Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


377 raspunsuri la acest subiect

#361
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 19 februarie 2017 - 12:45

La multi ani Alexutzul :) Sa cresti mare, sa fi sanatos si sa te bucuri de o copilarie minunata alaturi de parintii tai frumosi! Sa te faci bine baietel minunat! Soparlici sa va traiasca baiatul 100 de ani, si sa va umple vietile la fel cum o face de pe acum! Sa vedeti lumea impreuna cu el dragii mei  [:)] . Soparlici bine ca are chef de joaca, asta inseamna ca e doar un virus din asta al copilariei, prin care trebuie sa treaca! Greu, dar ne facem noi mari!  [flo2] . Soparlici voi chiar nu imbatraniti? Aveti aceeasi privire calda in prima voastra poza si ultima poza de pe drive! Tare va potriviti dragilor :)

 

Flory sunteti tare frumosi si va sta tare bine in trei! Si daca va da Dumnezeu sa fiti 4 sau 5, cu atat mai bine! Stii deja ce inseamna un asemenea traiect, ai trecut o data prin el, stii ca te solicita mult si e bine ca iti construiesti o baza buna de sprijin. Oricum cand ai deja un copil esti altfel focusata pe intregul proces de fertilizare, ai mai putin timp disponibil si mai e si avantajul ca stii ce te asteapta pe de o parte si pe de alta parte nu esti in situatia in care sa te gandesti "cum o sa fie viata fara un copil". La mine asta a fost diferenta principala. La Emma, unde oricum a durat muuuuult muuuuul muuuuult pana am reusit, eram convinsa ca viata mea nu va putea fi completa si nu voi putea fi fericita fara un copil... sau in fine, trebuia sa imi regandesc toate planurile de viata. La Ver a fost mult mai usor, am intrat in pregatiri gandindu-ma ca o sa se intample poate in vre-un an. Si cand am ramas insarcinata asa din prima am fost luata complet pe nepregatite! Dar inca de la inceputul testelor eram foarte relaxata, atitudinea a fost complet diferita. Oricum ar fi, eu iti tin pumnii cu toate schimbarile ce se vor produce in viata voastra (casa, fiv, servici....)

 

Lory draga noastra, am vazut poze le voastre frumoase! Si filmul de 2 ani care e cald, frumos si "nebun" ca voi asa  [flo2] . Atata iubire si armonie si fericire, oameni frumosi care se iubesc si traiesc viata :)! Atatee s-au intamplat in acesti doi ani, ati vazut multe, ati iubit, ati ras, ati plans, ati TRAIT! iar filmuletul acela asta spune. Pozele sunt asa cum ne-ai obisnuit, multe, frumoase, o casa colorata si fericita cu baloane, stelute, jucarii, flori. Mi se pare ca Leyu incepe sa aduca si cu tine, in poza in care desface cadourile, pe jos, alaturi de M, cum se uita in camera, cu carliontii incadrandu-i fata asa de bine, iti seamana. Modul in care priveste "aduce" a Lory :). Aaaa, si mai imi place poza in care are fesul ala cu dungi si bluza cu Minnie, cum se uita incruntata asa in camera [batcap]  [batcap]  [batcap]

Tu slabesti vazand cu ochii, asta daca mai ai de unde, si iar e Emma topita dupa tine, ca ai parul "ca un curcubeu". Acu' ma cearta ca de ce nu ma fac si eu asa. Ca sunt asa de "plictisitoare".  [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . O sa imi iau o peruca, sa imi multumesc copilu! Sper ca pacientul si-a mai revenit si odata cu el si voi reveniti la ritmul normal de viata!

Auzi, voiam sa te intreb Leyu se spala deja cu periuta electrica? Noi inca nu i-am luat nici Emmei, ma gandeam dupa 5-6 ani... nu ca m-as fi interesat, ci doar asa dupa capul meu.

 

Noi suntem ok, v-am pus ceva poze pe drive de la diversele petreceri! Am fost cu Ver la controlul de 2 ani si doamna doctor imi spune foarte serioasa ca Ver e mare si e peste greutatea medie...seriooooos? Hai ca nici nu mi-as fi imaginat asa ceva  [batcap]  [batcap]  [batcap] . In rest e bine, creste bine, cognitiv e mult mai mare decat 2 ani, face propozitii complexe, vorbeste mult si bine. A uimit-o pe doamna dr ca stie toate partile corpului, si stie sa numere. Io trebuie sa recunosc ca nu prea stiu cand a invatat sa numere, poate pe la cresa, ca io nu am invatat-o!

Em a avut doua petrerceri la fete de la scoala, e "populara". eu ma mir ca o invita fetele astea, ca ea nu face nimic, si la petreceri sta singurica si se joaca..., nu prea se "amesteca" ea cu restul. Dar cred ca o plac ca e mica asa, ele sunt mai mari, au facut 6 ani. Dar ea vine incantata de la petreceri.

 

Ma asteapta o saptamana infernala, am audit (sunt auditata), honey pleaca in lume, deci sunt singura cu fetele, tre' sa duc, sa aduc, sa spal, sa hranesc, sa culc singura, si intre timp si sa fiu super profi... Sper sa imi iasa, acu' doar sa nu se imbolnaveasca vre-una dintre noi. Ca altfel, "bucurosi le-om duce toate...). 

 

Asa ca va imbratisez, sa fiti bine si mai trec eu



#362
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 13:51

Buna si o saptamana usoara de la noi

 

Soparlici.....se pare ca noi ne sincronizam cu bulgarasii la raceli, muci si tuse. Vineri pe la 10 m-au sunat sa vin sa o iau pe Ioana ca tuseste mai des decat tusea zilele trecute, curgeau muci si mai mult si avea 38,2. Asa ca de acolo am mers la dr, nu de alta dar venea week-endul si nu voiam sa ajungrm in caz de ceva grav iar pe la camera de garda in spitale. Asteptam povesti de la ziua lui Alex si poze.

 

Carmen....o saptamana usoara va doresc. Si eu care credeam ca o sa va mai linistiti dupa sarbatori, dar la voi totul e un mare iures. Sper sa fie ok cu fetele.

 

Lory....draga mea. Cum sunteti? Cum este tati? Cum te gandesti tu la toata lumea. Se pare ca asa au ales sa se rupa usor usor de forum si sa isi vada fiecare de ale lui.

 

Noi am stat in casa in week-end, m-a luat si pe mine rapid ce o circula prin aer, in 2 ore sambata am avut frisoane si temperatura, ieri mai binisoar si astazi si mai bine. Numai Ioana e pe slow...adica parca nu ii mai trec muci si tusea care intr-o noapte nu prea a lasat-o sa doarma...in rest teperatura pana in 38,5 deci nu i-am dat nimic...in rest doarme bine...putin mai greu la pranz pana isi gaseste respiratia...adica sa nu o supere nici nasul infundat nici tusea....e vioaie, cu momente de alint si maraiala si e cu toata mana prin gura si se trage si de obraji. La dr. vineri a zis ca vede si ceva rosu in gat, asa ca luam doar sirop de tuse si puf in gat, ser pentru muci si pompat cand si cum ma lasa.

Astazi am tinut-o acasa sa vedem ce si cum, acum doarme. Am vazut ca cat e cu mine sa alinta si se maraie, cu taicasu e vioaie si se joaca si nu comenteaza....deci ru sunt buba. Sper sa fie ok pana la sfarsit de saptamama caci e posibil sa plecam amandoi si sa o lasam cu mamaie, dar asta o aflam maine sigur ce si cum vom proceda si as vrea sa o stiu sanatoasa sa nu mai am un stres in plus.

Am incercat ieri sa vad pozele dar nu prea am putut de ea...asa ca saptamama asta cand o sa fiu singurica o sa ma uit sa admir printyl si printesele si am sa mai las si eu cateva.

Vineri m-a uimit pana la lacrimi, ne intorceam de la banca si am trecut prin parcarea mag Kaufland si ea voia sa intre in magazin ( o mai duc eu cand o iau de la gradi de o mai dau in masinutele de la intrare) si i-am zis ca nu avem nrvoie de nimic din magazin ca mergem la alt magazin la Lidl. Apoi a vazut ea emblema de sus a magazinului si mi-a zis ca "lidl e abastu....si magazinu asta e rosu"....pff paf am fost. Nu ca stie si recunoaste culorile ca asta stiu...dar a tinut minte ca sigla Lidl e galben cu albastru si a vazut sigla Kaufland alb cu rosu si a facut conexiunea. Sunt tare, tare mandra de ea si indiferent cum ar fi fost tot asa de mandra m-as fi simtit. Este copilul mult visat si dorit, este lupta mea 10 ani si imi dau lacrimile frecvent cand ma uit la ea. Lacrimi de fericire si ma rog sa ii fie bine in viata si sa fie sanatoasa.

 

Va pup si fug ca nu mai are de dormit mult si vreau sa mai fac cate ceva.



#363
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 20 februarie 2017 - 14:32

Bun gasit si de la mine!

 

Am lasat cateva pozici si filmulete de joi si din weekend. Din pacate filmuletul cu "la multi ani" e anapoda (asa stie fratele meu sa filmeze, sper sa-l poata drege). Dar macar pentru iscat niscavai rasete cu lalaiala noastra tot e bun.

 

La "petrecere" ne-am strans mai multi decat ma asteptam. Nasicii au venit 3 (numai baiatul le-a ramas acasa ca n-a vrut sa vina, ca e prea mare - 8 ani). A venit si fosta sefa a sotului (cea despre care v-am spus ca a fost concediata). Numai socreii au lipsit.

Nu a prea fost incantat de nimic, inafara de cadoul de la Babi si cel de la mami. La tort mai ca-i venea s-o ia la fuga. Dupa ce am cantat si suflat in lumanari a si fugit la joaca.

Ziua si-a petrecut-o mai mult dupa fundu' lu' taica-su' (a se intelege jumatate de zi, ca jumatate el a fost cu masina la reparat) de am zis ca insemnez in calendar cu rosu lucrul asta.

Cum v-am povestit, vineri am ramas acasa.

 

Acum sa va povestesc cum am facut o mica excursie la Slanic.

Sambata m-am trezit cu chef de duca. De fapt, Alex s-a trezit la 6.50 si n-a mai fost nicio cale sa-l fac sa mai doarma asa ca l-am zorit pe sot sa se spele, sa mancam si sa plecam la plimbare. El buimac ma intreaba "si unde vrei sa mergem?". Eu ii spun ca oriunde, ca m-am saturat sa stau numai in casa si, de exemplu am putea merge la salina.

Bun...asa de "repede" ne-am miscat incat abia la 10.30 am placat de acasa. In doua ore eram acolo si dupa inca 10 minute eram deja in salina.

Programul in perioada asta este scurt (ultima intrare la 14.30, ultima iesire la 15.30) asa ca a fost suficient timpul petrecut acolo, dar destul de putin comparativ cu cel petrecut pe drum.

Am iesit luand penultima masina.

Luasem de acasa niste resturi de "tiţa" (pizza), biscuiti, mere, apa asa ca n-am avut nevoie de nimic.

In interiorul salinei Alex a vrut sa se plimbe cu "tutu" si, desi i-am explicat ca el e mic, ca nu ajunge la pedale, ca nu-l poate urni din loc, m-am auzit spunand "ma duc sa vorbesc cu doamna de acolo sa vad daca ma lasa sa-l tin in brate".

Si...bucurie totala. Desi pentru mine a fost destul de greu sa pedalez cu el peste picioare si la sfarsit m-am simtit epuizata.

Concluzia este ca imi doresc sa repet astfel de momente mai des si nu-mi vine sa cred c-am fost asa de aiurita incat am uitat ca salina este o alternativa la iesitul din casa pe vreme rea.

 

Lory, Carmen, Flori va multumesc! Cum zic eu mereu: varsta ti-o pastrezi in suflet, iar ale noastre inca sunt pe undeva la 18-20 de ani. Asa ca...sper ca atunci cand v-om fi fara dinti, cand n-om mai vedea, cand or sa ne atarne pieile de batranetea biologica, tineretea sufleteasca inca sa persiste.

 

Lory ziua mea e pe 6 martie. Asta este, am iesit din tipare; sotul pe 16 ianuarie, fiul pe 16 februarie, eu mai repezita (ce sa-i fac?).

 

Carmen sa ai o saptamana usoara care sa treaca repede si fara incidente.

 

Flory multa sanatate tie si micutei. Azi la cresa o mamica mi-a spus ca si baietelul ei tot asa a fost de joi cum zici tu ca a fost Ioana si in plus a facut si otita.

 

Eu sunt un pic ingrijorata ca dimineata iar a tusit pana a eliminat mucus, dar ma incurajez cu ideea ca daca n-am fost inca sunata nu e nimic rau.

 

N-am reusit sa va si vad, acum plec ca am ceva de rezolvat inainte de a ajunge sa-l iau pe Puturos.

Sa va gasesc cu bine!



#364
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 22 februarie 2017 - 12:30

Dragele mele,

 

Am reuist sa va vad!!!

 

Carmenus asa de gingase, delicate si harnice sunt printesele tale incat par desprinse dintr-o poveste.

 

Imi place extraordinar de mult poza in care Emma "pozeaza" stand pe masuta. Pare si mare, si matura. Si poza in care Vera este cu bunica (?) si are mutrita aia de om necajit care sta sa planga.

 

Imi place si poza in care voi patru va jucati cu plastelina.

 

Lory m-a emotionat foarte tare filmuletul tau de 2 ani. S-a zbarlit pielea pe mine cand am vazut prima poza.

 

Sunteti frumosi, veseli, fetele se inteleg foarte bine desi este o diferenta de varsta marisoara intre ele. Poza care m-a amuzat este cea cu Marmo in cada unde i se vede numai fatuca.

 

Am vazut ca atat Leya cat si Vera mai stau inca cumintele in carucioare. Cum reusiti mai fetelor sa le mentineti "cocotate" acolo? La noi caruciorul este numai pe post de stativ pentru praf ca nu am reusit sa gasesc pe cineva caruia sa i-l daruiesc.

La noi, la putere este motocicleta aia cu care se deplaseaza impingand cu picioarele si cu care ar fi in stare sa se si imbaieze, sa se si culce.

 

Flory tu ai mai pus ceva nou ca n-am bagat de seama.

 

Multumesc pentru magazinul de unde ai cumparat jocul. Eu il asociam cu Auchan si dupa ce l-am vazut am inceput sa-l caut pe acolo, dar acum o sa incerc sa caut la Lidl.

 

Eu vreau sa va intreb cum se descurca fetele voastre cu somnul de noapte. Dorm in camerele/paturile lor, se mai trezesc, mai mananca?

Alex doarme in patut, in camera lui. DAR! Se plimba de cateva ori intre sufragerie (unde ma pune sa ma ghemuiesc pe o margine, mai mult in aer) si dormitorul nostru pana se linisteste. Adica se urca-n canapea, se aseaza, se ridica si zice ca pleaca la tati. Ajunge acolo, se urca-n pat si pana sa ajung si eu (ca nu concepe sa nu merg la el) se si razgandeste. Daca este mustruluit incepe sa planga si devine iritat de nu mai reusesti ulterior sa te intelegi cu el.

Dupa ce adoarme il pun in patut.

Se trezeste pe la 12-1 ca vrea lapte si apoi pe la 4-5 ca a pierdut suzeta. Au devenit foarte rare noptile in care se trezeste numai o data.

 

In plus, am avut cateva incidente atat la somnul de zi, cat si la cel de noapte in care s-a trezit urland si cateva minute bune n-am reusit sa comunic cu el, el preferand numai sa urle, sa zica "nu, nu" si sa ma impinga.

In momentele astea credeti-ma ca imi vine sa-mi iau campii.

 

De doua zile este la stadiul "nu tie bebe" (nu stie bebe). Asa ca daca n-are chef, nu vrea sau nu e interesat sa isi insuseasca ceea ce vreau sa-i explic iti tranteste placa asta si te-a lasat cu gura cascata.

Tocmai ca insist sa-l invat sa-si sufle nasul ca stiu ca nu-i place aspiratorul si nu vrea pentru ca "nu tie bebe".

 

Ieri a primit prima steluta de la cresa (eu am crezut ca a facut ceva rau) pentru ca a stiut fructele si culorile. Mandru de ea, a aratat-o la toata lumea si a lipit-o in sufragerie langa intrerupator ca n-a vrut sa si-o puna la el in camera.

 

Mai cam atat am avut in cap pentru acum. Sper ca azi sa ramana vremea placuta sa-l duc in parc ca ieri...brrr!

Pe curand!



#365
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 23 februarie 2017 - 14:45

Yuhuu,

 

Bai eu sm plans cu lacrimi de crocodil la filmul lui Lory. Eu ma enervez maxim ca am inceput sa uit multe chestii si asa as vrea sa nu. Adica parca 2 ani au trecut asa repede, cu momente asa unice si frumoase si unele mi le amintesc cu greu. Asa as vrea ca viata sa ne faca sa uitam mai repede pe cele mai putin bune si fericite si sa ni le amintim vii pe cele fericite. 

Mie imi place poza cu voi toti si L cocotata pe masa, L cu fata morocanoasa si cu caciula pe cap, colaj cu fetele zambarete si masina si cea in care cele 2 surori merg tinandu-se de mana. Si mai ai un colaj cu "cucuietele" la aceeasi varsta...mie mi se pare ca chiar seamana amandoua.

Imi doresc sa aud macar 2 vorbulite de la voi sa stiu ca sunteti ok si doar pline cu ale voastre si sanatosi.

 

Carmen....mai poti? Cum e saptamana? Poze delicioase mai ales cele cu voi si fetele la masa cu activitati, ele care fac curat in curte pe pavaj cu noul set de curatenie si cele in care sunt cu bunicii. Doamne cata dragoste pentru ele se vede in ochi lor. Cred ca le adora si sunt totul pentru ei.

 

Soparlici....abia acum am urcat si eu niste poze si filmulete. Nu stiu daca mai gasesti jucaria la lidl...ele sunt luate de sarbatori, ei baga jucarii sau anumite produse ca si oferte saptamanale nu le au in permananta si de obicei nu prea se repeta sint mereu diferite, trebuie doar sa fi pe faza chair sa le vizitezi fb-ul si vezi ce au in oferte.

Legat de somn, pai la noi se desfasoara destul de ok-ish de mult, mult timp. Adica seara avem ritual de masaj tati, baie mami si cateodata si tati, mami schimbat si dat canuta cu laptic, apoi pupam si uram pe tati si cu mine de mana merge la patut, se urca singura, luam.in brate iepurasul ( partenerul de somn) si cu mana dreapta la mine in mana adoarme. ( eu stau langa patut tinand-o de mana dreapta ca sa nu mai bage degetul in gura si ea in 5-10max adoarme). Ritualul l-am stabilit la intarcare, numai ca in prima faza eu ma asezam in patul nostru si ea in al ei si adormea sugand degetul. De ceva vreme adoarme si fara deget in gura, il mai baga involuntar peste somn cand vrea sa se readoarma noaptea sau ziua si il mai suge. Speram sa reusim cu scosul.lui total mai tarziu cand o sa ne intelegem mai bine si o sa discutam despre. Peste noapte nu se trezeste, iar datile in care o face ma striga, cateodata ma duc langa ea sa o asigur ca sunt acolo, altadata ii raspund din pat si o rog sa faca nani ca inca e noapte, eventual mai bea apa care o are de mica, mica langa patutul ei caci cand am incetat sa o mai alaptez peste noapte bea apa o perioada apoi singura a renuntat la a se trezi pentru apa.

La somnul de zi mai avem ceva maraieli sau alintaturi, dar si astea f rar...de exemplu ieri la pranz a adormit singura. Pana m-am schimbat eu ea s-a dus in pat si a adormit. 

 

Noi am fost saptamana trecuta la circ. Putin dezamagita ca au schimbat ora de difuzare ( aveau si dimi, prea dimi si ea era oricum la gradi) de la 18 la 19, ca mai apoi sa inceapa spectacolul la 19.30. A fost ultimul spectacol cu dresura de animale si voiam sa vada si ea, dar dresurile au fost in mare parte in partea a doua a spectacokului si la dresura cu elefanti a adormit. A tras mititica de ea cat a putut dar la 22 a cazut lata nu de alta dar la 22.30 s-a terminat. Multi copii si saraci adormiti. Pacat, dar fericita ca am dus-o, i-a placut si s-a comportat exemplar tinand cont ca am asteptat mult incepere spectacolukui.

 

Am avut si o sa mai avem zile aglomerate, intre chestiile zilnice am avut si pregatirea mea cu monitorizari pentru FET, asa ca la.inceput de martisor de miercuri pana vineri iar sunt singura in Budapesta sa vedem ce o iesii. Sambata avem o a doua intalmire cu arhitecta sa ne prezinte cateva prime variante sa vedem catre care optam si ce modificam ca sa inceapa sa lucreze efectiv pe proiect, duminica vrem sa mergem la bunicii mei, deci f f prinsa ca la inceput de saptamana sa pun si sa las totul in ordine acasa si la gradi caci apoi plec. Eu tusesc f rau, 2 nopti nu am putut dormii din cauza asta, am stat in sufragerie sa nu ii deranjez pe ei si ma sint epuizata.

Ioana a devenit o alintatura mica, stie cand greseste si daca o rog sa se scuze e incapatanata si nu spune nimic, dar vrea aceeasi atentie ca si cum nu ar fi gresit. Deci constientizeaza mai bine decat credem noi. Apoi cand vede ca nu obtine vine singura se scuza, zice sa dam pup si apoi se apuca sa faca alte nazdravanii.

 

Cam atat de pe la noi.

Va mai salut probabil peste o saptamana din Budapesta.

PS. Oare pot zbura la bagaj de mana ( ca atat am luat pentru 2 zile) cu seringi preumplute cu meducament? Adica cu clexane. Imi dau voie la control cei de la noi? Ca acoko nu mai e cazul, ca le consum si la intoarcere imi fac seara acasa. Multam.



#366
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 14:01

Dragele mele,

 

Sper ca ati avut o saptamana usoara si ca veti avea un sfarsit de saptamana linistit.

Desigur ca nu va puteam lasa fara sa va las cateva randuri.

 

Flory nu stiu daca ai voie. Dar de ce preumplute? Nu poti lua medicamentul separat si seringile separat? Poate ar fi bine sa suni la aeroport sa intrebi si cu scrisoare medicala ar trebui sa ti se accepte.

 

Stiu si eu cum se gasesc anumite produse la acel magazin asa ca, daca ma nimeresc in magazin si-l gasesc, il cumpar, daca nu...asta este, gasim alt ceva.

 

Ma bucur ca Ioana este OK cu somnul de noapte.

La noi este din ce in ce mai rau si nu stiu ce sa fac. O colega imi spune ca vrea sa doarma cu noi (fie-sa a dormit cu ei in pat pana in clasa a 3-a) si ca asta va fi inceputul. Dar el nici nu concepe sa se apropie de dormitorul nostru (probabil e traumatizat ca acolo ii scot nasul cu aspiratorul).

Alta, care n-are copii, imi spune ca trebuie sa-i dau sa manance mai consistent seara sa nu se mai trezeasca. Dar cum s-o fac? Sa-i indes pe gat ca la curcani? Eu l-am lasat sa manance cat ii trebuie si daca nu vrea asta este. Nu cred ca as reusi nici cu forta caci nu e chip sa deschida gura atunci cand nu vrea.

Ideea este ca el se trezeste frecvent in prima parte a noptii.

 

Ma gandesc serios si la a-i face mai repede patul desi va fi o mare inghesuiala in camera lui pana vom reusi sa facem tot mobilierul, dar asa scot din discutie patutul prea mic. In fine, va creste si cu siguranta ca toate astea vor fi uitate.

 

Wow, dar ce s-a intamplat de a inceput cu o asa intarziere? Si Ioana nu s-a plictisit? Ce-ati facut de la 18 la 19.30? Eu cred c-as fi optat sa-mi iau banii inapoi pe bilet.

 

Eu iti doresc numai bine, sa ai un zbor lin si martisorul sa-ti aduca un samburas (sau doi) in burtica!

 

Sa va povestesc acum ce perle a facut Puturosul meu miercuri.

 

Prima a fost la cresa. Si-a desfacut pampersul, si-a scos obiectul si a facut pipi pe el. Doamnele au fost foarte contrariate nestiind ce s-a intamplat pentru ca nu statuse curand la masa, nici nu bause apa, nici la olita nu fusese pus.

 

A doua perla a fost in parc cand s-a bagat in toate baltile, baltoacele, noroaiele... A zburdat prin ele de radea lumea cand il vedea si evident ca l-am luat mai mult cu forta acasa si ca era ud la picioare pana mai sus de genunchi.

 

Ziua de ieri a decurs cu o lunga plimbare si joaca cu copiii de la bloc. Timp in care eu am discutat cu celalalte mamici despre problema mea cu somnul de noapte si am constatat ca si ele trec prin aceeasi etapa, majoritatea (3 dintre ele) dormind cu copilul in acelasi pat; una din ele alaptand inca.

 

Va las acum sper sa gasesc vesti de la voi si sa va gasesc cu bine!


Editat de Soparlica, 24 februarie 2017 - 14:12 .


#367
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 24 februarie 2017 - 18:29

Buna fetelor,

 

Un semn si de la noi.

 

Soparlic v-am vazut. Mai asa de tare imi place baietelul vostru, este asa de dulce si sugubat si frumos! Vad ca aveti si semn de buna purtare sub ochisor;). Poza mea preferata e cea in care rade cu toata gura si are un mot in sus; e un rechinas cu dintisorii ascutiti si ciuful in vint. [il]  Iar tu radiezi alaturi de el, dragoste mare mare! Si ce de-a masinute, baiatul tot baiat, chiar si in salina, tot la cauciucuri si pedale a vrut. [:)]  Sa ramaneti mereu indragostiti asa! [flo2]

 

Imi plac datele voastre de nastere, sunt si datele fetelor mele. [:)]

Ah cu somnul nu stiu sa te sfatuiesc, L doarme bine, miauna cand viseaza, bea apa singura, din sticluta de la marginea patului. Lapte nu mai bea de cand era alaptata. As spune doar ca mie bautul de lapte noaptea, la varsta asta, nu imi pare ok...si pt dinti si pt stomacel si pt fragmentarea somnului. Dar nu stiu solutii si nu vreau sa ma dau desteapta. Va doresc sa-i dati de capat cat mai repede, ca asta nu musai trece si lipsa somnului nu le este foarte indicata, la varsta asta.

 

Ce dulce cu trasnaile lui. E un copilas liber, care creste armonios, care face nazbatii, exact asa cum trebuie sa fie! [il]

 

Flory, draga mea, ma gandesc la tine si iti tin toti pumnii si iti trimit toate gandurile mele bune! Va doresc un martisor la fel de reusit ca Ioana! [il]

 

V-am vazut si pe voi. Doamne ce-mi place de fetita asta a voastra! Este atat de inteligenta si dulcica si zambitoare si plina de idei! [il]  A crescut, s-a inaltat, i s-a indesit parul si ochisorii i s-au facut si mai patrunzatori! Ce dulce e ea cum numara si cum se joaca in castel, cu tati. Si ce atenta e la circ, draga de ea, cata rabdare, e admirabila!

 

La aeroport, daca ai scrisoare medicala, te lasa. Adica tatal meu trece cu 'trusa' lui de diabetic, insulina, ace, blabla. Dar sa ai scrisoare medicala.

 

Carmenus draga mea draga! Ce program ametitor mai ai si tu..sper ca i-ai dat gata pe toti! V-am vazut si m-am reindragostit. Sunt fetele astea slabiciunile mele. Poza preferata a Emmei e, categoric, cea in care sta picior peste picior pe masuta, asa o domnisoara, o printesa, ce atitudine. [il]  Poza preferata cu Ver este cea cu buza lasata, la bunica in brate, este fenomenal de dulce si frumoasa! [il]  Si ce imi place cum e cocotata pe grilaj, privind marea; si voi toti 4 modeland plastelina; si bunicii topiti; si tortul cu poza speciala, al bunicului; si Ver in carut, semanand perfect cu Em si Ver citind in cartea cu mickey mouse, unde pare asaaaaa mare, matura, parca am vazut-o peste ani. Sa ramaneti la fel, dragii mei! [flo2]

 

Ah ce m-ai amuzat cu Ver cea iesita din grafice la greutate, muahaha. Ce sa le facem, asta este. Si la noi dadeau doamnele ochii pe spate ca mvai a luat 3 kg si 14 cm de la 1 an la 2 ani. Mnoh, da, aia este. Or sa aiba timp de diete mai tarziu.

 

Sa mai raspund la intrebari: in carut inca mai sta, da, pentru ca au fost momente cand nu i-am oferit alta alternativa si deci s-a obisnuit asa. Nu stiu pt cat timp, il folosim rar dar il mai folosim si e mega util. Sora'sa a renuntat la el la 1,8 ani, l-a acceptat la Praga cand avea 2,1 ani si apoi aleluia, nici sa-l vada. Dar erau altele timpurile. Oricum, mai mult de 2 ani jumate nici L nu-l va vedea, recunosc ca nu-mi place cand vad copii maaaari in carucioare, la fel cum nu-mi place nici biberonul pana tarziu, nici suzeta. Na, sunt si eu un mic hitler [soc]

Periuta electrica da, are. O foloseste doar cu apa, dimineata si in restul zilei, de joaca. Seara are periuta normala, cu care frecam atat ea cat si noi. Nu e deloc la fel de docila ca sora'sa, asa ca nu pot sa zic ca sunt 100% multumita de cat/cum curata dintii dar deh, am zis ca-s hitler. [:)]

 

Va multumesc pentru comentariile la poze si pentru grija!  [pup]

 

Noi suntem cum suntem. Iubi a fost iarasi in spital cateva zile, o alta problema, iar foarte grav, in fine, am obosit si sa ma gandesc. Acum este iar acasa, ne readaptam situatiilor noi, ne reconstruim plasele de siguranta, din astea.

 

Marmo a avut vacanta sapt asta si a mers la sports camp dar am avut si multe extra activities. A fost fun dar super full. Nanny va incerca sa vina de sapt urmatoare, cu suportul ala pt picior...voi sta si eu, sa vad cum face fata. Eu..sunt cum sunt, partenerul meu mi-a zis ca eu datorita zambetului continuu, trec peste toate, ca oamenii 'veselosi'..mnoh, si cica ma iubeste [:)]  . Mentorul meu, apropos de culorile parului meu, de tot zice Em, imi spune numai: curcubeul meu drag/cu ten de portelan. Radeam cu sotia lui, ca iaca dom'le, ce complimente stie sa faca. Iar el, triumfator: pai cum crezi ca am convins-o sa-mi faca 4 copii? Mnoh, saptamanile astea de cosmar mi-au aratat, inca o data, ce oameni minunati am in jur..unii tacuti dar care au fost fix acolo, la nevoie! De fapt, cel mai mare castig al vietii mele sunt oamenii! [flo2]

 

La multi ani mamica Eyna, micuta Sofia, parisianca Celine, barceloneza Irene! [flo2]

 

Cam asta. Weekend frumos si aventuros va doresc!

 

Sa fiti bine! [flo2]



#368
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 28 februarie 2017 - 10:34

Dragele mele,

 

Sper ca sunteti bine si ca sunteti doar ocupate.

 

Lory multa sanatate va doresc si putere de refacere sotului, iar tie forta ca eu nu stiu de unde iti iei energia in astfel de momente.

 

Ca ai readus in discutie periutele de dinti doresc sa va intreb la cat timp le schimbati. La noi periajul este asa: dimineata ne periem impreuna ca nu vrea sa-l perie altcineva, iar seara il perie intai sotul sa scoata "coc-cocul" (pop-corn-ul) dintre dinti si apoi urmeaza o sesiune de periat singur. Va inchipuiti ca nu se perie ca un adult ci mai mult plimba periuta in gura, suge pasta de dinti si musca din perii ei. Asa ca la noi periuta arata groaznic si trebuie frecvent inlocuita (folosim cam 2 priute pe saptamana, maxim 2 periute la 1.5 saptamani).

 

Lory iti dau mare dreptate in ceea ce priveste suzeta si laptele pe timpul noptii, dar atunci cand este singurul mod de a-l linistit apelezi si la el.

Eu sunt de parere ca mai bine mai foloseste suzeta un an decat degetul inca 10.

Sunt sigura ca fiecare are ritmul lui si ca mai bine incet decat brusc.

De exemplu, daca cu putin timp in urma nici nu se apropia de olita, acum cand se aseaza nu-l mai scoli. Si este receptiv cand ii spun ca trebuie sa facem, se duce singur la baie si fie aduce olita in sufragerie si se aseaza pe ea, fie incepe sa se despoaie acolo.

 

Pot sa va spun ca si-a mai revenit cu somnul. Adica are 1-2 treziri cu o singura masa. Trebuie sa am rabdare cu el. Fie a avut vreo suferinta ceva, fie un puseu de crestere, fie s-a speriat de la ceva si somnul zbuciumat a fost o consecinta, fie... nu stiu.

 

Imi reiau si eu treaba, inca n-am reusit sa vad pozele, dar sper ca maine sa fie o zi mai usoara si sa reusesc s-o fac.

Toate bune!



#369
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 10:20

Buna dimineata!

 

Va doresc sa aveti o primavara frumoasa, cu sanatate, cu bucurie si cu multe realizari!

 

Va imbratisez cu drag!



#370
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 01 martie 2017 - 17:58

Buna fetelor,

 

La multi ani! Sa aveti o primavara frumoasa, luminoasa, plina de zambetele si giumbuslucurile bulgarasilor vostri! [flo2]  [flo]  [floare3]

 

Noi suntem ok, invatam sa ne reechilibram, mai primim cate un kick, mai muncim suplimentar.

 

Fetele cresc frumos dar prea repede. Si fac nebunii pe banda rulanta. Ieri a fost Pancake Tuesday aici, drept urmare tati a invatat Marmota sa arunce clatitele in aer si, culmea, e foarte talentata. Astazi a fost Ash Wednesday, a cerut sa nu ii pun carne in pachet, ca deh, posteste. Nush cu cine seamana nene bisericoasa asa.

 

L face numai nefacute, testeaza toate limitele si are niste ideeei. Intr-o zi, imi sunase tel de la job si am mers in dormitor, sa vorbesc si sa ofer cateva date de pe laptopul de job, care se incarca acolo. Cand m-am intors, tel personal, tabletele sora'sii si iubului, telecomenzile, toate erau aliniate si unse cu crema, albe complet. M-am blocat si am intrebat asa, idiot, desigur: ce-ai facut Ley? Ea s-a ridicat, si-a pus o mana in sold, una la frunte, a dat capul pe spate asa si : oooh gosh! o magarie!  [afro] 

Tot e bine, pentru ca altfel, cand face porcarioare pe banda rulanta si o intrebi cine a facut, iti raspunde nonsalant (tinand cont de cine e prin casa): maybe pisica/Sisi!  [:D] 

 

Cam asta. Sper ca si voi sunteti bine, sanatosi cu totii si va bucurati de primavara!

 

Hugs! [grup]




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Ieri, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Ieri, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Ieri, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Ieri, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -