Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 131


744 raspunsuri la acest subiect

#741
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 07 august 2016 - 21:43

    Mary si mie dupa z10 endometrul incepe sa scada,de fapt sa se condenseze oarecum.Eu normal in z10 ovulam si probabil ca organismul e setat pe aceasta zi chiar daca nu ovulez lunar.Are structura buna,trilaminara pana in z10 apoi incepe sa stagneze si chiar sa scada 0,5mm  dupa z14 si isi schimba si structura.Nu e mult dar asta am observat eu.Eu mi-am masurat endo si in faza luteala ca sa vad cat de mult poate scadea si mai mult de 1mm nu a scazut niciodata.Deci nu cred ca grosimea a fost problema,mai degraba a fost o luna proasta si calitatea nu a fost ok,plus ca ai facut si socul ala anafilactic.

   Lore voi scoate matura daca nu esti cuminte si pozitiva.Nu cauta simptome:)))

   Maru sper ca ai reusit sa ajungi la un consens cu dr T si sa fie schema norocoasa.

   Alia un pup mare pt tine si trupa ta de muschetari!



#742
Marushelu37

Marushelu37

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.701 mesaje

Postat 08 august 2016 - 01:50

Mersi Alia

EPPul asta e asa, e diferit fata de ce ai facut  tu:

-estrogeni trei zile (din ziua 21 normal dar am obtinut aprobarea doctorului sa incep din ziua 17)

-estrogeni + antagonist trei zile

-estrogeni trei zile

-in ultima zi de estrogeni începe stimularea si de-abia la finalul stimulării se face iar antagonist.

Data trecuta acea ultima zi de estrogeni a picat in ziua 6, destul de târziu si de-aia am avut un fol mare si restul mult mai mici, adica e unul din motive. Poate ca daca făceam sii inhibare se recrutau mai multi. Acum cred ca va pica in ziua 3, ca am început din ziua 17 estrogenii.

O sa fac din ziua 19 antagonist , si nu il opresc decat in ziua menstruatiei si il reîncep din ziua 2, deci pauza doar 1 zi.  Si scad doza la jumatate pe perioadele cand in protocol nu exista inhibare pentru ca nici nu vreau sa fie inhibarea prea mare. 

Tu te refereai la alta zi 2 sa incep agonist, adica sa fac clasicul protocol lung cred.

Sau pot sa incep agonist si in ziua 2 a ciclului cu stimularea dar se transforma in flare si nu vreau.

Pot sa fac si ca in schema doar trei zile cetrotide in ciclul de dinainte de stimulare. Dar ca sa fiu eu sigură că scade fsh si lh o sa fac vreo 5 zile.

Apoi important e sa fac totusi inhibare, cu jumate de fiola, dupa menstra pt ca va creste fshul altfel, si iar va recruta un fol. În schema se da Cetrotide de-abia tarziu doar ca să prevină ovulatia.

La cele mai multe merge protocul asa, ca estrogenii asta fac si ei, scad fsh si lh. Dar la mine nu a mers. Poate sa nu meargă nici asa cum incerc eu.

Sigur ar merge inhibarea cu agonist, ca am facut la fiv 1, dar chiar inhiba prea rau. M-am tot gandit si la AACP dar am vrut si estrogeni si as fi modificat prea mult protocolul. Practic doar il ajustez un pic. O sa ii spun si doctorului, sa vad cum.  Cu prima parte a fost de acord. M-a lasat sa incep din ziua 17 in loc de 20-21.

Sper sa fie bine de data asta sau macar imi mai iese din sistem ceva.

Apoi daca nu voi reusi sa sincronizez o sa vreau sa incerc Ag/Antag Conversion P.  Si apoi gata, nu mai am ce sa incerc.

Mersi Dea. Sper sa fie perfecta. Deocamdată e in lucru. :))) 

 



#743
floreamaria

floreamaria

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.705 mesaje

Postat 08 august 2016 - 11:38

  [flo2]

Dea, legat de endometru, am si eu multe neclaritati. De exemplu eu cand merg la măsurare endo, pe fisa cu masuratoarea apar, vreo șase valori si o valoare medie. Acum la ultimul FET am măsurat de câteva ori endo si dupa cum spuneam apar cele șase valori si una medie, dar am observat, făcând o comparație la fiecare din cele 6 valori, ba scădeau, ba creșteau de la o masuratoare la alta. Am întrebat dr si mi-a spus ca de baza este valoarea medie a endometrului, care nu a scăzut niciodată pe parcursul masuratorilor. Ce-i drept, structura a rămas trilaminara. Acum dupa ce am vazut ce ai scris tu mai sus, m-a pus pe gânduri, dat fiind faptul ca la cele 6 valori din punctele endometrului erau oscilante, oare nu influenteaza implantarea aceste oscilatii ale celor 6 valori ale endo, exclusiv valoarea medie? Sper ca m-am facut inteleasa? Pup



#744
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 08 august 2016 - 11:56

     Endometrul la o ecografie apare ca imaginea unei pere Abate,mai gros la un capat(acolo e fundul uterului)si mai subtire la celalalt capat(acolo e colul).Normal se masoara in treimea superioara unde e mai gros si intr'adevar se poate face o medie.E normal sa nu fie de aceeasi grosime peste tot si e anormal sa masori inspre col pt ca nici un medic nu va pune embrionul acolo si nici nu se va prinde acolo(vascularizatia e mai slaba in zona aia) decat in cazul in care e impins de alt embrion prins la un etaj mai superior.La transfer se masoara cu un cateter lungimea uterului si cand se baga embrionul se va lasa o distanta mica fata de fundul uterului,dar embrionul oricum se va deplasa spre zona unde ii prieste si care e mai vascularizata.

    Eu ma referisem la faptul ca daca in cazul lui Mary a fost o condensare a endometrului spre sfarsit nu inseamna ca endometrul a scazut din momentul acela treptat.A scazut putin si atat...nu a scazut in continuare.



#745
o-baba

o-baba

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 500 mesaje

Postat 08 august 2016 - 15:36

    Casuta noua dragelor aici

    Sorry de intarziere:(((




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -