Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Candida la barbati - ajutor


24 raspunsuri la acest subiect

#1
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 23:18

Buna,

 

Cum spuneam in alt topic, vrem sa demaram procedurile pentru FIV.

 

Primul pas - spermograma si spermocultura. Le-am facut si mi-au iesit enterococcus fecalis si streptococ, leucocite sub 1%. Am crezut ca e o greseala, asa ca am facut in alta clinica si ce sa vezi, sunt curat. nu a iesit nimic. Suspectez ca prima clinica a facut o greseala (si doctorul la care am mers ulterior mi-a spus la fel). Din pacate pe baza primei analize, am inceput tratament antibiotic. Mare greseala! Dupa 10 zile m-au distrus. Ce mi-au facut? Sa le iau pe rand:

 

-la urinare preputul e lipit de gland, trebuie sa trag la o parte sa poate sa iasa pipi.

-la scaun stau 30 min si ma chinui

-limba e alba 

-diverse dureri la abdomen si in lateral

-temperatura scazuta (sub 36 dimineata).

 

Am fost la doctor si mi-a recomandat Clotrimazol (diagnostic candidoza). Problema e ca nu pot sa apic corect, de vreme ce nu pot retracta complet. In ultimele zile la sfatul sotiei am incercat cu bicarbonat si parca am reusit sa retractez mai mult, aproape de tot. Vad ceva alb acolo, similar ca pe limba, Intre timp am mai fost la un doctor si mi-a dat Triderm (nu stiu ce-i asta, nu am folosit niciodata).

 

Dar asta nu e tot. Doctorul mi-a spus ca am si varicocel, si ca la varsta mea (34), sansele sa imbunatatesc spermograma sunt mici. Urmeaza sa merg la eco zilele urmatoare.

 

Asa ca FIV-ul intarzie, nevasta-mea trage de mine sa facem FIV, dar eu ma confrunt cu ce-am zis mai sus.

 

Inchei aici, orice sfat, parere, e binevenit/a.

 

Va multumesc si va doresc succes. 


Editat de vremcopil, 06 iunie 2016 - 23:23 .


#2
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 07:58

triderm e un unguent cu 3 ingredienti activi - un antibiotic, un antifungic, un corticosteroid. este des utilizat in candidoze, deci foloseste-l cu incredere. as recomanda tratament de 10 zile (2 aplicari pe zi).

(nu am inteles daca problema la decalotare este consecutiva administrarii de antibiotic sau exista anterior)



#3
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 10:18

triderm e un unguent cu 3 ingredienti activi - un antibiotic, un antifungic, un corticosteroid. este des utilizat in candidoze, deci foloseste-l cu incredere. as recomanda tratament de 10 zile (2 aplicari pe zi).

(nu am inteles daca problema la decalotare este consecutiva administrarii de antibiotic sau exista anterior)

 

Nu am avut niciodata problema asta. A aparut in a zecea zi de luat antibiotic.



#4
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 10:29

antibioticul era local...??? ce produs era?



#5
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 10:35

antibioticul era local...??? ce produs era?

 

Am luat 10 zile de Augmentin (2 ori pe zi).


Editat de vremcopil, 07 iunie 2016 - 10:36 .


#6
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 10:48

ah, deci problema e strict legata de infectia cu candida. nu ai si un tratament oral in doza unica? (fluconazol)



#7
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 10:54

ah, deci problema e strict legata de infectia cu candida. nu ai si un tratament oral in doza unica? (fluconazol)

 

Nu, doctorul mi-a dat doar crema. Cand am vazut ca nu pot sa aplic cum trebuie, am luat eu de capul meu un fluconazol 150mg, asta era acum 2 saptamani, nu pot sa spun ca m-a ajutat prea mult. Am cerut doctorului tratament cu administrare orala dar a spus nu. Acum am facut un exsudat faringian si lingual sa vad ce e alb pe limba. 



#8
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 11:00

Augmentinul l-am luat pt. Enterococcus si streptococ, care au iesit initial in spermocultura. Cand am fost ulterior la urolog mi-a spus ca am luat degeaba antibioticul.

Era prea tarziu insa. Deja incepusera problemele pe care le-am enumerat in primul post, mai mult ca sigur efecte secundare de la atatea antibiotice. Asa ca am fost la urolog si mi-a dat clotrimazol. nu am putut sa aplic bine, asa ca am luat de capul meu un fluconazol 150mg, nu a ajutat. Apoi am fost la dr de familie si mi-a dat sa fac exsudate (facut, astept rezultat), examen mat. fecale (nu am facut) si secretie uretrala. Apoi am fost la alt urolog si mi-a dat triderm, nu mi-a recomandat secretie uretrala. Sunt 2 saptamani de cand au inceput problemele, sper sa treaca curand.


Editat de vremcopil, 07 iunie 2016 - 11:06 .


#9
roxanaz

roxanaz

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.452 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 11:12

de ce atatea antibiotice? e unul singur. si la aparitia efectelor adverse trebuia oprit.



#10
vremcopil

vremcopil

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 64 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 11:50

de ce atatea antibiotice? e unul singur. si la aparitia efectelor adverse trebuia oprit.

 

Nu am mai luat niciodata 10 zile cate 1 gram. Mie mi se pare mult. Efectele adverse au aparut in ziua a zecea, cand eram practic gata cu tratamentul.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -