Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Clubul "babelor FIV-oase",capitolul 131


744 raspunsuri la acest subiect

#11
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 10:16

Buna si de la mine,

 

fetelor apropo de estradiol eu l-am avut 673 si am avut 6 ovocite recoltate, 5 mature si 4 fertilizate. Toate cele 4 fertilizate au ajuns la stadiul de blasto si au fost de calitate buna, dar 2 sanatosi genetic



#12
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 10:30

BCO78,tocmai asta era ideea, ca dr ne-a recomandat sa inghitim capsulele cu progesteron. Eu probabil ca voi trece la administrare vaginala dupa ce nu voi mai lua Crinone, daca va fi cazul, fireste (inca n-am facut testul beta).

M3ryro, ati testat genetic embrionii obtinuti sau de unde stii ca doar 2 din 4 erau ok genetic?


Editat de corinka, 17 iunie 2016 - 10:32 .


#13
m3ryro

m3ryro

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 733 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 10:35

Corinka da i-am testat genetic. Doar 2 au fost sanatosi



#14
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 12:54

Am primit rezultatul de la laborator, dar inca n-am reusit sa vorbesc cu medicul, mi s-a spus sa revin. Progesteron: 60,60 ng/ml (192,708 nmol/l). Asta in conditiile in care iau 3 capsule de cate 200 mg, Crinone de 80 mg de doua ori si cate un Prolutex injectabil de 25 mg zilnic! In conditiile astea nu e cam mic?

#15
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 13:01

Intreb daca nu e prea mic vazand ca limitele pt femei insarcinate in primul trimestru sunt 2,8-147,3 ng/ml.

#16
corinka

corinka

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 1.044 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 13:36

Dr meu zice ca-i ok si sa continuu tratamentul.

#17
tritirlo

tritirlo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 251 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 14:31

salut, fetelor si andrew (daca mai esti p-aici)!

 

eu vin de la Fiv in Ungaria cu povestea mea si cateva intrebari pt voi.

 

sunt la al doilea FET din cel de-al patrulea FIV (am avut 6 embrioni calitate f buna si buna, am transferat la mom respectiv 2 si am inghetat 4, dupa o vreme am mai transferat 2, iar acum am ajuns la ultimii 2 embrioni congelati). sunt de z3, bine-mersi la pk. acum eu sunt in stadiul in care repet analizele de dinainte de transfer - TSH, PRL, TPO, papanicolau, cultura cervicala, histeroscopie si preferatele mele - HIV si hepatitele. atat mi-a dat.

 

din cate-mi dau en seama, problema noastra e calitatea embrionilor. nu i-am testat genetic inainte de transfer. stiti cum e pk - precauuuut, dar merge pe reteta simpla, nu crede in trombofilii, clexane, medrol mai mult de 4 zile si in niciun caz in solutii imunologice. si nici nu testeaza embrionii parca.

 

cu alte cuvinte, iau clexane de capul meu, am prelungit perioada de luat medrol - tot de capul meu sau, ma rog, la sfatul fetelor de pe FIV in Ungaria :) - macar pana la beta.

 

eu am avut trei sarcini din patru fiv-uri. de fapt o singura data a fost pe bune, daca pot sa zic asa. celelalte doua dati a fost vorba de ou clar, deci sarcina fara embrion. de-aia zic ca e probabil de vina calitatea embrionilor (sotul n-are o spermograma model). din pacate, atunci cand a fost sarcina pe bune, iesise prima beta 800 si ceva in z12 parca, nu luam nici macar aspenter, ce sa mai zic de clexane?! mergeam atunci la uscatescu ca "hematolog", care mi-a zis sa revin la 12 saptamani, ca totul e ok. n-a fost ok, s-a oprit in evolutie embrionul. un cosmar, stiti f bine! :(

 

clexane o sa iau si acum, medrol 16 la fel, vitaminele (femibion1), aspenter si progesteron 800mg/zi sau chiar mai mult, de asemenea.

 

ce vreau sa va intreb eu e legat de problemele imunologice. NK-urile mi-au iesit 14% (si trebuie sa fie intre 2-21, deci nu sunt crescute la procentaj), dar si 377 (cand ar trebui sa fie intre 40-350). de asemenea, mai am autoanticorpi anti-nucleari + si anti-celula parietala gastrica +++. m-au testat pt gastrita atrofica si tiroidita, dar n-am. deci a ramas un mister cum de imi iesisera analizele astea doua asa.

 

intrebarea e: rezultatele astea doua vi se par destul de serioase incat sa mai adaug ceva la tratamentul de sustinere al unei eventuale sarcini?

 

sincera sa fiu, nu mai avem deloc sperante ca o sa avem parte de un happy end, dupa 10 ani de infertilitate si niciun diagnostic concret. embrionii congelati au sanse mai mici, la mine nu s-a prins nimic data trecuta. dar, na, n-o sa-i abandonam in ungaria, mergem dupa ei. oricum ar fi, trebuie sa fac tot ce stiu ca e posibil sa fac pt a le da o sansa reala celor doi embrioni care mi-au ramas. ultima incercare, ultima speranta. :) deci primesc sfaturi daca aveti pt mine. multumiri anticipate!

 

tin pumnii fetelor in focuri!



#18
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 14:47

Din ce am urmarit pe aici, trag concluzia ca situatia mea nu este prea roz....am urmarit fetele care au sarcini si au beta mult mai mari pentru varsta asta a sarcinii. Azi z22 de la transfer am beta doar 2923 de la 2177. Cresterea ft mica...se pare ca voi trece prin aceiasi situatie din 2015 cand sarcina s-a oprit la 6 saptamani.



#19
bombi

bombi

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.530 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 15:02

Nikos, da-o incolo de beta, oricum nu ai ce face. Chiar daca nu creste ca la carte, tot nu ai curajul sa decizi sa te opresti, nu-i asa?

Fa eco la 6s+0z (echivalent - 23 zile de la ET de blasto) si te lamuresti.

[flo]



#20
Nikos10

Nikos10

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 929 mesaje

Postat 17 iunie 2016 - 15:24

Bombi, oricum imi ceruse dr sa repet si astazi. Asta este ultimul beta!!! Nu are sens sa mai fac!




Panic Questions

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

  • inchidere cont

    Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 19:23

  • Anamaria Pandele
    - apr 02 2024 18:13

  • demetererika554@gmail.com
    - mar 30 2024 22:38

Last Blogs

  • saptamana 24-28 test glucoza

    Ralu31031992
    - Astăzi, 13:44

  • Prom Dress Dos And Don'ts to Steal The Spotlight

    Ozma123
    - Astăzi, 11:01

  • Vitaminele în sarcină 💊

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:38

  • Frățiorul

    Denisa1996
    - Astăzi, 07:04

  • Cum a fost testul de toleranță la glucoză?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 00:45

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -