Sari la conținut

Sari la conținut


* * * * * 1 voturi

Mamici de Februarie 2017 (Bulgarasi de Februarie 2017)

sarcina februarie 2017

1077 raspunsuri la acest subiect

#341
karina_d77

karina_d77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 27 august 2016 - 12:58

Karina_d77, nu stiu cum de am sarit mesajul tau.

Draga mea, linisteste-te pentru copil. Daca nu as fi trecut prin asta, poate nu ma credeai cand iti spun ca stiu prin ce treci. Insa tine de tine si de psihicul tau sa-i fie bine bebelui.

 

Eu am avut o mare cadere 24 de ore si apoi m-am pus singura pe picioare pentru ca stiam ca perioada de asteptare va fi foarte lunga si tot stresul ii va dauna copilului.

Am facut orice in perioada respectiva sa nu ma mai gandesc. Am vazut tot felul de seriale, am cusut, m-am plimbat si in general NU am discutat despre amniocenteza. Daca discutam imi revenea starea. Prietenele mele foarte bune au aflat la 2 saptamani dupa. Ce s-au mai suparat pe mine!

 

Am incercat sa raman activa aici pe forum, am discutat cu fetele si m-am implicat in discutiile lor, orice numai sa-mi mute gandul de acolo.

 

Am auzit de caz de risc 1/5 de Dawn si copilul nu a avut nimic. Pana nu aflii rezultatul nu este nimic pierdut. Dublutetsul este un test statistic. Puteai sa ai risc de 1/10.000 si acel copil cu sindrom Dawn din 10.000 de copii sanatosi sa fie al tau.

Amniocenteza te va linisti si te va ajuta sa duci sarcina la termen pentru ca vei avea un rezultat bun, sunt sigura!

 

Eu am mers aproape zilnic la biserica si multumeam lui Dumnezeu ca mi-a dat un copil sanatos, asta inainte sa aflu rezultatul. Roaga-te, fa meditatie, citeste, uitat-te la filme amuzante, fa ce vrei tu numai nu te gandi acolo!

O sa fie bine! Ai incredere si asa va fi!

Iti multumesc pentru sustinere, nu mi-e frica de rezultat sunt convinsa ca bebelusul este sanatos, nu are cum sa nu fie, am vorbit cu mai multi doctori care m-au linistit si mi-au garantat ca in proportie de 90%  testele acestea asa ies  dupa varsta de 35 ani si mai ales la al doilea copil, si mi-au mai spus ca daca bebelusul ar fi avut ceva se vedea ceva ceva si la ecografie...si am facut 2 chiar care au iesit perfecte. Fac aminio pt mine ca sa nu mai stau totusi cu gandul pana la termen, imi e frica putin de riscurile ei, dar si in privinta aceasta m-a mai linistit doctorul mi-a spus ca acum riscurile chiar sunt minime minime si oricum pt linistea mea imediat cum plec de la medlife, ma duc si stau internata 2 zile la giulesti sa ma tina sub observatie si cred ca Dumnezeu ne va proteja pe mine si pe copil, eu asa simt.

Te pup!!!



#342
karina_d77

karina_d77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 27 august 2016 - 12:59

Si eu am luat femibion de la inceput si iau probabil pana la sfarsit. Parerile la mine sunt împărțite avand in vedere ca sunt supraponderala, dar respect ce zice hematologul. Offf Karina, te inteleg perfect....anul trecut am facut varicela in sapt 7 si toți dr mi-au zis sa nu ma risc...ei bine n-am putut. Am asteptat amniocenteza, iar pe cand eram pregatiti de procedura am descoperit ca sarcina se oprise in evolutia undeva la 15s. E cumplita asteptarea...ai grija de tine. Sa aveti un week linistit

Multumesc....imi pare rau sa aud ca ai trecut prin asa ceva......week linistit si voua



#343
karina_d77

karina_d77

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 139 mesaje

Postat 27 august 2016 - 13:04

Si exact asa cum spuneai Anastasia, acum nu mai vorbesc despre acest subiect, desi sunt inca in medical m-am dus la munca sa imi ocup timpul, sa nu mai am timp sa ma gandesc, de asta nici pe forum nu prea am mai intrat ca sa nu fiu tentata sa caut iar diverse prostii pe net.....am avut vreo 5 zile de cosmar in care cred ca nu am dormit 8 ore legat, efectiv stateam cu tel in mana si citeam/reciteam tot felul de art. si pareri legate de amnio....de aici mi s-a tras si ce am patit de am ajuns internata in spital...asa ca incerc sa uit cat pot de mult :)

Da apropo mai era o fata pe decembrie parca, Cata ea ce a facut? Ultima oara facuse amnio si scria inca din spital parca....

 

week placut!!!



#344
sweetkarina

sweetkarina

    Membru matur

  • Membri
  • PunctPunctPunctPunct
  • 1.536 mesaje

Postat 27 august 2016 - 13:32

Cata R a primit rezultatele partiale si au iesit ok, astepta rezultatul final. 



#345
myhadavid

myhadavid

    Membru junior

  • Membri
  • PunctPunctPunct
  • 539 mesaje

Postat 27 august 2016 - 14:57

Bine ai venit Oana..de acum va fi tot mai bine

#346
RiderVali

RiderVali
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 28 august 2016 - 12:11

Salutare, mamici! M-am alăturat si eu grupul vostru de asteptare pentru februarie 2017! Se pare ca si noi vom avea tot fetita ( asta dupa morfo de sapt a12-a) iar DPN-ul e la granita dintre varsator si pesti! Multa sanatate si putere psihica tuturor!

#347
Maryanda2017

Maryanda2017

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 130 mesaje

Postat 28 august 2016 - 15:09

Bun venit Vali!!! Sarcină ușoară și ție.

#348
RiderVali

RiderVali
  • Membri
  • 8 mesaje

Postat 29 august 2016 - 09:34

Numele meu este Ali ;) Multumesc de urari. Mie mi au iesit bine analizele pana acum, cu exceptia proteinei Papp-A, riscurile au fost in limite, insa valoarea ei..f mica. 0,35. Ma gandesc daca pe viitor n or fi probleme cu placeta sau..?

#349
Dia16

Dia16

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 354 mesaje

Postat 29 august 2016 - 12:50

Hello mamici, am revenit si noi din concediu. Totul bine ,Delia e putin racita ...din cauza vantului puternic de la mare. 

Vreau sa urez bun venit noilor mamici si sarcina usoara.

Stefania eu m-am vopsit la 2 luni cu sayoss fara amoniac si in prima sarcina m am vopsit si la ambele sarcini am luat vitamine la prima am mers de la inceput pana la sfarsit cu elevit si acum am luat 3 luni femibion 1 si acum continui cu elevit. Dr-ul meu spunea ca vitaminele pot diminua greturile . Dar acum cati doctori atatea pareri...

Acum pot spune sigur ca simt bebele :) o data maxim de 2 ori pe zi cand stau linistita. E asa minunat.

Karina fii optimista cum spunea si anastasia ,ocupati timpul cu activitati placute sa nu te mai gandesti continuu acolo,si clar totul va fi bine.

Va doreac o zi buna!



#350
StefaniaCo

StefaniaCo

    Membru incepator

  • Membri
  • PunctPunct
  • 111 mesaje

Postat 29 august 2016 - 14:13

Multumesc pentru raspunsuri  [:)] . Eu abia astept sa aflu ce este, ar trebui sa aflu pe 14 septembrie la triplu test (nu am avut cum sa imi mai fac dublu test fiindca am aflat prea tarziu). Puiul de acasa spune ca vrea "fetita" dar vedem :D. Important sa fie sanatos.





Etichetat si cu sarcina, februarie 2017

Panic Questions

  • Bebe 1 aniÈ™or greutate mica

    lar
    - Ieri, 17:43

  • Bebe 1 an greutate mică

    lar
    - Ieri, 17:30

  • SughiÈ› bebe in burtica

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:58

  • Secretie vaginală abundentă

    Mihgaandrei
    - apr 18 2024 16:57

  • Scădere in greutate

    SaraMaria26
    - apr 17 2024 19:00

Last Blogs

  • Care este cel mai frumos lucru în a fi însărcinată?

    Ddeenniissaaa
    - Astăzi, 15:52

  • Dulce amintire

    Ralu31031992
    - Astăzi, 14:10

  • Alaptarea

    AdrianaBlo
    - Astăzi, 11:20

  • Top 10 lucruri inutile de la prima sarcina

    BiancaDragnea
    - Astăzi, 08:24

  • Prima morfologie

    MamaRadului
    - Ieri, 23:19

Ultimele aprecieri

  • andacosPoza lui %s

    andacos
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • monicaboPoza lui %s

    monicabo
    ii multumeste lui

    szivarvany
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • OtiliavPoza lui %s

    Otiliav
    ii multumeste lui

    Laura25
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • ElkiaPoza lui %s

    Elkia
    ii multumeste lui

    ioana
    pt. aprecierea acestui mesaj

  • - TOP 50 reputatii -