Sari la conținut

Sari la conținut


De ce spalam fructele


84 raspunsuri la acest subiect

#61
Alizee

Alizee

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.337 mesaje

Postat 16 iulie 2016 - 09:17

Le spalati cu detergent de vase ? Cunosc pe cineva care o face .

 

Da. La recomandarea unui medic, am inceput sa spal fiecare fruct sau leguma mancate crude, cu buretele de vase si detergent. De atunci, nu mai am probleme cu stomacul dupa ce mananc cruditati. Nu sunt maniaca dupa curatatul a orice din jurul meu, dar fructele si legumele, pe langa ca sunt stropite cu solutii pt a fi pastrate proaspete cat mai mult timp, pot fi si infestate. 



#62
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 20 iulie 2016 - 01:54

Eu am solutie speciala pe baza de bicarbonat de sodiu cu care spal fructele si legumele - daca cumpar organice,atunci le spal doar cu apa.



#63
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 20 iulie 2016 - 01:59

Eu am solutie speciala pe baza de bicarbonat de sodiu cu care spal fructele si legumele - daca cumpar organice,atunci le spal doar cu apa.

o faci tu sau o cumperi? care e concentratia?



#64
Luna75

Luna75

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.770 mesaje

Postat 20 iulie 2016 - 02:11

O cumpar de la magazin - daca nu ma insel e chiar produsa in SUA - ma duc sa vad ce scrie pe cutie despre concentratie .

 

Se numeste Arm and Hammer - Fruit and Vegetable Wash si se pare ca contine doar Sodium Bicarbonate.

 

Interesant !  inseamna ca cele ce nu au acest produs pot folosi o solutie de bicarbonat de sodiu.

 

Pentru mere si legume cu fructe tare trebuie frecate cat timp sunt umede,iar pentru verdeturi se face o baie de apa.

 

Eu de multe ori fac o solutie si spal tot ce cumpar in acelasi timp .

 

Am vazut la un magazin organic si un alt produs ,mult mai scump care spune ca scoate si rezidurile chimice din fructe si legume,insa nu prea cred ca poate sa existe asa ceva.

 

Pe cat posibil incerc sa cumpar numai produse organice !



#65
ratzoiul

ratzoiul
  • Membri
  • 9 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 18:30

intrun timp se gasea in carrefour o solutie,acum am vazut ca nu mai exista. era speciala pentru asa ceva. stie cineva?



#66
XIO

XIO

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 17.118 mesaje

Postat 24 mai 2017 - 20:28

Eu nu spal decat ciupercile, ca de obicei sunt cu pamant, daca vad pamant sau nisip spal ruccola, dar se intampla rar, si in mod suprinzator, spal ceapa verde inttdeauna. In rest, evident daca vad murdarie, dar altfel....nope.

Imi amintesc si acum cum mancam dude cand eram copii, le adunam de pe jos, de pe trotuar si le mancam asa.....familiile noastre innebuneau cand ne vedeau, dar parca spalate nu mai aveau asa gust bun :)))

Bunica mea spala si bananele inainte de a le pune in frigider.



#67
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 01:28

Eu nu spal decat ciupercile, ca de obicei sunt cu pamant, daca vad pamant sau nisip spal ruccola, dar se intampla rar, si in mod suprinzator, spal ceapa verde inttdeauna. In rest, evident daca vad murdarie, dar altfel....nope.

Imi amintesc si acum cum mancam dude cand eram copii, le adunam de pe jos, de pe trotuar si le mancam asa.....familiile noastre innebuneau cand ne vedeau, dar parca spalate nu mai aveau asa gust bun :)))

Bunica mea spala si bananele inainte de a le pune in frigider.

 

aproape toate fructele, mere, pere, capsuni, vegetalele....sunt tratate cu tot felul de chemicale. nu ti se pare imp sa le speli, nu te intereseaza ca le maninci cu chimicale?

 

Pe vremea nostra, la tara nu le tratau cu astea...normal ca nu era nevoie sa le spalam ...dar acum e diferit.



#68
michelle-usa

michelle-usa

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 19.697 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 01:29

Da. La recomandarea unui medic, am inceput sa spal fiecare fruct sau leguma mancate crude, cu buretele de vase si detergent. De atunci, nu mai am probleme cu stomacul dupa ce mananc cruditati. Nu sunt maniaca dupa curatatul a orice din jurul meu, dar fructele si legumele, pe langa ca sunt stropite cu solutii pt a fi pastrate proaspete cat mai mult timp, pot fi si infestate. 

 

eu nu le as spala cu detergent de vase...folosesc bicarbonatul



#69
Madanic

Madanic

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.591 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 01:55

aproape toate fructele, mere, pere, capsuni, vegetalele....sunt tratate cu tot felul de chemicale. nu ti se pare imp sa le speli, nu te intereseaza ca le maninci cu chimicale?

 

Pe vremea nostra, la tara nu le tratau cu astea...normal ca nu era nevoie sa le spalam ...dar acum e diferit.

Aiurea, avea tataie un manual al pomicultorului care spunea sa dea cu piatra vanata ca sa dispara daunatorii si tataia stropea cu religiozitate pomii si via. 

Copil fiind mamaia imi zicea sa spal fructele inainte sa le mananc, dar uneori le mancam din pom ca sa nu ne mai dam jos si doar le stergeam pe tricou ca sa zicem sa sunt curate, dar si tricoul ala trecea prin tot felul de situatii asa ca ...

Problema nu sunt atat chimicalele de pe coaja cat sunt alea din fruct. Ingrasamantul care se pune la baza pomului sau arbustului e tras in planta si ulterior transferat in fruct. Acolo e problema. Cred ca am mai povestit odata despre un nene venit dint-o localitate pe langa Bucuresti, cu legume la piata din Calarasi unde locuiau bunicii mei, si care ii oferea unchiulul meu un procent din vanzari daca il ajuta sa-si vanda marfa din poarta in poarta. Marfa pe care Inspectia sanitaranu il lasa sa o vanda la piata fiindca avea prea mult continut de nitriti si era periculoasa la consum. 

E legumele alea puteai sa le speli cu mama detergentului ca nu le faceai safe.

 

Bacteriile de pe coaja se duc si la spalarea cu apa, nu e musai sa le dezinfectezi ca pe bio-hazard. Si unde nu mai pui ca daca dai cu detergent sansele sunt ca bagi mai multe chimicale in tine.



#70
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.936 mesaje

Postat 25 mai 2017 - 03:00

Le spal cu apa. Barbata miu spala strugurii f mult, boaba cu boaba,cica ar avea cele Mai multe pesticide.
Merele au uneori ceara pe coaja, sa straluceasca.
Trebuie spalat tot, nu dezinfectat.
Continutul in chimicale Al vegetalelor...Nu il putem controla.


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Ce am învățat până acum în sarcină?

    Ana1298
    - Astăzi, 20:26

  • Bye bye la job

    FloreClau
    - Astăzi, 19:30

  • Palpitatii puternice

    RoxiMada
    - Astăzi, 17:33

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -