Sari la conținut

Sari la conținut


- - - - -

Neatentia parintilor are un cost


91 raspunsuri la acest subiect

#11
redactor

redactor

    Membru VIP

  • Administrators
  • 14.054 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:46

Bun subiect. Si eu ma pregateam sa scriu despre asta. Intr-adevar este vorba despre neatentia parintilor.



#12
Cristina_C

Cristina_C

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 5.478 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:51

Asa este, de exemplu aici foarte multi copii mai mari (sa zicem, de la 10 ani) merg la piscina singuri, doar cu prietenii si colegii, dar trambulina este supravegheata. Un salvamar sta special acolo si are grija sa nu sara unul peste altul in apa. Asta e jobul lui. Si bineinteles ca alti salvamari se plimba pe marginea piscinei. Ideal este sa fie si parintii acolo, dar, chiar si asa, se pot baza pe salvamari. 



#13
Ella73

Ella73

    Membru VIP

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 13.297 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:53

Si aici sunt salvamari unde sunt trambulinele (de la 11-12 ani copiii merg in general singuri la strand)...si nu au voie sa sara pana cel care a sarit inainte nu a iesit din apa...e o regula pe care o invata de mici...aici fac inot la scoala, incepand cu clasa 1a.


Editat de Ella73, 30 mai 2016 - 13:55 .


#14
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 13:58



Mie nu ni-au sarit in ochi. Nu te contrazic , or fi, dar sunt inobservavile pentru oameni , reclamele in schimb sunt vizibile...

Da, trebuie sa avem mereu in atentie sa ne urmarimm copiii, dar trebuie sa l lasi si pe el sa alerge sau sa ia p decizie singur, ca apoi devvenim parinti sufocanti..

La noi la ZOO sun atentionari mari pe fiecarea cusca in parte. E imposibil sa nu le vada cineva sa nu-i sara cuiva in ochi.

 

gradina-zoologica-baneasa-anunt-3.jpg

 

nu dati hrana.jpg

 

Ii lasi sa alerge, dar in parc unde e loc de alergat si il lasi sa ia singur decizii cand stii ca e in stare sa o faca fara sa se puna in pericol.

Dar cand este la strand, la mare, la gradina zoologica, oriunde e lume multa, trebuie invatat sa respecte niste reguli. Nu inseamna ca esti sufocant daca il supraveghezi si nu ii permiti sa faca ceva ce nu se face.



#15
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 14:04

Cand am fost in state si mergeam la piscina, nu era Salvamar dar copiii sub 12 ani nu aveau voie fara supravegherea unui adult.

 

Nu stiu cum este azi la strandurile din Bucuresti, dar la bazinul la care merg sunt cateva reguli foarte stricte. La fiecare capat de culoar scrie adancimea apei, cine are voie pe acel culor si este un culoar special pentru copii - numai cu parinti sau profesor de inot.



#16
Fleurdelise

Fleurdelise

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.938 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 14:25

Aici la piscine sunt salvamari, obligatoriu. Dealtfel piscinele exterioare se deschid doar De pe 24 iunie, chiar daca e cald pana atunci, adica dupa inceperea vacantei scolare. Salvamarii sunt elevi, buni inotatori, cu curs De salvamar prim ajutor. Piscinele Pt. Copii mici sunt separate IAR copiii mai Mari au acces la anumite portiuni din piscina mare, separate. Multe accidente au loc insa in piscinele familiale.

#17
andaghe

andaghe

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 8.396 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 16:20

Mie tare mi-ar placea ca in locurile de joaca sa fie specificat pentru ce vârstă sunt proiectate, ca intru cu fata, si abia apoi imi dau seama ca e foarte periculos pe buștenii legati cu lanturi si altele de genul, la vârsta ei...

#18
Filofteea

Filofteea

    Membru incepator

  • Banned
  • PunctPunct
  • 274 mesaje

Postat 30 mai 2016 - 21:56

In legatura cu baietelul care a ajuns in bratele gorilei, eu cred ca ar trebui sa fie trasi la raspundere si organizatorii gradinii zoologice, spatiile in care sunt expuse animalele ar trebui sa fie mai sigure. Nu mi se pare ok ca printr-o simpla alunecare sa se ajunga fix in cusca vreunei fiare. Daca in loc de o gorila protectoare era un tigru hamesit?



#19
dana vio

dana vio

    Membru senior

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunct
  • 4.970 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 06:08

Pana la urma se pare ca biata fetita si-a rupt coloana cand a sarit in apa. [:(]  Si parintii erau la baza trambulinei o incurajau sa sara. [:(] 

Doamne, si cand imi amintesc cat m-a plans Alex vara trecuta ca n-o las sa sara de la trambulina mare, ca ea stie sa inoate. I-am spus ca pana n-o invata un instructor cum sa sara in apa n-are ce cauta pe trambulina.

http://www.mediafax....in-apa-15397695


Editat de dana vio, 31 mai 2016 - 06:09 .


#20
viviana

viviana

    Membru VIP

  • Moderators
  • 26.324 mesaje

Postat 31 mai 2016 - 08:09

Da, asa e danavio!

Niici eu nu am lasat-o pe fii-mea sa sara de pe trambulina pana nu o invata un instructor.

De pe marginea bazinului, da.

 

Fetita a avut fractura de coloana cervicala.

Inca nu s-a stabilit exact, abia acum parintii baiatului dau declaratii, daca fractura s-a produs cand a sarit fetita in apa sau baietelul peste ea.




Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Control lunar

    Vasilescu Georgeta
    - Astăzi, 12:38

  • Agitatie pe final

    Roxi_pisicul23
    - Astăzi, 12:03

  • Saptamana 28

    Deutzuk
    - Astăzi, 11:08

  • Testul de toleranta la glucoza

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 09:36

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -