat : nu se trezeste nimeni de pe o zi pe alta (decit foarte, foarte rar) cu 7 copiii pe cap. [:)]

Deci saltul de la 6 la 7 nu e asa de mare.

Poate ca trebuie sa fie undeva la oras cu posibilitatea de a ajunge repede la gradinita/scoala/medic/activitati.

 

Sigur ca se poate.

 

Si cind sunt mai multi nu neaparat se cresc unii pe altii, insa se joaca impreuna sau alaturi si asta simplifica foarte mult treaba mamei. Cind cel mijlociu era bebe mic, puteam sa-l las alaturi de fratele cu 3 ani mai mare caci stiam ca el e linistit daca vede pe cineva si cel mare se uita din cind in cind la fratele lui cu foarte mult drag.

 

De la 6 ani sunt capabili sa-ti aduca o ceapa din camara sau o cutie de lapte. Acum cea mica are dela 13 ani jumatate si cel mare 18 ani si ma ajuta de mi-e rusine sa povestesc, de la adus lemne in casa, la tuns iarba din gradina. 





Etichetat si cu familie numeroasa, copii, organizare, timp liber, joaca, reguli

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Vouchere materna

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:48

  • Curs prenatal: nastere naturala

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:35

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • Incepem pregatirile

    madalinaiuliana27
    - Ieri, 20:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -