Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Card de sanatate


17 raspunsuri la acest subiect

#1
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 14:49

Buna,

 

Scriu aici in speranta ca poate s-a mai confruntat cineva cu problema mea si ma poate ajuta.

In urma unui control la o clinica privata, decontat prin casa de sanatate, constat cu stupoare ca sunt NEASIGURATA, si deci consultul l-am platit din buzunarul meu.

Primul gand a fost ca este o eroare. Apoi am intrat pe CAS PH de care apartin, am introdus CNP si raspuns: Persoana selectata nu este asigurata/ Persoana are card emis

Mentionez ca lucrez la aceeasi companie din 2010, companie care isi plateste la timp contributiile sociale.

Singurul lucru aparte, ca sa zic asa, este ca in perioada febr- ian 2016 am fost in CIC.

Am sunat MF care mi-a spus sa merg la CAS cu o adeverinta de venit si se rezolva.

Am mers la CAS si nu pot face nimic ca firma este inregistrata in Bucuresti, dar au vazut ca exista in sistem o data de reincepere serviciu, respectiv 11.01.2016. Mi-au spus ca firma trebuie sa faca o declaratie rectificativa la 112 unde sa mentioneze reinceperea serviciului.

La serviciu spun ca este ok, si ca figurez din nou ca activ incepand cu 11.01.2016. Mi-au dat si declaratia 112.

Incerc sa sun la CAS Bucuresti, sar suna ocupat tot timpul, sau nu raspund.

Acum am si eu o nedumerire: Ce sa fac mai departe, unde trebuie sa merg ca sa fiu in regula? Doamne Fereste de vreo urgenta medicala ca va trebui sa platesc tot, desi eu sunt asigurata. Si nu inteleg ceva, in perioada maternitatii am fost neasigurata?

MF m-a sfatuit sa fac o plangere la CAS PH, si in functie de raspuns sa merg mai departe.

 

Multumesc,



#2
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 14:55

poate ca ai fost "scoasa" din sistem in momentul in care ti-a fost suspendat contractul de munca pe durata CIC-ului. undeva s-a produs o eroare, de nu mai figurezi ca asigurata si zici ca firma isi plateste totusi contributiile (dar esti sigura de asta ?)



#3
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 14:56

Din motive care imi scapa, sunt frecvente si diverse cazurile in care te scot din sistemul de asigurari. Am patit-o de mai multe ori, mai ales cu fetele mele care au terminat licee, au inceput facultati, au mai lucrat part-time cu contract, etc. De fiecare data reintroducerea in sistem au facut-o printr-o vizita personala la CAS la care e fiecare arondat, cu adeverinta de la scoala/facultate. Direct la o persoana pe care mi-a comunicat-o medicul de familie (probabil care se ocupa de cabinetul respectiv) si care le-a introdus pe loc in sistem.

Frustrant sau nu, asta e. Pana sa reclami (ca da, o poti face) iti rezolvi problema.



#4
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 15:03

Corina, sunt sigura pentru ca am declaraiile in fata.

Rufus, la noi declaratiile si Concediile medicale se depun on line la CAS Bucuresti (acolo este inregistrata firma). Si eu vreau sa rezolv problema dar nu stiu incotro s-o apuc?

Asa ca ma gandeam ca poate primesc raspuns la reclamatie si voi sti mai departe unde sa merg.



#5
geuta

geuta

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.806 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 15:05

A, si mai e o treaba, cardul l-am activat cand eram in CIC. Stiti ca am primit cardul mai devreme si l-am activat cand deja eram in CIC.



#6
marius

marius

    Membru VIP

  • Moderators
  • 25.083 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 15:46

Nu are importanta ca firma este inregstrata in Bucuresti cand depun ei D112 tu figurezi pe casa ta de Prahova. 

CASS Prahova trebuie sa te reia in evidenta - asta inseamna adeverinta ca est salariata din care sa rezulte si CNPul tau. CI sau buletin D112 cu nr de validare de la finante si ordon de plata (copie) aferenta D112.

 

Depuse cu adresa de solicitare la CASS Prahova.



#7
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 16:01

asta voiam si eu sa zic, marius.

sunt atatea firme cu sediul social in bucuresti si puncte de lucru in toata tara.

daca geuta locuia la satu-mare sau timisoara, era clar ca n-o sa poata sa bata drumul pana la bucuresti sa-si lamureasca situatia la cas bucuresti.

incurcatura e la cass locala.



#8
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 16:40

Casa de asigurări de sănătate a angajatului trebuie declarată în D112. Firma poate avea sediul în București, dar tu ca să figurezi ca asigurată la PH, în D112 pentru CNP-ul tău trebuie să figureze Casa de sănătate Prahova. Este rubrică separată pentru fiecare angajat.

 

Casa.jpg

 

Dacă tu apari la CASS București, este posibil ca angajatorul să te fi declarat greșit.

 

Dacă te uiți pe D112 (că spui că ai declarația), ce scrie la CNP-ul tău, ce casă apare?


Editat de danielag, 15 iunie 2016 - 16:44 .


#9
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 16:49

Casa de asigurări de sănătate a angajatului trebuie declarată în D112. Firma poate avea sediul în București, dar tu ca să figurezi ca asigurată la PH, în D112 pentru CNP-ul tău trebuie să figureze Casa de sănătate Prahova. Este rubrică separată pentru fiecare angajat. Casa.jpg Dacă tu apari la CAS București, înseamnă că angajatorul te-a declarat greșit.
Asta,sau pur si simplu cum a scris si Rufus, sistemul/baza de date da rateuri sau pierde date. Pentru timpul si nervii pierduti de catre asigurati, basca plata serviciilor medicale la care aveau gratuitate, daca ar fi obligati sa plateasca cei care se ocupa de partea informatico-birocratica la cass, sunt convinsa ca astfel de rateuri nu ar mai exista sau ar fi extrem de rare.

Geuta, neaparat sa te interesezi cum trebuie sa procedezi pentr a-ti recupera banii platiti pe consultatie.


Editat de CorinaDani, 15 iunie 2016 - 16:51 .


#10
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 15 iunie 2016 - 17:05

Corina, am corectat răspunsul, poate să fi greșit firma angajatoare sau nu.

 

Dar Geuța zice că are declarația 112 pe care i-a dat-o firma, se poate uita să vadă unde e declarată.

 

Pentru că în funcție de ce apare pe declarație știe ce are de făcut:

- dacă e declarată la PH, se duce la CASS local cu copie după declarație și cere lămurirea situației

- dacă e declarată la B, trebuie să vorbească cu firma să vadă cum se corectează.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Astăzi, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:13

  • Control

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 21:41

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Ieri, 20:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -