Sari la conținut

Sari la conținut


De ce spalam fructele


84 raspunsuri la acest subiect

#71
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 04:51

Michelle, nu. :)



#72
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 08:12

Le spalati cu detergent de vase ? Cunosc pe cineva care o face .

 

 

Eu le spal  cu bicarbonat de sodiu.

Daca am o cantitate mai mare de fructe si legume,dizolv bicarbonatul in apa,si le las 10-15 minute,apoi le clatesc si le sterg cu un prosop de hartie.

Se pare ca apa cu  bicarbonat de sodiu extrage chiar si eventualele pesticide,chimicale.



#73
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 08:50

eu nu prea cred in chestia asta cu bicarbonatul, ingredient minune.

cum ar putea sa extraga/elimine pesticide, in 10-15 min sau prin pulverizare pe fructe/legume, cand chimicalele s-au acumulat in fruct si pe coaja de-a lungul a cateva luni de zile ?!?

si mie imi este simpatic dr oz, la el in emisiune am vazut chestia asta, dar zau ca nu-l cred in aceasta chestiune.

a facut cineva un studiu asupra apei in care speli fructele/ legumele, sa se determine cate pesticide si alte chimicale au iesit dupa spalarea cu bicarbonat sau alte solutii care il au in compozitie ? fugim de bicarbonatul din prajituri si mici, dar dam din belsug pe legume si fructe ? citeam undeva, nu stiu cat de adevarat este, ca bicarbonatul in general contine aluminiu - nu neaparat ca ingredient adaugat, ci ca urmare a contaminarii in timpul procesului de productie.



#74
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 09:01

Hmmm....am sa stau si eu in apa cu bicarbonat, pe acelasi principiu, ies toate chimicalele din mine, hormoni, etc. , nu?!



#75
emanouela

emanouela

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.971 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 09:17

Eu le spal ca sa dau praful/pamantul jos de pe ele, altceva nu stiu ce s-ar putea da jos de pe suprafata lor...nu ma incurc insa sa mananc cirese de pe taraba din piata, nici pe copil nu il opresc. 



#76
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 10:35

Fructele le spal doar cu apa , cele cumparate de la supermarket cu siguranta sunt spalate si dezinfectate cu diverse solutii . Incerc sa cumpar numai organic , merele care nu sunt bio le curat , nu mananc coaja ceruita .
De bicarbonat nu am auzit , eu spal frigiderul cu bicarbonat si otet . Dar daca le spelu cu bicarbonat le si clatesti ?

Fructele din gradina nu le spal decat daca sunt de pe jos .
Cum sa speli dudele . cat am fost copii nu am spalat niciodata fructele

#77
CorinaDani

CorinaDani

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.603 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 10:48

singurul fruct (chiar asa, e fruct ?) pe care il spal cu buretele de vase (partea aspra), apa calda si detergent de vase este pepenele rosu. pentru ca n-am chef ca toate mizeriile si pamantul de pe coaja sa ajunga pe partea comestibila a pepenelui, atunci cand il tai. taisul cutitului angreneaza si mizeria de pe coaja si o duce pe miez. niciodata nu-l las pe vanzatorul de pepeni sa-mi faca "tzanc" - acea bucatica taiata de proba, sa vezi ca miezul e copt si bun.

restul fructelor si legumelor le spal cu apa calduta, si asta mai mult din cauza faptului ca, daca le cumpar de la supermarket, multa lume pune mana si le pipaie, multe cad pe jos si sunt puse la loc, trec prin multe maini si mizerii cum s-ar spune. nici conditiile de manevrare si depozitare de la supermarket nu sunt cele mai igienice, cel putin in carrefour ploiesti este asa o mizerie si o delasare pe la toate raioanele si rafturile, daca te apuci sa te uiti cu atentie sau in locurile mai ferite privirii :-).

de exemplu, la zona de bere la doza, pe raftul inferior sunt niste urme lipicioase de bere varsata, stau acolo de 2 luni (nu exagerez) si nimeni nu le-a sters pana acum.



#78
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 10:52

Nu doar mizeria de pe coaja ci faptul ca stau in piata sau pe jos unde mai trec si sobolani pe langa .

#79
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 11:37

Mie bicarbonatul mi se pare oricum bun in multe chestii. Inclusiv clătesc gura cu apă și bicarbonat, beau pentru dureri de stomac, și multe altele. Mă gandesc că la fructe nu scoate chimicalele, poate neutralizează unele substanțe active, am citit că multe chimicale de fapt nu fac nimic organismului, le eliminam așa cum le ingititm, dar condiția este sa fie organismul sănătos să funcționeze toate (rinichi, etc, )

De obicei curat fructele de coaja, pentru copil, dar personal mănânc nespălat frecvent . Până în prezent am un stomac beton,mănânc uneori și puțin alterat :)) gen zacusca cu mucegai deasupra. 



#80
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 13:43

Fructele le spal doar cu apa , cele cumparate de la supermarket cu siguranta sunt spalate si dezinfectate cu diverse solutii . Incerc sa cumpar numai organic , merele care nu sunt bio le curat , nu mananc coaja ceruita .
De bicarbonat nu am auzit , eu spal frigiderul cu bicarbonat si otet . Dar daca le spelu cu bicarbonat le si clatesti ?

Fructele din gradina nu le spal decat daca sunt de pe jos .
Cum sa speli dudele . cat am fost copii nu am spalat niciodata fructele

Deci ai renuntat la oparitul fructelor? [:D]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -