Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Ce gatim azi pentru copilasi/bebelusi?

retete copii bebelus diversificare

15 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 15:05

Avocadao , da , am uitat .

Eu la varsta asta , pana descopera ei lumea , nu le-as da nimic din pungi , nu cereale la cutie , care sunt facute pe banda rulanta , pline de aditivi , zahar , sare . In locul lor am ales , paine , mamaliga , ovaz .

Mamaliguta (polenta) ,se pare ca e noul superfood . eu am vazut chiar si aici multe reteteentru copii cu polenta , Polenta pizza +branza , chedar , mozarella , rosii , fasii de ardei ,ciuperci , somon sau ton , pui , curcan.

#12
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.329 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 15:16

Anda , nu am vrut sa te supar , dar am facut si eu greseli sfatuita de altii .
Calea cea mai buna e cea naturala , vezi care sunt preferintele copilasului si lasa-l pe el sa te ghideze , dar parerea mea ,,fara mancare din pungi , doar natural , gatit in casa . Cand cresc oricum ne pierdem controlul incet incet si mananca ce li se ofera la gradi -scoala , prieteni .

#13
Anda08

Anda08

    Membru senior

  • Administrators
  • 4.849 mesaje

Postat 10 iunie 2016 - 15:21

merci collins :) nu m-am suparat, insa meniul este mereu discutabil. al meu mananca f putina carne. Probabil cand am scris carne cu legume s-a inteles mai multa carne...

Si nu i-am dat NICIODATA mancare din pungi, semi-preparate sau te mai miri ce!!! Fug de ele ca de foc.

Am avut eu legume in casa, si puse la congelator de mine. Rosii adevarate de la taranii din piata, ou de casa etc.

Nu mai vb de zahar si alte prostii.



#14
DumitruIvanov

DumitruIvanov

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 12 mesaje

Postat 26 octombrie 2016 - 10:21

Si eu as recomanda tot produsele naturale. Acu' nici snacks-urile nu-s atat de rele daca-s consumate moderat, dar cam dau dependenta. Nu alege varianta mai usoara doar ca-i mai usoara ;).

_______________________________________

Dumitru



#15
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 02:08

La aproape 2 ani poate manca meniul familiei. Desigur cu ocazia asta gatim pentru toata lumea mai putin picant, cu mai putina sare etc. Ce a mancat al meu azi (4 ani si 4 luni): MD omleta cu ceapa , sunca, ciuperci, un sfert de covrig uns cu branza de vaci tartinabila, lapte Pranz ( la gradinita) cus cus cu legume Gustare ( la gradinita) tartina cu dulceata, lapte Cina pilaf cu legume si pulpa de pui, suc de mere, 1/2 ou kinder F rar gatesc special pt el, exclusiv pt el aproape niciodata. Mananca alaturi de noi sarmale, varza murata, peste cu mamaliga etc. Doar usturoiul si chestiile iuti nu le mananca. Seara ii dau des paste cu branza iar dimineata fulgi de ovaz in lapte, cu fructe si un pic se miere. Azi a fost o exceptie, am plecat mai tarziu de acasa si am avut timp sa le fac omleta cu de toate. A lins o. Este un copil destul de mancacios, dar cu apetit capricios, selectiv. Ii place sa guste din toate . Mananca icre rosii cot la cot cu taica su, de ex,, eu nu le suport. Sau sorici. Dar, de, e baiat mare de acum, ai vostri s mai mici.

#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 27 octombrie 2016 - 02:11

Scuze pt lipsa de paragrafe, nu asa am scris si nu pot edita ( nu functioneaza edit pe telefon). Mi am amintit ca seara inainte de culcare ii dau o gustare de fructe.



Etichetat si cu retete, copii, bebelus, diversificare

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • 36 saptamani

    Roxana3001
    - Astăzi, 22:33

  • Luna a 8-a

    Pau26
    - Astăzi, 22:12

  • Activități care m-au ajutat în sarcină

    Ana1298
    - Astăzi, 21:39

  • Control trimestrul 2

    lili.95
    - Astăzi, 19:50

  • Ziua naÈ™terii

    Roxanesss
    - Astăzi, 17:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -