Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neatentia parintilor are un cost


91 raspunsuri la acest subiect

#21
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:14

:( foarte urata situatie! Poate fi vorba de nestiinta părinților, nu de neatentie, daca erau chiar la marginea bazinului. Probabil ca nu au știut riscurile unei astfel de sarituri ( ca nu as crede ca stiau si au riscat).... ma îngrozesc cate se pot intampla, accidental... nu mai zic de crle gen zoo cand e la mintea cocosului sa nu te apropii de custile periculoase....

#22
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:27

Probabil ca nu au știut riscurile unei astfel de sarituri

 

Bineinteles. Este perfect credibil ca nu stiu toti parintii de existenta unui asemenea risc. Nici eu nu stiam inainte sa imi mearga copiii la inot .

Responsabililor parcului ar trebui sa li se deschida proces.

La fiecare topogan ar fi trebuit sa existe un om ce controleaza  copilul ce urca. De obicei am vazut ca pentru varsta intreaba parintele  si pentru inaltime au un metru desenat langa de care il apropie pe copil si oricat plange nu il lasa daca nu indeplineste conditiile. De asemeni, la topoganele mari in parcuri in afara au  un om si sus ce da voie urmatorului sa si dea drumul doar cand vede ca a plecat celalalt din piscina deci nu ar fi trebuit sa existe nici situatia cu baietelul ce cade pe fetita.

 

In ambele situatii si cu zoo si cu piscina trebuie trasi la raspundere

administratia si  cei ce au eliberat autorizatiile de functionare si de control periodic 

 

Nu este vorba despre  "neatentia parintilor " aici ci despre culpa celor ce administreaza aceste locuri.


Editat de mamica11, 31 mai 2016 - 10:59 .


#23
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:42

Eu cred ca este in totalitate vina parintilor. Daca fetita n-ar fi stiut sa inoate n-ar fi lasat-o sa sara de la trambulina mare din start si cum sa nu te gandesti ca se poate intampla asa ceva? Si de pe marginea piscinei Alex este invatata sa sara in apa cu mainile caus inainte. Si apoi trambulina aceea are 3.5m, mult prea mult ptr un copil de 7ani.

Din declaratia medicului legist am inteles ca lovitura s-a produs la impactul cu apa.

Nu cred ca responsabilii parcului sunt vinovati. Eu am fost acolo de multe ori si am vazut salvamarul atentionand saritorii in apa, dar in locul acela sunt preponderent tineri, baieti de 15/20ani, nu copii mici.

A fost un accident nefericit datorat neglijentei parintilor. Si bietii de ei trebuie sa traiasca cu gandul asta. [:(]



#24
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.052 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:44

Exista insa reguli de purtare la piscinele din ROmania? Sau fiecare sare cand vrea, unde vrea? 



#25
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:47

Un copil de 7 ani nu avea ce sa caute pe o trambulina de 4 metri.

Si asta nu este obligat parintele sa stie ci administratia si cei ce au dat autorizatia de functionare.

Nici nu este obligat orice parinte ce plateste bilet la zoo sa controleze custile mai intai.

 

Neatentia parintelui ar fi fost daca i-ar fi fugit copilul din mana pe starda , daca ar fi pus mana pe soba , daca l-ar fi lasat singur si nesupravegheat in casa,etc Multe sunt cazurile in care parintii gresesc este adevarat, dar aceste doua cazuri nu intra aici.

 

Nu poti cere unui parinte de la satul x din comuna y sa stie riscurile topoganului. Nicaieri in lume nu platesti bilet pentru ceva amenajat si faci ce vrei pe raspunderea ta.

 

Uneori cazurile astea ar trebui sa ajunga intr-o curte internationala  pentru ca urmatorii ce deschid orice sa se alinieze obligatoriu regulilor impuse si verificate de altii de ani de zile nu sa umple presa cu "vina baietelului", "vina parintilor" si "disponibilitatea vecinului"  de a da declaratii in timp ce probabil piscina aia functioneaza in continuare in aceleasi conditii de risc foarte mari.


Editat de mamica11, 31 mai 2016 - 08:58 .


#26
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 09:00

off topic, satul x comuna y ?!



#27
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 09:03

CINCINNATI —A 3-year-old boy was hospitalized with serious injuries and a gorilla was shot dead after officials said the boy climbed through a railing and fell into a moat at the Cincinnati Zoo's gorilla enclosure.

 

http://www.wlwt.com/...ti-zoo/39773436

 

In filmulet arata habitatul gorilelor si cum este amenajat.

Baietelul s-a catarat pe balustrada si de acolo a cazut printr-un sant in cusca.

-------------

 

mamica11, nu conteaza coeficientul de inteligenta al parintelui. E vorba  de instinct.

Si din pacate exista parinti care isi pun copiii sau accepta ca ei sa faca lucruri ce le depasesc varsta. Numai asa sa arate ce tare e copilul lor.

Si da, fiecare parinte e obligat sa faca totul pentru a nu-si pune copilul in pericol.

 

Dincolo de respnsabilitatea administratorilor, responsabilitatea parintilor este aceea de a-si supraveghea copiii.



#28
mamica11

mamica11

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.980 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 09:14

off topic, satul x comuna y ?!

 

da, exact . Oricare loc . Chiar si unul in care nu exista posibilitatea dusului copilului la inot pentru a invata mai intai de pe marginea bazinului sa sara cu mainile impreunate.

 

Tocmai ca nu ai voie sa te bazezi pe instinctul parintelui atunci cand eliberezi autorizatie de functionare .

 

Si apoi copiii nu merg intotdeauna cu parintii in aceste locuri. Pot merge cu o bunica de exemplu . Si bunica trebuie sa stie despre topogane de 4 metri? Din orice colt de sat, oras , tara ar fi ea? 

 

Accidente se intampla peste tot in lume din nefericire. Dar una este sa se intample un accident desi regulile exista si sunt respectate si alta este sa se intample pentru ca nu exista aceste reguli sau exista dar nu se respecate iar noi  ne bazam pe instinctul parintelui.


Editat de mamica11, 31 mai 2016 - 09:32 .


#29
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.967 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 09:32

Mama fetitei este profesoara de sport la scoala unde fetita invata.

 

Am inteles ideea ta, vrei neaparat ca cineva sa raspunda penal, dar nu-mi plac insinuarile tale si ptr mine discutia asta s-a incheiat.

 

Dumnezeu sa o odihneasca in pace pe micuta, iar pe parinti sa-i mangaie cum poate, daca poate. [:(]



#30
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 09:43

Da, mamica ai dreptate. Parintii nu sunt vinovati. Nu era de datoria lor sa-si supravegheze copii. Afisele, administartorul si salvamarul trebuiau sa o faca.

 

Copilul care a sărit în bazin trebuia supravegheat

Avocații spun că în astfel de situații răspunderea este a părinților, iar în cazul fetiței decedate este vorba despre ucidere din culpă, faptă pentru care părinții răspund. „Este cu siguranţă în primul rând o răspundere a părinţilor, care aveau obligaţia de supraveghere permanentă a copilului, tocmai pentru a preîntâmpina astfel de situaţii. În primul rând pentru siguranţa minorului şi în al doilea rând pentru siguranţa celorlalţi. Aceasta este o speţă mai atipică. Aici avem răspunderea părinţilor pentru faptele copiilor pe care-i au îngrijire”, a declarat avocata Laura Margareta Baciu din Baroul Cluj.

 

Administratorul unui ștrand trebuie să impună reguli

Vorbind la modul general, avocata Laura Margareta Baciu a mai spus că în cazul unui ștrand sunt impuse niște reguli care trebuie respectate. “Din ce cunosc eu, la modul general, obligaţia administratorului este să impună nişte reguli şi să avertizeze şi să supravegheze respectarea lor. Din moment ce era o trambulină mă gândesc că săritul era permis. Probabil că ar fi trebuit să fie şi un salvamar sau o persoană care să supravegheze modul în care se sare, tocmai ca să nu se genereze astfel de situaţii, dar poate fi angrenată o răspundere”, a afirmat avocata.

 

- See more at: http://www.monitorul...h.o82yCDE2.dpuf

 

 

Si in cazul din Cincinnati, copilul e de vina ca a fost prea iute de picior.




Panic Questions

  • miha444
    - mar 22 2024 16:22

  • Progesteron in sarcina

    Flor_i
    - mar 18 2024 13:02

  • Cat mănâncă bebe la 2 luni

    mada204
    - mar 08 2024 16:24

  • PoÈ›i naÈ™te mai devreme de termen?

    Ezraa
    - mar 08 2024 06:39

  • Dermatita atopica

    MGeorgi30
    - mar 02 2024 13:10

Last Blogs

  • Morfologie trimestrul 1

    ZDenisa
    - Ieri, 22:56

  • Morfologie trimestru 1

    Mica13
    - Ieri, 20:46

  • 6 luni

    EusebiaRalu
    - Ieri, 19:29

  • Vitamine preconceptie si in sarcina

    Deutzuk
    - Ieri, 14:03

  • Pregătindu-ne pentru sosirea micuÈ›ului

    AdrianaBlo
    - Ieri, 13:30

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -