Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Fiv cu ovocite donate 102


509 raspunsuri la acest subiect

#21
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 09:52

Sorina, esti insarcinata dar nidarea s-a facut in z6-z10 a embrionilor. Iar petele pot apare mai tarziu. Este un strop de sange care pana se elimina, trece timp. La mine a fost ceva pe hartia igienica la distanta de perioada respctiva si aveam beta facut. Ideea este ca tu ai facut beta mai inainte de cele 12-14 zile cat ar fi trebuit. Intepaturi mai apar. (La incaltare, nu te apleca, incearca sa stai pe scaun/pat si sa ridici piciorul. ca sa nu apesi pe burtica)


Editat de raishwanya, 29 mai 2016 - 09:52 .


#22
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 09:57

Raish, nu am sangerat (sper sa nici nu). Ci a fost doar durerea de burta ca niste intepaturi puternice

#23
julia2110

julia2110

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 11:11

Da Sorina cred ca am gresit . Scuze !

#24
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 11:12

lulu, bun venit si mult succes. 

In ce priveste tratamentul hormonal, daca vrei bebe, va trebui sa-l urmezi. Ne place sau nu, alte variante nu prea avem. bolile tiroidiene sunt cauza de infertilitate dar mai ales, determina aparitia unor copii cu bolitiroidiene, deficit de iod si retard. as aca daca vrei copii si maia les sanatosi, rezolva-ti problema cu tiroida. 

Am citi aici si apoi pe forumuri, am si inceput de 2 saptamani sa iau unt de cocos. Ar regla tiroida. Oi vedea ce regleaza dar momentan imi pace tare mult untul de cocos. Il pun in cafea, in lapte, il consum ca atare cate o lingurita de 3 ori pe zi. 

Reglarea tiroidei se face in timp, necesita ca 3 luni.

Fetele cu endometrioza sau chisturi endometriozice iti vor spune parerea lor vis-a-vis de acesta si cum au rezolvat ele problema. Majoritatea prin operatie.



#25
raishwanya

raishwanya

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 879 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 11:15

Sorina, scuze, ai zis Juliei ca "ce nidare ca sunt gravida!" si la asta m-am referit, ca desi ti-a iesit beta pozitiv tu l-ai facut destul de repede dupa ET. Nu mai stiu daca a mai facut cineva atat de repede. Pipitest, da. Iar crampe si intepaturi, plus dureri cam toate am avut, mai intense sau nu. Asta-i semn ac bebe e acolo. 



#26
Sorinake78

Sorinake78

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 2.026 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 11:19

Adevarat cu reglarea tiroidei. Dureaza cateva luni, la mine a durat de anul trecut din septembrie cand era 3.0 si pana anul asta in martie cand a scazut la 1.9. Acum era 1.7

 

julia, absolut nicio problema, stai linistita :)

 

Raish, am simtit ceva ciudat la mine exact din z4. 

Dureri de cap eu nu am avut in viata mea, slava Domnului! Nu stiam ce sunt alea! Luni si marti am avut niste dureri foarte ciudate de cap.

Luni seara am dormit foarte bine, vreo 12 ore, iar marti noapte m-am trezit cu noaptea in cap si cu arsuri oribile pe esofag...a fost ciudat! De marti, nu mai scap de arsurile astea...

 


Editat de Sorinake78, 29 mai 2016 - 11:24 .


#27
lulu79

lulu79

    Nou venit

  • Membri
  • Punct
  • 34 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 11:34

lulu, bun venit si mult succes. 

In ce priveste tratamentul hormonal, daca vrei bebe, va trebui sa-l urmezi. Ne place sau nu, alte variante nu prea avem. bolile tiroidiene sunt cauza de infertilitate dar mai ales, determina aparitia unor copii cu bolitiroidiene, deficit de iod si retard. as aca daca vrei copii si maia les sanatosi, rezolva-ti problema cu tiroida. 

Am citi aici si apoi pe forumuri, am si inceput de 2 saptamani sa iau unt de cocos. Ar regla tiroida. Oi vedea ce regleaza dar momentan imi pace tare mult untul de cocos. Il pun in cafea, in lapte, il consum ca atare cate o lingurita de 3 ori pe zi. 

Reglarea tiroidei se face in timp, necesita ca 3 luni.

Fetele cu endometrioza sau chisturi endometriozice iti vor spune parerea lor vis-a-vis de acesta si cum au rezolvat ele problema. Majoritatea prin operatie.

 

 

Bine v-am gasit! :) M-am grabit sa scriu repede si cat mai multe si am uitat ce era mai important. sa va spun "bine v-am gasit, fetelor!" Multumesc pentru incurajari si sfaturi. da, stiu ca tiroida trebuie sa fie ok inainte si in timpul sarcinii. Mi-e ciuda pentru ca valorile sunt foarte foarte putin sub limita, diagnosticul fiind tiroida subclinica. Am facut si alte analize potasiu, sodiu, anti-tiroglobulina, ACTH, cortizol si ft4. toate sunt bune. Mi-e frica de la euthyroxul ala sa nu ma ingras, sa nu-mi fie rau sa nu ma dea peste cap total. Mai ales ca urmeaza tratamentul cu anticonceptionale , iar apoi cel cu estrogeni pentru pregatirea pentru embriotransfer. Iar poi cel de dupa pentru pastrarea sarcinii. o sa vb cu medicul endocrinolog si o sa-i spun ce medicamente urmeaza sa iau. Sa vedem ce zice..



#28
dea78

dea78

    Membru de baza

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunctPunctPunct
  • 7.098 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 12:02

     Lulu bine ai venit printre noi si sedere cat mai scurta!

     Ca sa treci de moderare si sa te vedem in timp real trebuie sa treci de minimul de 5mesaje scrise...deci scrie inca 4 mesaje scurte despre ce vrei tu:)))

     Fac modificarile mai tarziu la prima pagina,poate din gravidute sau mamicute mai vor sa fie trecute si sa nu editez de atatea ori(abia acum am terminat cu papa si am deschis netul).

     Duminica faina tuturor!



#29
ThePinK

ThePinK

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 564 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 13:19

Lulu bine ai venit și ședere cat mai scurta. Nu ma pricep foarte bine la h. Tiroidieni, dar cred ca poți sa ii întrebi și pe cei de Cehia ce părere au.


Editat de ThePinK, 29 mai 2016 - 13:24 .


#30
julia2110

julia2110

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 116 mesaje

Postat 29 mai 2016 - 14:17

Lulu bine ai venit !


Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - apr 22 2024 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - apr 22 2024 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Planificarea pe etape

    RoxiMada
    - Ieri, 19:33

  • Organizarea garderobei - sfaturi utile

    Ana1298
    - Ieri, 18:19

  • A 15a postare

    Andreeaflore1991
    - Ieri, 11:33

  • Cea mai asteptata ecografie

    Roxana3001
    - Ieri, 11:06

  • Bagajul de maternitate 👜

    BiancaDragnea
    - Ieri, 08:13

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -