Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Multumesc ! Nu preferam parinti divortati .


82 raspunsuri la acest subiect

#21
Rufus

Rufus

    Membru VIP

  • Moderators
  • 15.555 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 13:13

Ok, dar ele nu stiu ca nu e o bala molipsitoare , asta cu divortul ... si in viata, si copiii lor vor intalni oameni "instabili" ....  [:)]

 

Legat de crescutul copiilor, am vazut atatea ciudatenii (dupa mintea mea) pe la altii, incat nu ma mai mira (aproape) nimic.



#22
dianama

dianama

    Membru senior

  • Banned
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.152 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 13:15

Sì eu sunt prim prisma jobului mai mult singura. Snobi snobi. ..!!!! Altfel nu le pot spune! Când le spun ca de fapt sunt casatorita dar avem un job care nu ne tine prea aproape ...îmi zâmbesc așa din coltul gurii. Sa fie sănătoși. ..Avem grupul nostru de prieteni ce ne știm de o viață. Grup în care avem și divorțați, și recăsătoriti. ..nu ne interesează viata lor personala ,decât atunci când cerem ajutor unul altuia. Prietena mea cea mai buna e divorțată a.2 oară și acu are un copil. Și nu ,nu ne e teama deloc de ea ... La nici unu din prietenii noștri ..garantat!

#23
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.304 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 13:35

Mai curand geloase. Dar da si minti inguste.

O femeie singura e vazuta deseori ca o posibila cautatoare de relatii, spargatoare de casatorii sau ca o atractie pentru soti.

Asa este,rezonez perfect cu spusele vivianei.

 

Eu am simtit-o pe pielea mea foarte,foarte bune in perioada ...aceia.

Am trait cu speranta ca s-a schimbat insa ceva intre timp.

 

edit Cind colega mea de munca(de care ma simt destul de apropiata )a divortat,am incercat s-o implic foarte mult in timpul meu/nistru liber,in excursiile noatsre,in pocnicurile noastre,adica am procedat exact invers decit s-a procedat cu mine,cind am trecut prin perioada asemanatoare.


Editat de andacos, 14 iunie 2016 - 13:39 .


#24
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 13:47

Eu nu inteleg, cum adica sa tii copilul departe si sa-i insufli anumite valori?

La "valoarea" casatoriei va referiti? Adica, copilul ala nu va cunoaste decat modelul familiei lui, iar daca dupa ani, sa zicem, ajunge sa aiba un partener de viata cu care nu mai rezoneaza, va sta in acea casatorie doar pentru ca divortul e ceva ceea ce el nu cunoaste?

Mi se pare tragic ca sunt inca parinti( mame!!!) care-si educa asa copiii. 



#25
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 15:19

 dar aici cred ca e totul despre copii , asa inclin eu sa cred . Ea a facut parte dintr- o familie stabila , viata ei a decurs ca la carte .

 

Neah, n-ar nicio legatura, daca vor sa le insufle copiilor dragul de familie stabila, sa fie ei insisi modelul, copiii echilibrati nu se uita in curti straine, sau nu la varste mici. Iar la varste mari, nu le mai arata nimeni calea, o vad si singuri.

 

Eu zic ca Viviana si Rufus, altul e baiul si nesiguranta ;)



#26
oana_s

oana_s

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 889 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 15:22

Ok, dar ele nu stiu ca nu e o bala molipsitoare , asta cu divortul ...

 

Well....aici nu prea "rezonez' (ma omor dupa cuvantul asta :D) cu parerea ta.

 

In lumea mea mica...muuuulte femei suntem divortate, barbatii mai deloc, insa s-a cam luat divortul asta si are si sens sa fie asa....daca tu casatorita fiind si nefericita, ma vezi pe mine divortata ca infloresc, iti pui niste probleme...si daca iesi pe minus...mai departe intelegi tu :)



#27
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 17:14

Este evident si toata lumea stie ca e vorba in primul rand de eliminarea ispitei.

Un barbat poate considera ca o femeie singura este nu numai o prada mai usoara dar nici nu mai are un alt barbat caruia sa-i dea socoteala. Da, barbatul respectiv poate actiona oriunde in alta parte...dar de ce sa te risti tu, ca femeie, sa ai una chiar langa tine?

 

Corect.

 

Intrebarea este daca acest tip de gandire si acest gen de comprtament (eliminarea posibilelor ispite din jurul familiilor stabile) este acceptabil / tolerabil din punct de vedere social, sau dimpotriva, condamnabil ...

 

Din punct de vedere logic, este condamnabil .

 

Pe de alta parte, situatiile in care sotul a comis adulter sau s-a cuplat cu bona copiilor nu sunt putine. Daca mentatatea este in a nu baga in casa o bona tanara, singura, posibil disponibila ...socializarea cu persoane tinere, singure, in cautare de partener nu este similara ?


Editat de buflea, 14 iunie 2016 - 17:14 .


#28
buflea

buflea

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 15.395 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 17:16

Eu zic ca Viviana si Rufus, altul e baiul si nesiguranta ;)

 

 

Ooooo, da, da, categoric este nesiguranta. Pe de alta parte, cum poti fi sigur pe cineva in ceea ce priveste viitorul ? Eu personal, nu sunt sigura nici pe mine ...habar nu am daca in viitor nu imi schimb perceptiile, gandirea, concluziile ...pana acum am facut-o de cateva ori.



#29
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 18:55

 

O femeie singura e vazuta deseori ca o posibila cautatoare de relatii, spargatoare de casatorii sau ca o atractie pentru soti.

"Da, ca doar o tine in palma!"  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

L-am citat pe sotul meu. [:)]



#30
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 14 iunie 2016 - 19:28

Nu ii evit , cu siguranta , dar ma gandesc cate lucruri nestiute mai sunt inca , legate de copii , de scoala , joburi , statut social . In aparenta toata lumea e zambitoare dar nu stii niciodata ce e in spatele zambetului . Imi amintesc ca atunci cand le-am cunoscut pe Gemma si prietena mea nici macar nu ma salutau desi aveam fetele in aceeasi grupa la gradinita , apoi m-am trezit ca ele ma abordeaza si ma invita la intalnirile din grupul format . Si am fost mirata cand Gemma nu a mai facut parte din grupul nostru , dar m-am gandit ca are alte prioritati si nu poate participa . De fapt mesajul era altul .

 

Cred ca cel mai cuminte ar fi da ai mereu in vedere ca , de fapt,  nu te poți baxa pe oamenii astia cu adevarat. Distracție,  planuri... dar nu investi mai mult decat e cazul in aceste prietenii ;)




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

  • Morfologie 2

    Erika91
    - Astăzi, 12:04

  • Locul de muncă È™i sarcina

    Ioone
    - Ieri, 23:41

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -