Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de August 2016 (Pepenasi de August 2016) - capitolul 2


300 raspunsuri la acest subiect

#11
Janine32

Janine32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 10:53

Neata tuturor! Eu nu stiu cand voi avea urmatorul ecograf. Eram tare curioasa cat mai cantareste bubulina si daca e intoarsa cu capul in jos. Dar sanatoasa sa fie.... Nici nume nu avem inca. Pur si simplu nu reusim sa ne punem la un numitor comun. Pana la urma cred ca vom face biletele sa tragem la sorti [:)] (glumesc)!!! Astazi ca tot am avut treaba la farmacie am inceput sa cumpar cate ceva. Mi-am supozitoare cu betadina sa am in spital, cu glicerina daca e nevoie, Baneocid pudra pentru buricul bebelului, tifon si vata sa imi fac tampoane. Am uitat sa iau ser, glicerina si comprese sterile. Ma gandesc ca avem nevoie si de vitamin D sa ii dam bebelusilor, dar nu mai stiu din ce zi de la nastere.

 

Și eu am cumpărat ceva mărunțișuri. Ai vreo lista cu ce e necesar in materie de  lucruri de uz medical? 

 



#12
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 11:30

Buna tuturor!

 

Tocmai am mancat copios, acusica cred ca ma intend si eu langa copilasi cand vine ora de somn. Toata lumea imi spune sa dorm acum bine, ca avand 3 copii o perioada buna de timp spun adio somnului. de parca mi-as putea incarca bateriile pentru un an....



#13
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 11:30

Buna mamici!! Ce folosiți pentru prevenirea vergeturilor? Eu pana acum am folosit bio oil..astazi am observat ca mi-a iesit o mica vergetura e rosie si ma mananca foarte tare..am fost la farmacie si mi-am luat eucerin ulei natural pentru prevenirea si repararea vergeturilor .o sa inceo sa ma dau mai des ca imi e frica

 

Ionela nu am inteles daca ti-a iesit o vergetura sau un vas de sange spart (tip varice). Eu nu am vergeturiAm o crema din Anglia cu unt de cacao si nu mai stiu ce, cica bio. Dar nu prea am folosit-o. Mi-am facut si un preparat din uleiuri natural (ulei de cocos, de argan si de masline), dar tot asa cand imi amintesc o folosesc.



#14
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 11:35

 

Bebe2 eu tind sa cred ca a fost multa apa.... ca vad ca fluctueaza cu un kil... depinde de ce pap.

 

Am mancat sanatos, da acuma luni ma duc si eu la nutritionist. Am avut o lucrare anulata si m-a dat nitel peste cap cu banutii.

Saptamana asta am crosetat de mi-au sarit capacele. Si gata m-am vindecat de microb. Doua zile am fost data disparuta cu crosetatul meu :))

 

Ce ai crosetat? I-ai facut Dariei ceva? Stiu pe cineva care I-a crosetat o paturica bebelului, tare frumoasa a iesit. Eu nu prea am rabdare pentru asa ceva...



#15
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 11:41

Și eu am cumpărat ceva mărunțișuri. Ai vreo lista cu ce e necesar in materie de  lucruri de uz medical? 

 

 

Nu am lista facuta... pe cat imi amintesc am sa scriu aici nu doar pe cele medicale.

 

Stiu ca trebuie aspirator nazal, pentru secretiile lui bebe. Termometru digital, ser in fiole pentru nasucul lui bebe si de sters, glicerina (daca are limbuta incarcata), vigantool sau vitD (iti spune doctoral cate picaturi si de cand incepi de sa ii dai), crema pentru fundulet, sapun, ulei de corp

 

Pentru mamica cred ca depinde de fiecare doctor in parte si de modul de nastere. Nu stiu daca e cazul sa iti cumperi inainte ca risti sa ramai cu ele. Eventual vorbeste cu doctorul, la o vizita, daca iti trebuie ceva in spital, iar dupa se poate duce si sotul sa cumpere.



#16
Janine32

Janine32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 13:07

Multumesc Bebe 2! Am cumparat o pompita pt nas si trusa pt manichiura. am vrut sa iau pompa pt san insa erau prea multe modele si nu m-am putut opri la unul. Voi ce fel de pompa luati?

 Intr-un mesaj din cap anterior ma intrebai de pat. Patutul este din lemn, simplu, nimic pretentios. Am evitat sa iau din panza deoarece consider ca sunt greu de intretinut. Acum sper ca bebe sa stea in patut. Cand am fost la analize o doamna spunea ca nu cumpara patut ca daca bebe nu o sa vrea sa stea nu are rost si ca bebe va dormi in pat cu ei. in fine... acum fiecare cu planul lui.



#17
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 20:20

Le-am facut si pt Dariuca si pentru sedinte foto. Mama a zis ca face un extraterestu :))) si mi-a mai zis sa ma uit dupa modele mai modrne nu numai babesti :))

Si i-am zis ca o pozez pe Daria in extraterestu ala si dupaia ii printez poza cat juma de perete sa se vada si din alta galaxie :))

 

Mie mi-a dat tata comanda de patut. O sa fie din lemn. Asa am crescut si noi. Eu una nu sunt de acord cu dormitul bebelului in pat cu noi. Al meu fumeaza, transpiram si nici nu ne odihnim ca stam cu grija cum ne miscam... Asta e parerea mea. Iar asta cu ce vrea bebe e un moft de mamica daca ma intrebi. Asa imi zicea o prietena ca manichiurista i-a zis ca si dupa doi ani de la nastere nu a putut sa faca sex ca o deranja... Scuze penibile daca ma intrebi pe mine.. probabil ca asta avea mai mult efect decat scuza cu durerea de cap. Nu cred ca daca erau probleme fizice reale nu se rezolvau in aia doi ani....

 

Bebe2 asa mi se zice si mie... dormi acuma... wtf? Parca dau din ce in ce mai multi prosti in ziua de azi,  Si apropos de azi, conversatie la telefon cu a mea cumnata.

 

- Voi nu auziti cand lumea claxoneaza?
- Nu! Noi ne cam bagam... in cine ne claxoneaza :))
- Aha! Ce mai faceti? Cum nasti?
- Eu as vrea natural, acuma sa vedem cum o fi.
- Ce proasta esti. Ca e de rahat sa nasti natural. Te si chinui si nici nu se merita... pentru ce? Ca te taie pana la fund si te chinui si mai mult...

Se pare ca a uitat ca o luna de zile a dus-o al meu la spital sa-l vada pe bebel, pentru ca nu era in stare sa se miste, dar mie imi spunea ca pot dupa doua saptamani sa-mi ridic valiza de 20 de kile :)))

Ea a nascut cezariana la 28 de saptamani si din Septembrie pana in Decembrie a avut copilul in incubator. Asa ca e marea adepta a cezarienelor.

Uneori stau si ma gandesc daca nu cumva toti din jur sunt sanatosi si am luat-o eu razna :)))

 

Miniaturi atasate

  • 13383911_1367486239935387_354776995_o.jpg
  • 13384663_1367215443295800_1386466229_n.jpg


#18
Bebe2iunie

Bebe2iunie

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 667 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 20:54

Frumoase lucruri!

 

Si eu sunt adepta dormitului in patut, daca vrea si bebe.

Maria mea a dormit doar cateva saptamani in patut, Rafael cateva luni.

Si acum doarme cu mine in pat Rafa, inca nu am reusit sa il invat in patul lui singurel. De multe ori merg dupa ce adoarme in patul sotului, dar noaptea uneori ma cheama si ma cauta.

In ceea ce priveste nasterea naturala, sa stiti ca puteti avea dureri la reinceperea vietei sexuale. Eu am avut la ambii...probabil difera de la o persoana la alta. Dar cu putina atentie si cu un lubrifiant bun, am rezolvat problema.

 

Janine eu am o pompa manuala, nu am prea folosit-o, e cam greu de folosit. Am auzit ca cele electrice sunt cele mai bune, nu stiu ce model.

 

Gata va las!

 

O seara frumoasa!



#19
BiancaDejaNu

BiancaDejaNu

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 173 mesaje

Postat 11 iunie 2016 - 20:57

Asta e tipul de fasa pe care l-am cumparat eu pt Daria.

Miniaturi atasate

  • fasa.jpg
  • fasa2.jpg


#20
Janine32

Janine32

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 122 mesaje

Postat 12 iunie 2016 - 11:49

Și eu sunt de părere că bebe tb să doarmă în pătuțul lui și că are nevoie de aer. Afecțiune primește oricum! Mulțumesc, Bebe2 am să caut și sper să fac alegerea cea mai bună.


Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Burtica 35

    Roxana3001
    - Astăzi, 09:02

  • Tantrumuri bebe 1 si burtica care pune presiune

    Deutzuk
    - Ieri, 22:26

  • Sarcină

    Erika91
    - Ieri, 21:11

  • Cum am aflat că sunt însărcinată?

    Ana1298
    - Ieri, 18:14

  • Prin Italia cu bebe in burtica

    Pau26
    - Ieri, 14:55

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -