Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Calendarul gradinarului vesel (31)


536 raspunsuri la acest subiect

#21
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 12:47

    Alecxa,dar magnolia nu face intai flori si apoi frunze?Sau soiul e "vesnic verde"?

    Ioana sau oricine doreste sa deschida urm capitol,dupa ce trecem de 50pag o poate face...sa nu ne lungim chiar prea mult.Numai sa copiati si primul mesaj cu capitolele vechi si sa-l inserati pe ultimul inchis.Daca nu stiti cum scriu instructiunile mai tarziu....Cam multe pretentii am:)))

    Tzitzi se lasa si daca nu trag pruncii de ele...deci tot la rulare ajung:))).Exceptie fac cele doar cu o urma de tzitzi [:-)))] .



#22
alecxa13

alecxa13

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 32 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 13:19

    Alecxa,dar magnolia nu face intai flori si apoi frunze?Sau soiul e "vesnic verde"?

   

Aceasta magnolie face flori vara, eu am vazut-o inflorita in Grecia in iunie . Nu-i cad frunzele toamna  ca la celelalte magnolii. Si frunzele sunt lucioase, de un verde inchis.



#23
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 13:55

Dea, stiu cum.

 

La camelie nu ma gandisem.  Si de magnolie vesnic verde nu auzisem. Multam Alecxa! [flor] Southern Magnolia am gasit-o

pe net si e exact ca cea din poza. Ma duc mai tarziu sa o si miros.


Editat de Ioana_Pos, 13 iunie 2016 - 13:57 .


#24
valentinag

valentinag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.324 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 14:04

E camelie Ioana!



#25
Ioana_Pos

Ioana_Pos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 18.083 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 15:01

E chiar magnolie. Cautati pe google pe Southern Magnolia si e aceeasi planta.

#26
mianda

mianda

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.267 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 18:31

Denumirea ei stiintifica e Magnolia Grandiflora. Frunzele sunt asemanatoare cu ale ficusului pe care-l aveau mamele si bunicile noastre in ghiveci.



#27
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 18:54

Magnolie e floarea aia si e superba [olala] Mereu vad prin gradinile castelelor de le vizitam in weekenduri, deci nu creste numai in tarile cu clima mai calda. Sigur e si pe la voi prin Galezia. 

 

Sa ma laud cu 2 orhidee superbe de le-am primit cadou sambata ca stiu bine cei apropriati ce flori imi plac.

 

[il]  Si pentru ca vreau sa le pastrez, eu mereu le arunc dupa ce se trec florile , stiu stiu... dati cu rosiiiii.. sa fac bulion!  [soricel]  [:-)))]  vreau sa ma stresati chiar sa nu le mai arunc si sa imi spuneti, stiu ca ati mai repetat de un milion de ori si popa nu repeta slujba pentru o baba surda...  da da, baba ca m-am babit de sambata incoace!  [batcap] dar sa imi spuneti cum le tai si fac sa le tin sa infloreasca iar. Sper sa nu albesc de tot pana or face flori iar.  [:-)))]

 

Am si una de la Paste,  roz superba ..nu am mai vazut una asa pana acum si acum se cam trece, mai are doar 4-5 flori pe varfuri si vreau sa o pastrez.

 

Nu stiu cum si unde sa le tin ca la mine in casa nu am cum le tine pe pervaz la geamurile de la dormitoare sau lounge, desi mi-as dori tare mult, dar sunt inguste si nu stau ghivecele bine, doar la geamul de la bucatarie as avea loc, dar am pus-o pe asta mica lila si cea galbena si cea roz nu incap, ca-s prea mari, au aproape un metru inaltime [fal]  Le-as pune jos la usile la bucatarie, dar precum vara mereu le deschid pe amandoua, mai naspa cu logistica. 

 

 



#28
jenn

jenn

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.802 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 19:01

In baie nu ai loc? F frumoase, mai ales cea in doua culori! 


Editat de jenn, 13 iunie 2016 - 19:03 .


#29
strumphitza

strumphitza

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 6.666 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 19:13

Sa va arat ca au inflorit si florile galben portocalii a caror nume nu il stiam si va intrebam saptamana trecuta.  [flo2]

 

La noi e o vreme tare capricioasa. Cel putin in ultimele zile a fost cu fundu-n sus, cand ploua cu butoiul, cand iese soarele si frige... azi a plouat asa apasat ca mi-a culcat la pamant niste ghivece ca-s si mari/inalte florile si de greutatea lor au cazut la pamant. Trandafirii care au inflorit primii incep sa se scuture si azi ploaia asta rapida i-a cam scuturat si e covor de petale pe iarba si printre ei. 

 

Vineri am gradinarit pana m-a luat durerea de cap  [batcap]  am sapat, smuls buruieni, tuns iarba... si tot parca nu am facut bine si destul, dar deja fizioterapeuta mi-a spus sa o las mai usor cu gradinaritul si deci o sa il pun la treaba si pe domnu` sot si la cat ii place lui o sa creasca cu adevarat jungla. Nu cred ca o sa stau eu dupa el, o sa pun mana sa fac tot eu [fri]

 



#30
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 13 iunie 2016 - 20:10

   Strumphy frumoase orhideele!Nu ai de lucru cu ele decat sa le uzi la 1-2 sapt si sa le tii la lumina.Nu ai ce taia,vrejul se taie cand e uscat perfect nu inainte...vorbeste criminala de mine care anul trecut le-a prajit la soare [:-)))]

    Acum sa va arat primii dovlecei culesi azi

 

Miniaturi atasate

  • IMG_20160613_191725.jpg



Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

  • Alăptare 🤱🏻

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:57

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -