Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Castigarea alegerilor din arest

alegeri coruptie

64 raspunsuri la acest subiect

#11
Collins20

Collins20

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.327 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 12:13

insa votantii - ce fel de repere morale au?


...repere morale ? Uite ce spune Rufus intr-un mesaj care cred ca insumeaza toata realitatea politica de dupa revolutie:

"Tendinta e clara.
Sunt preferati oamenii care dau un os multimii, in timp ce carnea si-o baga ei in traista.
Nu conteaza furtul , CONTEAZA OSUL CE RAMANE."

E imoral sa mai blamam batranii pentru esecurile electorale , chiar cei tineri ii voteaza , mai ales categoria peste 30 de ani care vad intr-un os de lins o cale de a razbate .
Parintii mei , desi trecuti de 70 nu au votat niciodata psd , in schimb sora mea i-a votat intotdeauna .

#12
Pepco

Pepco

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 3.624 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 12:47

Poate ca dreptul de a vota n-ar mai trebui sa fie universal...



#13
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 13:29

Poate ca dreptul de a vota n-ar mai trebui sa fie universal...

Pai...ne întoarcem de unde am plecat? 



#14
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 13:48

Pai...ne întoarcem de unde am plecat? 

Nu neapărat.

 

Așa cum nu poți conduce un autovehicul pe drumurile publice dacă nu ai făcut dovada că știi regulile de circulație (adică ai dat examen și ai un carnet de conducere valabil), tot așa ar trebui să fie și la alegeri. Să poți alege doar dacă ai promovat un examen în care ești întrebat lucruri de bază despre funcționarea statului.

 

Sau cum e la dobândirea cetățeniei pentru cei care nu sunt născuți în RO. Examenul e destul de serios, te întreabă din diverse tipuri de subiecte (constituție, geografie, istorie).



#15
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 13:58

Mi se pare cam greu de înfăptuit... in alte domenii sunt reguli clare, ca in circulatie, in domeniul politic administrativ difera dupa cum bate vantul... la propriu, adica daca e un an ploios si agricultura ia avant... se contureaza investitii, locuri de munca, necesități, dezvoltare, conducere, idei de conducere, oameni.. etc... adica se leaga prea multe domenii si informatii, variabile si fixe, istorice si de viitor ca sa poti da un examen... Desi, nu as avea nimic impotriva ca in primul rand candidații sa dea astfel de examene... si apoi sa devina reprezentantii populatiei

#16
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:06

Păi întrebările puse alegătorilor nu trebuie să fie de strategie :). Întrebări simple, de legislație: care sunt atribuțiile primarului, ce face consiliul local, ce face consiliul județean, cine finanțează școlile, cine finațează spitalele etc. Lucruri dintr-astea. 



#17
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:07

Păi întrebările puse alegătorilor nu trebuie să fie de strategie :). Întrebări simple, de legislație: care sunt atribuțiile primarului, ce face consiliul local, ce face consiliul județean, cine finanțează școlile, cine finațează spitalele etc. Lucruri dintr-astea. 

Dar de ce alegatorilor ?

 

Nu e mai simplu sa se inaspreasca conditiile de participare la alegeri intr-un anumit post?


Editat de andacos, 06 iunie 2016 - 14:08 .


#18
danielag

danielag

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 9.114 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:13

Cum ai înăspri tu condițiile de participare la funcția de primar? Chiar sunt curioasă.

 

Omul care a candidat din arest are prezumție de nevinovăție :), dacă s-ar da o lege prin care i-ai refuza accesul la o funcție aleasă, i-ai îngrădi un drept constituțional (acela de a fi ales).

 

Drept e că prin alte părți doar la o suspiciune de neregulă candidații aleși își dau demisia. Aici, cu suspiciunea foarte aproape să fie probată în justiție și ei tot au tupeul să candideze în continuare :).



#19
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:18

Cum ai înăspri tu condițiile de participare la funcția de primar? Chiar sunt curioasă.

 

Nu stiu sa raspund la intrebarea asta pentru ca efectiv nu m-am gindit,mie mi s-a parut cumplit cu cita usurinta ai dat solutia de a se anula dreptul ala vot al populatiei(drept fundamental,cistigat cu multe sacrificii umane).

 

Daca bunul simt (asa cm ai spus si tu ca in alte parti isi dau demisia de indata ce planeaza o indoiala asupra candidatilor)nu exista,atunci sa-l obligam,nu crezi?


Editat de andacos, 06 iunie 2016 - 14:18 .


#20
andacos

andacos

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 27.306 mesaje

Postat 06 iunie 2016 - 14:20


E imoral sa mai blamam batranii pentru esecurile electorale , chiar cei tineri ii voteaza , mai ales categoria peste 30 de ani care vad intr-un os de lins o cale de a razbate .
Parintii mei , desi trecuti de 70 nu au votat niciodata psd , in schimb sora mea i-a votat intotdeauna .

EXACT...se arunca cu atta usurinta in spatele batrinilor,cind de fapt pe tineret ,il doare la basca de tara.Important e sa cistige bani multi si repede...restul,ura si la gara!!!





Etichetat si cu alegeri, coruptie

Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -