Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 2 voturi

Bulgarasi de Februarie 2015 (1)


377 raspunsuri la acest subiect

#331
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 20 ianuarie 2017 - 15:34

Asa...Buna fetelor,
 
O sa fie un mesaj ce-mi va lua ceva timp, pt ca scriu cu o singura mana. Dar reusesc eu. Poate scapati de mega mesaje, cu ocazia asta.:))
 
Soparlici am vazut Alexul. Mai ce v-a sorcoviiiiit, ce incantat era, ce topaiala pe pat. In pozele cand e cu bluza portocalie este asa de dulce, doamne ce ochisori, ce gene, ce sprancene, ce zambet de strengar. [il]  Ce m-a distrat pe sanie, cum va striga el : diii calu', copil hotarat :))))). Mai si tati al vostri ce subtire e, lung si desirat, ;presimt ca si Alex ii va calca pe urme. Tu esti neschimbata, cred ca ai descoperit fantana tineretii.:) Ah si ce m-a uimit in filmul unde sare in pat, ce talpite mici are!
 
Flory sunteti bine? Nu am vazut nimic scris de tine si nu-ti sta in fire sa lipsesti asa. Eyna tu? Anyone?
 
La multi ani, Ioana si Stefania!(pt ieri)
 
Carmenus v-am vazut, bine, eu sunt smechera, ca-mi vazusem febletile oricum.:) Ce mai pot sa zic decat ca le iubesc, sunt asa de frumoase impreuna si separat, ce dulci in costume de baie, pregatite de piscina; ce dulci cu bagajele mari cat ele; ce dulci in patul suprapus; ce duuulci la zapada. [il]  [il]  Tu esti o minune de om, seninatatea de pe chipul tau este doar reflexia luminii sufletului tau mare. Abia astept sa vad cum te-ai descurcat cu doleantele multe, schimbatoare si colorate, ale printesei aniversate. Ah, la multi ani si tie, este si ziua ta doar! [flo2]
 
Noi..poveste lunga.:) Nu o sa insist pe subiect, eu am avut un accident, am 3 coaste si mana stanga rupte. Zbor asiduu prin EU, caci pt Beijing nu mi-a dat medicul accordul. Sunt nesuferita din cauza de painkillers si perspectivele jobului...
Fetele sunt bine, doua minunatii ale Universului. Marmo creste asa mult, se transforma intr-o domnisoara, are o intelepciune si o empatie de ma doboara; are si fite de pre-ado; are de toate. E un copil special. Si e mare patiser, toata ziua framanta,
face, drege, de o sa ajunga taica'su de 100 de kile de atatea prajituri:)). A inceput si arts, 2h/sapt, are un program ultra aglomerat dar ii place, e talentata si eu ma bucur, noi o sustinem din toate punctele de vedere. La inot a fost foarte bine, s-a descurcat minunat si ne-a marturisit ca, desi i-a placut sa fie pe cont propriu, i-am lipsit din tribune si nu cauta sa repete prea curand asta.:)
 
Ley creste si ea intr-un ritm ametitor. Vorbeste in doua limbi, continuu, orice; stie cantece; litere; numere, bla. Ii place sa se impopotoneze, mai ales cu sosetele sora'sii trase pe maini pe post de manusi si cu o rochita cu pony:)); e foarte justitiara si pune la punct pe oricine face ceva gresit; daca cineva ragaie, zice instant pooorc :)); daca cineva, oricine, stranuta, zice imediat bless you (isi spune si ei insasi); spune please si thank you mereu; cand se chinuie cu ceva zice ofofof sau oh boy; ii place sa ne sperie sarind deodata, cu capitza de par balanganindu-i-se pe cap si zicand: buuu!
cand se minuneaza de ceva zice: ohh gosh!:); cand ii povestesti ceva, ca sa-ti arate ca te urmareste, zice: yeah, and?; este o bila de explozie, e mereu suita pe undeva sau in miscare; vorbeste continuu si gesticuleaza; rade zgomotos, canta si danseaza
; este foarte iubitoare si pupacioasa, are un ritual cu noi toti 3, pe care e musai sa-l faca de cateva ori pe zi: cap-cap; give me 5, noroc, hug, pupi!; are o relatie 
speciala cu pisica, o anunta cand are in mana branza, inghetata sau iaurt, astea fiind preferatele pisicii:)): diiix, cheese si blanoasa e prezenta, impart frateste; tot pe pisica o cosmetizeaza, o da cu crema, de are biata blana ca aricii;)) o leaga cu centurile
carutului (pisica se suie sa doarma in carutul ei), ii da mancare/apa cu paiul si apoi o plimba prin casa zicand: shhh, baby! ; e obsedata de supa si cere zilnic, imperativ: pu-saaa :)); la tocanita ii zice mocanita :).
 
Chestia cea mai wow despre ea, as zice, este ca e pampers free din cererea ei. Bine, la somn inca il pastram, desi dimineata cu pampers pipilit fiind, cere la olita si face. M-a uimit foarte tare determinarea ei; face si pipi si kk, cere din timp si putinele accidente au fost datorate luatului cu joaca. Asa ca umblam cu chilotei de fetita mare si potette in geanta :).
 
Am fost cu ea si nanny intr-o vizita si casa aia era muzeu, desi aveau copii. Nanny mi-a vazut privirea si mi-a tras o sapuneala: draga mea, casa voastra e in permanenta cu un animal, un copil si un adult in ea, cel putin; L mananca peste tot, pune manutele murdare, face firimituri, bla, este copil liber si fericit. Aveti o casa extraordinara, nu-ti dori altfel. Casa voastra e un imens playground, e calda, vesela, galagioasa si colorata ca voi. Daca te voi vedea vreodata intr-o casa-muzeu, voi sti ca ceva
iremediabil ti s-a intamplat.:) Draga mea nanny, sunt norocoasa sa o am!
 
Ah si fetele mele sunt mamofile. Marmo ma asteapta dupa ce o culc pe L, sa ne jucam 15 min in pat la ea; facem tot felul de saluturi ca vedetele adolescente; barfim; povestim. Apoi isi aseaza obrazul in palma mea si se culca iar eu raman putin sa o privesc.
L este si bratofila si acum sufera, pt ca locul ei preferat era pe soldul meu stang, tinand-o cu mana stanga. Merge si pe dreapta dar nu e la fel. Insa e eternalizata la mine in brate, oricum si e asa de calda, moale si divin mirositoare. Sunt sufletul meu si sunt fericita si binecuvantata si recunoscatoare ca le am! [il]
 
Doc mi-a zis ca daca sunt cuminte, de ziua papusii mele o tin in brate fara ghips. Dar am cautat in dictionarul meu personal si nu am gasit cuvintul cuminte, we'll see :)))
 
Mi-a amortit mana, ma opresc. Am vrut sa dau un raport mai amplu. O sa sui si poze si filme dar nu astazi. Deja a inceput nebunia, asa ca fug.
 
Hugs, sa fiti bine! [flo2]


#332
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 19:12

Buna fete dragi, 

 

Va multumesc mult pentru urarile frumoase! Va scriu un mesaj rapid, administrativ, revin apoi cu povesti, dupa ce culc fetele. 

 

Am schimbat parola la drive, sunt prea multe logari aiurea si nu am mare incredere. V-am trimis noua parola pe pm. In momentul de fata noua parola o avem eu, Soparlici, Flory si Lory! Asa e correct spun eu :). 

 

Va imbratisez si revin 



#333
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 22 ianuarie 2017 - 22:24

Yuhuu....

 

Carmen am primit parola. Multumesc.

Am reusit sa urc doar ceva poze zilele astea incerc si filmulete, sunt mai multe sa vad care le urc si iau si mult timp de incarcat.

 

Lory....draga mea, nu pot sa iti urez decat sanatate. Tu esti o eroina, sincer nu te-ai plans niciodata de nimic nici macar cand esti in suferinta fizica. Esti incredibila. Jos palaria. Eu una nu am atata tarie. Te imbratisez cu drag. Sa te faci bine cat mai repede.

 

Soparlici....multi pupici.

 

Noi dintr-un week-end la soacra. Nimic deosebit, doar ca nu am mai fost pe la ea de anul trecut (de la Craciun). 

 

Revin saptamana asta si cu scrieri si cu filmuletele.

 

O saptamana usoara.

Va imbratisez pe toate cu mare drag.



#334
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 23 ianuarie 2017 - 13:43

Buna dragelor!

 

Las si eu trei cuvinte sa stiti de noi.

 

Alex nu a prea dormit bine zilele astea asa ca azi a tot motait la mine in brate de pe la 11. Cand ziceam ca doarme si il puneam in patut facea ochii mari si...o luam de la capat.

Acum doarme de 30 min pe canapea.

 

La el, mucii initial verzi si grosi s-au albit si fluidizat. Tuseste iar asa ca de ieri ii dau siropul de la Plafar pe care initial il refuza, apoi mai cere.

Azi nu a mancat nimic. A baut lapte pe la 6 si s-a umflat cu apa, dar il las in pace ca sigur ma ingrozeste curand cu cat o sa manance.

 

Ieri am fost la nasi si de cum am intrat pe usa a luat-o pe mamaie in primire (mama nasului), de saraca femeie abia mai rasufla cand am plecat. Asta ca nu era ea satula de ai ei doi nepoti. A pus-o la joaca mai ceva ca pe mine.

Iar cand am auzit-o la plecare cu "Alex, ramai la mamaie sa dormim amandoi?" am inghitit instant in sec pentru ca stiam ca o sa se puna pe plans daca nu il las. Dar cred ca nu a intels ca nu a zis nimic.

 

Ei da, fug ca s-a trezit Puturosul!



#335
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 23 ianuarie 2017 - 17:21

Buna,

 

Pe fuga.

 

Carmenus multumesc pt parola, numai tu puteai sa fii asa de ingenioasa. [:D]  Hai, vino cu povestiri si pozeeeee muuuulte, cu printesa cu tort bestial si bicicleta faina [il] . Hai hai, io-s ca soacrele alea...so-acre like, asadar... [ph34r]

 

Flory v-am vazut, e drept ca pe fuga si voi reveni asupra pozelor. Ioana este un iepuras dulce [il] , are mereu o fatuca de parca nu stie ce sa mai faca si ce sa mai invete. Si ce dulci sunt in rochite identice, ea si verisoara.

Ah, nu am nici timp si nici starea necesara pt tinut morala dar sa stii ca ti se vede starea gri pe chip (in pozele cu Ioana in brate). Esti asa o fata frumoasa, armonioasa, buna, nu ii mai lasa pe ceilalti sa te saboteze. Si, cel mai important, nu te mai subestima si sabota singura! Nu un job ne da valoarea, stii si tu ca totul e mult mai complex. Hai, incepe sa ai mai multa iubire de sine, stand up for yourself, meriti asta! [flo2]

 

Soparlici va doresc sanatate multa, Alexului si voua. E tare dragalas baietelul vostru, plin de personalitate, initiativa si foarte transant in cerinte. O sa ajunga departe. [:)]

 

La multi ani, Ioan luptatorul! [il]  La multi ani, Stef bossul! [il]  Sa fiti sanatosi, norocosi si sa luminati vietile tuturor! Miha, Andreea, sa va traiasca baietii 100 de ani! [flo2]  [flo2]

 

Noi suntem in regula, cu treburi, joaca, parcuri, muzee, prajituri, pregatiri. Vreau sa schimb unul dintre paturi si caut saltea pt spate prost; vreau sa reimprospatez casa, singura, cu trafaletul, stickere noi, obiecte decorative noi, din astea. Altfel, inca grumpy si au altii grija sa nu-mi treaca. [:)]  Viata...

 

Hugs! Sa fiti bine! [flo2]



#336
Carmen_K

Carmen_K

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 720 mesaje

Postat 25 ianuarie 2017 - 09:20

Buna dimineata dragele mele

 

Lor, draga de tine :). Hai sa iti explic ce inseamna cuminte: "CUMÍNTE adj., adv. 1. adj. v. ascultător. 2. adj. v. cumpătat. 3. adj. v. echilibrat. 4. adj. v. chibzuit. 5. adj. chibzuit, deștept, inteligent, înțelept. (O faptă ~.) 6. adv. v. chibzuit."

Pai daca doctoru' ala zice sa stai cuminte, zic si eu sa il asculti, da? Lasa lumea "nesalvata" pentru o perioada scurta, si salveaza-te pe tine. Reimprospatarea casei "singura, cu trafaletul" nu cred ca se incadreaza la "cuminte", ce spui? Zic sa verific pentru ca eu te stiu "cu minte".

 

Mai m-au distrat povestile cu creata maxim! Mi-o inchipui cum cheama ea pisica sa ii dea una/alta de'ale gurii! Acum faptul ca Ley o cheama mi se pare normal, dar ca pisica si vine, si sta la masaj si cremuit, mi se pare senzational! A mea n-ar sta nici batuta! Dar ce-i drept pisica voastra e de rasa, arata mai regal asa, in timp ce a noastra e luata de la o ferma de aici din apropiere. Sa stii ca i-am povestit (pisicii) cum se poarta suratele ei de peste garla! Nu mi-a raspus, m-a tratat cu un miau si s-a urcat tacticoasa pe dulap (locul ei preferat).

 

Soaprliciule, v-am vazut la sanius! Ce veselie, ce incantare pe el dar si pe voi! E o explozie de bucurie Alex! In pozele in care sta pe canapea intre perne si rade cu gura pana la urechi este delicios! Ce a mai crescut! Iar in filme ce mai chiuie de bucurie! Mi s-a facut dor de zapada cu filmele voastre. De zapada din aia tare, care scartaie cand mergi! Da' vad ca ati tras ceva la sanie, sport in toata regula!n Sper sa isi revina repede din raceala dar na, asa e perioada asta, din raceala in raceala pana isi formeaza sistemul imunitar! Sanatate multa!

 

Flory draga mea, am vazut pozele voastre, tare frumoasa e Ioana! Pozele cu ea si verisoara imbracate le fel sunt delicioase! Si mai imi place mult poza cu ea in brate la tati, uitandu-se la tv. Tare bine seamana unul cu altul in poza aceea! Sper ca v-a fost bine la socrii, pupici si hai la povesti :).

 

Acum sa va povestesc si despre noi ceva, am vazut ca mesajul pe care l-am trimis data trecuta (de pe tel) nu s-a transmis complet! Nu ca era vre-un mesaj mare mare, dar nici nu era asa,...neterminat.

 

Am tinut-o intr-o sarbatoare in weekend. Vineri am mers la un parc de distractii la vreo 100 km de noi. E un fel de Disneyland local, adica are o gramada de legaturi cu povestile (e o padure a povestilor unde au adunat tot felul de elemente, casuta bunicii din "Scufita rosie", cu fetita la usa si lupul in pat, casa din turta dulce din Hansel si Gretel, evident casa piticilor si pe Alba ca Zapada, Rapunzel si inca multi altii. Em a fost incantata dar si oarecum tematoare. Asta pentru ca "raul"din povesti era foarte bine reprezentat, destul de realist... In fine, parcul e imens, noi am stat in zona pentru copii mici. Fetele au fost incantate de carusel si tot felul de atractii, cel mai mult le-a placut o atractie numita "zbor de vis" - pentru ca trecea prin tot felul de zone de vis, cu castele, paduri cu elfi si planete si stele....Cert e ca au fost amandoua incantate.

Sambata si-a primit bicicleta, roz evident, si a fost foarte incantata.

Iar duminica a avut petrecerea si i-a placut mult sa fie centrul atentiei. Tortul a iesit bine, a fost o aglomeratie de personale pe tort si in jurul tortului (un fel de gradinita in miniatura) dar ea a fost incantata! Mai ales ca imi spusese de vineri ca ziua ei e abia cand are tort, pana atunci nu! [:-)))]  [:-)))]  [:-)))]

Mie mi-a placut sa o vad asa fericita, e parca primul an cand constientizeaza ca e ziua ei, s-a bucurat de fiecare cadou in parte, s-a bucurat de baloane, de tort, de copiii veniti in vizita, si noi ne-am bucurat de bucuria ei!

Va pun niste poze pe drive, nu foarte multe pentru ca nu am facut foarte multe.

 

Verut creste si ne uimeste, nu isi mai spune "iaia" ci Veia, ceea ce e un progres :). I-a cantat sora'sii de ziua ei din toti rarunchii...asa de caraghioasa era cum canta ea tare tare! Lory ca tot spuneai ca Ley va pupa si are ritualurile ei, si la noi cu pupicii si imbratisarile suntem la zi! Ne pupa si apoi vrea sa ne dea "o imbratisare". Ne ia in brate, ne strange tare si apoi ne bate usor cu palma pe umeri [:-)))]  [:-)))]  [:-)))] . E intr-o perioadaa in care nu mai vrea sa vada olita sau WC-ul, olita o arunca cat colo, si daca ii spun sa mearga la olita, initial se aseaza pe ea, apoi o ia asa la goana prin casa in fundu' gol si evident face cate un pipi (de sus asa) pe unde apuca. Asa ca ii dau o pauza.

 

aaaa, ce idei de cadouri aveti pentru bulgarasi? Ca eu sunt complet complet in pana de idei. Pentru Ver e intotdeauna mai greu decat pentru Em, asta pentru ca Ver are toate cadourile mari de la sor'sa (bicicleta din aia fara pedale, tricicleta, etc).

 

 

Gata fetele, ma intorc la ale mele trebi, ca am o galagie de chestii de facut pentru servici, va imbratisez cu drag.

 

PS Va las ceva amuzant (made in NL), am vazut duminica seara la tv si am ras cu lacrimi. Acum aud ca a devenit viral pe net, asa ca probabil ati vazut filmuletul, dar daca nu ati vazut, merita (America first, the Netherlands second). Link aici


Editat de Carmen_K, 25 ianuarie 2017 - 09:53 .


#337
Soparlica

Soparlica

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 568 mesaje

Postat 25 ianuarie 2017 - 15:48

Buna dragelor!

Alex nu e in cea mai buna forma. Luni a facut febra si pana ieri dupa-amiaza nu am scapat de ea. Evident ca a fost marait, nu a prea mancat si a vrut numai in brate.

Azi a ramas cu socrela, sta si maine si ma intreb daca vineri sa il duc sau sa fac programare la medic pentru aviz.

Tuseste continuu, ii curge nasul, are scaune moi mucilaginoase.

Ma intreb daca nu e cumva si el afectat de Rotavirus (vineri cand l-am luat am fost anuntata ca un coleg de-al lor este internat cu asa ceva).

 

Nu am reusit sa va citesc, dar vreau sa ma adun sa o fac desi in zilele ce urmeaza sunt slabe sansele (merg la un doctorat, curentul se cam intrerupe, iar lucrul la proiectul european merge fooooarte greu).

 

Sa va gasesc cu bine!



#338
Lory2014

Lory2014

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.628 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 13:58

Buna fetelor,
 
Soparlic sanatate multa multa lui Alex! [flo2]  Sa redevina baietelul plin de energie si zambete! [il] Tu nu ai net pe tel? Succes cu proiectul si toate planurile!
 
Flory ce faceti? Cum sunteti? Ai facut programari pt investigatiile Ioanei? Ii organizati party de ziua ei? Astept filmele promise, cu vorbareata mica. Ah, mai, e toata tati; in poza cand se uita la tv, au fix acelasi profil si aceeasi expresie a fetei. Poza mea preferata este cea in care doarme in masina, cu pufoasele pe urechi, asa de dulceeee. [il]  Si in cosmonautul inflorat, e ca un mic spiridus.
 
Mi-e asa dor de bulgarasi, ma intreb adesea ce-or face, ce-or spune, e o varsta delicioasa. Pacat ca fetele au ales sa nu mai scrie.
 
Carmenus esti o scumpa :))). Numai tu puteai sa-mi scrii definitia. Bine, bine, o sa rivalizez cu aia a pamantului :))
 
V-am vazut desi mai vazusem eu una-alta. Sunt subiectiva, poate dar pur si simplu va ador! [il]  [il]  [il]  Ce tort bestial ti-a iesit, esti o maestra! Ce fatuca are Em cand vede tortul, asa si rusinoasa si emotionata, fix ca o printesa! Si doamne ce frumoasa este 
in rochita alba!!! [il] Si in trasura, in carusel! Si ce bicicleta faina are, sa o ruleze cu placere si fara cazaturi! Ver este o dulceata, are asa o mocuta de copilas sugubat si cu falcutele alea si coditele lungi, e bomboana! [il]  Haha, ce mi-a placut ca la party toti 
canta si, mai ales, ca baietelul are tiara de printesa:))). Foarte frumoase pozele, senzationale olandezele mele preferate! [pup]
 
Mi-ai adus amintiri; Marmo la 4 ani era foarte hotarata, a cerut asa: sa hraneasca maimute; sa inoate in piscina si 'intr-un ocean sau o mare', si sa aiba tort cu poza ei. Asa a tinut-o continuu vreo 3 luni inainte de ziua ei, astfel incat am plecat in Tenerife. Ea nu a stiut, a aflat in aeroport unde mergem. A hranit maimute si iguane si testoase de ziua ei; a inotat in piscina si Atlantic si da, a avut tort cu moaca ei...desi la asta nu se astepta. (dar noi avem deja prieteni la restaurante acolo si unul dintre ei s-a deranjat 20km pt tortul ei). Nici acum nu-si uita ziua aia. Mai si era asa o dolofana, incredibil. Ti-am pus cateva poze de atunci, sa vezi ce se schimba copilele astea. Acum mie mi se pare uimitor ce seamana Ver cu tati si Em cu tine [flor] dar peste inca pe atatia ani, vom vedea. Marmo era copia fidela a iubi-ului, acum nu mai e chiar asa, seamana si cu mine. Infim dar seamana :))
 
Ah si nu te vad bine, Marmo dupa 4 ani a inceput cu nehotararea, ca vrea si aia si ailalta, Em e precoce vaz :))).
 
Noi suntem ok. Ieri am lucrat de acasa, pt ca avusai check-up-ul cu dr-ul si o intalnire si erau toate pe langa casa.
Cica am fost suficient de cuminte, mi-a schimbat rahatul ala de pe mana; am o iritatie de toata frumusetea si ma 'scarpin' cu bete de mancat mancare chinezeasca :)); am niste dureri suspecte asa, bruste si are el niste teorii. Mnoh.
 
L este o zapacita si o turbata mica si scumpa. Mai si are niste idei... Ieri se suise pe blatul de la bucatarie si musca fiecare mar din fructiera, desfacea fiecare banana, fiecare mandarina...nimic nu i-a scapat. Si daca ii explici ca nu sau asa, iti replica 
instant: leave Ee-ia alone!:)) Ne indeasa mancare (si nu numai) pe gura si ne intreaba: it;s good? si ridica si degetul sa confirme ca e ok. Si e musai sa fie bun :)). Se suie pe wc-uri si reorganizeaza tot ce este pe 'braul' de la baie, cel mai mult iubind 
cutia mea cu oje (peste 60) si cutia de parfumuri (vreo 70)...si le intinde, le scapa si pe jos..oh well. Ii place sa se si sa ne dea cu crema, drept urmare, a golit un bidon de 250ml de lotiune eucerin, tinand tubul sa curga deasupra picioarelor ei...ea pe birou fiind. Nu stiam ce sa stergem mai repede :))). De ieri e cam infundata dar bine, nu e de mirare, la noi e un vint de nu poti sta pe picioare. Si nu zice ca are muci ci muca daca simte ea unul. Daca-s mai multi sunt..mucs..dooh.:))
Este extrem de mobila si catarata; pai daca era o subtirica de 10kg, cred ca numai pe tavane si pereti era.:))
 
Eu din feb pana in iunie vreau sa trag tare, cu echipa mea, sa terminam un proiect pe care nimeni nu a fost in stare sa-l faca si nimeni nu ne crede pe noi capabili. Dar vom reusi. Si apoi imi iau grasii la o luna de mare si soare. Am zis!
 
Acum imi clatesc ochii la un medium format (camera) abia lansat; ce dynamic range, wow. Si cel mai tare ma da pe spate ca incearca zona de medium format cu preturi de full frame. Da, stiu, va lasa complet reci chestiile astea, aveti dreptate, eu doar sunt 
in mega decizii, pt ca-mi doresc un ff si incerc sa ma conving ca nu am nevoie :)).
 
Ah, Carmenus da, pisica e speciala, are o personalitate superba. Ne iubeste diferit, ne accepta lucruri diferite, Leyului ii accepta aproape orice...Dupa ziua grasei le-am facut programare amandurora, uneia la check-upul de 2 ani, uneia la vaccin, sa nu fie cu suparare. Fix la aceeasi ora.:))
 
Despre cadou, la fel ca si la voi, mosteneste orice. De 1 iunie vreau sa le luam biciclete, Marmo are nevoie de una noua, L va primi si ea una cu pedale si stabilisers. Pt acum, de ziua ei, va primi o jucarie mare care canta, are animale, bla, preferatele ei. Si ceva carti, puzzle-uri, vopsele pt pictat cu mainile, ca tot ii place sa se picteze mereu, va avea o zi speciala, dedicata doar ei. E suficient. Are casa plina de jucarii si oricum, dupa 2 ani incepe sa aiba preferinte f clare, asa ca va deveni mai usor.
 
Cam asta. V-am lasat poze si filme. Multe. Pe cele cu Marmo de 4 ani si Marmo in zapada (tot pt Carmen, sa-i alin dorul) le sterg mai repede.
 
Trebuie sa inchei.
 
Hugs, sa fiti bine! [pup]


#339
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 26 ianuarie 2017 - 23:35

Hey,

 

Soparlici....sanatate lui Alex. Sper doar sa fie ceva usor si tranzitoriu sa nu fie mai mult de atat. In colectivitate cam asa este...daruiesc unuia altuia...dar eu mereu ma imbarbatez si zic ca este bine sa faca acum si sa caleasca putin sistemul imunitar. Putere si spor in toate.

 

Carmen...ce frumos a decurs totul la voi. Tortul de poveste asa cum ne-ai obisnuit, iar daca tu ai realizat toate figurinele alea asa de bine, apoi jos palaria. Mie imi place maxim foto cu Em in rochita si bolero gri si cea unde amandoua au rochite gri la fel si Em tine un balon albastru in mana...pentru ca expresia lui Ver este dementiala. A avut o petrecere pe cinste si se vede ca v-ati simtit bine de la mic la mare.

Noi nu avem sora mai mare, dar tot avem de la verisoara haine ai jucarii ( topogan, leagan, cal, masina, tricicleta etc ) si ne este la fel de greu sa gasim ceva pentru Ioana care sa o incante si sa i se potriveasca. (In curand ne trebuie o camera numai sa depozitam jucarii si in care sa ne jucam.)

 

Lory...mai te rog ai grija de tine. Eu sunt topita de "lectia de matematica", cat de convingatoare este L cand zice ca nu mai sunt pe plansa. Apoi filmuletele in care ele danseaza, cum L o imita asa de bine in miscari pe M si cum se "pisicesc" si "cainaresc" ele in 4labe. Sa reaminresc si fetele lor adorabile din baie si atunci cand sunt la laptop?!  Sau cand pozeaza cu suzeta in gura si pisica decor pe stanga?! Emanati atata bucurie si liniste si iubire.

 

Cand am luat-o intr-o zi de la gradi, aveam urechile, Ioana le-a vrut si nu oricum ci peste caciula ei si asa a aparut poza....caci nu a fost chip sa i le iau si in drum spre casa a adormit evident si uite hop poza. Rochita a primit-o de ziua ei de la sora mea ai a tinut sa aibe "iimioaa ca Naty" asa au inceput ziua imbracate la fel, iar in poza cu tati....ei acolo se uitau la "Neinfricata" si erau tare concentrati amandoi, caci de altfel amandoi sunt pusi pe comentat.

 

Am reusit sa urc ceva filmulete, mai am, am sa mai incerc sa vad maine, caci acum imi da un mesaj ca ceava ar fi plin...ce?! Habar nu am.

 

Ioana e cu muci de ceva vreme, dar vorba lui Lory le dau ignore. Ea respira bine la somn, se joaca e ok, deci ce o fi o fi. De fapt e mai maraita si cu toane in ultima vreme ( nu ca nu ar avea toane de fel, dar acum sunt si mai amplificate ) si sunt sigura ca sunt masele, ca sa se tot vaita ca "doare masalutele" si baga degetul pana in cerul gurii.

 

La gradi ok, acasa tot incercam sa umplem ziua cu joaca cat mai bine. Este f f incapatanata, a inceput sa tipe sau sa planga daca nu este ca ea si chiar daca ii explicam, intelege apoi la final tot ca ea este. Cand i se explica mai taios sau e certata, adopta o tinuta cu mainile in san care spune ca indiferent ce i se zice, apoi la final e tot ca ea.

 

Eu sunt prinsa cu drumuri cat este ea la gradi, analize eu, consultatii, stomatolog etc. Saptamana viitoare e programata si Ioana la analize. Ultimile detalii legate de vizita in Budapesta dupa ziua Ioanei si pregatiri pentru ziua ei.

 

Nu stiu ce sa organizez si pana in seara asta nici ce sa ii cumpar ( mai toti din familie imi dau bani sa ii iau ceva...ceva ce nici eu nu stiu ce ) asa ca o sa primeasca o pereche de cercei ( din vara pana acum a pierdut din 2 perechi cate un cercel pe la gradi sau nu, caci nu am realizat cand nu l-a mai avut la ureche ), o bratara cu numele si data primirii din argint ( cand a fost la locul de joaca de sf Ion a primit o bratara pe care a dat-o jos abia dupa o saptamana asa draga ii era, adica i s-a rupt in final ca era din hartie si faceam si baie cu ea ) un set duplo cu 80piese si evident tort si bomboane raw vegane. Cu bomboanele si suc o sa o sarbatorim la gradi ca tot ii place sa i se cante "la multi ani" si acum o sa fie si cu copii, deci incantata maxim. Tortul pentru acasa, unde o sa fie cred eu ca o zi normala, numai ca o sa fie alaturi de noi bunicii si eventual nasicii ei.

 

Mai am filmulete, mai incerc sa le pun maine...daca nu revin cu eroarea care imi apare poate imi dati o mana de ajutor sa descopar misterul.

 

Eu  va imbratisez cu mare drag si revin curand.

 

puuup.

 



#340
floryma

floryma

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 431 mesaje

Postat 27 ianuarie 2017 - 13:52

Ieiii....am reusit sa urc filmuletele.

 

Scuzati dupa caz comentariile de pe fundal...

 

Ioana doarme, eu imi fac ceva de mancare si scriu.

 

Am uitat sa va zic ca m-am tuns din nou....acewasi tunsoare, dar f scurt.

 

Au inceput reabilitarea blocului, asa ca pe langa analizele Ioanei si dr ei, pe langa incercarea de a face un fratior/o surioara care implica alte costuri cu dr, analize, medicamente si deplasari in afara tarii, trebuie sa iau in considerare si renovarea...aduca sa ma apuc serios sa caut una alta si eventual din primavara cand o fi gata bl sa ii dam bataia, caci la vara ar trebuii sa incep munca daca nu vine surioara/fratiorul fie el prin embrio transfer, "natural" sau adoptat.

 

Voiam sa va rog, ca daca sunt lucruri pe care voi ca un ochi din afara le vedeti prin urmarirea filmuletelor legat de dezvoltarea Ioanei sa imi spuneti. Nu stiu daca fac bine si mai alea daca nu observ ceva orbita fiind de dragostea de parinte care a asteptat atata timp venirea unui copil.

 

Eu am asa cum am zis sentimente amestecate...sincer nici nu stiu cand se strecoara in mintea mea caci la cum de galopant se desfasoara totul in viata noastra ma mir ca mai si "gandesc".

 

Va tuc si week-end placut.




Panic Questions

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - Ieri, 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

  • Fată sau băiat

    Nataliaracila
    - apr 06 2024 20:17

  • MiÈ™cările bebeluÈ™ului

    catalinabd
    - apr 04 2024 05:53

Last Blogs

  • Bebe s-a intors deja, 28 saptamani

    marile11
    - Astăzi, 22:17

  • Dublu test pozitiv È™i nopÈ›i întregi nedormite!

    Ana1298
    - Astăzi, 17:26

  • Gata vacanta!

    Andreeaflore1991
    - Astăzi, 16:16

  • Minunea asteptata din burtica

    RoxiMada
    - Astăzi, 15:26

  • Nasterea prin cezariana

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 10:27

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -