Sari la conținut

Sari la conținut


Stresul in sarcina

stres adhd

5 raspunsuri la acest subiect

#1
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 12:46

Buna mamici,

 

Am citit multe articole cu efectele negative ale stresului in sarcina, inclusiv ADHD, doar ca situatia in care sunt de multe ori nu ma ajuta. O sa fiu scurta, la serviciu sunt tot felul de probleme (am si niste sefi indirecti/colegi crizati care striga din orice), trebuie sa ne gasim un apartament si nu prea avem resurse/nu am gasit ceva ok. In plus, sunt mult mai sensibila in sarcina si asta nu ma ajuta deloc, asa ca la serviciu am unele probleme, acasa altele si ma supar/enervez repede. Incerc sa gandesc pozitiv, sa fiu relaxata, dar de multe ori nu prea iese.

Intrebarea mea este daca a mai trecut cineva prin situatii stresante si cum a afectat asta copilul? Am sanse ca totusi copilul sa fie bine? Eu ma tot rog sa fie copilul bine si sa nu-l afecteze problemele mele.

 

Multumesc



#2
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:49

Pai cred ca e bine sa constientizezi cand ai momentele de .enervare si sa incerci sa le controlezi oarecum, iesi pana afara, deschide telefonul, fa un gest care te binedispune, ,vorbeste cu o persoana vesela. Starea de enervare te afecteaza mai intai pebtine,,sunt niste reactii fizice, chimice , in tot corpul... :( Pana la urma furia e destul de normala, toți bebelușii din burtica si mamicile aferente au trecut peste cateva episoade, nu cred sa fie vreo femeie, mai ales afectata hormonal, care sa nu si faca griji din ceva... de obicei un fleac , straduieste-te totuși sa iesi cat mai repede din starea asta cand apare. Ai nevoie de toata energia posibila cand o sa ai nou nascut! Poti incerca exercitii de respiratie, exercitii de calmare ( de pinde care ti se potrivesc, un exemplu este sa ti imaginezi cum creste o floare din pieptul tau...). Succes si sarcina usoara!

#3
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 09:54

Trebuie sa fii optimistă si sa găsesti un echilibru in toate. Sa stii ca bebeii in burtica sunt foarte rezistenti. Ca si tine si eu la prima sarcina am avut momente foarte grele: ma mutasem intrun oras nou, foarte departe de ai mei, schimbasem locul de munca, sefii erau ca si ai tăi, mentalități noi, stăteam cu chirie, sotul fusese diagnosticat cu o boala gravă....ce mai, tot tacâmul. Si am rezistat eroic, si micuța mea s-a nascut fara probleme. Insa am fost mereu optimista si rezolvam lucrurile pe masura ce ma loveam de ele, bebe îmi dădea putere. Deci se poate. O sa fie bine, totul tine de tine.



#4
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 11:05

Trebuie sa fii optimistă si sa găsesti un echilibru in toate. Sa stii ca bebeii in burtica sunt foarte rezistenti. Ca si tine si eu la prima sarcina am avut momente foarte grele: ma mutasem intrun oras nou, foarte departe de ai mei, schimbasem locul de munca, sefii erau ca si ai tăi, mentalități noi, stăteam cu chirie, sotul fusese diagnosticat cu o boala gravă....ce mai, tot tacâmul. Si am rezistat eroic, si micuța mea s-a nascut fara probleme. Insa am fost mereu optimista si rezolvam lucrurile pe masura ce ma loveam de ele, bebe îmi dădea putere. Deci se poate. O sa fie bine, totul tine de tine.

Multumesc frumos de incurajare, chiar ma bucur sa aud ca bebeii sunt mai rezistenti decat credeam eu. Ma bucur sa aud ca totul a fost bine la tine, imi dau seama ca nu ti-a fost deloc usor si sa-ti pastrezi calmul in astfel de situatii necesita un efort foarte mare. Imi pare rau ca a trebuit sa treci prin astea, dar ma bucur ca fetita ta e bine si felicitari pentru reusita de a ramane optimista.

Ideea e ca pe moment e foarte greu sa ramai calm si de piatra la orice, te afecteaza, te stresezi si asta e. Am avut perioade cand aproape tot timpul eram stresata, ba aparea una, ba alta. Apoi trece, iti revii, iti reconsideri optiunile si mergi mai departe, doar ca la mine e cu suisuri si coborasuri. Doamne ajuta sa fie bine!



#5
Anca_2015

Anca_2015

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 627 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 12:24

Nu iti voi spune continuarea povestii mele pentru ca nu vreau sa te întristez, ideea este ca întotdeauna se poate si mai rău si din experienta mea iti spun ca numai in noi sta puterea de a merge mai departe. Sunt momente cand efectiv nu mai poti, insa nu ai ce face trebuie sa lupți. Iti doresc o sarcina usoara si fie ca toate neliniștile tale sa isi găsească rezolvare repede.



#6
Andie008

Andie008

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 15 mesaje

Postat 07 iunie 2016 - 14:07

Nu iti voi spune continuarea povestii mele pentru ca nu vreau sa te întristez, ideea este ca întotdeauna se poate si mai rău si din experienta mea iti spun ca numai in noi sta puterea de a merge mai departe. Sunt momente cand efectiv nu mai poti, insa nu ai ce face trebuie sa lupți. Iti doresc o sarcina usoara si fie ca toate neliniștile tale sa isi găsească rezolvare repede.

Am intuit oarecum, imi pare rau pentru tot ce ti s-a intamplat si sper sa iti dea in continuare Cel de Sus puterea si optimismul sa mergi mai departe. Pentru mine esti un exemplu. Iti doresc doar bine!





Etichetat si cu stres, adhd

Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Astăzi, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Astăzi, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Astăzi, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Astăzi, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -